PDA

Zobacz pełną wersję : storczyki i inne kwiatki:)



Strony : [1] 2 3

asia
23-09-2009, 00:35
jak w temacie:)

są fantastyczne, mamy bardzo ciepło w mieszkaniu a storczyki rosną w takich warunkach świetnie i moja kolekcja się powiększa, a ja coraz bardziej się wkręcam...:) ten w paseczki kwitnie już ponownie, póki co od zakwitnięcia 2 miesiące, ale nie wydaje się jakby miał przekwitać prędko:) ten różowy to nowy nabytek, mam też 2 przekwitłe i czekam kiedy mi ponownie wzejdą:)


tu stronka z fajnie opisaną uprawą: Storczyki (http://www.storczyki.pl/?pokaz=uprawa&dzial=3)


macie jakieś ? wrzucajcie fotki swoich kwiatuszków, nie tylko storczyków, ale tych ukochanych:)

Jade
23-09-2009, 00:54
My tez mamy ok 15 roznych ale w tym temacie ja nie siedze tylko moj mezus :)Gdzies mam kilka zdjec musze poszukac to kiedys wstawie:)juz znalazlam:)

asia
23-09-2009, 01:00
uuu.. no to nieźle, czekam na fotki:) my mamy 4 więc przy tobie się chowamy:):)

Jade
23-09-2009, 01:08
To nie sa wszystkie ale to nie moje tylko meza:)

asia
23-09-2009, 01:16
super!!:) też kiedyś będziemy mieć taką kolekcję:) powoli poluję na inne niż falenopsisy (czyli te najbardziej popularne), ale ciężko jest:)

Jade
23-09-2009, 01:30
U nas sa duze sklepy ogrodnicze wiec wybor jest duzy z tych innych mi tez sie podobaja ale narazie nie mam w kolekcji moze kiedys:)

deissy
23-09-2009, 10:27
Ja mam mnóstwo kwiatów w domu,po prostu uwielbiam zieleń w mieszkaniu.Storczyki mam dwa zaraz wstawię fotki.Kocham kwitnące kwiaty mam niestety tylko kliwie,storczyki róże chińską,i fiołki z kwitnących.Reszta zielonych to liściaste.Ale i tak je wszystkie kocham
A to juz fotki moich storczyków są z marca ale teraz właśnie znów się zabiera też żółty do kwitnięcia,mam jeszcze innego pisze na nim orchidea,ale nie chce zakwitnąć;(.A powiem Wam że zawsze się bałam mieć storczyki bo każdy mówił że to wymagający kwiat i kiedyś byłam w obi i właśnie te storczyki wysprzedawali po 5 zł.Więc mówię sobie na próbę za 5 zł wezmę,i proszę jak pięknie zaczęły kwitnąć prawie od razu.Teraz żałuje ze więcej nie kupiłam bo resztę co nie sprzedali wyrzucili
890589068907
Kochane jakby któraś z Was chciała listki fiołków co prawda takich posplitych bo biały i fioletowy ,mam jeszcze jasno różowego to mogę Wam dać,bo mnie się strasznie rozrastają.

Agusia_pa2
23-09-2009, 10:40
Ja też mam parę storczyków :D Uwielbiam je!!! Mam taki rodzaj że juz odsadziłam z niego z kilkanaście nowych i znowu by trzeba było odsadzić...heh
Muszę porobić fotki to potem wrzucę ;)

Jade
23-09-2009, 11:05
Deissy sliczne,taki zolty tez mam:)albo podobny.U mnie teraz przestaly kwitnac w zeszlym roku bylo tak samo.Zauwazylam ze masz storczyki w doniczkach nie przezroczystych.Z tego co czytalam powinny miec wlasnie przezroczste poniewaz korzenie powinny miec dostep do swiatla.

Agusia_pa2
23-09-2009, 11:17
Deissy sliczne,taki zolty tez mam:)albo podobny.U mnie teraz przestaly kwitnac w zeszlym roku bylo tak samo.Zauwazylam ze masz storczyki w doniczkach nie przezroczystych.Z tego co czytalam powinny miec wlasnie przezroczste poniewaz korzenie powinny miec dostep do swiatla.

eee ja mam zwykłe doniczki i nie nadążam je rozsadzać hehehe zresztą widać na totce, a kiedyś moja teśćiowa przesadziła mi jednego do zwykłej ziemi i też rósł jak szalony hehehe

To moje... 2 na razie nie kwitną...
Ten na ostatniej fotce niedawno kupiłam, zakwitnął 2 raz od kupna ale jakoś kiepsko rośnie..a te co teraz kwitną puszczają nowe do odsadzenia pędy jak szalone...nawet mam juz duze na nim nie odsadzone...

Jade
23-09-2009, 11:20
Sliczne Agusia no wsumie moja tesciowa tez ma w zwyklych i takie piekne jej rosna ze szok moze tu poprostu trzeba miec dobra reke i serducho do kwiatow:)

deissy
23-09-2009, 11:36
eee ja mam zwykłe doniczki i nie nadążam je rozsadzać hehehe zresztą widać na totce, a kiedyś moja teśćiowa przesadziła mi jednego do zwykłej ziemi i też rósł jak szalony hehehe

To moje... 2 na razie nie kwitną...
Ten na ostatniej fotce niedawno kupiłam, zakwitnął 2 raz od kupna ale jakoś kiepsko rośnie..a te co teraz kwitną puszczają nowe do odsadzenia pędy jak szalone...nawet mam juz duze na nim nie odsadzone...

jade one są w swoich przeźroczystych tylko powsadzane tak to takich kolorowych żeby ładniej wyglądały.fakt że nie maja w ten sposób dostępu do światła ale jakoś dzięki bogu im to nie szkodzi.Zawsze zapominam kupić te szklane przeźroczyste i tak sobie siedzą w tych.Dziękuje za pochwały

agusia piękne po prostu nie mogę się napatrzeć.No właśnie widzę ze mamy takiego samego chodzi mi o tego z ostatniej fotki.U mnie w ogóle nie chce zakwitnąć to właśnie ten co na nim pisze orchidea.Może to jakiś cięższy gatunek

asia
23-09-2009, 14:38
ja czytałam że przeźroczyste dobrze jest mieć po to aby obserwować korzenie, czy z rośliną jest wszystko ok.

piękne te wasze kwiatki kochane:):):)
ja wynajmuje mieszkanie i jest bardzo mało miejsca żeby coś postawić, w dodatku my mamy inne warunki klimatyczne w mieszkaniu:):)
jest bardzo gorąco cały dzień, taak baaardzo, a nie mogę używać nawilżacza ze względów zdrowotnych.

u mnie rośnie sporo roślin na balkonie, najlepiej się tam czują poziomki.

kiedyś uwielbiałam zioła, ale im za ciepło, zresztą my często wyjeżdżamy na 2-3 dni, a parę razy w roku na tydzień i zawsze po powrocie miały przędziorki. także póki tu mieszkamy muszę mieć odpowiednie rośliny

agusia_pa jeżeli masz ochotę, możesz mi przesłać takie odnóżki, daj znać jeżeli jest taka możliwość

deissy, ja się z chęcią na te fiołki piszę, daj znać na pw, jeszcze nigdy fiołków nie miałam

deissy
23-09-2009, 21:29
ASIA nie ma problemu już Ci napisałam na pw.Z chęcią Ci wyśle teraz nawet tak myślę ze nawet sadzoneczki mogę Ci dać ,bo się porozrastały.Po co masz się męczyć z hodowaniem roślinki od listka

asia
23-09-2009, 21:49
już ci napisałam pw:) ale super już się nie mogę doczekać:):)

Etna
23-09-2009, 22:05
no śliczne macie storczyki, ja mam jednego ale jak narazie nie chce kwitnąc ;( ale jak tylko zacznie to wrzucę wam jakieś zdjątka :)

asia
24-10-2009, 16:49
nasz wczorajszy nabytek. ma super mini kwiatuszki, jest uroczy:)

Zdjęcia Paznokci, Wzorki, Video tutoriale widoczne tuż po zarejestrowaniu

LaVenda
14-02-2010, 18:14
Ja mam pełno hoi :) Przepiękne rośliny, oprócz nich kilkanaście fiołków i parę stroczyków :)

asia
14-02-2010, 18:16
z chęcią pooglądam fotki jak ci będa kwitnąć:D moje na razie wszystkie bez, liście im rosną tylko, mam nadzieję że wkrótce wystartują:D

Emilia B.
14-02-2010, 20:44
Ja kupiłam storczyk i mi chyba trochę przymarzł....zgubił kwiat i mu łodyżka uschła :( listki są ładne i zieloniutkie, przycięłam trochę łodygę ale to nic nie dało...Nie znam się a bardzo mi się podobają storczyki, czytałam jak o nie dbać itp ale w takiej sytuacji nie wiem co zrobić. Stoi na parapecie od północnej strony. Codziennie go psikam wodą. Ma ktoś jakąś radę?

samaron
14-02-2010, 20:49
Ja kupiłam storczyk i mi chyba trochę przymarzł....zgubił kwiat i mu łodyżka uschła :( listki są ładne i zieloniutkie, przycięłam trochę łodygę ale to nic nie dało...Nie znam się a bardzo mi się podobają storczyki, czytałam jak o nie dbać itp ale w takiej sytuacji nie wiem co zrobić. Stoi na parapecie od północnej strony. Codziennie go psikam wodą. Ma ktoś jakąś radę?

Na razie obserwuj, jak z listkami nic nie będzie się działo niedobrego i nadal będą zielone, to przeżyje :)
Na wiosnę przesadź, dawaj ociupinke nawozu raz na jakiś czas i sporo podlewaj :)

asia
14-02-2010, 20:55
moim zdaniem przekwitł po prostu, niby cykl mają co 9 miesięcy ale to różnie jest. podlewaj, poczekaj aż ta kora wyschnie i dopiero znowu podlewaj (u mnie w domu to co 3 dni, ale u niektórych tydzien), ja biore wszystkie moje kwiaty do wany i leje prysznicem. czasami kwiaty następne wychodza dopiero po 2 latach, ale póki korzenie zdrowe i ładne liście to wszystko jest ok:)

pinusia6
14-02-2010, 21:11
Dla mnie te kwiatki są po prostu śliczne :) Zawsze chciałam mieć takiego kwitka i się doczekałam :skacze:
O to prezent walentynkowy od mojego Ukochanego ;):D

tusia
14-02-2010, 21:14
piekny pinusia:buja: uwielbiam storczyki:D

Emilia B.
14-02-2010, 22:27
Dzięki dziewczyny :) Będę go obserwować-już tak z miesiąc w jakiejś hibernacji jest :)

asia
14-02-2010, 22:39
oj to spokojnie, moje od listopada czy grudnia:)

samaron
15-02-2010, 15:01
A mój kwitnie nieprzerwanie od początku czerwca zeszłego roku :D

asia
15-02-2010, 16:02
a on nie sztuczny?:D:D:D:D a tak na poważnie, to już o tym pisałyśmy, ale zapomniałam, jak w ziemie jest ta karteczka wbita- jaka odmiana i z jakiej firmy?:)

samaron
15-02-2010, 16:09
To jest jakby miniaturka, na karteczce ma napisane Calimero
a na odwrocie, Geest Orchideeën (http://www.geestorchideeen.nl)

milenka_olsztyn
18-03-2010, 14:12
a ja wczoraj kupiłam mojego pierwszego storczyka:)
i powiedzcie mi dziewczyny jak go podlewać co ile jaka to odmiana i wogóle....
daje fote:)

KaMiLaC.
18-03-2010, 14:26
oo ja też pokochałam storczyki :love: aż musiałam sobie tło na blogu storczykowe zrobić hyhy :skacze: lubię też jaśmin :ok:

czarnulkaaa87
18-03-2010, 16:02
Sliczniutkie storczyki :D
Ja tez je uwielbiam, ale nie wiem czemu wszystkie mi padaja :/
Teraz mam bambusika w bardzo ciekawej formie :D

asia
18-03-2010, 16:23
a ja wczoraj kupiłam mojego pierwszego storczyka:)
i powiedzcie mi dziewczyny jak go podlewać co ile jaka to odmiana i wogóle....
daje fote:)

to jest phalenopsis, sliczny :love:

podlewaj jak wyschnie ziemia, u mnie to ok co 4 dni bo u mnie ciepło bardzo jest w domu. ja kiedyś na spodek lałam, a teraz mam osłonki i przelewam, czyli robie im prysznic. bo jak woda stoi w osłonce to może sie rozwinąć jakieś cholerstwo

goslava
18-03-2010, 17:28
dziewczyny przegladam zdjecia waszych storczykow i coraz bardziej mnie kreca a przyznam ze ja nie lubie kwiatow ozdobnych tylko zwykle zielone ale cos czuje ze z wiekiem i gusta mi sie zmieniaja hahaha.......moze to i dobrze

nanami7
18-03-2010, 21:53
storczyk i jakiś kwiotek z ogródka ^_^

samaron
20-03-2010, 08:28
a ja wczoraj kupiłam mojego pierwszego storczyka:)
i powiedzcie mi dziewczyny jak go podlewać co ile jaka to odmiana i wogóle....
daje fote:)
Ja swojego tego malutkiego, to solidnie podlewam jak na storczyka, zawsze ma wilgotno, poza tym trzymam go w przezroczystej doniczce (bo żadna mi się nie podobała, a potem ktoś mi powiedział, że to lepiej, bo one też korzeniami sporo pobierają) i karmię upolowanymi muchami :D

asia
20-03-2010, 12:27
a ja sama nie wiem czy pisałam tu czy nie, jakby co to sie powtorze, o tych doniczkach to ponoć jest tak, że jedyna zaleta przeźroczystych jest taka, że dobrze widac korzenia i czy coś sie złego nie dzieje. bo te korzenie w doniczce to są 'podziemne', a są też nadziemne i te łapią ze słońca... ponoć...

ja mam w przeźroczystych i włożone w osłonki, jednolite zielone :)

korcia225
21-03-2010, 22:39
ja mam jednego kwitł mi ponad 3 miesiące teraz ma pączki jeszcze nowe wypuścił ale liście są takie zwiędłe i nie wiem czemu stoi na oknie ale nie na słońcu podlewam go troszkę i nie zaczęsto w wodzie nie stoi bo ten co miałam wcześniej to mi zgnił za dużo podlewałam a z tym nie wiem co się dzieje może wy coś mi poradzicie

asia
21-03-2010, 23:24
zrknij tu:
http://www.storczyki.net/?storczyki,uprawa.html
albo może fotke wrzuć?

Emilia B.
23-03-2010, 10:00
a mój storczyk się nie reanimuje :( czy jak ma suchą łodyżkę to jest szansa że jeszcze coś z tego wyrośnie??

asia
25-03-2010, 17:48
a pewnie, łodyżkę usuń, ważne żeby korzenie były ok, siostrze mojego nie kwitł 3 lata, tylko od czasu do czasu liść wyrósł, a teraz jak dziki:D:D

afterglow
25-03-2010, 18:51
storczyki najlepiej podlewac nie za czesto. nie lubia nadmiaru wody, moja mama ma kwiaciarnie i ma fajny myk na nawadnianie stroczykow.
najlepiej wziac garneczek, chyba ze macie ozdobna doniczke, nalac pelno wody i zostawic na noc. pozniej wyciagnac z garneczka lub zlac wode z doniczki. Kora fajnie nasiaknie i bedzie trzymac wode i oddawac ja w takiej ilosci, w jakiej storczyk ma chec. Mama robi to raz gora 2x w tygodniu.
aaa i nie przesadzajcie storczyka do ziemi. Wazne jest tez, zeby donica w ktorej stoja storczyki byla przezroczysta, poniewaz kwaituszek pobiera swiatlo przez korzenie ;)

milenka_olsztyn
25-03-2010, 19:08
A powiedzcie mi jak go się przesadza??

asia
26-03-2010, 12:41
tak normalnie, wyciągasz i wsadzasz w większa, tylko trzeba bardzo na korzenie uwazać i nie do ziemi tylko do specjalnej kory, można tez spróbowac osadzić na drzewie na przykład:D

karna26
17-04-2010, 19:16
Ja jestem na kupnie drzewka Bonsai,bardzo mi sie podobaja :)
Ma ktoras z Was takie drzewko ? :)

samaron
17-04-2010, 19:25
Ja miałam, jest bardzo wymagający jeśli chodzi o codzienną pielęgnację,
nie jest typem: postawisz i stoi,
mój padł jak wyjechałam na majowy weekend, bo babka u której mieszkałam zapomniała podlać,
z uwagi na małą ilość ziemi i płaską doniczkę, trzeba codziennie podlewać, dość często nawozić, przycinać, drutować itd.
Takie w pełni ukształtowane (jak ten na zdjęciu) to są drzewa kilkudziesięcioletnie i potrafią kosztować kilka tysięcy:D
Ale są przepiękne.:D

karna26
17-04-2010, 19:45
Ojej nie sądziłam ze az tak trzeba je pielęgnowac,ale chyba i tak sie skusze :D bo choruje na niego juz bardzo długo :)

total
03-05-2010, 12:32
w końcu zakwitł kaktus !! :) warto czekać ,choć bez kwiatów nie wygląda ciekawie :]

Emilia B.
03-05-2010, 12:34
total jest piękny!!

AgUsia950
03-05-2010, 13:09
śliczny. :D ja to mam w pokoju tylko fiołki, ale jeszcze nie zakwitły, za to mama ma 3 śliczne storczyki. :)
a tak ogólnie, to u mnie w domu pełnooo kwiatów. :P

rudzia1985
03-05-2010, 13:11
nie lubie kaktusow ale jak zakwitnie to kwiaty maja cudowne...

ja kupilam ostatnio storczyka i chyba go w sklepie przesuszyli albo stal w nieodpowiednim miejscu bo 2 dni pozniej zzokl mi jeden ped kwiatowy i zostal tylko jeden :(
musialam obciac i poczekam teraz na nowe :D

to ciekawe
Kwiaty w łazience (http://www.magazyndomowy.pl/kwiaty-w-lazience/)

policzylam swoje kwiaty w domu i mam ich 25
bylo ich ok 40 ale po przeprowadzce mi padly bo chlop ich nie zabezpieczyl w trakcie transportu i mi sie polamaly, pogniotly ehhh :(
ale rozmnazam je :D
uwielbiam ozdobne kwiaty i moglabym miec ich milony ( gdybym miala gdzie je postawic :skacze: )

Emilia B.
03-05-2010, 13:22
a ja przedstawię mój nowy storczyk (od koleżanki)
217512175221753

z drugim narazie bez zmian-ani nie więdnie ani nie puszcza....zobaczymy :) mógłby odbić bo taki śliczny jest ;(

asia
03-05-2010, 13:29
aaa kaktus boski!!!!

emilka mam takiego też:) śliczny:D

kurcze ja bym postawiła w łazience, ale się boję że jednak padnie i trzeba będzie reanimowac. myślę oczywiście o storczyku, bo u nas w domu te kwiaty oraz takie zmięsistymi liścmi jakoś najlepiej się czują.

do tego w naszej małej sypialni jakoś najlepiej im chyba, bo jak przestawiłam do niej jednego to od razu (a moze to się połączyło z wiosną), puścił łodyżkę i czekam na kwiatki powoli :)

a oprócz tego kompletnie nie mam miejsca na kwiatki, dlatego teraz przy storczykam pozostane, są one zresztą moją pasją, widziałyście na allegro jakie odmiany sprzedają? :D:D:D:D

---------- Dodano o godzinie 12:29 ---------- Poprzedni post był napisany o godzinie 12:28 ----------

a! i od dziś chyba będę podlewać z odżywką, wiosna przyszła może szybciej puszczą:D

Emilia B.
03-05-2010, 13:36
no ja wymieszałam odrobinkę nawozu do storczyków z wodą i codziennie delikatnie spsikuje, żeby kora była delikatnie wilgotna...
strasznie mi się podobają też takie białe w ciemne różowe kropeczki i na odwrót...powolutku, powolutku i sobie zapodam takiego :D na allegro to już nie oglądam bo bym je wszystkie chciała mieć :D
a teraz robię im kurację jak radzi afterglow :) będe je tak moczyć 2 razy w tyg :)

rudzia1985
03-05-2010, 14:33
na ebay de to samo :D
oblegaja aukcje wszystkimi odmianami, kolorami :)
ceny oczywiscie powalaja no ale storczyk nie nalezy do tanich kwiatkow ;)

Gość
03-05-2010, 14:39
total, kaktus świetny.. bardzo mi sie podoba... storczyka też lubie ale u mnie to by sie nie utrzymał... u mnie to same lisciaste nie wymagające pielegnacji co nawet na piachu rosną mam haha:

rudzia1985
03-05-2010, 14:42
takie geste to ja bym chciala miec :D ale biale bo roz mi nie pasuje
Zdjęcia Paznokci, Wzorki, Video tutoriale widoczne tuż po zarejestrowaniu[URL="http://www.storczyki.pl/forum/forums/storczyk/storczyki1/notes/1230465466/storczyk_1_007.jpg"] (http://www.extrahome.pl/galerie/o/orchidea-storczyk-xl-90c_3155.jpg)

Emilia B.
03-05-2010, 14:45
o tak.....cudo :love:

AgUsia950
03-05-2010, 15:01
Emilia, śliczny storczyk.. Ja nie mogę mieć takiego u siebie w pokoju, bo potrzebują dużo słońca. :(

asia
03-05-2010, 15:01
kurcze chciałam wam pokazać te na które ja poluje, ale coś nie ma..

w każdym razie:
-phalenopsis zielony
-wanilia:D
-drakula coś tam, podobny do catleya tylko czarny (potem znajde;)
i takie cudo co to nie wiem jak sie nazywa, ma jeden kwiat tylko, potem znajde na 100% :)

i jak ich szukałam to mnei coś naszło i chyba nasionka jakiś dziwacznych kwiatów sobie zakupie...:D

Emilia B.
03-05-2010, 15:17
AgUsia950 one nie lubią słońca...najlepiej jak jest rozproszone światło :) u mnie stoją w kuchni od północnej strony...bo resztę okien mam od południa i by się kwiatuszek poparzył. a w kuchni maja jasno, światło, ale nie ma bezpośrednich ostrych promieni słonecznych :)

asia o to ci chodzi?? dracula wampira :) piękne są...
2176421765

i te mi się podobają też
21766

asia
03-05-2010, 15:40
taaaaaaaaaak o ta drakule jest boooooska

a co do phalenopsisów to czasem da sie kupic za 10ł tylko już przekwitłego, czyli musisz czekać te pół roku do wzejscia. bo sie nie sprzedały. ja tak zrobiłam lkilka razy:D

samaron
03-05-2010, 15:51
Piękne, a mojego ktoś pożałował, bo liście mu żółkną...
ale kwiaty nadal ma, chociaż nie widzę już nowych pąków,
jak do czerwca wytrzyma, a zdaje się, że tak, to będzie okrągły rok kwitnienia non stop.
Potem chyba ducha wyzionie...

honeypuff
03-05-2010, 20:10
sliczne :D :love: ja mam tylko bonsai mix bo nie mam miejsca na kwiaty :s ale planuje kupic cos przed domek zeby ladnie bylo

AgUsia950
03-05-2010, 23:00
Emilia, pani w kwiaciarni stwierdziła, że storczyki muszą mieć słońca dużo..
W takim razie przy najbliższej okazji podkoszę jakiegoś mamie. :D

asia
03-05-2010, 23:19
!!!! nieprawda!! musi być półcień, tak jak w naturalnym środowisku!! na 100% nie pełne słońce bo się popalą!!

korcia225
03-05-2010, 23:32
fajne te wasze kwiatuchy a mój odżył ma sie dobrze i dalej kwitnie mam go od września i jeszcze nie obcinałam łodyg bo puszcza nowe pąki

rudzia1985
03-05-2010, 23:38
zalezy od odmiany :)
najlepiej postawic na parapecie od strony wschodniej
od rana jest slonce ale nie takie ostre, a od poludnia juz maja naturalne warunki czy jak to nazwac :P :)

Jade
13-05-2010, 22:04
Nasze storczyki wlasnie zaczely kwitnac:)jeszcze nie wszystkie.To dzialka mojego meza on ma dobra reke do tych kwiatkow.Po prawej stronie byly dwa razy wieksze kwiaty ale ja taka sierota ze zwalilam na podloge i 4 odpadly:(

Emilia B.
13-05-2010, 22:13
łojo ile ich jest - a jakie piękne!!

honeypuff
13-05-2010, 22:45
piekne !! moze lepiej nie pokazywac bo padna jak je ktos zauroczy :D

Jade
13-05-2010, 22:52
Obok kwiatkow mam postawionego czerwonego bojownika wiec wszystko ok:)moje staly na parapecie ale przestwilismy je poniewaz bylo wlasnie za duzo slonca i liscie zaczely zolknac,teraz jest ok.

honeypuff
13-05-2010, 22:57
czyli ogolnie zolkna liscie bo za duzo slonca ta?? a ja sie zastanawialam czemu moj gubi listki (bonsai) a na necie pisalo ze lubi slonko a jednak nie lubi za duzo :D

Jade
13-05-2010, 23:16
ja pisalam o storczykach,a co do bonsai to niewiem.Mielismy tez kilka ale cos nam sie nie udalo ich wychodowac a ze tez nie sa za tanie wiec narazie tylko storczyki.Najlepiej poszukac jakas dobra ksiazke na temat bonsai bo niektore trzyma sie w domu a niektore na dworze.I pewnie tez tak jest ze sloncem jedne lubia inne nie.

honeypuff
14-05-2010, 00:30
nom ale to bonsai mix :d czyli pic na wode :D malutkie tylko ale to nie prawdzsiwy bonsai :D kosztowal 20zl :D ale tez fajny :D

milenka_olsztyn
14-05-2010, 07:52
a mój storczyk własnie wypuscił malutkiego nowego listka:)

rudzia1985
14-05-2010, 16:55
bonsai z tego co pamietam tez lubi miec wilgotna ziemie ale nie za duzo...
na sloncu moze stac ale nie na ostrym bo bedzie zrzucac liscie, nie wolno tez dopuscic do tego by liscie mialy kropelki wody i staly w sloncu bo beda poparzone i jak stoi na parapecie to od czasu do czasu obracac doniczke by wszystkie listki mialy dostep do slonca :) postaw doniczke od strony wschodniej :) tak najlepiej rosna kwiaty

samaron
14-05-2010, 17:47
Oczywiście zależy od tego jaki bonsai, bo to jest tylko nazwa sposobu hodowli,
a bonsai można zrobić prawie z każdego gatunku drzewa czy krzewu.
Pielęgnacja jest wypadkową ogólnych zasad co do bonsai oraz rośliny z jakiego został "zrobiony":D

honeypuff
15-05-2010, 00:43
jest to bonsai mix fikus :D faktycznie jak bylo slonce to liscie pogubil stoi na parapecie :D a teraz taka deszczowa pogoda i juz nie zrzuca :D ale niestety zdazyl wylysiec ;s

total
17-05-2010, 16:31
bardzo mi się podobają te bonsai ,ale ze względu na ,to że trzeba specjalnie koło nich chodzić ,to je tylko podziwiam :]
To fotka mojego niegdyś ulubieńca ,którego troszkę zaniedbałam ,ale teraz po 2 latach w końcu znów ma kwiat :)

milenka_olsztyn
24-05-2010, 11:50
też bardzo dawno temu miałam te kwiatki:)
a w piątek kupiłam nowego storczyka:) bardzo mi się podoba:):)
No a skoro temat o kwiatkach to jeszcze wstawie mój bukiecik:)

kasiasssss
24-05-2010, 11:54
Milenko sliczny storczyk,jesli chodzi o bonsai to uwielbiam te karlowate drzewka,kilka razy probowalam utrzymac przy zyciu ale nic z tego ,porazka

niunia84
24-05-2010, 12:19
super ze istneieje ten watek uwielbiam kwaitki, storczyki sa u mnie w domu na pierwszym miejscu :-)

A to photo moich storczyków



Zdjęcia Paznokci, Wzorki, Video tutoriale widoczne tuż po zarejestrowaniu

Emilia B.
09-06-2010, 15:04
A mi się w kwiatkach zalęgły takie małe biegające robaczki, takie mini mini maluteńkie... wiecie co to za ustrojstwo i jak z tym walczyć??

Zuzanna Rzeszewska
09-06-2010, 19:34
Ja w storczykach mam takie jakby muszki owocówki... Były w pąkach i jak kwiaty rozkwitły to rozlazło się to wszystko, ale o dziwo tylko na orchidei siedziały.
Poszłam do ogrodniczego, powiedziałam jak to dziadostwo wygląda, jakiego mam kwiotka i dali mi jakiś spray :) strasznie duszący był. Polecam zrobić to samo, zapytać ogrodnika bo domowymi sposobami można storczyka zabić bo to wybredna menda... :D :D:D

rudzia1985
09-06-2010, 20:41
Emi poczytaj tutaj : Robaki - storczyk. Pomocy! (http://www.floraforum.pl/index.php?topic=12559.0) moze znajdziesz cos ciekawego :)

Etna
10-06-2010, 21:35
a mój storczyk już od roku czasu nie kwitnie ;/ taka zima była mroźna, a u mnie w domu nie było najcieplej to sobie mój storczyk chyba przespał cała zimę, ale na szczęście zaczyna odżywać po tym mroźnym okresie i puszcza malutki pędzik. nie wiecie czy sa może jakieś odżywki hehe tzn nawozy do strorczyków, aby mu pomóc troche w dobudowie? A może lepiej nic mu nie dawać. pomóżcie kochaniutkie! Jeżeli któras z Was zna się na Storczykach! :skacze::skacze:

kasiasssss
10-06-2010, 22:16
moja kolezanka ma 4 caly zcas kwitna sa obsypane kwiatami,a nie dba zbyt przesadnie,ciekawa jestem od czego to zalezy

Emilia B.
10-06-2010, 22:21
ja mam odżywkę substrala do storczyków,ale do najtańszych nie należy (mąż kupował:huh:), ale są też dobre po 4-6 zł. Ekspertem nie jestem ale chyba działczy ten nawóz :) Najlepiej zapytaj w sklepie ogrodniczym-tam ci fachowo doradzą :)

Etna
10-06-2010, 23:11
No fakt, najlepiej jak się przejdę do ogrodniczego. A tak mi żal tego storczyka ze już w sumie ponad rok czasu u niego żadnego kwiatuszka nie widziałam ;(

milenka_olsztyn
11-06-2010, 08:34
moje storczyki mają się dobrze nawet bardzo:) a właśnie też nad nimi nie skacze ni nic z tych rzeczy... ogólnie nie potrafie dbać o kwiaty:) (ususzyłam nawet kaktusa:D). Myślałam że ten mój biały zacznie przekwitać a on co robi?? puszcza stale nowe korzenie i ostatnio patrze a u niego nowy pąk zaczyna się robić:D tylko u tego rózowego coś mi zżółkł liść jeden...

anusska
04-08-2010, 22:14
Witam Was!
Storczykami zajmuję się od... lat kilku :) Na chwilę obecną mam ich ok. 110, ale cały czas kolekcja się powiększa o kilka-kilkanaście storczyków na wystawie. Są to głównie hybrydy Phal., ale od pewnego czasu zaczęłam także kupować inne "dziwolągi" :D Tutaj jest kilka z nich:

http://img832.imageshack.us/img832/2135/schoenorchis.jpg Schoenorchis fragrans

http://img42.imageshack.us/img42/9602/91883188.jpg Phalaenopsis equestris var. semi-alba

http://img405.imageshack.us/img405/8506/68759143.jpg Phalaenopsis equestris var. alba f. ilocus

http://img8.imageshack.us/img8/9370/vandaj.jpg Vanda


Wszystkie kwitnienia te wyżej pokazane są moje. Oczywiście, to nie wszystkie storczyki, później pokażę więcej ;)

Kilka stron wcześniej czytałam, że któraś z Was chciałby Draculę, ale odradzam, gdyż jest to storczyk bardzo trudny w uprawie. I, oczywiście, w sklepie ich nie sprzedają.

Emilia B.
04-08-2010, 22:28
anusska- piękne!! zwłaszcza ten ostatni mnie urzekł :love:

rudzia1985
04-08-2010, 23:24
Anuska, ze ile Ty ich masz ? :o ok 110 sztuk ? no to masz prawdziwa "stroczykownie" w domu :P
ostatni jest sliczny, choc i ten przedostatni bialy rowniez mi sie podoba :)

pinusia6
05-08-2010, 18:33
Mój chyba z 3 miesiące stał taki łysy... Normalnie same baryle :/:
A w ciągu ostatniego miesiąca wybił się tak
jestem happy :skacze:

klanat
05-08-2010, 18:48
Anuuska po prostu piękne ,a kolekcja 110 to szok gdzie ty to wszystko trzymasz?
Pinusia6 ale sie wybil!!!!

rudzia1985
05-08-2010, 19:29
Pisniusia Twoj sie wybil a moje dwa juz przekwitaja...takie lyse sie wydaja i nic w nich ciekawego nie ma :/:
mam nadzieje, ze sie z nim nic nie stalo bo staly w ostrym sloncu od 9 rano przez 2 tygodnie :nie_powiem:

anusska
06-08-2010, 13:17
Dziękuję Wam ;) Po dokładniejszym przeliczeniu wyszło mi 128, ale nie gwarantuję, że się nie pomyliłam... Storczyki trzymam na parapetach w trzech pokojach i jeszcze na jednym stoliku przy oknie południowym. A jakby ktoś chciał odwiedzić storczykarnię, to w Łańcucie się znajduje - 14 i 15 sierpnia jest zlot storczykomaniaków :D Aha, i gwoli wyjaśnienia Schoenorchis fragrans nie jest wielkoludem, ma małe 2mm kwiatki:

http://img19.imageshack.us/img19/6782/schoenorchis01.jpg Schoenorchis fragrans


I jeszcze kilka zdjęć:

http://img693.imageshack.us/img693/4819/nieynka.jpg Phalaenopsis hybryda - kwitnące keiki

http://img33.imageshack.us/img33/914/dendrobium.jpg Dendrobium typu nobile - pięknie pachnąca hybryda

http://img33.imageshack.us/img33/6034/tetraspis1.jpg Phalaenopsis tetraspis

http://img228.imageshack.us/img228/8329/ascocenda1.jpg Ascocenda Athorn 'Lek'



Rudziu, a nie spaliły się liście stojąc w tym ostrym słońcu? Czasami jeden dzień wystarczy do spowodowanie groźnego oparzenia.

pinusia6
06-08-2010, 13:40
Pisniusia Twoj sie wybil a moje dwa juz przekwitaja...takie lyse sie wydaja i nic w nich ciekawego nie ma :/:
mam nadzieje, ze sie z nim nic nie stalo bo staly w ostrym sloncu od 9 rano przez 2 tygodnie :nie_powiem:

No troszku się wybił :) No dokładnie mógł się troszkę przykopcić :huh: Bo ja swój to jak tak słońce prży to go na szafke kładę bo bidulek by sie jeszcze usmażył

Mam nadzieję że będzie z twoim wszystko dobrze :)

klanat
06-08-2010, 15:16
Anuuska one są cudowne ,nawet nie wiedzialam ze jest tyle rodzai i takie kolory , A ten malutki no czadowy po prostu.Gratuluje kolekcji i czekam na dalsze serie zdjec!!!

goslava
15-11-2010, 20:47
dziewczyny dzis kupilam swojego pierwszego storczyka (Ph...), jest cudny ale nie wiem czy podlac go troszeczke czy nie bo ma sucho, postawilam go w kuchni na parapecie a dodam ze ja wcale nie mam az tak cieplo w kuchni no chyba ze cos sie gotuje (okno zachodnie) i tak mysle czy tez nie powinnam go przestawic do pokoju na parapet okna gdzie jest cieplej??
fotki wstawie jak mi sie baterie naladuja od aparatu :)

no i prosze oto moje cacuszko (mam nadzieje ze bedzie mi pieknie roslo)

http://img140.imageshack.us/img140/1858/pazurki001zmniejszone.jpg
http://img176.imageshack.us/img176/9153/pazurki004zmniejszony.jpg

milenka_olsztyn
15-11-2010, 22:16
Gosia piękny ten storczyk :love::love:
Ja mam moich już 5 i wszystkie mi kwitnąć teraz zaczynają:D
Jak na moje oko to te kwiatki wcale takiego ciepla nie potrzebują i spokojnie może stać tam gdzie stoi bo moje też na zachodniej stronie stoją i rosną jak szalone:D

goslava
15-11-2010, 22:22
milenko a powiedz mi czy powinnam go troszke podlac czy narazie dac mu czas na oswojenie sie z otoczeniem??

---------- Dodano o godzinie 21:22 ---------- Poprzedni post był napisany o godzinie 21:21 ----------

poza tym planuje zakupic ich wiecej z czasem bo zakochalam sie w nich:)

milenka_olsztyn
15-11-2010, 22:33
jeśli masz go w jednej doniczce to podstaw postawke jakąś (np. talerzyk) i podlej go. Jeśli masz go w 2 doniczkach nalej mu wody tak do polowy doniczki i zostaw tak na noc rano wode wylej i bedzie luzik do końca tygodnia:)
Myślałam że storczyki to bardzo delikatne kiaty więc nie dawałam mojemu pierwszemu długiego życia gdyż ja potrafiłam ususzyć nawet kaktusa a tu miła niespodzianka bo wszystkie mi rosną jak szalone:)
Jak to moja mama powiedziała widocznie warunki extremalne lubią :D

goslava
15-11-2010, 22:40
dzieki a swoja droga bede musiala jutro poczytac troche o nich i doglebnie przesledzic temat

Wena
15-11-2010, 23:17
Dostałam Storczyka od TŻ i po tygodniu padł mimo, że robię wszystko jak było opisane w poradniku :( mojej mamie też padają, więc aura mieszkania im nie odpowiada :P Mój jest na parapecie wschodnim, więc światło ma, spryskiwałam liście, a kwiatki odpadły ;/ Chyba, że po prostu dziwnie przekwita :huh:

rudzia1985
15-11-2010, 23:25
ja mam moje dwa na stronie wschodniej, w sypialni, przez cale dnie mam okno otwarte, teraz chlodniej wiec myslalam, ze nic z tego nie bedzie ale teraz mi puscily paczki i caly czas rosnie :)
podlewam je tak, ze wleje wode od gory, woda zleci na podstawek i tak zostawiam, a podlewam obficie i nic z nimi nie ma :)
nie pryskamy na liscie bo beda plamy ;)

milenka_olsztyn
16-11-2010, 10:15
To moje storczyki:)
Już niedługo będą kwiaty:D:skacze::skacze:

białaaaa
16-11-2010, 11:33
a te przekwitłe łodyżki obcina się je?? czy zostawia
mam 2 i korzonki ładne puszczają listki ale łodyżki do kwitnięcia nie chcą puszczać

paznokietek1000
16-11-2010, 12:07
a ja nie umiem hodować storczyków, dostałam od kumpeli na urodziny i padł

milenka_olsztyn
16-11-2010, 12:19
Jak opadną kwiaty łodyżke można obciąć

samaron
16-11-2010, 12:36
Mój stoi na oknie południowym, więc w lato go czasem nawet popali, podlewam go, a raczej spryskuje mu podłoże co 2-3 dni (kamyczki poprzekładane z mchem), mam w szklanej "doniczce" bez odpływu.
Ostatnio kwitł ponad rok (dokładnie od czerwca 2009 do września 2010), więc uznałam, że teraz czas na odpoczynek, a on w październiku wypuścił nowy pęd i niedługo będzie miał kwiatki, znów.:D

goslava
16-11-2010, 12:54
a ja dzis kupilam sobie drugiego storczyka, ta sama odmiana, za to kolorystyka inna, jak wroce do domu to cykne fote i wstawie (musze sie pochwalic haha), ale mi odbilo z tymi storczykami :leze: ale co jak one takie piekne:)

Emilia B.
16-11-2010, 12:56
a mi zaczęły zdychać :/ jak się obetnie tą łodygę to kiedy ona odrośnie??

dzikakura
16-11-2010, 13:25
dziewczyny, gratuluje Wam samozaparcia.. storczyki to naprawde trudne kwiaty. Maz mojej znajomej(tyle, ze oni sa obrzydliwie bogaci, zadnej nas na takie hopsztosy obawiam sie nie stac) ma takie studio w sensie wielki pokój taki z 50 metrów i tam.. laski.... pelno storczyków.. połaczonych systemem nawadniajacym.. takie rynienki ma, ktore im wode dozują, gdzie niegdzie wetkniete sa takie zraszacze od gory(chyba to stroczykom potrzebne) no mowie wam dziewczyny-masakra.. jak mi sie uda znajoma wyslac pod jakims pozorem do lazienki albo gdzie to Wam pstryknę:ok:

milenka_olsztyn
16-11-2010, 14:04
Łodyżki obcinać trzeba.... mi następna dosyć szybko odrasta. A czy potrzebne im są takie nawadniacze wetknięte w podłoże to w sumie wąptie bo ta woda i tak przecież przelatuje przez nie w większości...

asia
16-11-2010, 17:09
ponoc lepiej rozną jak sie tacke z keramzytem postawi z wodą. u mnei teraz bez wody, tak jak u milenki moja uprawa wygląda, tylko czekam na nowe łodygi, teraz liście u mnei nawalają za to.

problem mam z hybrydami, nie chcą tak dobrze rosnąć niestety, czy to mozliwe ze to sztuczne krzyzywki i dlatego? chyba nie, bo jednak to roslina, moze im chłodniej potrzeba? u mnie u domu ok 28 stopni jest i na pewno chlodniej nie zrobie...

rudzia1985
16-11-2010, 18:08
Emila jak tylko kwiatek Ci padnie to obetnij cala ok 1 cm od pierwszego liscia...nic z niej juz nie bedzie
ja jak obcielam lodyge to mi dwa liscie wyrosly w ciagu miesiaca, a teraz mam juz prawe nowy ped z bulwami :)
moje wlozone sa w plastikowa, przezroczysta doniczke i podloze z kory, najlepiej jest gdy widac jak korzenie wygladaja by wiedziec jak podlac
mozna zamoczyc cala doniczke we wodzie by korzenie porzadnie nasiakly, odczekac az wieksza ilosc wody splynie i postawic na podstawek - jest pewnosc, ze korzenie dostaly odpowiednia idawke h2o :p
a, jak ktoras zobaczy biale plamki miedzy lisciami to sie nie przejmowac, to sok z zgnitej lodyki, wystarczy wilgotnym patyczkiem do uszu ja wytrzec :)

milenka_olsztyn
16-11-2010, 18:13
mi raz jak kwiaty przekwitły to ze starej łodygi wyrósł nowy pęd i było na nim z 7 kwiatów:)

rudzia1985
16-11-2010, 18:48
no moze tez tak byc, nie wszystkie lodygi gnija po przekwitnieciu, moje zzokly to wolalam obciac :) jak bedzie padac lodyga to bedzie widac, jak sie pod ostatnim paczkiem zacznie zolte robic to nie czekac i ciachac bo pozniej moze byc za pozno i bedzie po storczyku i bedzie go szkoda ;)

goslava
16-11-2010, 20:22
a to moje 2 szczescia:) kupilam im takie oslonki na te przezroczyste doniczki, swiatlo dochodzi, chyba nic im nie bedZie w nich co??

http://img717.imageshack.us/img717/1858/pazurki001zmniejszone.jpg

http://img225.imageshack.us/img225/5195/pazurki004zmniejszone.jpg

milenka_olsztyn
16-11-2010, 20:37
piękny ten w plamki jest:):)
a w tych osłonkach nic im nie będzie:) Ja mam jednego w zwykłej doniczce i też ładnie rośnie:)

goslava
16-11-2010, 20:48
dzieki milenko, narazie stopuje z kupowaniem storczykow bo zbankrutuje hahaha

milenka_olsztyn
16-11-2010, 21:40
hehe też tak powiedziałam:D i 2 mi koleżanka przyniosła i jednego za 5zl kupiłam bo bez kwiatów ale to nic sama je wyhoduje:)
U koleżanki strasznie zmarniały te jej storczyki i przez prawie 2 lata nic nie rosły a u mnie po 2 dniach nowe pędy kwiatowe wypuściły :D

goslava
16-11-2010, 21:50
masz dobra aure w domku dla storczykow i dlatego rosna zreszta nie kazdy ma reke do kwiatow, u mnie cos licho rosnie jedna paproc chociaz wiem ze one lubia wilgoc a ja podlewalam jak mi sie przypomnialo, czasami miala juz tak sucho ze az zal no ale teraz sie bede pilnowac bo mam moje slicznotki i mam nadzieje ze beda pieknie rosly...wczoraj mi kolezanka w pracy powiedziala ze kiedys kupila tez storczyka i postawila u siebie w pokoju i na drugi dzien kwiaty opadly wszystkie i wracajac do domu z nowym nabytkiem zastanawialam sie czy moja wczorajsza slicznotka jest cala i zdrowa tzn czy ma kwiaty hahaha teraz to sie smieje ale naprawde sie obawialam:)

---------- Dodano o godzinie 20:50 ---------- Poprzedni post był napisany o godzinie 20:47 ----------

i jeszcze jedno...w pracy u mojej szefowej stoi na parapecie storczyk i juz przekwitl bo kwiatki tak mu sie zeschly i zmarnialy i ten ped caly na ktorym byly strasznie zzolkl i nie wiem czy obciac mu ten ped czy zostawic bo juz ma nowy kilku centymetrowy

milenka_olsztyn
16-11-2010, 22:00
No czy ja mam ręke do kwiatów to wątpię:) Wszystkie kwiaty cale życie mi padały po paru miesiącach... nawet kaktusy wykańczałam:D
A co do tego starego pędu obetnij go śmiało:)

goslava
16-11-2010, 22:05
przy 3 oczku liczac od podloza tak?

milenka_olsztyn
16-11-2010, 22:08
jeśli jest już suchy obetnij cały. jeśli jest jeszcze zielony po 3 oczku:)

goslava
16-11-2010, 22:12
o matko jaka ja ciemna w te klocki ale naucze sie:)

rudzia1985
16-11-2010, 22:20
nawet jesli jest zolty wiecej niz pol pedu to obetnij caly bo moze zaczac gnic ;)
w miedzy czasie moze swoj sok wypusci i bedzie kapac na liscie co pozniej wyglada jak plesn ;) nie do konca wiem jak oddzialowywac bedzie ten sok na lisciach, niektore soki z kwiatow wypalaja plamy na lisciach i obumieraja, zaraz wycieram jak zobacze ;)
ok 1 cm od pierwszego liscia od gory ciac najlepiej
...
Goslava ale stroczyki masz sliczne :) ten w plamki ma cudne kolorki :)
ja szukam zielonego ale nie moge znalezc, same biale mam :)

goslava
16-11-2010, 22:32
rudzia u mnie w obi sa rozne i jest jeszcze taka jedna zajebiaszca odmiana ale jej nie pamietam z tym ze kosztuje prawie 50 zeta jest duzo mniejsza niz te tradycyjne ale przepiekna...jak mi odbije to ja kupie jeszcze mysle:)

asia
16-11-2010, 23:11
w ikei są też super za 25 :D

milenka_olsztyn
17-11-2010, 08:49
Ach.... żeby ikee mieć w mieście... :buja:

goslava
17-11-2010, 09:48
kusi mnie na tego storczyka jak nie wiem co i chyba dzis podjade do obi i sobie go kupie a nazywa sie Paphiopedillum :) oczywiscie wstawie fote jak kupie wieczorem:) ale mnie wzielo :leze:

milenka_olsztyn
17-11-2010, 10:16
u mnie też takie ostatnio były i właśnie nad zielonym się zastanawiałam:) jeszcze były takie maleńkie za 8zl:) ale mój za każdym razem odciąga mnie od stoiska ze storczykami :D
Ja to choruje na tego:):)
http://www.orchidarium.pl/AdoZ/obrazy/Dracula%20vampira.jpg

kasiasssss
17-11-2010, 11:11
ja bym chciala unikatowy kolor pomaranczowy lub granat ale nie widzialam takich

paznokietek1000
17-11-2010, 11:39
tyle tu ciekawych porad muszę wygospodarować czas i prześledzić cały temat, może i ja zacznę je hodować, bo jakoś mi nie idzie, narazie to tylko kaktusy u mnie rosną, które zresztą bardzo uwielbiam

goslava
17-11-2010, 12:57
:skacze::skacze::skacze:huraaaaa no wlasnie stalam sie szczesliwa mama 3 storczyka :leze:

milenka to jest dracula:) tez mi sie podoba ale taka to jest strasznie ciezko dostac chyba bo ja nigdy nie widzialam jej w sklepach

milenka_olsztyn
17-11-2010, 14:29
Ja właśnie też jej nigdzie jeszcze nie widziałam...

rudzia1985
17-11-2010, 18:57
u mnie drakula kosztuje 30-60 euro :o zalezy ile ma pedow..
a zwykly ok. 20 e z 3 pedami i kazdy po ok 16 kwiatkow :)

asia
17-11-2010, 20:13
drakule są piekne... polecam allego, tylko wyszukajcie sobie swoją miejscowość żeby po kwiatka podjechac :D ja czasem licytuje rozne cuda storczykowe, ale ceny dochodzą do 70zł jeżeli patrze z moich okolic :(

---------- Dodano o godzinie 19:09 ---------- Poprzedni post był napisany o godzinie 19:07 ----------

Storczyki - Aukcje internetowe Allegro (http://allegro.pl/rosliny-pokojowe-storczyki-47521)

falenopsisy sie najłatwiej hoduje, jakby co :D

---------- Dodano o godzinie 19:13 ---------- Poprzedni post był napisany o godzinie 19:09 ----------

STORCZYK ORCHIDEA Paphiopedilum (1309590138) - Aukcje internetowe Allegro (http://allegro.pl/storczyk-orchidea-paphiopedilum-i1309590138.html) goslava a tu ten paphiopedilum :love:

goslava
17-11-2010, 21:00
a to moje 3 cudo to małe w srodku :love:

http://img201.imageshack.us/img201/1858/pazurki001zmniejszone.jpg

Emilia B.
17-11-2010, 21:14
goslava wszystkie piękne!! ja moje próbuje reanimować :porazka:

goslava
17-11-2010, 21:25
dziewczyny mam pytanie...kupilam dzis paphiopedillum to male w srodku i bylo w doniczce brazowej ale zaraz przesadzilam go w przezroczysta doniczke zeby korzenie mialy swiatlo, powiedzcie mi czy nie odwalilam babola??

asia
17-11-2010, 21:52
nie, bedzie ok, korzenia żadnego nie uszkodzilas? widze że cie ostro wzielo :D:D]

znalazlam coś takiego:

Przesadzanie:

W naturze różne gatunki Paphiopedilum występują zarówno jako rośliny naziemne, często litofity (rośliny naskalne) i rzadziej epifity (rośliny nadrzewne), niemniej jednak wszystkie powinny być uprawiane w lekkim, przepuszczalnym podłożu z zachowanymi dużymi przestrzeniami powietrznymi. Do ich sadzenia nie wolno stosować ziemi ogrodowej!!! Jako podłoże stosuje się mieszaninę, która szybko przepuszcza wodę, ale część tej wody jest w stanie zatrzymać. Można stosować czystą korę o granulacji 1 cm lub same gruboziarniste chipsy kokosowe, albo mieszaninę zawierającą 7 części średnioziarnistej (1 cm) kory, 1 część rozdrobnionych kawałków torfu wysokiego (nie mielonego), wełny mineralnej lub rozdrobnionej gąbki, 2 części dość grubego (1 cm) perlitu lub diatomitu i 1 część średniej wielkości (2 cm) kawałków węgla drzewnego. Niektórzy zalecają dodawanie kawałków dolomitu w celu podwyższenia pH, jednak praktyka pokazuje, że w wypadku hybryd nie jest to konieczne, a czasem może być wręcz szkodliwe, ponieważ może łatwo doprowadzić do zbyt wysokiego zasolenia podłoża. Zaleca się używanie plastikowych doniczek, ponieważ w nich podłoże nie wysycha za szybko. Podłoże nadaje się zwykle do wymiany co półtora roku do dwóch lat. Najlepszym czasem na przesadzanie jest wiosna lub początek lata. Zastosowana doniczka powinna być tak mała, jak to tylko możliwe. Rośliny delikatnie wyjmujemy z doniczki. Oczyszczamy korzenie ze starego podłoża, uważając aby nie połamać zdrowych, żywych korzeni. Obcinamy wszystkie martwe, zgniłe, gąbczaste lub puste w środku korzenie. Zdrowe korzenie Paphiopedilum są jasno- lub ciemnobrązowe z gęstą szczotką włośników, jędrne w dotyku i te zostawiamy. O tej porze roku nowe przyrosty zwykle są już widoczne i łatwo ocenić kierunek rozrostu rośliny. Jest to o tyle istotne, że roślinę należy umieścić w nowej doniczce nieco z boku, pozostawiając z przodu miejsce na nowe przyrosty na 1-2 lata. Po przesadzeniu przez tydzień do 10 dni roślin nie podlewa się.



przy okazji doczytałam sie ze hybrydy do wzejscia potrzebują zimowania w 15 stopniach, dlatego u mnei z nimi problem....

goslava
18-11-2010, 21:25
dzieki asiu
chyba nie uszkodzilam korzonka zadnego bo uwazalam (mam nadzieje), kupilam taka mala doniczke w jakiej byl wiec nic nie dodawalam wiecej bo wsio mi wlazlo do niej z tamtej starej doniczki

---------- Dodano o godzinie 20:25 ---------- Poprzedni post był napisany Wczoraj o godzinie 21:11 ----------

od czasu zakupu sprawdzam czy mi kwiatow nie zamierzaja pogubic ale wygladaja ze raczej nie i oby tak dalej:)

milenka_olsztyn
19-11-2010, 08:44
hehe też na początku stale sprawdzałam :D

marta325
19-11-2010, 20:08
Niestety nie moje, ale widzialam na zywo:)

i jeszcze kilka

goslava
19-11-2010, 20:32
o jaaaaa ale piekne!!!!!! chcialabym miec ich az tyle i zeby tak pieknie rosly

---------- Dodano o godzinie 19:32 ---------- Poprzedni post był napisany o godzinie 19:28 ----------

poza tym mam dzis kiepski dzien i jutro pojade do obi i kupie sobie kolejnego a co:D

milenka_olsztyn
19-11-2010, 21:03
hehe wariatka:D ja dziś u siebie w tesco piękne widziałam ale kase na prezenty musze trzymać:D

marta325
19-11-2010, 21:06
A w jakiej cenie sa w Polsce?

goslava
19-11-2010, 21:10
phalaenopsisy san po ok 25 zl, paphiopedilum i to tez zalezy jakie sa po ok 45 zl, przynajmniej bt co ja mam zobacz w temacie wyzej troszeczke marta:)

asia
19-11-2010, 23:10
e są i phalenopsisy za 50zl, szczegolnie w kwiaciarniach, dochodzą do 120.

ale jak sie uparłam ostatnio z nl wrocic z orchidea to akurat bylismy pod koniec litopada i wcale nie bylo lepiej niz u nas z tym:/ i wrocilam z takim dziwnym czyms, nie wiem, sukulentem :D takie sztywne szpice, w warkocz bylo zaplecione...:D

rudzia1985
19-11-2010, 23:48
jej, te zielone na piatym i przedostatnim :love:
takie wlasnie szukam ale ciezko u mnie dostac :(

marta325
20-11-2010, 20:13
bo w Holandii najlepiej kupowac bezposrednio w szklarni. Wtedy jest najtaniej. Ok 5 do 10 euro. No chyba, ze jakies rzadkie gatunki, to drozej. A moglam na tej wystawie kupic cos fajnego i sie zgapilam;(. Nastepnym razem nie bede taka glupia.

goslava
20-11-2010, 20:14
teraz mam juz 5 sztuk:skacze::skacze::skacze:

http://img163.imageshack.us/img163/1858/pazurki001zmniejszone.jpg

http://img708.imageshack.us/img708/4099/pazurki003zmniejszone.jpg

http://img812.imageshack.us/img812/9153/pazurki004zmniejszony.jpg

marta325
20-11-2010, 20:17
Sliczne. Najladniejszy ten kolorowy

rudzia1985
20-11-2010, 20:35
Goslava, Ty wariatko :D
ale znamy to skads, ze jak sie raz stroczyka kupi to sie bedzie chcialo wiecej :p
piekne okazy, a ten pierwszy po lewej :slina:

milenka_olsztyn
21-11-2010, 19:12
No nie wariatka normalnie:D jak moje zakwitną to też dam fotke:)

goslava
22-11-2010, 23:02
wygralam aukcje i juz niedlugo zagosci w moim domku:)

PAPHIOPEDILUM LEUCOCHILUM (1330446860) - Aukcje internetowe Allegro (http://allegro.pl/show_item.php?item=1330446860)

---------- Dodano o godzinie 22:02 ---------- Poprzedni post był napisany o godzinie 22:02 ----------

tylko nie smiac sie hahaha :leze:

rudzia1985
22-11-2010, 23:22
boszzzz, Goslava, idziesz w slady Czoko :D
dobrze by bylo jakbys go postawila kolo calej reszty, one lubia swoje towarzystwo :)
niech zdrowo rosnie

asia
23-11-2010, 01:33
goslava jak nic nie mówie....:leze::leze::leze::leze::leze:

dobra, to która uczy sie rozmnażać roślinki?:D:D:jupi::jupi:

milenka_olsztyn
23-11-2010, 08:08
Ja się nie śmieje bo też niedawno takiego licytowałam :D

total
23-11-2010, 10:13
goslava piękne i ten nowy nabytek ma taki orginalny kolor :ok: a może mi pomożecie ?? moja córa kupiła ponad pół roku temu takie storczyki do podleczenia (cena była banalna ) ,były lekko uszkodzone i nie kwitły .Teraz liście wyglądają dobrze ,ale nadal nie kwitną .co robię nie tak ??

goslava
23-11-2010, 10:53
total daj im poprostu czas, zakwitna tylko cierpliwosci, przeczytaj w temacie tam dziewczyny podawaly linki do stronek jak je pielegnowac :*

jak dla mnie sama przyjemnosc je miec a nowy nabytek jak do mnie przyjedzie to jakos go wcisne na okno obok tych co juz mam ale to bedzie sadzonka wiec musze uzbroic sie w cierpliwosc zanim mi podrosnie i zakwitnie:)

---------- Dodano o godzinie 09:53 ---------- Poprzedni post był napisany o godzinie 09:48 ----------

oczywiscie jak zakwitnie to pokaze:)

milenka_olsztyn
23-11-2010, 10:53
No niestety do storczyków trzeba mieć cierpliwość:)

samaron
23-11-2010, 11:59
Hehe, goslava, :leze::leze::leze::leze:
dobrze, dobrze, hoduj, rozmnażaj i odnóżkami obdzielisz całe forum:D:D

bestilka007
23-11-2010, 13:07
szukalam i znalazlam ..... bo bylam barrrdzo ciekawa co i jak
moze wam tez sie przyda :D:D

Jak rozmnażać storczyki, zwykle z rodzaju Phalaenopsis, metodą tworzenia keiki
Wszyscy znamy popularną trzykrotkę, która wytwarza nowe, młode rośliny na poszukujących lepszych warunków do życia odrostach. Phalaenopsis może dokonać podobnej sztuczki, ale na łodydze kwiatowej, na której mogą wyrastać boczne odrosty lub pączki. Przyglądając się z bliska łodydze kwiatowej Phalaenopsisa, można łatwo zauważyć 2 do 3 niewielkich łusek (węzłów) przylegających ciasno do głównej łodygi. W normalnych warunkach te małe łuski pozostają łuskami i często się ich po prostu nie zauważa. Gdy Phalaenopsis zakończył kwitnienie, można przyciąć jego łodygę kwiatową nieco powyżej jednego z tych "węzłów", aby doprowadzić do wytworzenia z niego bocznej łodygi kwiatowej.
Keiki (z języka hawajskiego: dziecko) to mała roślina wyrastająca zamiast rozgałęzienia z jednego z węzłów na łodydze. Powodem tego jest akumulacja w tym punkcie hormonów wzrostu. Zjawisko to może wystąpić w naturalny sposób (tak jak w opisanym tu przypadku) lub może być indukowane przez nałożenie specjalnego kremu hormonalnego zawierającego skoncentrowane hormony wzrostu. Krem taki może być niedostępny w Polsce. Można go kupić zagranicą, np. w Stanach Zjednoczonych tubka takiego kremu pod nazwą "Keiki Paste" kosztuje około 4 dolarów. Można go też zastąpić ukorzeniaczem do roślin zielnych wymieszanym z wazeliną lub maścią ogrodniczą. Praktyka pokazuje, że próby zmuszenia Phalaenopsisa do wypuszczenia odnóżek przy pomocy ukorzeniacza też odnoszą skutek.
http://www.storczyki.org.pl/uprawa/rozmnazanie/keiki/zdjecia/keiki-001-OG.jpg
Rośliny wyhodowane w ten sposób będą duplikatami (klonami tej samej rośliny) i można pozostawić je na miejscu do czasu rozwinięcia przez nie zdrowego systemu korzeniowego i może dwóch-trzech liści. Wtedy można je usunąć i posadzić. Otrzymane tą metodą rośliny mogą zakwitnąć już po dwóch latach.

Niezależnie od powodu rozwinięcia się keiki (naturalnego lub sztucznego), 14 do 26 tygodni od jego pojawienia się z węzła powinien wyrosnąć kompletny mały Phalaenopsis (patrz górne zdjęcie). Krem hormonalny może różnie działać na daną roślinę, ale zawsze warto spróbować.
Po sześciu miesiącach roślina powinna być już wystarczająco duża, aby można ją było usunąć z rośliny matecznej i posadzić do własnej doniczki. Otrzymany w ten sposób Phalaenopsis powinin osiągnąć rozmiar wystarczający do kwitnienia po 18 miesiącach do dwóch lat od pojawienia się na łodydze kwiatowej.
Roślinkę należy ostrożnie usunąć z łodygi kwiatowej, przecinając łodygę w dwóch miejscach w odległości 3 do 5 centymetrów od węzła, z którego wyrosła, co zagwarantuje, że korzenie nie zostaną uszkodzone. (zdjęcie niżej)

http://www.storczyki.org.pl/uprawa/rozmnazanie/keiki/zdjecia/keiki-002-OG.jpg
Teraz trzeba przygotować zestaw do sadzenia składający się z doniczki o wielkości wystarczającej na 12 miesięcy wzrostu, mieszankę podłoża o średniej granulacji, etykiety do zapisania informacji o odmianie storczyka i oczywiście samą roślinę - zobacz zdjęcie niżej.
http://www.storczyki.org.pl/uprawa/rozmnazanie/keiki/zdjecia/keiki-004-OG.jpg
Krótkie odcinki łodygi po obu stronach rośliny mogą posłużyć do zakotwiczenia jej w doniczce - zobacz zdjęcia niżej
http://www.storczyki.org.pl/uprawa/rozmnazanie/keiki/zdjecia/keiki-003-OG.jpg

http://www.storczyki.org.pl/uprawa/rozmnazanie/keiki/zdjecia/keiki-005-OG.jpg
Mimo, że może nam się wydawać, że pamiętamy o wszystkim, etykieta jest istotnym elementem. Za rok lub dwa informacje o roślinie i dacie usunięcia jej z rośliny matecznej mogą okazać się istotne
http://www.storczyki.org.pl/uprawa/rozmnazanie/keiki/zdjecia/keiki-007-OG.jpg
Składamy sobie gratulacje! Pierwszą próbę rozmnożenia Phalaenopsisa metoda wyhodowania keiki mamy już za sobą.

Z OSTATNIEJ CHWILI
To samo keiki 30 czerwca 2001.
Widać wyraźnie nowy liść i dorodne korzenie.
http://www.storczyki.org.pl/uprawa/rozmnazanie/keiki/zdjecia/p.l-keiki-300601.jpg

Tekst pochodzi ze strony www.orchid-guide.com (http://www.orchid-guide.com/propagation/Propagation_by_keiki.htm)

samaron
23-11-2010, 13:48
Zgadza się, mojej koleżance w ten sposób wyrosły 2 keiki (dodam, że same z siebie, bez wspomagaczy), ale niestety padły po przesadzeniu.

goslava
23-11-2010, 19:48
moze za wczesnie chciala przesadzic:)

bestilka007
26-11-2010, 15:41
no mi tez sie tak wydaje musza troszke urosnac ... bede probowac:P ale wyczekam az bedzie sporawy :)

goslava
28-11-2010, 22:17
ja juz mam malenkiego storczyka ale narazie go nie przesadzam niech podrosnie bo jest naprawde malenki:)

rudzia1985
28-11-2010, 22:34
ooo, to kupilas jednego w fazie rozrodzczej :P
masz racje, nie przesadzaj na razie, proponuje go nawet obrocic tak, zeby byl nietykalny jak bedziesz podlewac :)

asia
28-11-2010, 22:53
o swietnie, szybko przyszedl!

dudejla
29-11-2010, 08:23
Mnie się strasznie storczyki podobają. Ale nie mam ręki do kwiatków wręcz można powiedzieć, że jestem antytalent w tej dziedzinie. Kaktusa nawet popsułam bo go tak podlewałam, że zgnił. Bonsai mi usechł.... i tak ze wszystkimi innymi, za bardzo chce i mi nie wychodzi:D

milenka_olsztyn
29-11-2010, 08:55
Ja też taki antytalent co do kwiatów jestem a storczyki mi jak głupie rosną:)

goslava
05-12-2010, 18:49
a to moj dzisiejszy prezent, ktory sobie sama na urodzinki sprawilam hihi

http://img508.imageshack.us/img508/3571/pazurki013zmniejszony.jpg


a tak wygladaja wszystkie razem (jest ich juz 8):D

http://img600.imageshack.us/img600/9979/pazurki014zmniejszony.jpg


trzecia od lewej to wlasnie moja sadzonka z wygranej aukcji na allegro:D:D:D

Emilia B.
05-12-2010, 21:33
szalona storczykomaniaczko :D super ten nowy :love: jestem zachwycona twoim stadkiem ;)
a moje coś nie chcą się ożywić ech...

goslava
05-12-2010, 21:40
emilko daj im czas, one potrzebuja czasu, rozkwitna ci jeszcze przekonasz sie:)

samaron
06-12-2010, 13:44
Ooo, się rozpędziłaś, świetny ten nowy nabytek:D

dudejla
27-12-2010, 17:08
Bardzo proszę o pomoc:)!
Jak pisałam wcześniej nie mam kompletnie ręki do kwiatów! Storczyki strasznie mi się podobają i dostałam właśnie jednego w prezencie.
Dostałam go 23.12 więc juz praktycznie 5 dni temu, przetrząsam wszelkie strony na temat tych kwiatów i wiem już że jest kilka sposobów podlewania. Patrząc na wasze kwiaty widzę, że jesteście specjalistkami w tym temacie dlatego proszę doradźcie mi w jaki sposób mam sprawdzić czy storczyka należy już podlać i w jaki sposób wy podlewacie swoje - to znaczy, czy zanurzyć doniczkę z kwiatkiem w garnku z wodą czy po prostu obficie podlać...? Bardzo proszę o poradę:D

Jeszcze mam jedno pytanie postawiłam go na parapecie pod spodem jest kaloryfer ale jednak od okna "ciągnie" nie będzie mu za zimno?

milenka_olsztyn
27-12-2010, 19:20
lepiej zanurzyć doniczkę w wodzie np na całą noc. A to czy je trzeba podlać widać po korzeniach czy są suche... powinny w większości być zielone

goslava
27-12-2010, 19:36
dudejla ja swoje podlewam raz w tygodniu z rana, u mnie przypada to w sobote bo mam troche wiecej czasu z rana, mam je wlozone dodatkowo w przezroczysta oslonke co widac na zdjeciach, podlewam je tak zeby doniczka zanurzyla sie w wodzie i tak stoja jakies pol godziny potem wylewam wode z oslonek i to wszystko, rosna i kwitna i nic im nie jest poza tym milenka ma racje ze korzenie powinny byc zielonkawe ale tez mozesz sprawdzic w ten sposob, ze po wzieciu doniczki z rece czujesz ze jest leciutka wtedy oznacza to ze juz czas na podlanie:)
jesli chodzi o to ze stoi na parapecie z ktorego troszke wieje to nie szkodzi, z mojego okna tez troszke wieje i stoja:)

rudzia1985
27-12-2010, 21:26
ja natomiast raz wkladam doniczke do wody i chwile w niej stoi, pozniej wyciagam i odstawiam do zlewu az woda odcieknie, na podstawek i tak sobie stoi do nastepnego podlewania lub podlewam je z gory woda i zostawiam namiar wody w podstawku, tak sa od spodu ciagle nawilzone :)
podlewam wtedy kiedy jest juz kora sucha, nie kiedy korzenie...
kora utrzymuje wilgoc dla korzeni wiec maja wiecznie dostep do wody :)

RoksiSK
28-12-2010, 13:03
Goslava piękna kolekcja :love: Wczoraj chciałam kupić storczyka i spasowałam - kwiaty były padnięte, bo ktoś z marketu zapomniał je podlać :/:

goslava
28-12-2010, 13:12
dzieki, a ze jutro mam imieninki to sobie sprawie kolejnego a co:)

asia
28-12-2010, 18:25
ja z kolei wcześniej robiłam im obfity prysznic a potem czyscilam liscie, teraz mam ich wiecej a czasu mniej, wiec po prostu obficie podlewam, a następnym razem, jak widzę ze juz są suche

samaron
28-12-2010, 21:52
Ja swojego co 2-3 dni, spryskuję "górne" podłoże i czekam aż ścieknie na dno trochę, nie mam odpływu, kwitnie jak wściekły.

RoksiSK
29-12-2010, 16:56
Goslava a gdzie kupiłaś te przeźroczyste doniczki? Są ze szkła czy plastiku?

goslava
30-12-2010, 13:07
Roksik ja swoje kupilam w OBI, sa ze szkla i dalam za jedna ok 17 zl

RedSunset
30-12-2010, 14:45
ja mam trzy storczyki...ale jeden właśnie zachorował i podejrzewam że w domu jest zbyt zimno :/: mieszkam od kilku tygodni u mojej mamy i właśnie jest tu problem z ogrzewaniem :/: jacyś "fachowcy" pokopali coś przy zakładaniu centralnego ogrzewania i w domu zimno, palimy w piecu od rana do nocy na 70 stopni a w domu mam 17 stopni w pokoju...Masakra i właśnie chyba od tego zimna mi storczyk pada...zżółkły mu liście, pojawiły się plamy...i nie wiem co z nim robić :/:

goslava
30-12-2010, 16:51
redsunset faktycznie moze troche ci przemarzl, daj go tesciowej sasiadce albo jakiejsc przyjaciolce na przetrzymanie, moze odbije, byleby mial cieplo

rudzia1985
30-12-2010, 17:54
Red mozliwe ze od tego zimna przemarzly mu korzonki lub woda spowodowala, ze korzenie obumarly od dolu...
musiala bys go wyjac i sprawdzic koncowki jak sie maja, jesli beda takie sliskie w dotyku i sie beda w palcach "rozkladac" tzn. ze szlag go trafil...
musisz wtedy obciac te korzenie do tego momentu gdzie jeszcze jest zdrowy, jak nie ma co ratowac to caly ten sliski korzonek, wsadzic storczyka do nowej doniczki, najlepiej przezroczystej i dac nowa kore , dodac ukorzeniacz, do cieplego miejsca i czekac co bedzie dalej...
staraj sie nie dotykac zdrowych korzeni, zzolke liscie i z plamami oderwij i tak z nich juz nic nie bedzie, a jesli liscie sa wszystkie takie to oderwij ze dwa lub trzy od dolu by mogl wyrosnac nowy :) tak ratuje ja swoje roznego rodzaju kwiatki doniczkowe
mam nadzieje, ze pomoze :)

RoksiSK
08-01-2011, 22:23
Moje dzisiejsze zdobycze z OBI :D

Widok na parapet (muszę kupić króciutką firankę) i każdy z osobna. Żółty ślicznie pachnie.



http://img819.imageshack.us/img819/1960/obrazy2008.jpg (http://img819.imageshack.us/i/obrazy2008.jpg/)

http://img406.imageshack.us/img406/4089/obrazy2024.jpg (http://img406.imageshack.us/i/obrazy2024.jpg/)

http://img691.imageshack.us/img691/6735/obrazy2028.jpg (http://img691.imageshack.us/i/obrazy2028.jpg/)

http://img232.imageshack.us/img232/8270/obrazy2032.jpg (http://img232.imageshack.us/i/obrazy2032.jpg/)

http://img84.imageshack.us/img84/6994/obrazy2034.jpg (http://img84.imageshack.us/i/obrazy2034.jpg/)

http://img135.imageshack.us/img135/8551/obrazy2038.jpg (http://img135.imageshack.us/i/obrazy2038.jpg/)

http://img638.imageshack.us/img638/4633/obrazy2042.jpg (http://img638.imageshack.us/i/obrazy2042.jpg/)

http://img35.imageshack.us/img35/1844/obrazy2046.jpg (http://img35.imageshack.us/i/obrazy2046.jpg/)

rudzia1985
08-01-2011, 22:44
Roksik wszystkie dzisiaj zakupilas ? :o
ten plamiasty jest bardzo ciekawy, jeszcze takiego nie widzialam a zolty i ten czerwono-pomaranczowy sa bardzo ladne :)

RoksiSK
08-01-2011, 22:59
Dziękuję :) Tak dziś je kupiłam :D Miałam w łapkach śliczne dendrobium phal. ale miało muszki na korzeniach ;( więc odpuściłam...

goslava
08-01-2011, 23:00
niezle okazy roksik, piekne sa, mam niektore z nich:)

Emilia B.
08-01-2011, 23:42
Roksik szczerze zazdraszczam - piękne :love:
a ja ostatnio jednego pochowałam bo mu nawet korzenie zdechły :(

RedSunset
08-01-2011, 23:49
rudzia, dzięki :) listek został mu już niestety tylko jeden i też go bierze, już jakaś ciemna plama się pojawiła:placz:
mam go właśnie w przezroczystej doniczce i korzenie wyglądają ok, tak samo jak u innych, ale może będzie lepiej jak je sprawdzę jeszcze. niestety dopiero po niedzieli bo nie mam podłoża i dopiero jak zakupię. Mam nadzieję że nie padnie mi zupełnie, bo to był akurat pierwszy storczyk jaki miałam i to w dodatku prezent od męża :placz:
Widzę że zaczyna puszczać nowy pęd z boku...także liczę na to że przetrwa...
goslava, niestety nie mam komu go dać...teściowa wyjechała na miesiąc, i tak nie miałabym jak go doglądać, koleżanki wszystkie mieszkają gdzieś dalej, i jakoś głupio byłoby mi zawozić do nich kwiatka,a jeśli chodzi o sąsiadki to nie znam, albo nie utrzymuje kontaktu, bo przed świętami dopiero przeprowadziłam się do mojej mamy, a nie mieszkałam tu 6 lat więc ludzie mnie już nie znają :/:

Roksik :wow::wow: wow!! świetne zakupy :wow: mnie ten cytrynowy najbardziej wpadł w oko :love::love: cudny jest:love::love:
ale może ja już zakończę karierę ogrodnika i kwiaciarki, bo u mnie zamiast coś rosnąć to zdycha :haha:

asia
09-01-2011, 00:26
aaa roksik ale szał zakupowy :D:D:D super:D

Sylwia1982
09-01-2011, 03:19
Goslawa widze ze masz sabotka. Piekny kwiat. Ja wlasnie czekam az mi zakwitnie, bo juz jest dosyc duzy paczek :). A Ty kupilas go zakwitnietego czy zakwitl Ci ponownie w domku? Bo z tego co wiem to one ciezko zakwitaja, dlatego ja sie tak ciesze bo mi zakwitnie wlasnie pierwszy raz w domku, bo w tamtym roku kupilam go ale juz rozkwitnietego :)

goslava
09-01-2011, 10:25
sylwia sabotka kupilam juz z kwiatem teraz juz mi przekwitl wiec pozostaje mi czekanie na nowe kielichy kwiatowe, mam nadzieje ze nie bede musiala czekac az tak dlugo jak piszesz:) one dla mnie jak moje dzieci haha

milenka_olsztyn
09-01-2011, 13:54
aaa żółty i czerwony piękne są!!! moje już rozkwitają:) potem wstawie fotki:):)

rudzia1985
09-01-2011, 19:57
moje tez juz rozkwitly a w zeszlym tygodniu zakupilam po przecenie 3 kolejne, dwa biale i z rozowym srodkiem i zolto-zielony i rozowym srodkiem :)
oczywiscie sa juz po przekwitnieciu ale czekam az beda nowe pedy :)

Red postaw go moze w tym pokoju, gdzie najczesciej przebywasz albo postaw na stoliczku kolo lampki i niech ma sztuczne cieplo, ale jak puszcza nowy ped tzn, ze juz mu lepiej, co do liscia to zostaw go, niech uschnie a przy okazji sprawdz czy ze srodka nowy nie wychodzi :)

milenka_olsztyn
11-01-2011, 18:09
no to wklejam moje które zakwitły:)

asia
11-01-2011, 19:39
świetne:D mi też jeden ponownie chce zakwitnać w styczniu mu sie przypomniało:D ale lodyżke wypuścił dość niską więc czekam:D

rudzia1985
11-01-2011, 20:03
Milena masz dokladnie ten sam rodzaj bialego jak ja, mam dwa takie :)
najbardziej mi sie biale podobaja, wszedzie pasuja :)

goslava
11-01-2011, 20:42
milenka ten bialy jest cudny, mam podobny tylko moj ma rozowy srodek:)

białaaaa
12-01-2011, 21:19
a mój jeden storczyk puscił pęda na starym pędzie którego nie ucięłam i jak zaczną ładnie rosnąć ma około 2.5cm i tak stanął w miejscu już od około miesiaca i nie chce rosnać dalej a tak się cieszyłam bo to pierwszy pęd który mi się udało wyhodować

rudzia1985
13-01-2011, 00:32
Biala wez doniczke i wstaw do wody na pol godziny by sie korzenie porzadnie manoczyly, pozniej odstaw by woda odciekla z doniczki...
mozliwe, ze brakuje mu wody ( co nie znaczy, ze nie podlewasz ) tzn korzeniom srodkowym :)
czasami kwiatkom potrzeba niezly prysznic, wtedy odzywaja, mozesz dac tez jeden patyczek nawozu lub specjalny perparat do nawozu dla storczykow :)
bedzie dobrze, do nich trzeba miec cierpliwosc bo zanim ped da nowe kwiatki to trwa od 2-3 miesiecy :)

milenka_olsztyn
13-01-2011, 10:11
ja tak mam z tym różowym... na starym pędzie też puścił nowy ale wyrosło go ok 1.5cm i przestał rosnąć... kwiaty kwitną a tamto stoi w miejscu...

rudzia1985
13-01-2011, 20:24
moze byc jeszcze opcja, ze ze starego pedu nie urosna "normalne" kwiatki dlatego nie chca Wam dalej rosnac ( uskodzenie, naciecie na pedzie, jakas skaza ) ale za to rosna nowe, swieze i z pelnym rozkwitnieciem wszystkich kwiatkow
jeszcze co moze byc to to, ze jednolodygowy storczyk ( z 1 pedem ) wypuszcza srednio od 6-9 kwiatkow i jesli macie nowy ped z wszystkimi kwiatkami to ten stary nie da wiecej niz 2-4 kwiatki, wszystko zalezy pewnie od "organizmu "kwiatka" :)

milenka_olsztyn
13-01-2011, 22:02
o mi chodzi o takie coś..

rudzia1985
13-01-2011, 22:23
wydaje sie na nierozwineta odnoge od lodygi, dziwne ze tak nisko bo chyba od polowy lodygi
czy to na starym pedzie czy na nowym ? jak na nowym to moze, moze ale stary to raczej nic z tego nie bedzie, chyba ze za jakis czas ja oslnij i pociagnie dalej, moze ma okres "uspienia"
tak czy inaczej niech cos wyrosnie, szkoda by bylo :)

milenka_olsztyn
13-01-2011, 22:39
to jest na starej odnodze ale nisko to ona nie jest bo jest tak w ponad połowie nowej...

katherinne
13-01-2011, 22:49
mój storczyk zgnił, bo mądra kasia (ja oczywiscie) podlewała za często i dałam niepotrzebnie odżywkę do niego:skacze: ale dzisiaj kupiłam nowego w castoramie- co najlepsze byłam z mamą w hurtowni kwiatów i tam storczyki 22 zł do 39 zł (hurtownia!), bo tą kwiaciarnię prowadzimy a w castoramie 19 zł zapłaciłam za piękniejszego niż w tej hurtowni...

poza tym jak macie jakieś pytania odnośnie kwiatów- pielęgnacja, problemy, hodowla itd to piszcie, wklejajcie zdjęcia- pomogę za pomocą wiedzy mojej mamy, a właściwie ona pomoże (wcześniej 7 lat kwiaciarnie miała swoją zanim ja zaczęłam wymyślać).

rudzia1985
14-01-2011, 17:23
moje pieknosci zielone :) musze dorwac takiego drugiego :)
ten rozwiniety ma gdzies z miesiac moze, jak go kupilam to juz byl :)
przedwczoraj mi sie rozwinal drugi a jeszcze widac, ze bedzie trzeci bo paczek wychodzi :skacze:

goslava
14-01-2011, 20:27
ale macie extra storczyki:) ja juz kombinuje kupic kolejnego tylko szukam dla niego miejscowki

białaaaa
14-01-2011, 21:53
o mi chodzi o takie coś..
też tak mam ale mów do góry bardziej rośnie tzn rósł i stanął

goslava
16-01-2011, 10:25
a ja wczoraj dokupilam sobie kolejne 2 storczyki :skacze: :skacze: :skacze: teraz mam ich wszystkich 10 sztuk:) i przy okazji widac co mam za oknem mojego domu

http://img844.imageshack.us/img844/6982/pazurki003zmniejszony.jpg

rudzia1985
16-01-2011, 14:30
Goslava oddaj mi ten zielono-zolty :)
jaki piekny, a o bialym nie wspomne :)

rudzielec
16-01-2011, 14:38
goslava - piekne te storczyki;) ja nie mam reki do kwiatów, miałam rózowe i nawet te szlag trafił...:(

xCombination
19-01-2011, 23:56
Goslava, piękne kwiaty.
w ogóle podziwiam Kobiety które mają kwiaty i o nie dbają, mi nawet kaktus zdechł, nie mam serca ani głowy do systematycznego chodzenia koło nich.

goslava
20-01-2011, 22:09
byl czas ze i ja zasuszalam kwiaty i moja mama mi podlewala, przesadzala i w ogole kolo nich chodzila bo mnie to jakos nie bawilo ale pozniej cos sie stalo i sama zaczelam o nie dbac i o dziwo okazalo sie ze mam swietna reke do kwiatow az sama w szoku bylam bo wczesniej kazdy mi mowil ze jakikolwiek kwiat u mnie ma dni policzone i ciesze sie ze tak jest bo zaczelam je traktowac jak swoje dzieci takie malutkie hahaha i wcale nie musialam sie wysilac poprostu samo przyszlo a rosna ze hoho :)

rudzia1985
20-01-2011, 23:11
ja tam jeszcze do kwiatow czasami gadam np. jaki ty piekny albo dlaczego nie wypuszczasz lisci albo przytne Cie bys mogl wypuscic nowa odnoge :P
oczywiscie wszystko w ukryciu bo tego by jeszcze brakowalo, zeby chlop mi powiedzial, ze do kwiatow gadam :D
moze duzo nie skacze przy nich bo niektore dbaja same o siebie ale jak tylko widze, ze cos jest mnie tak to zaraz skacze przy nich jak opetana bo szkoda by zmarnialy :)
uwielbiam kwiaty doniczkowe, szczegolnie Draceny, Yuki ( mam jedna, ktora ma prawie 1,30 m, jak dostalam na 18stke to miala dwa liscie, teraz ma jakies 30 zdrowych, ile ucielam to nie wiem ) , Filodendrony ( 5-6 w donczce i dwie odnogi do rozmnozenia ) i wszystkie inne :)

katherinne
20-01-2011, 23:18
a ja wam powiem jak ja mam z kwiatami:D

jak sie nimi nie przejmuje i czasami podleje, nie interesuje sie niewiadomo jak to rosną pięknie. potem zauwazam jak pięknie rosną, więc zaczynam o nie dbać. i jak zaczynam o nie dbać, to padają :(

rudzia1985
20-01-2011, 23:24
no wiesz Kati, jak sie nimi nie interesowalas to trzeba bylo je tak zostawic, tak sie "nauczyly" i lepiej sie im roslo niz jak zaczelas o nie dbac, widocznie zrobilas o jedna rzecz za duzo i padly ;)
najlepiej niech maja tak jak mialy do tej pory :)

katerina15
20-01-2011, 23:38
katherinne (http://forum.wzorki.info/members/10455-katherinne.html) mam dokładnie to samo :D JAk mam jakis kwiatek który mi sie raczej średnio podoba i dbam, żeby dbać to rośnie. A jak dostałam od babci Hiacyntki, od znajomego tulipana w doniczce czy od taty drzewko bonsai to wszystkie padły mi prawie w tym samym czasie. Strzeliłam focha i teraz jedyne kwiatki jakie mam w pokoju to różyczki które czasem dostane od faceta :D

rudzia1985
21-01-2011, 22:07
musze sie Wam wyplakac ;(
pierwszy raz w zyciu moje kwiaty dopadl szkodnik :o
uwaga - przytargalam ze sklepu stoczyka z welnowcem, ciezki szkodnik do wytepienia :( wyglada jak mini, mini gosienica z kilonastopma odnozami i szybko sie zadomawia na lisciach, w miejscach gdzie liscie wyrastaja i pod lisciami :/:
dzisiaj patrze na swojego stroczyka a on caly zalepiony jakby bialymi paprochami, dotykam a to sliskie i sie klei, przyjrzalam sie blizej i zobaczylam to - nie patrz jak nie masz silnych nerwow i nie trawisz robali - Zdjęcia Paznokci, Wzorki, Video tutoriale widoczne tuż po zarejestrowaniu
katasrtofa, na lisciach i miedzy nimi, na platkach kwiatow jednego storczyka i na platkach juz sasiedniego ;(
musialam wziac je wyciagnac z doniczki, wysypac cale podloze, obciac cale odnogi kwiatow u jednego i drugiego, umyc korzenie, polac plynem do naczyn bo to zabic, porzadnie wyplukac i wstawic do nowego podloza
wszystko musialo byc umyte porzadnie z tego plynu wiec mylam korzenie dwa razy mocnym strumieniem wody
dodatkowo wzielam wystawilam inne kwiaty z pokoju i te dwa maja kwaranntane, opryskalam je jeszcze mikstura - ocet, wodka i plyn do naczyn na liscie i w kacikach
jestem zalamana bo jak mi strzela te dwa to pol biedy ale jak mi strzela wszystkie kwiaty to sie zabije;(

dziewczyny, posprawdzajcie swoje stroczyki i kaktusy bo na nich najczesciej sie pojawiaja, jak tylko je zobaczycie ( pod lupa najlepiej albo latarka bo swieca na fioletowo prawie ze ) zaraz kupujcie preparaty na zabijanie szkodnikow bo stracicie swoje kwiatki, nie tylko storczyki :( ;(

milenka_olsztyn
22-01-2011, 09:03
biedna ty.. Współczuję.. u mnie na szczęście nic takiego nie ma..

goslava
22-01-2011, 10:16
a u mnie nie wiem czemu od kilku dni zauwazylam ze 2 inne kwiatki poprostu mi schna i nie wiem czemu bo podlewane byly regularnie :(

wychodzi na to ze dzis kupie sobie w to miejsce 2 inne

katherinne
22-01-2011, 22:37
rudzia :szczena::szczena::szczena::why:

ale paskudne robactwo! ja też ostatnio storczyka kupiłam właśnie i już mnie ciary przeszły. Gdzie ten swój kupowałaś? biedactwo :przytul:

goslava
23-01-2011, 10:54
powiedzcie mi co to jest za kwiat bo wczoraj kupowalam go w hurtowni kwiatow gdzie interes zwijali i pakowali sie bo dostali wypowiedzenie od wlasciciela i nie bylo na nim nazwy i wzielam w ciemno a juz nawet nie pytalam bo byli zajeci, ale moze wy wiecie aaaaaaaaaaaai jak go pielegnowac jeszcze??

http://img138.imageshack.us/img138/8744/pazurki002zmniejszone.jpg

rudzia1985
23-01-2011, 13:16
Goslava na pierwszy rzut oka myslalam, ze to dracena :P ale mi sie uklad lisci nie podobal i musialam sie chwile zastanowic bo mi nazwa uciekla ale juz wiem :)
jest to nolina - lubi swiatlo sloneczne, ciepla temperature latem, zima jednak slonce ale nie musi byc temp wysoka, byle nie za niska :) podlewaj malo, zebys pnia nie uszkodzila tzn nie zalala woda bo znignije :) niech Ci rosnie...
a z tego co widze to bys musiala sie przymierzyc do zmiany doniczki, najlepiej z poczatkiem wiosny bo ta ciut za mala :)

Kati, swojego kupilam w markecie budowlanym cos na zasadzaie OBI, tyle ze w Niemczech, nie spojrzalam na niego bo byl w przecenie i teraz mam :(

goslava
23-01-2011, 20:11
rudzia a jak ona stoi na kredensie niedaleko okna to znaczy ze powinnam ja przestawic?? i slonce tu raczej nie dociera ale ma dosyc jasno

katherinne
23-01-2011, 22:39
zgadzam się z rudzią:)

hersa
23-01-2011, 23:16
z góry przepraszam, nie czytałam całego tematu i nie wiem czy już było, tu jest fajna stronka o wiankach, świetnie to wygląda Świat Wianków Tulki. Blog na bieżąco, akcesoria do wianków, wianki i tutoriale ich tworzenia:) Serdecznie zapraszam! (http://www.tulka.pl/)

rudzia1985
23-01-2011, 23:27
Goslava w tej chwili i tak slonca nie ma za duzo i zimno jest, wiec na razie niech stoi na tym kredensie do wiosny :) nie powinno sie jej nic stac, jednak jak ja przesadzisz do wiekszej doniczki to postaw ja w bardziej slonecznym miejscu, a nawet na dwor ( balkon, ogrod ) mozesz ja postawic by korzenie dostaly cieplo :)

ja od czasu do czasu wszystkie swoje kwiaty na balkon stawiam, gdy jest mega cieplo i zraszam je duza iloscia wody :) taka dawka energi slonecznej dla kwiatow :)

milenka_olsztyn
24-01-2011, 10:03
to ja wstawię może nie storczyki itd a cięte kwiaty ale mój urodzinowy bukiet od mojego P:)

goslava
24-01-2011, 10:27
piekny bukiecik:)

rudzia1985
28-01-2011, 22:42
no i niestety, tego jednego storczyka co mialam bardzo zainfekowanego tym paskudztwem dzisiaj wyrzucialm, padl mi caly przez tydzien :(
no coz, trudno sie mowi...
ten drugi jeszcze dycha, mam nadzieje ze bedzie dobrze :)

goslava
30-01-2011, 12:11
dziewczyny powiedzcie mi jak dlugo drzewko bonsai wyrasta z nasionka, kupilam na allegro kilka i zastanawiam sie jak dlugo bedzie roslo az cos zielonego zobacze w ziemii :) tu macie linka jakie wzielam Super Zestaw BONSAI 12 gatunków -200 nasion (1420445615) - Aukcje internetowe Allegro (http://allegro.pl/super-zestaw-bonsai-12-gatunkow-200-nasion-i1420445615.html)

rudzia1985
30-01-2011, 13:02
Goslawa, wycielam kawalek info z jednej porady o nasionach:

Jeśli jednak uparcie chcemy mieć bonsai z nasion, należy je wysiać do lekko wilgotnej żyznej ziemi w doniczce, przykryć folą z dziurkami, i ustawić na parapecie – trzeba uważać, by na kiełkujące nasiona nie świeciło zbyt silne słońce. I by podłoże nie przeschło. Kiedy pojawią się kiełki, uprawę należy kilka razy dziennie wietrzyć, ale nadal trzymać pod folią. Dopiero kiedy siewki podrosną, można usunąć foliowe okrycie. Siewki należy pielęgnować zgodnie z wymogami danego gatunku i dbać o to, by rosły prosto (chyba że od samego początku nastawiamy się na bardzo egzotycznie wyglądające bonsai, np. w postaci płożącej się krzewinki.

moze Ci sie przyda, a ile czasu bedzie zanim zakielkuja to nie mam bladego pojecia, gdyz ciezko stwierdzic
musisz zadbac o odpowiednie warunki, co czasami sprawia problem bo nasiona umieraja zanim wykielkuja :(
wg mnie moglas kupic mlode drzewko w sklepie :)

goslava
30-01-2011, 20:36
dzieki rudzia, nie kosztowaly te nasiona zbyt duzo wiec jesli nic mi nie wyrosnie to stratna nie bede ale zakladam ze jednak uda mi sie wyhodowac piekne bonsai bo sie zawzielam i uparlam ze jednak uda mi sie:)

rudzia1985
31-01-2011, 18:21
zycze duzo cierpliwosci :) niech rosna szybko i pieknie :kwiatek:

samaron
31-01-2011, 18:36
Bonsai nie wyrasta, bonsai się tworzy z normalnego drzewa/krzewu poprzez odp. przycinanie, formowanie, drutowanie, spłycanie systemu korzeniowego itd.
Wytworzenie bonsai z nasiona zajmie w zależności od gatunku kilka/kilkanaście lat (te najpiękniejsze okazy liczą sobie kilkadziesiąt).
Uprawa jest trudna i żmudna, ale wysiłek się opłaca, bo jest to jedno z najpiękniejszych "zjawisk roślinnych".

rudzia1985
31-01-2011, 18:45
prawda Sami, ale jak sie uprzesz to mozesz z nasion drzew, ktore nas otaczaja np. z zoledzia, uhodowac takie drzewko, odpowiednio je ksztaltujac i o nie dbajac ale to 50/50 % szans, ze cos z tego bedzie ;) ile to trwa, nie wiadomo wlasnie...
nie wiem co Goslava ma za nasiona, dlatego pisalam, zeby kupila sobie drzewko w sklepie :)

samaron
31-01-2011, 18:55
No z nasion jest bardzo trudno, łatwiej już z takiego wyrośniętego drzewka obciąć i w ukorzeniacz wsadzić albo szczep.
A te co są w marketach to w większości fikusy - takie podróby bonsai, jak te niby "bambusy" szczęścia - draceny.
Ładny bonsai, w miarę wykształcony i uformowany kosztuje kilka stówek.

rudzia1985
31-01-2011, 19:11
tu w Niemczech tez nie lepsze ceny zdrowego okazu, jednak mnie nie ciagnie do bonsai, wole pospolite, doniczkowe :)
ale probowalam z nasiona pomaranczyc cos uhodowac, oczywiscie ze skutkiem marnym, moze jakbym sprobowala teraz, to moze byc cos z tego wyszlo :P

samaron
31-01-2011, 19:24
Ja też próbowałam z nasion, z sadzonek i skutek podobny do Twojego, marzy mi się jakiś kwitnący z azalii czy wiśni japońskiej, ale i tak nie mam gdzie postawić.
A zacząć najlepiej od iglastych łatwiejsze w uprawie niż liściaste.