PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z zelem na naturalnych pazurkach



roksana22
23-08-2009, 14:10
Moja ciotka nie moze miec długich paznokci, poniewaz nie pozwala jej na to praca jaka wykonuje, więc postanowilysmy że tylko zażeluje jej naturalne. Najpierw położyłam cieniutką warstwe żelu, zmatowiłam, zrobiłam french lakierem i nałożyłam jeszcze dwie cienkie warstwy żelu ( nawet "zawinęłam" troche żelu lekko pod paznokieć ) , a tu dzisiaj sie okazuje, ze ten biały lakier zaczyna sie tak jakby kruszyć:(!! zaczyna odchodzic i nie wiem dlaczego:o!! Może Wy wiecie o co chodzi ???? Wszystko robiłam tak, jak zawsze robie tipsy czy przedłużane na formę z tą różnicą, że przy tipsach biala końcówke robię żelem.

Anna Kosińska
23-08-2009, 14:18
no i tu wlasnie jest problem nie malujemy paznokci lakierami i na to nakladamy zel bo bedzie sie wlasnie odwarstwial,
szkoda tylko twojej pracy juz kiedys rowniez tak zrobiam i mialam to samo, jakis czas temu pisalismy o tym na forum..

asia
23-08-2009, 14:27
być może lakier jeszcze nie zasechł?

bardzo dużo jest o tym na forum, trzeba się wczytać:)
np tu http://forum.wzorki.info/metoda-zelowa/409-zel-na-lakier-do-paznokci.html

ale skoro piszesz, że przy przedłużaniu malujesz żelem frencza, to może teraz też żalem zrób całość?

zizia
23-08-2009, 14:47
zgadza się z anią. ja robiąc fręcza lakierem robię tak najpierw wszystkie warstwy pazurka na koniec daje fręcz z lakieru i wykańczam nie żelem wykończeniowym a lakierem bezbarwnym i na to utwardzacz z inglota. i wtedy nic się nie dzieje.:przytul::przytul::przytul:

mala
23-08-2009, 14:56
to samo chcialam napisac co ania napisala.lakierami pod zelem mozesz malowac ale tylko delikatne male wzorki.niestety
a czemu nie uzylas zelu tak jak zawsze?

roksana22
23-08-2009, 20:18
to samo chcialam napisac co ania napisala.lakierami pod zelem mozesz malowac ale tylko delikatne male wzorki.niestety
a czemu nie uzylas zelu tak jak zawsze?

Nie użyłam żelu, ponieważ skończył mi się niestety:/: a ciotka tak z chwili na chwile zdecydowała sie.

Dzięki za porady:] Teraz bede używała normalnie żelu!!

Kochane jesteście:przytul:

chrupek1710
24-08-2009, 12:22
Dziewczyny ja też mam poważny problem niedawno skończyłam kurs i zadowolona zaczęłam brać się za paznokcie a z tego nic nie wychodzi :( zażelowałam sobie paznokcie po jednym dniu odpadły :( dlaczego tak się stało? Przygotowałam płytkę tak jak trzeba zmatowiłam powierzchnię nałożyłam primer następnie cienką warstwę żelu i ozdoby następnie drugą warstwę żelu znacznie grubszą i trzecią cieńszą wykończeniową myślicie że może to zależeć od lampy?

roksana22
24-08-2009, 12:30
a może coś z żelem jest nie tak?? Jakiego żelu używasz?? albo sprawdz sobie tutaj http://forum.wzorki.info/pomoc-pytania-problemy/945-dlaczego-tak-sie-stalo-pomocy.html
Może znajdziesz odp. :)

elinka
24-08-2009, 13:04
przyczyn może być kilka np mogłaś za bardzo spiłować swojego naturalnego pazurka i w konsekwencji stał sie cieniutki i giętki mogłaś mieć zły żel który ,,nie pracował '' z twoją naturalna płytką nie wiem czy wiesz o co mi chodzi żel z naturalnym pazokciem powinien pracować czyli podczas małych wygięć pazurka powinien wyginać się wraz z nim

chrupek1710
26-08-2009, 20:30
wykluczam spiłowanie płytki zbyt mocno nie robię tego matuję płytkę lekko bloczkiem to wszystko. A na jakich żelach pracujecie które dobrze się łączą z naturalną płytką? Ja myślę że problem tkwi w żarówkach w lampie są zbyt słabe aby dobrze utwardziły żel wnioskuję to też po tym jak zrobiłam tipsy siostrze gdzie powietrze dostało się pod żel a nie pod przyklejony tips :(

asia
26-08-2009, 20:50
jaką masz lampkę?
a może matowisz płytkę niedokładnie? a odtłuszczasz? może też odłazić gdy zalejesz skóry

Daria
26-08-2009, 20:53
nie mozna nakładac zel na lakier ....

elinka
26-08-2009, 22:01
gdy nakłądamy na lakier żel to żel bardzo szybko odpryska za to lepsze pod żel są dużo bardziej farbki akrylowe

mala
26-08-2009, 22:04
najlepiej napisz nam krok po kroku jak robilas pazurki ze tak szybko odpadly
wtedy moze wychwycimy bledy
a jeszcze jedno pytanko?czy do utwardzenia swojej plytki uzylas specjalnego zelu do naturalek czy zwyklego?

chrupek1710
27-08-2009, 12:30
KROK PO KROKU:
1.Nadałam kształt paznokciom
2.Nałożyłam preparat na skórki i je odsunęłam
3.Zmatowiłam płytkę bloczkiem aby się nie świeciła
4.Nałożyłam PRIMER na całą płytkę
5.Nałożyłam pierwszą warstwę żelu cienką i dodałam ozdoby
6.Utwardziłam w lampie na początku 3 minuty ale zauważyłam że to zbyt krótko żel nie chciał się dobrze utwardzić
7.Nałożyłam drugą warstwę znacznie grubszą utwardziłam 5minut
8.I nałożyłam trzecią warstwę również cienką utwardziłam 5 minut
9.Zmatowiłam cały paznokieć pilnikiem i nałożyłam nabłyszczacz
10.Nałożyłam oliwkę na skórki

Do zażelowania swojej płytki użyłam normalnego żelu jednofazowego z firmy NEW NAILS

---------- Dodano o godzinie 11:30 ---------- Poprzedni post był napisany o godzinie 11:28 ----------

Lampę zamówiłam z allegro :( pewnie jakaś chińska 36W

elinka
27-08-2009, 12:48
ja swoją też mam z allego i jest bardzo dobra a z jakiej stronki zamówiłaś ?

asia
27-08-2009, 14:04
lampa 36 jest dobrą klasyczną lampką, upewnij się że w środku są 4 żarówki 9, a nie jakieś słabsze.

z moich pomysłów to jeszcze że został ci preparat do skórek i wszedł w reakcję z żelem.

możesz też dodatkowo odtłuszczać płytkę (przed primerem)

a jeszcze co wymyśliłam, to że ten primer nie działa z tym żelem. ale nie pracowałam na newnails więc nie mogę się na ten temat nic wypowiedzieć. po prostu nie do każdego żelu primer potrzebny.

to tyle z moich pomysłów:)

elinka
27-08-2009, 14:51
ja sądze że to żel miałaś nie do naturalnych pazurków

chrupek1710
28-08-2009, 10:50
Po odsunięciu skórek resztki preparatu zmyłam. PRIMER mam z tej samej firmy więc raczej z żelem powinien dobrze się łączyć. Wy dziewczyny do naturalnej płytki używacie specjalnego żelu do naturalków?

elinka
28-08-2009, 11:13
trzeba używac takiego który będzie pracował z płytka paznokcia nie każdy sie do tego nadaje

natalia268
28-08-2009, 11:18
Po odsunięciu skórek resztki preparatu zmyłam. PRIMER mam z tej samej firmy więc raczej z żelem powinien dobrze się łączyć. Wy dziewczyny do naturalnej płytki używacie specjalnego żelu do naturalków?

ja czasem takiego uzywam a czasem zwykłego.

asia
28-08-2009, 12:55
ja zwykłego ra. nic się nie dzieje

mala
28-08-2009, 13:53
hm ja nigdy nie uzywalm zadnego praparatu na skorki bo niewiadomo jak bedzie dzialal z zelem.
potem co zauwazylam czy odpililas dobrze plytke?odtluscilas ja?
drugie co mi wpadlo do glowy to dlugo utwardzany zel.tzn zwykly zel (szczegolnie cienka warstwa)powinien sie utwardzic po 2 min juz (chyba ze producent zaleca dluzej).
napisz czy odtluscilas czyms pazurki?ja polecam dehydrator

roksana22
28-08-2009, 17:59
Wiecie co moja znajoma też zamówiła lampe z Allegro z jedna żarówką!! no i oczywiście żel spływał, w ogóle się nie utwardzał. Podobnie się działo z lampą mojej kuzynki z Niemiec (chociaż ta miała 4 żarówki), jak była u mnie w zeszłym roku to też narzekała, że żel jej sie wogóle nie utwardza w tej lampie, a kupiła ja w jakimś supermarkecie czy coś w tym stylu, więc może to też z tego powodu.
Ja na przykład też mam lampę z allegro, ale nić takiego nigdy mi się nie zdarzyło na szczęście:]

mala
28-08-2009, 23:19
ja tez kupuje lampy na ebay
ale moze byc ze zarowki jakies stare albo cos
zmien zarowki i zobacz

asia
29-08-2009, 12:57
ja też mam z allegro i po prostu wymieniam żarówki na phillipsa

Gość
30-08-2009, 19:50
ja też proponuję zmien ić zarówki... ja np kupowalam takie od 9zł za sztuke, ale nawet pan w hurowni stwierdzil ze to jakiś bubel skoro wile klientek przychodzi z rekalamcją ze nie utwardzaja... przerzuciliśmy sie na takie za ponad 20zł za sztuke i jest bardzo dobrze!! na tym sie nie oszczędza:)

wiem sama po sobie:)

roksana22
31-08-2009, 13:16
Na początku tego wątku opisałam Wam problem z naturalnymi pazurkami, zastosowałam się do waszych rad i zrobiłam wszystko żelami!! a tu po dwóch dniach zel normalnie zszedł z paznokci!!!! i znowu nie wiem czemu;( Na pewno nie jest to spowodowane żadną chorobą, hormonami ani niczym takim (spytałam o wszystko dokładnie ciotkę zanim jeszcze zrobiłam jej te paznokcie) Nie wiem czy to dlatego, że np. użyłam normalnego żelu a nie specjalnego do naturalnej płytki?? czy może są jeszcze jakieś inne powody??:(

mala
31-08-2009, 13:33
uffffffffff
od której strony zaczęło odchodzić? czy na jej pazurkach trzymaly sie pazurkik zelowem przedłużone?bo może byc ze ona zelikow nie moze
albo za słabo zabezpieczyłaś wony brzeg
ja ci powiem ze mam klientkę co ma naturalki i raz sie pomylilam i nałożyłam jej normalny zel i poodpadały
a przy tym specjalnym trzymają się super-ale wiem ze dziewczyny robią tez normalnym żelem

asia
31-08-2009, 13:53
właśnie ja robię zwykłym i nic się nie dzieje. ale powiem wam że mam jedną panią, której żel schodzi jak dziki a akryl trzyma się normalnie. i też nie wiem czemu bo powinny tak samo. może ma wyjątkowo tłustą płytkę i jakoś to złazi? czort wie..:) a może ta ciotka wklada w coś ręce?

elinka
31-08-2009, 17:11
kochane a po jakim czasie zmieniacie żarówki w lampach ?

roksana22
01-09-2009, 12:02
Kurcze on tak jakby w całości schodzi z paznokci bez żadnych "trudności''. Ciotka nigdy nie miała przedłużanych paznokci, bo nie może miec takich w pracy. A pracuje w specjalistycznej klinice z ludźmi chorymi na raka jako pielęgniarka, więc może od jakichś specyfików czy czegoś co tam stosuje jej tak złazi, może płytkę ma przez to osłabioną??

Agnieszka Praska
01-09-2009, 13:32
ja raz robilam klientce ktora w szpitalu pracuje i po 2 dniach zeszly jej pazury zelowe calkowicie

roksana22
02-09-2009, 11:46
no własnie może i przez to sie tak dzieje. Jeszcze sprawdze ten żel do naturalnych paznokci

mala
02-09-2009, 13:45
moze tez byc tak ze ona wogole zeliku nie moze nosic
sprobuj z akrylem

kasiasssss
02-09-2009, 13:50
ja pracuje w szpitalu i nic mi nigdy nie odlazilo,mysle ze to nie to

Sylwunia83
07-11-2009, 11:33
Witam mam pytanko dziewczyny jaki żel sprawdzony polecacie na naturalna płytke..Najlepiej w kolorze jak najbardziej naturalnym:)Probowałam juz z RA i Lady's Nails Cosmetics (http://pl.ladys-nails.eu/) ale jakos mi nie pasuje.Z góry dziekuje:P

Gość
07-11-2009, 11:46
z tego co wiem to gdzieś sie dziewczyny wypowiadały na ten temat, więc poszukaj tu:

http://forum.wzorki.info/sprzet-do-przedluzania-paznokci/252-jakie-produkty-oraz-firmy-polecacie.html
http://forum.wzorki.info/metoda-zelowa/138-na-jakich-zelach-pracujecie.html

ale z tego co kojarze to gdzies czytałam tylko nie pamietam czy u nas czy nie u nas że abc-nailstore (http://www.abc-nailstore.pl/) jest rewelacyjny.... tylko cenowo dla mnie odpada, niestety:/:

Sylwunia83
07-11-2009, 11:54
Szukałam ale cos nie mogłam znalezc czy ktos juz o to pytał.Wiec poszukam dokładniej:)

ika100
18-11-2009, 16:35
Witam Was serdecznie. Interesuje sie zdobieniem paznokci, ale jak narazie robie to tylko na paznokciach naturalnych, zwyklymi lakierami a ozdoby przyklejam na lakier. Nie znam sie na robieniu paznokci żelowych, dlatego tez potrzebuje pomocy w tej kwesti. Zastanawialam sie czy jezeli paznokcie naturalne pomaluje zwyklym lakierem i ozdobie go świecidelkami to czy moge pokryc go zelem?! Czy moze jednak trzeba matowic plytke itd, zeby przygotowac ja do żelu. Bardzo prosze o pomoc, bowiem lakier z paznokci bardzo szybko odpryskuje. A jeżeli można tak zrobic to w jaki sposob i czym póżniej można zel sciagnac. Prosze od razu podac gdzie i jakie akcesoria mozna do tego kupic, zeby byly w miare dobre.
Z gory bardzo Wam dziekuje za pomoc
pozdrawiam:)

natalia268
18-11-2009, 17:53
http://forum.wzorki.info/metoda-zelowa/409-zel-na-lakier-do-paznokci.html tu poczytaj :)

i np. tu http://forum.wzorki.info/sprzet-do-przedluzania-paznokci/534-zeli-silikonowy.html masz żel na naturalną płytke

Skajler
18-11-2009, 17:54
Ika100 nie możesz pokryć żelem paznokcia pomalowanego lakierem ponieważ nie będzie się trzymał. Może pokryj lakier kolorowy jakimś lakierem bezbarwnym dodatkowo skoro często odpryskuje. Może to pomoże.

natalia268
18-11-2009, 17:57
Ewentualnie mozesz pierw cienka warstwe żelu a potem jakoś tam po swojemu pomalowac lakierami jak wczesniej robiłas. Bo lakier na żelu trzyma sie o wiele dłuzej !! :)

Sylwunia83
18-11-2009, 20:59
Żel Silikonowy Sunflower + wysyłka GRATIS (815859810) - Aukcje internetowe Allegro (http://www.allegro.pl/item815859810_zel_silikonowy_sunflower_wysylka_gra tis.html) o tym z Sf pisałyscie?

Zgredo
19-11-2009, 08:59
Ewentualnie mozesz pierw cienka warstwe żelu a potem jakoś tam po swojemu pomalowac lakierami jak wczesniej robiłas. Bo lakier na żelu trzyma sie o wiele dłuzej !! :)

Ja takoż popieram ten pomysł, sama stosuję u klientki lubującej się w lakierowaniu paznokci na ciemno i niechętnej sztucznym. Cienko żelik
1) chroni płytkę przed przebarwieniem
2) jest trwalszy niż lakier
3) przedłuża trwałość lakieru
4) pięknie nabłyszcza płytkę, gdy klientka akurat nie pomaluje paznokci
5) aby usunąć taką warstewkę (grubości lakieru) wystarczy lekko zmatowić płytkę
Przed żel delikatnie głaszczę płytkę blokiem dla zmatowienia (delikatnym blokiem), no oczywiście odtłuszczam.

Może też zainteresuje Cię ten (http://forum.wzorki.info/pomoc-pytania-problemy/1741-bio-sculpture-gel.html#post79619) żel, właśnie odkryłam temat o BIOSculpture Gel i może być to coś dla Ciebie.

natalia268
19-11-2009, 09:13
Żel Silikonowy Sunflower + wysyłka GRATIS (815859810) - Aukcje internetowe Allegro (http://www.allegro.pl/item815859810_zel_silikonowy_sunflower_wysylka_gra tis.html) o tym z Sf pisałyscie?

nie tylko z Sf.. duzo jest... ;)

ania_m22
19-11-2009, 12:44
dziewczyny jestem początkująca chcę kupić sobie zestaw startowy. Mozecie mi cos polecić zastanawiam się nad dwoma a chciałabym żeby trzymał mi się ten żel na naturalnych paznokciach. Oto te zestawy:TipsyNails Mega Zestaw do Paznokci Żelowych XXL (822459375) - Aukcje internetowe Allegro (http://www.allegro.pl/item822459375_tipsynails_mega_zestaw_do_paznokci_z elowych_xxl.html) lub Hurtownia kosmetyczna, tipsy, lakiery, paznokcie Ĺźelowe, akrylowe - Allepaznokcie.pl (http://www.allepaznokcie.pl/Zestaw_startowy_do_zelu_nr6_4010.html) . Ja nie mam pojęcia o żelach więc proszę o pomoc. Z góry dziękuje i pozdrawiam

sylwia-p_86
19-11-2009, 13:03
Aniu poszukaj sobie na forum bo jest temat o zestawach startowych......

ika100
23-11-2009, 16:17
Dziękuje Wam wszystkim za dobre rady oraz za pomoc! :kwiatek: Na pewno skorzystam z waszych rad oraz w razie wątpliwości napisze.
Bużka :przytul:

tusia
23-11-2009, 16:49
ja na stopy nakładałam żel Żel UV SUPER BUILDER VIOLET !!! 30ml NOWOŚĆ!!! :: dobrarada (http://www.dobrarada.com.pl/index.php?p14099,zel-uv-super-builder-violet-30ml-nowosc) i trzymał sie jak beton:D

Kaniusia0
20-01-2010, 17:46
kochane, a żel na naturaną płytke zeby utwadzic i ozdobić frenchem? nadaje sie do tego sun flower clear 1 ... bo mam taki.. czy musi być jakiś specjalny ten zel na paznokci bez przedluzania ... ??

jak?.... robie wszytko tak jak przy tipsach ?

hersa
20-01-2010, 21:54
ja sobie robie easy off od DR, ale mojej mamie się nie trzyma więc robie tak jak zwykle, złykłymi żelami silcare basic i wszystko jest ok. Nigdy nie używałam sunflower, ale pewnie na to samo wychodzi :P Robisz normalnie jak przy tipsie, tylko musisz pamiętać żeby delikatnie "otulić" wolny brzeg ostatnią warstwą żelu :)

natka_23
05-02-2010, 14:15
przy nakładaniu żelu na naturalną płytkę bardzo ważne jest aby dobrze zamknąć krawędzie żelem, wtedy nie będzie odpryskiwał:)

paulinka_1532
25-08-2010, 11:46
Chciałabym się dowiedzieć czy metoda poniżej jest prawidłowa ponieważ miałam ostatnio klientkę której zrobiłam właśnie żel na naturalnej płytce i na drugi dzień poodchodził wkoło płytki podkreślam również iż klientka ma bardzo tłustą płytkę paznokcia.Proszę o pomoc być może jak robie błąd w którymś momencie nakładania żelu:(

Metoda żelowa na naturalną płytkę:

1.Odsówam skórki patyczkiem delikatnie.
2.Opiłowuje paznokieć i matuje blokiem musi być bardzo dobrze zmatowiony po bokach .
3.Odtłuszczam paznokieć obficie .
4.Nakładam Primer i czekam aż wyschnie.
5.Następnie nakładam cienką warstwę żelu nie zalewając skórek. Utwardzam w lampie przez 3 minuty.
6.Nakładam biały żel na końcówkę frencz i utwardzam również przez 3 minuty.
7.Powtórnie nakładam biały żel na końcówki i utwardzam.
8.Później nakładam różowy żel tak aby nie zalać skórek i białego paska a na żel nakładam ozdoby i utwardzam przez 3 minuty.
9.Następnie nakładam na cały paznokieć warstwę żelu przezroczystego na 3 minuty.
10. Odtłuszczam paznokieć i nadaje kształt oraz matuje.
11.Nakładam daimond gloss na całą płytkę paznokcia i utwardzam przez 3 minuty.
12.Smaruję oliwką skórki.

przeniesione // Emist

Lidzia
25-08-2010, 11:53
Zabezpieczasz odpowiednio wolny brzeg ??

paulinka_1532
25-08-2010, 13:24
Myślę że może jest w tym problem nie mam jeszcze wprawy w zabezpieczaniu wolnego brzegu paznokcia czy możesz mi jakoś poradzić i wytłumaczyć jak dobrze to zrobić?:]

asia
27-08-2010, 13:37
może na przykład wyjeżdżasz nabłyszczaczem? albo za dużo masy jest orzy skórkach, postaraj się wypiłować żeby było cieniutko :)

mozliwe też ze niedokładnie usunęłaś błonki przy skórkach albo niedokładnie zmatowiłaś

mala
27-08-2010, 22:44
jesli twoja klientka ma bardzo tlusta plytke to mozesz miec problemy
sprobuj odtluscic jej plytke nie samym cleanerem co acetonem on wysusza
albo sprobuj acryl jej zalozyc
na naturalne paznokcie najlepsze sa zele do tego przeznaczone
ja uzywam elasto zel i nic sie nie dzieje
nie bawie sie w zadne zalewanie brzegu a wszystko sie super trzyma

pazureczek89
31-01-2011, 16:09
Dziewczyny Ja mam problem z naturalną płytką Tipsami zajmuję się już dwa lata... mam ukończony kurs i jest coraz lepiej, ale na naturalnej płytce jak robię to się wogole nie trzyma dlaczego. Robię wszystko dobrze . Użyłam żelu SF Jednofazowy clear 2 diewczyny mówiły ze można go kłasc bezpośrednio na płytkę ale odeszło po paru godzinach ...dlaczego?

Emilia B.
31-01-2011, 18:17
bo do naturalnych paznokci są żele soak off :) są bardziej elastyczne dzięki czemu nie odchodzą i nie odpryskują :)

pazureczek89
31-01-2011, 18:45
a SF MA takie żele? A jeśli nie to jaka firma ma?

Emilia B.
31-01-2011, 18:50
polecam korzystać z wyszukiwarki, wystarczy wpisać "żele soak off" :)

asia
01-02-2011, 13:31
ja używam normalnego żelu i bez problemu, wszystko się trzyma. czy na każdej płytce tak masz?

rudzia1985
01-02-2011, 19:07
mi tez zwykly zel trzyma sie na naturalnej :)
to Twoja plytka paznokcia nie trzyma czy ktorejs z klientek ?

xsunnyolciax
01-02-2011, 19:20
a moja naturalna płytka z kolei jest strasznie słaba i mocno się wygina i nie ma mowy o twardym żelu, nawet z zawijaniem pod spód na końcu, nie ma opcji, tylko i wyłącznie sylikonowe :) Dlatego zawsze staram się minimalnie przedłużyć, nie lubię naturalnych żelować :P

pazureczek89
01-02-2011, 22:21
ani mi ani nikomu sie nie trzyma a już różnych żeli próbowałam :(

Zuuzaneczka
01-02-2011, 22:38
Ja nie wiem już od czego to zależy. U mnie żel na naturalkach trzyma się 1 dzień, u mojej mamy kilka godzin, a klientkom po 2 miechy spokojnie :P ja sobie dałam spokój :P

asia
02-02-2011, 02:05
pazureczek moze za cienko?

Luthvian
02-02-2011, 14:16
ja frencha też robię z żelem ponieważ moje białe lakiery zawsze się ciągną i są nie fajne (mimo różnych prób przechowywania) ale na żelu właśnie przy frenchu często lakierami maluje wzorki i nic się nie dzieje żel nie rozmazuje wzorku i dobrze się trzyma :D

Emilia B.
02-02-2011, 14:28
mi się wydaje, ze wszystko zależy od rodzaju pazurka i jego elastyczności - im bardziej miękki i giętki tym gorzej trzyma się żel :)

madziula90
16-02-2011, 21:28
Dziewczyny proszę Was o pomoc. Zrobiłam przyjaciólce frencz żelami na naturalnych paznokciach- bez przedłużania. Na drugi dzień zrobiły się jakby stare. Zszarzały. Wyglądają jakby były brudne. Czy to może być wina żelu? Jestem początkująca, ale do tej pory jak robiłam jakiekolwiek próby nic takiego mi się nie przytrafiło. Proszę pomóżcie.

soffii25
18-02-2011, 19:39
możliwe, że masz kiepskie produkty :/ na jakich pracujesz ?

madziula90
19-02-2011, 15:19
ostatnio kupiłam żel inny niż zawsze, bo tylko taki mieli w sklepie. Nazywa się : EJAS UV GEL

asia
19-02-2011, 15:30
a moze tylko nablyszczacz , moze gdzies rece wlozyla

madziula90
19-02-2011, 15:45
a ten żel dobry jest co napisałam? Rąk nigdzie nie wkładała. Była u mnie cały czas. Robiłam jej wieczorkiem a rano juz takie ciemniejsze miała. (ona spała u mnie więc sama widziałam jak jej czarnieją) Nabłyszczacz by pomógł? Jak na razie nie posiadam go. Nie sądziłam, że jest on tak ważny.

gattina
19-02-2011, 18:11
Nabłyszczacz sie przydaję, bo jednak jakby ochrania paznokcie. To tak jak osoby chodza na solarium, nabłyszczacz powoduje to, że one nie żółkną :)

madziula90
19-02-2011, 22:59
Dzięki :) na pewno zaopatrze się w nabłyszczacz przy najbliższej okazji :)

asia
20-02-2011, 20:02
czy ja wiem.. raczej chodzilo mi o to ze sam nablyszczacz mogl.. a na solarium przy nablyszczaczu jesli nie ma uv to i tak zzolkna przeciez :P nablyszczacz daje sie po to by lepiej nablyszczal :P

monikat
25-02-2011, 12:38
ja naturalki kuzynki na początku pracy z żelami nabłyszczyłam i utwardziłam lakier żelem nabłyszczającym, niestety efekt był mizerny żel zaczął pękać - ohydny efekt, Już lepiej utwardzić top catem lakierem

syrena16
26-02-2011, 03:06
Witam

...cały wieczór czytam Wasze posty odnośnie żeli i technik nakładania i przyznam się że podczas lektury nasunęło mi sie kilka pytań a ponieważ bawię się w akrylu i dopiero właściwie wchodzę w temat żelu pozwolę zadać sobie te pytania na forum nawet jesli dla Pań o bogatym doświadczeniu mogą wydać się banalne.

1 Czy żele na płytkę naturalną to żele soak off i easy off, czy też do tej grupy zaliczają się żele jednofazowe?
2 Które z nich nakłada się na naturalna płytkę a które na płytkę przedłużona sztucznie?
3 Co predysponuje użycie żelu twardego i w jakim przypadku jest on odradzany.
4 Czy żele miękki(silikonowe) można łączyć z akrylem w metodzie coombo:)
5 Podajcie dwa schematy nakładania: żeli twardych i miękkich silikonowych
6 Jak fachowo zabezpieczyć wolny brzeg
7 jaka jest różnica pomiędzy żelem SCULPTING( gęsty Extra MOCNY jednofazowy) a żelem BUILDER budującym
8 Jakie problemy niesie zastosowanie poszczególnych grup żeli( bez podawania marek czy nazw firm) chodzi o jedno fazowe, wielofazowe silikonowe etc ...?

I tu prośba do Dziewczyn które pracują z klientkami - podajcie bardzo Was proszę sposoby najprostsze lub dyktowane doświadczeniem które stosujecie w codziennej pracy i które pozwalają unikać Wam najczęstszych błędów i problemów w technice żelowej: np podchodzenie powietrza , tłusta płytka , niewiem odpadający paznokieć itd

Myślę że wyjaśni i pomoże to Naszym koleżankom które się uczą:)

Emilia B.
26-02-2011, 14:05
odpowiem na pierwsze 4 pytania :)

1 i 2 na naturalną płytkę są żele soak off/easy off a teraz również hybrydowe (żelo-lakiery). jednofazowe są do przedłużania i sa to normalne (zwykle) żele.
3 jeżeli naturalna płytką to twardy może sie nie trzymać - płytka jest elastyczna i wygina się podczas codziennego użytku i tu w przypadku twardych żeli będą one odpryskiwać. natomiast żele soak off/easy off są równie elastyczne i "chodzą" razem z płytką.
4 nie (jedno jest bardzo elastyczne a drugie twarde jak beton (łączenie nie miałoby sensu)

Anna Otkińska
09-04-2011, 00:03
ja od jakoś pół roku żeluję swoje naturalne pazurki początkowo przedłużyłam żelem na formie potem uzupełnienia odnowy.... (przy odnowie zawsze zostawiałam cienką warstwę żelu ) co odnowa skracałam paznokcie aż w końcu zostały same naturalki, nie mam problemu z trzymaniem się żelu nawet przy sporej długości na naturalki używam żelu reni nail zalewam wolny brzeg ale nie robię tego jakoś tak z wielką precyzją bo zazwyczaj zasypiam już przy drugiej rączce często po kilku tygodniach skracam pilnikiem i nawet wtedy nic nie odchodzi od wolnego brzegu, często mówi się ze do żelowania naturalnych paznokci płytka powinna być mocna i twarda ale moja wcale taka nie jest
minus długich naturalnych paznokci jest taki iż nie mamy wpływu na ich kształt - mój jeden pazur wskazujący brzydko schodzi w dół-krogulec taki lekko i druga rzecz oba wskazujące rosną na skos -nie da się na prostaować poprzez podpiłowanie boczku bo się brzydko wichruje le za to nie mam mowy żey mi coś pękło czy się złamało :)

a tu moje wcześniejsze naturalki
http://i54.tinypic.com/1z2m5tx.jpg

http://i54.tinypic.com/9701e9.jpg

klanat
11-04-2011, 14:39
Ania ja teraz tez pierwszy raz zazelowalam naturalne swoje pazurki nieco dlugie (pracuje teraz na ibd) i problem nie polega na tym ze mi sie coś łamie czy odpryskuje wszystko trzyma sie jak beton w całosci natomiast przy codziennych pracach domowych w momencie gdy plytka najbardziej pracuje (np jak podnosilam materac zmieniajac posciel)
zel odchodzi od pazurkow w miejscu gdzie naturalny wyrasta a na bokach nic sie nie dzieje :)
Skorek zalanych nie bylo a wczesniej jak byly na formie zdarzalo sie zapoweitrzenie ale na jednym góra dwóch pazurkach milimetrowe teraz maja okolo 5 milimetrow a mam je zaledwie tydzien :) Help :)

jowka
11-04-2011, 21:58
na moje oko albo za mało wzmocniłaś punkt stresu albo za bardzo wypiłowałas boczki w tym miejscu:)

Valia
25-04-2011, 10:50
Dziewczynki potrzebuje rady!
Mianowicie przyszła do mnie Pani na paznokcie. Nałożyłam jej żel na naturalną płytkę. Po jednym czy dwóch dniach Pani zadzwoniła z reklamacją, że z dwóch paznokci żel jej odprysnął. Pani przyjechała, paznokcie poprawiłam. Pani znowu napisała, że jej pazury poodpadały tym razem po dwóch godzinach. Może będzie łatwiej wyrazić opinie jak powiem co zrobiłam:
odtłuściłam, zmatowiłam, opiłowałam, skórki wycięłam, primer był, baza była i zbudowałam ładny kształt, oczywiście wypiłowałam i na koniec quick finish i oliwka. Robiłam produktami EF.
Pani chce zwrotu pieniędzy (zapłaciła całe 30zł). Miała paznokcie robione dwa razy i jeszcze żeby było śmiesznie załapała się na darmowy makijaż. Co mam zrobić? Zwrócić czy nie? To moja wina? Nie chce żeby mi zjechała opinię... POMOCY!

katarynka89
25-04-2011, 10:58
hmmm... nie mam pojęcia, ja mam ciężką płytkę bo chybko odpadają, ktokolwiek i czymkolwiek by nie robił :/ ale po 2godzinach??? średnio to widze, może pani jest drwalem i drzewa rąbała pazurkami ??

Valia
25-04-2011, 11:12
no z tego co wiem to bardzo aktywny tryb zycia prowadzi i ma prace tylko przy komputerze... Wiec paluchami w klawiaturke wali. Chciałam jej poprawić akrylem, ale powiedziała, że nie chce bo podobno też jej odpada. No i teraz ten zwrot kasy. 30zł może wydawać się, że to nie dużo, no ale zależy jak dla kogo...

PS. pierwszy raz coś takiego mi się zdarzyło..

kobietazpazurem
25-04-2011, 11:30
a czy robiłaś zwyklym żelem czy sylikonowym?

Valia
25-04-2011, 11:38
zwykłym. :( no ale zawsze tak robie i nigdy nic nikomu nie było.... ??

Malyyyyna
25-04-2011, 11:42
a moze Pani ma jakas chorobe, przyjmuje jakies leki i nic Ci nie powiedziała??

Valia
25-04-2011, 11:44
no nie mam pojęcia. Napisała mi, że chce zwrot kasy i podała nr konta a ja nie mam pojecia co zrobić...

xsunnyolciax
25-04-2011, 11:47
moim zdaniem to wina twardego żelu, może ma miękkie paznokcie i się wyginają pod nim. No albo za grubo nabłyszczacza. Tak czy siak do naturalnych paznokci służy żel sylikonowy, mamy pewność, że nie będzie się odginał i odpryskiwał. ;)

Valia
25-04-2011, 11:57
napewno nie miała miękkich paznokci i napewno nie było za grubo nabłyszczacza. No cóż trudno oddam pieniądze, strasznie ciężka klientka.

kobietazpazurem
25-04-2011, 12:03
zwykłym. :( no ale zawsze tak robie i nigdy nic nikomu nie było.... ??

No i właśnie tu tkwi problem, do naturalnej płytki używa się żelu sylikonowego- z tego względu ze jest bardziej miękki i wygina się razem z naturalnym paznokciem. Tu żel jest twardy i w momencie kiedy jej paznokieć się wygnie robi się odpowietrzenie bo żel nie wygina się razem z płytką i co faktem jest odpada. Kilka razy Ci się udało na innych klientkach , widocznie miały dość dobre płytki ale prędzej czy później i tak byś trafiła na taką, której by się nie trzymały. Do naturalnej płytki zawsze używamy żeli sylikonowych aby właśnie ominąć takie sytuacje.

Emilia B.
25-04-2011, 12:14
Valia nie zakładamy nowych tematów jeżeli takie już istnieją!! Korzystamy kochane z wyszukiwarki - po to jest!! :)

Valia
25-04-2011, 12:29
przepraszam Cię Emilko, ale byłam mega zdesperowana:) Dziękuje wam dziewczynki, w takim razie wiem, że popełniłam błąd i zastanawiam się gdzie ja się uchowałam że nie wiedziałam takiej prostej rzeczy... Może dlatego, że żel na naturalną płytkę robię raz na pół roku po prostu. Bardzo wam dziękuję! JEZU KOCHAM TO FORUM! :D

Agnieszka Praska
25-04-2011, 15:40
ja naturalki zeluje zawsze zelem twardym i nigdy nie zdazylo mi sie zeby paznokcie tak z siebie odpadaly:huh: zawsze jest jakas przyczyna
a klientki ktore wala w klawiature lepiej potraktowac akrylem :) mowie z doswiadczenia :)
pozatym w silikonach nie zatopimy ozdob tak jak w twardych :D

xsunnyolciax
25-04-2011, 16:10
jak się utwardza naturalki twardym żelem, to trzeba pamiętać, żeby dobrze zabezpieczyć wolny brzeg. Ale skoro do tego są przeznaczone sylikony, to lepiej sylikonami ;)

Valia
25-04-2011, 16:27
no właśnie. kurde przysięgam, że wszystko dobrze wykonałam. i kurde kaszana jakaś. Mam wrażenie, że poprostu, żel się owej Pani nie trzyma. Proponowałam akryl ale usłyszałam odpowiedź "że mi spada akryl". Nasz klient nasz pan, chce to robimy a tutaj klops...

rudzia1985
25-04-2011, 16:39
Ja tez zeluje naturalki twardym zelem..Od wolnego brzegu nic mi nie odpada, ewentualnie powietrze wchodzi w okolicach skorek ale u mnie to normalka wiec nie wierze, ze Valia to Twoja wina...Cos nie tak musi byc z plytka naturalna Twojej klientki...
A dodam, ze jak u reszty klientek wszystko gra to wina musi byc z drugiej strony :)

Valia
25-04-2011, 17:04
ano właśnie. Ale oddam jej pieniądze, niech mnie już nie nęka :)

samaron
25-04-2011, 19:41
Skoro sama się przyznała, że akryl też jej złazi, to pewnie jest w tej kilkuprocentowej grupie dziewczyn, która nie toleruje masy na paznokciach, też taką jedną miałam, wszystkiego próbowałyśmy i zawsze jej odłaziło, a w najlepszym wypadku miała podpowietrzenia.na 1/3. Teraz tylko manicure, ew. lakier.

hersa
13-09-2011, 14:52
Już dawno robiłam znajomej bardzo bardzo dlugie naturalki. Wcześniej chodzila do salonu i wszystko było ok. Pierwszy raz jak je zrobiłam, to nie było ani jednego zapowietrzenia za to po 3tyg pękły 2 naturalki pod żelem w połowie łożyska. Stwierdziłam, że dalam za malo żelu przy skórkach i jak się żel przesunął to było go za mało w tym miejscu i takie długie pazurki nie "dały rady". Następnym razem dałam bardzo grubą warstwę żelu i faktycznie było ok nie złamały się ale lekko podpowietrzyły, stwierdziłam, że może troszkę zalałam skórki. Za 3 razem już uważałam na skórki ale zapowietrzenia są tak podobno ogromne, że prawie cały żel schodzi. Jutro idę je zrobić. Myślicie, że to może być wina żarówek? Jak powinny wyglądać zażelowane bardzo długie naturalki? Chodzi mi budowę, krzywe itp. Mojej mamie też się zapowietrzyły. Ja nie mam żadnego zapowietrzenia...
I jeszcze jedno pytanie: Jaka jest żywotność nieużywanych żarówek? Kupiłam kiedyś żarówki, ale nie pasowały do starej lampy, więc kupiłam nową lampę i do tej pasują, ale leżą w szufladzie już conajmniej rok. Nadaja się jeszcze do czegoś?

malinowa
13-09-2011, 19:20
co do żarówek to mój mąż elektronik twierdzi, że nie używane żarówki się nie starzeją, że mają długą żywotność, moja lampa leżała dwa lata nie używana i jak najbardziej utwardza się w niej żel bez problemu więc ma chyba rację, chociaż czytałam takie opinie, że żarówki się starzeją mimo nie używania, ale jak widać nie koniecznie musi tak być,
co do żelowania długich naturalków to nie pomogę, bo ja się tego nie podejmuje, to nie takie proste jak się wydaje, często wyskakują jakieś niespodzianki potem

hersa
13-09-2011, 21:08
malinowa- ja też jestem elektronikiem i również starzenie żarówek jest dla mnie dziwne, ale czytałam, że tak jest więc pytam :) żarówki UV mają w środku jakąś substancję ale nie wiem jak ma się do niej upływający czas
No nic. Zmienię te żarówki i zobaczymy. Jak dalej będą się zapowietrzać to niech wraca do poprzedniej stylistki, przecież nie będzie chodzić wiecznie zapowietrzonymi pazurami

malinowa
13-09-2011, 23:28
w sumie to dziwna sprawa z tymi zapowietrzeniami na tych naturalkach, na pewno to nie wina żarówek, gdzieś leży przyczyna tych zapowietrzeń tylko gdzie, a te zapowietrzenia tylko od skórek się robią na wolnym brzegu wszystko ok?

samaron
14-09-2011, 11:06
malinowa- ja też jestem elektronikiem i również starzenie żarówek jest dla mnie dziwne, ale czytałam, że tak jest więc pytam :) żarówki UV mają w środku jakąś substancję ale nie wiem jak ma się do niej upływający czas
No nic. Zmienię te żarówki i zobaczymy. Jak dalej będą się zapowietrzać to niech wraca do poprzedniej stylistki, przecież nie będzie chodzić wiecznie zapowietrzonymi pazurami
świetlówki wypełnione są gazem (parami rtęci, argonu...) potrzebnym do wyładowań, a jak to z gazami bywa, lubią się ulatniać, nawet jeśi wszystko jest szczelne, po jakimś czasie (bliżej nieokreślonym) gaz ucieknie nawet przez szpary w strukturze szkła.
Podejrzewam, że tym właśnie różnią się świetlówki chińskie od np niemieckich, szczelnością, a co za tym idzie trwałością, co może być szczególnie widoczne przy użytkowaniu, bo ciepły gaz migruje szybciej;)

A wracając do tematu zapowietrzenie naturalków prawie zawsze leży w przygotowaniu pazura, ważne jest matowienie nie tylko płytki, ale i wolnego brzegu (też po bokach jak są długie) i zawinięcie żelu pod spód. Natomiast uważałabym z ilością żelu, wydaje mi się, że długi pazur naturalny musi mieć pozostawioną elastyczność.

hersa
14-09-2011, 12:10
Zapowietrzenia są od strony skórek, paznokieć na 100% dobrze przygotowany. No właśnie się zastanawiam czy to nie od za grubej warstwy żelu, ale jak dałam cieńszą to tak jak pisałam pękły paznokcie pod żelem w połowie łożyska i ani tego skrócić i przedłużyć ani nic, więc zażelowałam z powrotem. Dobrze, że się krew nie lała, a pęknięcia szły od wału do 1/3 łożyska. Już nie wiem co kaman... Normalnie pomyślałabym, że to tak długich naturalków lepszy żel silikonowy (właśnie o tą elastyczność chodzi) i to od twardego żelu się zapowietrza, ale wcześniej były robione też twardym żelem i wszystko było ok.

sztynka
14-09-2011, 13:01
Hersa ja miałam ten problem z jedną Panią. w Poznaniu chodziła do swojej stylistki i miała cienko robione pazurki i nic się nie działo. Po przeprowadzce była 3 razy u mnie i za każdym razem jakiś pazurek się złamał ehh teraz już nie przychodzi, nie odzywa się , więc pewnie mimo , ze zrobiłam grubsze, poszukała innej stylistki. Trudno, ja bynajmniej mam problem z głowy, pewnie i tak bym ją odesłałam do innej. co do żarówek to niestety dziewczyny mają rację, gaz się ulatnia i potem nawet takie nieużywane żarówki należy wymienić.

samaron
14-09-2011, 14:06
Zapowietrzenia są od strony skórek, paznokieć na 100% dobrze przygotowany. No właśnie się zastanawiam czy to nie od za grubej warstwy żelu, ale jak dałam cieńszą to tak jak pisałam pękły paznokcie pod żelem w połowie łożyska i ani tego skrócić i przedłużyć ani nic, więc zażelowałam z powrotem. Dobrze, że się krew nie lała, a pęknięcia szły od wału do 1/3 łożyska. Już nie wiem co kaman... Normalnie pomyślałabym, że to tak długich naturalków lepszy żel silikonowy (właśnie o tą elastyczność chodzi) i to od twardego żelu się zapowietrza, ale wcześniej były robione też twardym żelem i wszystko było ok.

Jak pękły, to najpewniej był jakiś uraz mechaniczny. A może pani nie do końca wie jakim wcześniej miała żelem? Niektóre są mniej, inne bardziej elastyczne (ja np byłam zaskoczona elastycznością sculptinga z alle, dałam cieniutko na naturalka właśnie i wyginałam pazura na wszystkie strony i nic się działo), zaproponuj pani silikon lub hybrydy.

Nena90
26-10-2011, 19:26
Samaron wszystko zależy od paznokci - moje długie naturalne lubią twardy żel i akryl ;)

hersa
10-11-2011, 13:01
zapomniałam o tym temacie :D co do długaśnych pazurków, to problem z głowy, skróciłyśmy, zrobiłyśmy eleganckiego fencza, nic się nie zapowietrza, wszyscy się zachwycają i pytają u kogo robiła, więc i koleżanka zadowolona i ja :)
Za to dzisiaj dzwoniła do mnie szwagierka, że odłazi jej żel od wolnego brzegu przy rogach, prawie na wszystkich pazurach, na kciuku ukruszyło się na drugi dzień, teraz po 2 tygodniach wszystkie się kruszą, idę tam dzisiaj i płakać mi się chce bo zawsze było dobrze, 2miesiące chodziła z pazurami a teraz takie coś. nie wiem co robić... Chyba te zleżałe żarówki są do du.. Macie jakieś sprawdzone żarówki które nie kosztują majątku? Tak do 80zł za komplet do zwykłej tunelówki od allepazurów.

asia
11-11-2011, 23:49
do klasycznej tunelowej wchodza w zasadzie kazde z allegro, te tansze za 8-12zl. gorzej z lcd..:) tu masz temacik http://forum.wzorki.info/metoda-zelowa/230-lampa-uv-zakup-lampy-uv-led-11.html

hersa
12-11-2011, 14:20
chodzi mi o zwykłą tunelówkę bez sensora, kupiłam żarówki na allegro, pasować pasują, ale kiepsko utwardzają, dlatego chciałbym coś sprawdzonego, a że robie pazurki 3 razy w miesiącu nie będę inwestować w philipsy. Myślę nad DR, boję się że to to samo co na allegro tylko tylko droższe.

malinowa
12-11-2011, 14:49
modena ma tanie żarówki, tu jest link sklep akcesoria tipsy paznokcie gliwice - Modena Nails - 21 - Urządzenia (http://www.modenanails.pl/Urzadzenia-k30-0-3-default.html)

elzbieta
17-11-2011, 01:35
Witam,mam problem. Ja juz nie wiem co zle robie. Pracowalam dawno temu jako stylistka w polsce i pozniej mialam dluga przerwe. Ponownie wrocilam do zawodu ale nic mi nie wychodzi. Wczoraj np zalelowalam sobie naturalne pazurki zelem alessandro soft ge 1. zrobilam french i wszystko bylo ok do wieczora jak zobaczylam,ze zel mi zaczyna odpryskiwac przy rogach paznokci. pomyslalam ok za malo zelu i nie otulilam pewnie dobrze rogo paznokci. zrobilam dzisiaj rano nowe i dzisiaj znowu to samo odchodzi mi od rogow. co zle robie? matowie plytke nakaladam primer czekam az wyschnie i pierwsza warstwa,lampa,odtluszczam,matowie,french,lampa,dru ga grubsza warstwa,lampa,cleaner, nadaje ksztalt,top gloss alessandro,lampa. co robie nie tak?

malinowa
17-11-2011, 13:27
możliwe, że ten żel nie nadaje się do utwardzania naturalnych paznokci, bo jest zbyt twardy, a paznokcie są elastyczne, wyginają się i nie współpracują z tym żelem i zaczyna się odwarstwiać, jeśli jesteś pewna, że dobrze zabezpieczyłaś wolny brzeg to musisz spróbować z innym żelem, do naturalnej płytki są specjalne żele do tego przeznaczone chociaż zwykłym żelem też można, jednak nie każdy się sprawdzi

hersa
17-11-2011, 17:26
ja tam naturalki żeluję twardym żelem zawsze i rzadko zdarzają się problemy
elzbieta- po co odtłuszczasz pierwszą warstwę żelu? Spróbuj nie zmywać warstwy dyspresyjnej po pierwszej warstwie, dopiero po wybudowaniu pazurka, sprawdź czy masz dobre żarówki w lampie i dalej nie wiem, może dziewczyny coś jeszcze wymyślą. Jeszcze pomysł mam taki, że jak nie używasz bondera to pierwszą warstwę żelu jednofazowego clear wetrzyj w płytkę, do lampy i dalej nakładasz jak zwykle.

elzbieta
20-11-2011, 23:27
Nie rozumiem co mam wetrzec w plytke? Ale jak mam zrobic french bez przemycia warstwy i zmatowienia? Jak robie tylko utwardzenie naturalnej plytki to nic nie przemywam. Ja juz nic nie wiem. Jutro zakupie nowe zarowki chociaz to sa calkiem nowe lapy. Dziekuje

malinowa
20-11-2011, 23:40
wetrzeć żel podkładowy bonder lub cienko jednofazowy tzn że masz bardzo cienką warstwę żelu wetrzeć w pazurek, po co po pierwszej warstwie żelu przemywasz to i matujesz? nie przemywaj tylko nałóż biały żel na końcówkę, przetrzyj linie uśmiechu pędzelkiem, utwardź, następnie nałóż kolejną warstwę żelu, no końcu dopiero przemyj, opiłuj,usuń pył, przemyj i nałóż żel nabłyszczający

elzbieta
23-11-2011, 11:48
ok zrobie to bez przemywania. ciekawe czy french mi sie uda.

Kacha8432
24-11-2011, 14:04
a moja naturalna płytka z kolei jest strasznie słaba i mocno się wygina i nie ma mowy o twardym żelu, nawet z zawijaniem pod spód na końcu, nie ma opcji, tylko i wyłącznie sylikonowe :) Dlatego zawsze staram się minimalnie przedłużyć, nie lubię naturalnych żelować :P
Czy chodzi Ci o przedłużąnie żelami silikonowymi? Zastanawiałam się nad takim rozwiązaniem aby przy żelowaniu paznokci naturalnych (ja używam żeli soak-off od DR) delikatnie przedłużyć paznokieć na formie bo mam problem z wolnym brzegiem. Żel jak beton trzyma się przy skórkach a odchodzi od wolnego brzegu i może takie lekkie przedłużenie coś by pomogło? Proszę napisz jak Ty to robisz :kwiatek:

Blondyna_1988
22-12-2011, 00:08
Wczoraj sobie zrobilam pazurki... Dziś w calosci odeszly mi az 3. Zapowietrzyly się od strony wolnego brzegu i najzwyczajniej odpadły :( Moze żele się nie nadają...?

ACTIV - (http://www.activeshop.com.pl/zestaw-genco-clear-2szt-french-1szt-pink-1szt-p-4999.html)

Czy ktoś potrafi mi wytłumaczyć jak się tymi żelami posłużyć? Tzn, kiedy jaka warstwa (w jakiej ilości) i jak sobie poradzić z tym nieszczęsnym wolnym brzegiem?

kobitka
22-12-2011, 11:20
uzylas primera?? bondera??

Blondyna_1988
22-12-2011, 11:52
Primera nie posiadam więc nie używam. Odtłuszczam płytkę Cleanerem... To nie wystarczy??

DiamondShine
22-12-2011, 14:58
Blondyna to ja proponuje zakupić primer :) to nie jest jakiś spory wydatek a primer zwiększa przyczepność żelu do naturalnej płytki.

xsunnyolciax
22-12-2011, 18:44
Blondyna, pousuwaj błonki, zmatuj, odtłuść, daj primer. A jak masz tłustą płytkę, albo problemy z przyczepnością, to ja polecam dehydrator :ok: Jeśli poodchodziły od wolnego b. to pewnie niedokładnie pozawijałaś, albo po prostu twoje naturalki nie tolerują twardego żelu (bo robiłas twardym? czy sylikonowym?)
Kacha8432- przepraszam, dopiero teraz zauważyłam Twój post. Chodzi mi o to, że zamiast zawijać żel pod spód paznokcia, to ja wolę dać formę i przedłużyć choćby o ten mm czy 2mm. Wolny przeg jest wtedy ładnie zabezpieczony na 100% i kształt naturalków można lekko skorygować :)

Blondyna_1988
23-12-2011, 10:52
Tak, żelem twardym maluję paznokcie... Zakupię primer, zobaczymy jak trzyma się po jego zastosowaniu. Jeśli chodzi o przedłużaniu na formie, wczoraj do mnie właśnie dotarły zakupione formy ale muszę się nauczyć je stosować ;) heh Pozdrowienia i Wesołych Świąt!!!

ajda***pazurki
25-03-2012, 23:01
dziewczyny mam takie pytanie jeśli uzupełniam po raz drugi uzupełnienie i mam już naturalki długie to co robicie? żelujecie naturalki czy spiłowujecie i robicie od nowa szablon?

Nysza
26-03-2012, 10:52
to zależy
jeśli paznokieć naturalny ma tendencję przy wzroście do zwijania się
to skracam takiego delikwenta i przedłużam na formie
(jesli paznokcie naturalne mają powyższą tendencję
to żel będzie się szybko liftował od wolnego brzegu
stąd wskazanie aby je skracać i wykonać przedłużenie )

natomiast, gdy paznokieć naturalny ładnie współpracuje z żelem
a cała stylizacja nienagannie trzyma się do kolejnej standardowej wizyty
wówczas żeluje naturalki

ale to juz musisz zaobserwować sama
zobacz jaki kształt przybrał wolny brzeg paznokcia
czy zwija się w "rulon" czy nie

ajda***pazurki
26-03-2012, 13:10
dzięki zauważyłam że większość naturaków tak ma a za szablon powinnam brać więcej niż za tipsy?

hersa
26-03-2012, 13:51
Moim zdaniem nie, przedłużenie to przedłużenie, Ty powinnaś decydować na czym lepiej przedłużyć daną płytkę zależnie od kształtu, a nie klientka sugerująca się ceną.

Nysza
26-03-2012, 13:57
dokładnie przedłużanie jedna cena ( bez względu którym sposobem)
a żelowanie naturalnej płytki druga cena

Gorzkajakmokka
10-05-2012, 01:54
Co do sylikonowego żelu. Używacie go dokładnie tak samo jak jednofazowego?
Można łączyć sylikonowy z jednofazowym czy nie?
Kojarzę, że kiedyś miałam sylikonowy SF i jakiś taki gumiasty i nieciekawy mi się wydawał , ale w sumie naturalne paznokcie żeluję od święta ...

Askar
10-05-2012, 12:05
Ja kiedyś też miałam ten z SF ale mi żółkł za każdym razem (nie zabezpieczałam go żadnym lakierem UV). A kiedyś gdzieś tu wyczytałam, że silikonowy może "nie lubić" się z jednofazówkami, bo mają inną twardość. Silikonowy jest fajny, bo jest bardziej elastyczny i lepiej współpracuje z naturalną płytką z kolei jednofazówki są sztywniejsze i kiedy położy się jeden na drugi, to może coś tam nie grać.

Nysza
11-05-2012, 12:07
tak jak Askar pisze
żel sylikonowy a jednofazowy mają różną elastyczność
i moze byc tak, że po prostu masa będzie się liftować

Gorzkajakmokka
11-05-2012, 13:04
Powiem szczerze, że całkiem fajna ta jednofazowa modena na naturanej płytce. Mam teraz b.krótkie paznokcie- może dlatego. Nałożyłam sobie żel we wtorek i ładnie leży, poza małymi zapowietrzeniami na 1 paznockiu , ale to przez zalanie skórki ( śpieszyłam się ). Zrobię drugą próbę już mając więcej czasu i sił na prezcyję, ale coś czuję że się z tą modeną polubię w tej kwestii :)

agaciorka93
30-07-2012, 13:30
dziewczyny bardzo prosze o pomoc
mam pewnien problem
żelowalam troszke ponad tydzien temu paznokcie naturalne dosyc dlugie i dzisiaj klientka zazdwonila ze jej kilka popekało i jeden odszedl, paznokcie matowie odtluszczam i wszystko tak jak powinno byc wczesniejsza aplikacja trzymala sie rewelacyjnie bez zadnych problemow ponad 3 tygodnie a tutaj po tygodniu takie cos nie wiem w czym moze tkwic problem. Żeli używam z allepaznokcie i wczesniej takiego problemu nie mialam. :(

Anna Wisz-Gancarz
30-07-2012, 23:03
To może być kwestia tego co robiła z pazurkami Twoja klientka :/:
Czasem niektóre Panie lubią kremować rączki przed wizytą, trudno wtedy dobrze odtłuścić świeżo potraktowanego paznokcia...
Może kwestia cięzkich prac domowych lub detergentów?
Spróbuj przeprowadzić z nią mały wywiadzik:)

anavi
12-02-2013, 13:11
Witam dziewczyny!

Jestem osobą początkującą :) Przeczytałam cały wątek i mam podobny problem z żelowaniem naturalnej płytki paznokcia jak większość z Was. Robiłam mojej teściowej frencha bez przedłużania paznokcia i zadzwoniła po 24 godzinach, że większość "popękało jak lód". Ja miałam tak samo jak zrobiłam sobie, wszystko się trzyma tylko jest popękane od wolnego brzegu... :/:

Wyczytałam już o żelach silikonowych, mam zamiar kupić ten z Sun Flowera - pytanie tylko czy jak zrobię końcówkę french na nim to czy ona nie będzie pękać?

Poza tym muszę najdalej w czwartek poprawić co spaprałam, więc nie mam czasu na zamawianie przez internet. Mam dostęp do żeli z Nail product, Modeny i Nails Company. Z tego co wiem kamuflaże również są bardziej giętkie i elastyczne, a najmniej elastyczne są nabłyszczacze. Pani w hurtowni poleciła mi zrobić bonderem a nie primerem (choć tak jak pisałam z przyczepnością nie ma problemu tylko z elastycznością żelu w porównaniu do naturalnej płytki).

Pomyślałam, żeby szybko kupić bonder i kamuflaż i pokryć to tylko jednofazówką (czyli nie używam budującego i nabłyszczacza). I skupić się na zabezpieczeniu wolnego brzegu. Co Wy na to???? Jakieś inne pomysły na szybko??;(

malinowa
12-02-2013, 14:09
anavi (http://forum.wzorki.info/members/18908-anavi.html) nie wiem po co tyle kombinacji z tym żelowaniem paznokci naturalnych, w salonie w którym pracuje żelujemy jakieś 98% naturalnych paznokci takim samym żelem jak te przedłużone, a dokładnie to żelem z silcare base one violet , paznokcie trzymaja się bez żadnych problemów,
myślę, że u Ciebie problem tkwi w nieumiejętnym nakładaniu żelu i zlym zabezpieczeniu wolnego brzegu, możliwe też że źle matowisz wolny brzeg paznokcia, najlepiej będzie jak opiszesz dokładnie krok po kroku jak robisz paznokcie, zdjęcie też by się przydało żeby dokladnie zobaczyć w czym tkwi problem

anavi
12-02-2013, 15:38
Cieszę się, że ten zel którego używasz nadaje się również do naturalnych paznokci, widać ja nie mam tego szczęścia. Wydaje mi się, że gdyby zależało od budowy to przedłużone też by się łamały?

Fakt, nie skupiałam się na zabezpieczeniu wolnego brzegu - ale wydaje mi się, że to nie jedyny problem. Musze je poprawić w czwartek i moim zdaniem nie ma sensu robić w ten sam sposób, bo będzie to samo...

Jak robię (w skrócie):

- odpycham skórki,
- matowię cały paznokieć pilnikiem i wyrównuje paznokcie,
- odpylam, odtłuszczam,
- primer na całą płytkę,
- cienko jednofazówką,
- końcówka french (jeden raz),
- buduję mleczno-różowym, ponieważ paznokcie są krótkie to nie robię bardzo dużej krzywej C, staram się również nie zrobić bardzo grubaśnych paznokci (może za cienko jednak??),
- ewentualnie odtłuszczam i poprawiam ostatecznie kształt,
- quick finish.

Oczywiście każdą warstwę utwardzam w lampie. Zaznaczę jeszcze raz, że one nie odpryskują od razu, tylko się łamią od wolnego brzegu (czyli przyczepność nie jest zła).

Mam zdjęcia ale no po zrobieniu, gdy nie są popękane... Nie oceniajcie czy prosto itd, bo dopiero się uczę.
http://pliki.wzorki.info/images/79jCl.jpg

malinowa
12-02-2013, 16:58
na zdjęciu widzę, że kciuki są kompletnie płaskie, wygląda ta stylizacja jak manicure hybrydowy,
musisz zbudować krzywą c, rozumiem że paznokcie są krótkie, ale weź pod uwagę to, że nosi je sie kilka tygodni, nic dziwnego, że pękają po jakims czasie, są źle zbudowane
krzywa c nie jest po to, żeby stylistce utrudniać życie, ale wręcz przeciwnie, chciałas iść na skróty i masz tego efekty
kupowanie kolejnych zeli to strata pieniędzy

anavi
12-02-2013, 17:37
Paznokcie pękają od razu właściwie, nie po jakimś czasie. Ale przy następnym nakładaniu zrobię krzywą C i zabezpieczę dokładnie brzeg.

Nie wiem tylko czy robienie tymi samymi, twardymi żelami nie jest stratą czasu... Niektóre z Was pisały tu że jednak nie zawsze żel do przedłużania nadaje się do naturalnej płytki.
Może jakieś jeszcze opinie na temat bardziej elastycznych żeli??

3524
14-02-2013, 11:27
Może to być również wina źle utwardzonego białego żelu, lub zbyt twardego nabłyszczacza, zależy jak pęka. Skoro jesteś początkująca - proponuję przedłużyć choć o 1mm tymi żelami, których jesteś w posiadaniu. Możesz także użyć nabłyszczacza hybrydowego.

KAolInka
28-02-2013, 22:20
Uczę się od kilku miesięcy, nie inwestuję jednak narazie w ilość powiadanych żeli itp. Za każdym razem kiedy robię pazurki mamie ( postępująć zgodnie z instrukcją i podpowiedziami koleżanki) to paznokcie po trzech dniach zaczynają się odklejać. Mam primer ( na sloiczku "clean & prep") preparat do odtłuszczania i robię wszystko w miarę po kolei a za każdym razem jest tak samo. Może mam złą lampę UV albo moim błędem jest to że nakladam żele pędzlem i nie używam "builder gel".

Kasia991
28-02-2013, 22:47
anavi spróbuj nabłyszczacza z warstwą dyspresyjną, albo takiego od hybryd są bardziej giętkie :) mnie też naturalki pękały po quick finishu, zmieniłam na żel Indigo Holywood Gloss i nic się nie dzieje nosze już tydzień:) a dziewczyny dobrze Ci radzą trzeba paznokcia troszkę zbudować wiadomo jak są krótkie to nie świrujmy żeby nie były za grube, ale ich krzywizny warto poprawić:)


KAollnka clean&prep wg Ciebie to Primer? Na primerze zawsze będzie napisane primer, radzę zainwestować w niego, bo naprawdę dużo daje :) clean&prep to brzmi mi jak coś do odtłuszczenia paznokci...
Patrz dokładnie czy nie ma zadnych błonek na paznokciach, jak używasz zmiękczacza to od razu po odsunięciu skórek z jednego paznokcia przemyj wacikiem z odtłuszczaczem. Przy skórkach i wałach - czyli najtrudniejszych miejscach do zmatowienia musisz bardzo uważać i robić to dokładnie. Żel zawsze nakłada się pędzelkiem więc to nie jest błąd - jak masz jednofazowy zel to jest on też i builderem - moze zalewasz skorki, ze tak odchodzi?:>

anavi
28-02-2013, 23:01
Po pierwsze okazało się, że paznokcie nie tylko pekają, ale jednak też się odklejają.

Po drugie zakupiłam i użyłam bonder (wczesniej tylko primer), zrobiłam większą krzywą C oraz nie użyłam quick finisha - DUUUŻO LEPIEJ. Jednakże tutaj również jest kwestia klientki, robiłam swojej mamie oraz sobie (na dosyć giętkie i połamane pazurki) i nam się nic nie dzieje, a teściowej jednak tu jakieś powietrze, tu troszkę pękł. Ale co zrobić, jak ona siedzi i skubie te pazury (przyłapałam ją kilka razy) ;[;

Kasia991
28-02-2013, 23:09
No to kochana masz odpowiedź :) jak skubie to nic nie poradzi, powiedz jej, ze albo przestanie skubac, albo niech nie wydzwania, ze coś się dzieje :)
Co do budowy pazurka, zawsze lepiej go uformować prawidłowo, bo jest mocniejszy i bezpieczniejszy dla uzytkowniczki.

kinia88
28-02-2013, 23:34
Kaollynka clean&prep jest preparatem do odtłuszczania płytki stosuje sie go przed primerem!!!!!!!!!!chyba każda z nas nakłada żel pędzelkiem?!czegoś tu nie rozumiem:0

Kasia991
28-02-2013, 23:39
Ach czyli dobrze wywnioskowałam do czego służy clean&prep :D
KAollynka niestety zabrała sie za paznokcie nie znając podstawowych pojęć i produktów, a to kochana podstawa jeśli chce się robić dobre i trwałe paznokcie, jak nie możesz sobie pozwolić na kurs, to prześledź dobrze forum, tu jest mnóstwo dobrych rad i wyjaśnionych pojęć:)

kinia88
28-02-2013, 23:44
dokładnie kasieńko ktoś tu nie odrobił podstawowych lekcji:P:/:

KAolInka
01-03-2013, 14:13
[/quote]KAollnka clean&prep wg Ciebie to Primer? Na primerze zawsze będzie napisane primer, radzę zainwestować w niego, bo naprawdę dużo daje :) clean&prep to brzmi mi jak coś do odtłuszczenia paznokci...
Patrz dokładnie czy nie ma zadnych błonek na paznokciach, jak używasz zmiękczacza to od razu po odsunięciu skórek z jednego paznokcia przemyj wacikiem z odtłuszczaczem. Przy skórkach i wałach - czyli najtrudniejszych miejscach do zmatowienia musisz bardzo uważać i robić to dokładnie. Żel zawsze nakłada się pędzelkiem więc to nie jest błąd - jak masz jednofazowy zel to jest on też i builderem - moze zalewasz skorki, ze tak odchodzi?:>[/quote]


Dzieki wielkie za wyprostowanie mi sprawy z tzm clean&prep. Skorki zawsze odowam i obcinam, nie uzywam preparatow.Nie spiesze sie i robie wszystko powoli. Bzc moze to wina tego clean&preap. Dzieki.

kinia88
01-03-2013, 18:43
nie to nie wina clean&prepa oprócz tego właśnie preparatu powinnaś nałożyć primer przynajmniej bezkwasowy:)
to co posiadasz jest jak najbardziej pomocne przy prawidłowym przygotowniu płytki:ok::D

hersa
01-03-2013, 20:02
Kiedyś robiło się paznokcie baz primera i też się trzymały... Primer kwasowy i bezkwasowy maja różne działanie i dziewczyny polecają do problematycznej płytki nałożyć oba, ja używam kwasówki i nie mam żadnych problemów z zapowietrzaniem. Jeśli nie używamy bondera to zamiast niego dajemy jednofazówkę (wcieramy ją w paznokieć bardzo małą ilość) i dalej robimy co tam uważamy. Część dziewczyn od razu nakłada cover albo buduje pazurka, jednak z własnego doświadczenia polecam spróbować wetrzeć tą pierwszą warstwę- mi pomogło. Nawet bardzo długie naturalki trzymają się 5 tygodni bez niespodzianek. Wiadomo że czasami się coś wydarzy np. na bardzo długich pazurkach koleżanki nabłyszczacz lubi czasem pęknąć po kilku tygodniach, ale to sporadyczne przypadki.

asik8k
24-01-2014, 16:47
Witam wszystkich z forum.
Właśnie się zalogowałam.
Chciałam popisać z Wami na temat żelu Sun Flower clear, bo chciałam wrócić do fachu po przerwie 2 letniej. Kiedyś robiłam paznokcie i używałam żelu z Reni Nails i witaminowego Perfect Lady (próbowałam do niego teraz wrócić i chyba zmienił się jakościowo niestety na gorsze ) . Po przeczytaniu wszystkich opinii nie jest dobry jakościowo(zgadzam się z opinią jednej z Was pieką w lampie). Kiedyś robiłam na Reni Nails ale nie była to moja praca tylko dodatkowe zajęcie,teraz chciałabym żeby to była moja praca i pasja, bo uwielbiałam to robić.
Czytałam dużo na temat żelu Sun Flower clear tylko jest z tej firmy bardzo dużo tego wszystkiego
Mam prośbę pomoże mi ktoś skompletować zestaw żelu jednofazowego łącznie z preparatami pod żel
Czy jest żel z Sun Flower jakiś witaminowy albo nie szkodzący naturalnej płytce który daje się tylko na płytkę naturalną bez przedłużania ?
Co to jest za żel "nylon" i "sylikonowy" Czym się różni od standardowego jednofazowego
Pozdrawiam Wszystkich

nitownica
08-09-2014, 18:40
hej dziewczyny,mam pytanko, zelujac naturalne,krotkie paznokcie nalezy nalozyc jedna cienka warstwę żelu a druga ciut grubsza? Nalezy dwie warstwy żelu zawinąć pod paznokcie? Jakak ma byc odpowiednia ilosc żelu, nie za cienka i nie za gruba żeby nie odpryskiwal i paznokieć wygladal naturalnie?

natalia268
09-09-2014, 00:03
to zalezy od długości paznokcia, ale sama powinnas zobaczyc co wygląda naturalnie a co nie i sama to wyczuc, ciezko jest napisac ile użyć żelu ;)

Malvva
21-09-2014, 20:57
Ja natomiast mam pytanie troszke inne. Co moze byc powodem "odpadania" zelu z plytki paznokcia? Uzywam primera,nie najezdzam na skorki,zel nie jest "ciezki" nie ugina plytki paznokcia. Jednak odpada i wcale sie nie trzyma. Dodam,ze wczesniej robilam juz kolezance zel na jej plytke i trzymal sie wrecz idealnie.. :( Co tym razem moze byc przyczyna? Oslabiona plytka paznokcia?

ewusek1984
24-09-2014, 11:14
Witam dziewczyny mam wielki problem prosze o rade i pomoc. Robie pazurki na tipsie sa super, ale na kursie nie mialan zelu na formie.wiec próbuje na koleżance ale mam problem bo żel peka alr ne na wierzchu tylko tak jak lód od spodu. Ten sam zel klade na tipsie i nic sienie dzeje.nie wiem cz to wina zelu czy moja??

ewusek1984
24-09-2014, 12:03
O to zdjęcia paznokci .

Miszelka
01-03-2016, 19:38
Hej dziewczyny!

Krotkie pytanie- czy zelami soak off mozna przedluzac paznokcie naturalne??

DolceVitaNails
02-03-2016, 11:50
Dziewczyny- na naturalną płytkę polecamy nasz rewolucyjny żel The One. Jednofazowy, średniogęsty, samopoziomujący. Nie zalewa skórek, nie piecze w lampie, nie zapowietrza się.

THE ONE 15ML (http://www.dolcevitanails.pl/the-one-15ml-p-31.html)

Obecnie jest w promocji 3 za 2 :) Kupując 3 żele płacicie za 2 :)

THE ONE SET (http://www.dolcevitanails.pl/the-one-set-p-166.html)

girlar
24-04-2016, 20:39
Hej, moim problemem jest żel na naturalnych paznokciach. Dużo widzę zdjęć w internecie na których pokazane są paznokcie z "odrostami" . Niektóre pokazują nawet 8 tygodniowe. Nie wiem, czy to kwestia żelu, czy bardziej umiejętności, ale mimo iż wydaje mi się, że wolny brzeg zabezpieczam bardzo starannie, paznokcie po mniej więcej 3 tygodniach odpadają. Nigdy nie dzieję się to od strony skórek, a zawsze od wolnego brzegu. Robię tak jak uczono mnie na kursie. Kurs odbyłam już dwa lata temu, ale nadal nie robię paznokci klientką w salonie w którym pracuję, bo wstyd mi jak klienta dzwoni, że straciła jednego po 3 tygodniach. Czy macie na to jakiś sposób? Głównie wykonuję paznokcie żelami firmy INDIGO , najczęściej Rose Pink. Pod niego oczywiście kładę primer kwasowy i bazę perfect base którą również zabezpieczam wolny brzeg. Sporadycznie zdarza się, że żele zapowietrzają się po bokach od skórek , ale wiem, że to moja wina, bo chcę , aby było tam żelu cieniutko i wypiłowuję go za dużo. Dodatkowo przedwczoraj była klientka na hybrydę z bardzo cienką płytką, a wczoraj już dzwoniła , że z jednego hybryda jej odprysła od wolnego brzegu (wskazujący prawej ręki). Miała zabezpieczony wolny brzeg bazą, dwa razy kolorem cieniutko i dwa razy top, gdyż myślałam, ze to dodatkowo zabezpieczy przed odpryskiwaniem. Tracę wiarę. Pomocy :(

jane.doe
24-04-2016, 20:48
Dobrze utwardzasz zel i hybryde? Jaka masz lampe?

girlar
24-04-2016, 21:01
Teraz pracuje już zamiennie na dwóch , bo myślałam, ze to wina lampy. Mam UV 36 w i lampę LED 36 w z CCFL. Ostatnią hybrydę robiłam w tej ledowej, ale zazwyczaj robię w zwykłej UV, bo jak raz spróbowałam w LEDowej to co 3 dni jakiś paznokieć odapadał.

jane.doe
24-04-2016, 22:20
A dobrze odtluszczasz paznokiec?

Zmien zarowki w lampie UV lub chciaz sprobuj dluzej utwardzac. Moim zdaniem to kwestia lampy.

natalianna
04-07-2016, 19:16
Dziewczyny, a jak postepowac z bardzo dluga naturalna plytka, chcac ja utwardzic zelem (na bazie keratynowej)? Nalezy nabudowywac tez krzywa C czy naturalny paznokiec ma juz swoja odpowiednia krzywizne i nie nalezy jej poprawiac? Czy mozna polozyc tylko cover (pod frecza) i bedzie sie to wszystko trzymalo? Z gory dziekue :)

Hester44
13-07-2016, 16:12
Super, dzięki za wszystkie porady :)