PDA

Zobacz pełną wersję : Pieczenie gęsi



ell
01-10-2017, 11:16
Na uroczysty obiad będę piekła gęś. Nie robiłam tego nigdy, stąd trochę się boję jak to wyjdzie. Wiem że trzeba piec długo (typu 45 minut na kilogram gęsi z nadzieniem). Ale pytanie mam takie: czy gęś można "przepiec" czyli piec za długo i np. wysuszyć zakładając, że dopiero ostatnie powiedzmy pół godziny będzie pieczona odkryta? Bo jeśli nie da się przykrytej gęsi przesuszyć, to mogę założyć trochę dłuższy czas pieczenia, żeby na pewno nie była surowa przy kościach. Kaczka wiem, że twardnieje za długo pieczona, ale o gęsi nie mam wiedzy.

jagnam
03-10-2017, 08:27
Nie jest to wbrew pozorom takie trudne. Tylko na takie moze się wydawać. Powinnas przestrzegać kilku zasad:

1. Trzeba podlewać gęś sokiem, który z niej wypływa podczas pieczenia. Dzięki temu będzie o wiele bardziej soczysta.

2. Jeśli zacznie się za bardzo przypiekac to powinnaś ją przykryć folią ( sama musisz wyczuć kiedy będzie ten moment). Sama jak pieke to raz na jakiś czas do gęsi zaglądam, czy wszystko jest w porządku :)

3. Piecze sie połowę czasu na jednej stronie, do góry nogami. Potem po połowie czasu pieczenia przewraca się gęś na drugą stronę.Dzięki temu bedziesz miała pewnośc, że wszystko upiekło sie równomiernie.
https://www.przepisy.pl/blog/jak-upiec-ges