PDA

Zobacz pełną wersję : Lukier plastyczny do tortów



dudejla
21-04-2010, 19:53
Czy któraś z was wykorzystywała może lukier plastyczny? Zrobienie go nie jest wcale skomplikowane jeśli ma się odpowiednie proporcje ale zastanawiam się, jak się z niego formułuje kształty i czy praca z nim jest naprawdę skomplikowana, czy jest dostatecznie plastyczny?


Chciałabym zrobić taki pszczółkowy torcik:


http://kotlet.tv/wp-content/uploads/2009/10/tort-pszczolkad.jpg


A tu jeszcze inny tort udekorowany za pomocą masy plastycznej:


http://stylio.pl/zdjecia/199/199711_l/chilli627/Gotycki+tort.jpg



Wiem że na necie jest dużo filmików pokazujących jak wykonać, nawet cały tort krok po kroku, ale ja wolałabym usłyszeć wasze opinie:D

Gość
21-04-2010, 20:25
to nie l.ukier tylko MARCEPAN

u nas w piekarni robia takie torciki :) to się nakłada na gotąco a potem sie formuje jakoś :)

Elizabeth76
21-04-2010, 20:53
tak to jest masa marcepanowa;)

dudejla
21-04-2010, 21:07
No właśnie takie zdobienie można wykonać za pomocą marcepanu lub lukru plastycznego, lukier plastyczny przyrządza się w ten sposób:

Składniki


80 dag cukru pudru
3 łyżeczki glukozy
3 łyżeczki żelatyny
50 ml gorącej wody

Żelatynę rozpuszcza się w gorącej wodzie, dodaje się glukozę i dalej miesza. Na stolnice należy wysypać ok 3 szklanki cukru pudru, wylewa się na niego tę rozpuszczoną żelatynę z glukozą i miesza, a kiedy masa nabierze odpowiedniej konsystencji zaczyna się zagniatać. Podsypuje się cały czas cukrem pudrem i już.
Lukier plastyczny zabarwia się za pomocą soków tych takich do wody np. malinowy lub po prostu barwników spożywczych.

Tort pszczółka jest na 100% wykonany za pomocą lukru plastycznego, można zobaczyć tutaj:


Zdjęcia Paznokci, Wzorki, Video tutoriale widoczne tuż po zarejestrowaniu

aneczka19895
21-04-2010, 21:17
wiecie co dziewczyny pokażę Wam jakie rzeczy robi moja ciocia właśnie z lukru plastycznego... Pewnie niektórzy mnie tutaj zaraz trzepną za takie fotki ale wg mnie to jest arcydzieło, widziałam na żywo i wiem co mówię :D
A co do tego czy trudno się robi... z tego co widziałam to wymaga pewnej wprawy ale wg mnie jeśli mi się udało coś tam stworzyć to każdemu się uda :D

dudejla
21-04-2010, 21:24
Aneczka dzięki za fotki :kwiatek:
mas zdolną ciocię
1. Niektóre baaardzo realistyczne (chociaż czy taki rozmiar istnieje w rzeczywistości?:skacze:)
2. Niektóre pięeekne, te piętrowe :love:
3. I jeszcze te bajkowe no cuda po prostu :good:

aneczka19895
21-04-2010, 21:28
Hihi ta moja ciotka mnie rozbraja :D wiecie ona ma ponad 50 lat a takie głupoty robi, że szok :D to dziecko w kapuście zrobiła gdy wnuk jej się urodził, ten biuścik zrobiła na urodziny syna (:D) a tego hmmm... wiadomo o co chodzi :D zrobiła koleżance na 50 urodziny jak to powiedziała "by na starość miała co polizać" :D no szok nie kobieta :skacze::skacze:

a co do rozmiaru to takiego chyba (niestety:D) nie ma

Emilia B.
21-04-2010, 21:35
Polecam Yasmin - robi najpiękniejsze torty jakie widziałam :)
the cakegirl ~ portfolio ( nimsay@op.pl ) > About > (http://thecakegirl.carbonmade.com/)

natalia268
21-04-2010, 21:43
aneczka19895 Twoja ciocia jest mistrzem ... :respekt: !!

Gość
21-04-2010, 21:47
Polecam Yasmin - robi najpiękniejsze torty jakie widziałam :)
the cakegirl ~ portfolio ( nimsay@op.pl ) > About > (http://thecakegirl.carbonmade.com/)
o matko!! nie wiem czy bym nie włozyła tego do naftaliny :lol: az szkoda zjeść :P

aneczka19895
21-04-2010, 21:55
Iza ma rację ---> napatrzeć się nie można :wow::wow::wow:

Emilia B.
21-04-2010, 21:56
chce w tym roku dla mężulka zamówić na okrągłe urodzinki :D jestem oczarowana jej twórczością :)
i fakt aż szkoda wszamać takie cudo :D

honeypuff
21-04-2010, 22:02
swietne ;p najlepszy penisek hehe rozwalil mnie normalnie

czarnyaniol121
16-05-2010, 12:17
a tego hmmm... wiadomo o co chodzi :D zrobiła koleżance na 50 urodziny jak to powiedziała "by na starość miała co polizać" :D



podziwiam twoja ciocie ale ja bym tego tortu "wiadomo o co chodzi" nie ruszyla :/: normalnie sie nie kusze na takie rzeczy i na takie ciasto tez nie...

ale naprawde reszta super a ten dzieciak w kapuscie :skacze::skacze::skacze::skacze::skacze:

afterglow
16-05-2010, 16:40
masa lukrowa- tak dokaldnie to sie nazywa. ja mialam tym torty pokryte slubne... moczy sie to najpierw, a pozniej formuje w dowolne ksztalty. jest gotowa mikstura do zrobienia, trzeba tylko wymerdac ja z woda. można dołożyć kolorowego barwnika spożywczego i uzyskać pikne kolory :)
ja miałam na zasadzie water marbeling ;D
pomaranczowy z biela ;D
cudnie wygladaly!

ana_zaba
16-05-2010, 16:47
Ale super ze jest przepis moze tez cos wyczaruje z tej masy.

Agusia_pa2
16-05-2010, 17:58
Normalnie nie moge sie na te torty napatrzeć!!! Nie wiedziałam że można takie cuda zrobić hehehe :P

karolaj.
05-07-2010, 18:43
Polecam Yasmin - robi najpiękniejsze torty jakie widziałam :)
the cakegirl ~ portfolio ( nimsay@op.pl ) > About > (http://thecakegirl.carbonmade.com/)

ale piękne, dziewczyna ma mega zdolności, ja sobie zakupiłam książke kiedyś i zrobiłam do tej pory tylko dwa torciki z niej pokryte wlaśnie tą masą i tak mi wyszedł jeden z nich :) drugiego nie moge znależć (wrzucę jak znajde)

bolid formuły dla chrześniaka

anusska
20-08-2010, 18:48
O, widzę że tu o tortach też jest temat :P Jedno z moich najulubieńszych hobby - choć do końca to nie powiem, żebym piękności tworzyła; do tego mi jeszcze daleko... Jeśli chodzi o nazwę to funkcjonują tylko trzy prawidłowe: masa cukrowa, lukier plastyczny i fondant. Masa marcepanowa to nie jest - ją używa się najczęściej jako podkład pod masę cukrową, a ozdoby wykonuje się zazwyczaj z lukru plastycznego. Jeśli ktoś nie lubi, to wtedy używa się marcepanu. Pokażę Wam jeden z moich skromnych torcików... :

http://img708.imageshack.us/img708/7885/tort1m.jpg

http://img708.imageshack.us/img708/7885/tort1m.jpg%3C/a%3E
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/4a38474f4254b190.html (http://img708.imageshack.us/img708/7885/tort1m.jpg)

dudejla
20-08-2010, 19:43
anusska, torcik bardzo ładny, jak możesz zdradź nam troszkę szczegółów jak się pracuje takim lukrem plastycznym? Jak się formuje kształty itp?

anusska
21-08-2010, 10:37
Tajemnicy żadnej nie ma. Z lukrem plastycznym pracuje się podobnie jak z plasteliną - formuje się dowolne kształty, jakie kto chce, ograniczeń nie ma :D Elementy łączy się za pomocą jadalnego kleju, odrobiny wody lub lukru (z wody i cukru pudru). Niezbędnikiem przy wykonywaniu ozdób są barwniki spożywcze. Osobiście polecam żelowe, które nie rozcieńczają masy cukrowej (wg mnie najlepsze są firmy Wilton).

Jak coś jeszcze mam "dodać" o masie, to piszcie ;)

RoksiSK
21-08-2010, 12:01
Cudeńka :love: Synka urodziny będą w listopadzi, to może dla odmiany zamiast tortu Czarny Las upiękę i przyozdobię lukrem ;)

anusska
21-08-2010, 12:07
Dodam może jeszcze przepis, z którego korzystam przy robieniu masy cukrowej :)

BIAŁA MASA CUKROWA

Składniki:
- 105ml zimnej wody,
- 5 łyżeczek żelatyny,
- 100g glukozy w proszku,
- 4 łyżeczki margaryny Planta (koniecznie! inne margaryny zażółcą masę),
- olejek migdałowy,
- 1-1,5 kg przesianego cukru pudru.

Przygotowanie:
1. Żelatynę zalać wodą i odstawić na ok. 5-10 minut do nasiąknięcia.
2. Miskę z żelatyną ustawić nad garnkiem z wodą (w kąpieli wodnej) na włączonym gazie i dokładnie rozpuścić żelatynę, po czym wsypać glukozę, zamieszać i potrzymać na ogniu przez minutkę. Dodać Plantę. Gdy zacznie się rozpuszczać zdjąć z ognia i mieszać do jej całkowitego roztopienia. Odstawić do lekkiego ostygnięcia.
UWAGA: PRZEZ CAŁY PROCES NIE MOŻNA DOPUŚCIĆ DO ZAGOTOWANIA SIĘ MASY! INACZEJ WYRZUCIĆ DO KOSZA I ZACZĄĆ JESZCZE RAZ.
3. Do masy żelatynowej wlać olejek migdałowy (spokojnie, może być nawet cała buteleczka - dzięki niemu masa imituje marcepan). Wsypać trochę cukru pudru i zamieszać do połączenia. Czynność powtórzyć kilkakrotnie, aż masa będzie na tyle twarda, by dała się wyrabiać ręką.
4. Przełożyć masę do czystej miski i wyrabiać do uzyskania pożądanej konsystencji, dosypując co trochę odpowiednią ilość cukru pudru. Masa jest gotowa, gdy nie klei się do rąk i jednocześnie nie traci swej plastyczności.


I jeszcze zdjęcie po wyrobieniu:

http://img826.imageshack.us/img826/738/masacukrowa.jpg

zyza
23-08-2010, 16:58
bomba! ja do mas do ciasteczke dodawalam normalnie farbki takie co sie na swieta wielkanocne farbuje jajka :D bo to tez tylko barwniki spozywcze :D tyle ze one w tabletkach to ja rozgniatam :D

ale lukier zarypisty musze sprobować :D

anusska
23-08-2010, 23:47
Z tymi farbkami to lepiej uważać - jeśli nie mają atestu, to nie do końca takie spożywcze ;)

Z lukru plastycznego można jeszcze zrobić fajne muffiny z ozdobami - bardzo ciekawie i fajnie się prezentują.

zyza
24-08-2010, 08:34
anusska jakby nie byly z atestem to jajek tez by nie mozna bylo farbowac w koncu to rzecz spozywcza :D bo zazwyczaj po farbowaniu jajek takie jajko sie zjada po wyświeceniu :D:D

ASIAB
25-09-2010, 02:22
robiłam tort z masą plastyczną przepis znalazłam w internecie,bardzo fajne torty można z tego zrobić i nie jest to nawet trudne.dziś wypróbowałam mase z pianek marshalow,przepis też z netu według mnie jest lepsza,lepiej się układa jest bardziej elstyczna,troszke mniej słodka,bardzo fajna :ok:

sylla
25-09-2010, 11:15
Super przepis . Na pewno go przetestuje! A tym czasem ja zrobiłam wczoraj tort na urodziny teścia. Taki całkiem zwyczajny , mam nadzieje , że będzie smakował.
Może się pochwalę nim?
Ale to chyba nie odpowiednie miejsce?

Emilia B.
24-10-2010, 12:28
A to torcik, jaki zamówiłam na 30 urodziny męża :) nie dość, że piękny to baaaardzo smaczny mniam :) aż szkoda było psuć he he
3173531710

lukrowefantazje
28-10-2010, 01:32
Tajemnicy żadnej nie ma. Z lukrem plastycznym pracuje się podobnie jak z plasteliną - formuje się dowolne kształty, jakie kto chce, ograniczeń nie ma :D Elementy łączy się za pomocą jadalnego kleju, odrobiny wody lub lukru (z wody i cukru pudru). Niezbędnikiem przy wykonywaniu ozdób są barwniki spożywcze. Osobiście polecam żelowe, które nie rozcieńczają masy cukrowej (wg mnie najlepsze są firmy Wilton).

Jak coś jeszcze mam "dodać" o masie, to piszcie ;)


Witam,
Niestety nie zgodze sie....lukier plastyczny to pojecie baaardzo ogolne.....

fondant - to jest to czym oblekamy ciasto - nie nadaje sie do formowania figurek..
do figurek uzywamy specjalnych mas - model past, gum paste, itp....


(http://www.lukrowefantazje.like.pl)

anusska
30-10-2010, 15:42
Całkowicie się z tym zgadzam, jednak najczęściej masy cukrowej domowej roboty (a o takiej pisałam) używa się i do oblekania tortów, i do wykonywania figurek, i do lepienia kwiatów.

A taki torcik ostatnio zrobiłam na zamówienie (wzorowałam się na modelu gitary gibson sg):

http://img227.imageshack.us/img227/1341/gitarasg.jpg

Nnisiaa
28-12-2010, 14:38
ja zrobilam ostatnio taki....pierwszy raz tego typu torcik...

aga
14-02-2011, 22:14
A to torcik, jaki zamówiłam na 30 urodziny męża :) nie dość, że piękny to baaaardzo smaczny mniam :) aż szkoda było psuć he he
3173531710

właśnie szukałam przepisu na lukier zeby zrobić mojemu tort z motocyklem a tu prosze:D Emilka dużo Cię to wyniosło?? Chciałabym sama spróbować takie cudo ulepić ale nie wiem czy dam rade:(

Emilia B.
15-02-2011, 12:09
Zapłaciłam z tego co pamiętam 300 zł :) ale warto było ;)

samaron
15-02-2011, 14:18
Ja zamawiam z jednego miejsca bo robią tam najpyszniejsze tory z bitej śmietany, bo my nie znosimy tłustych margarynowych kremów w tortach.
W tym roku na 3-cie urodziny Młodego zamówiłam:
Zdjęcia Paznokci, Wzorki, Video tutoriale widoczne tuż po zarejestrowaniu
w niedzielę odbieram.

zyza
22-07-2011, 16:48
ja znalazlam przepis na mase plastyczna z pianek marshmallow :D a jaki tort pycha :D
tyle ze fotk nie zdązylam zrobic juz zaczeli jesc :D fotki przez moja mamusie trzaskane telefonem

Biszkopt (zrobilam wg swojego przepisu ale mam zapisany taki):
- 6 jajek;
- szczypta soli;
- niecała szklanka cukru;
- 6 łyżek oleju;
- 8 łyżek mąki pszennej;
- 1 czubata łyżka mąki ziemniaczanej;
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia.

Krem:
- 500 g serka mascarpone;
- 200 ml śmietany 36%;
- śmietan-fix (opcjonalnie);
- niecała szklanka cukru pudru;
- cukier waniliowy.

Masa marshmallow:
- 180 g pianek marshmallow;
- 3 łyżki wody;
- 0,5 kg cukru pudru (nawet troche wiecej do zagniatania masy, ja zuzylam dodatkowe 250 :) )

Jajka rozbić oddzielając żółtka od białek. Białka ubić na sztywno ze szczyptą soli. Na koniec dodać cukier i dalej miksować. Potem dodać żółtka. Olej dodawać po jednej łyżce, cały czas miksując. Mąki przesiać. Dodawać po trochu, aż do końca. Dosypać proszek. Rozdzielić ciasto na trzy części.
Piekarnik nastawić na 200°. Dół tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia. Każdy blat piec przez około 10-15 minut.

Kiedy biszkopt stygnie, przygotować krem. Śmietankę ubić na sztywno. Można dodać śmietan-fixu. Dodać cukru waniliowego i cukru pudru. Kiedy śmietana jest już gęsta, miksując dodawać serek. Porcja starczy na dwa przełożenia, posmarowanie wierzchu i boków.

Pierwszy blat nasączyć wodą z sokiem z cytryny, herbaty i cukru (dwie torebki herbaty na ok 100ml wody zaparzyc dodac cukier i cytryne, ma byc slodkie i kwasne). Posmarować marmoladą. Położyć warstwę kremu. Tak samo postąpić z drugim i trzecim blatem. Posmarować również boki. Wstawić do lodówki.

Pianki z trzema łyżkami wody rozpuścić w kąpieli wodnej (wtedy można dodać barwniki). Pod koniec dodać połowę cukru i energicznie mieszać. Wyjąć masę z kąpieli, dodać resztę cukru i energicznie wyrabiać. Masa faktycznie jest na początku bardzo bardzo lepka, ale potem zmienia swą konsystencję na plastelinową. Jak za mocno sie klei podsypać jeszcze cukrem pudrem zeby zamienila sie w mase :D Rozwałkować masę na wielki i dość cienki placek. Położyć na wierzchu tortu i delikatnie (ruchami z góry na dół) przyłożyć do boków. Odciąć zbędną część. Ozdoby to już indywidualna sprawa każdego.

natalia268
22-07-2011, 17:28
ja z jakies dwa miechy temu chcialam zrobic z tej masy róże jadalne... jak zobaczylam jak moja kolezanka to robi to zazdroscilam i od razu polecialam do lidla po marshmallows i cukier puder..

ale nic nie zdziałałam, bo nie pożałowałam wody, a mianowicie, jak trzeba było tak 3 łyzki wody to ja dałam wiecej i jak dodawałam pianki i cukier puder to było tego wszystkiego za dużo. Znaczy za dużo bo o mało co nie wylalo mi sie z garnka. No ale myslalam ze te 3 lyżki to za mało, bałam sie ze mi sie spalą. :( gdybym miala jeszcze jeden kilogram cukru pudru to bym cos zdziałała a tak to d*upa blada .. nie moglam leciec do sklepu bo później bym chyba garnka nie domyła..

Nie mowiąc już o tym ile się namęczylam by kibelek wyszorowac po tym wszystkich, tak sie to wszystko przykleiło :]

Zdjęcia Paznokci, Wzorki, Video tutoriale widoczne tuż po zarejestrowaniu

zyza
22-07-2011, 18:04
natalia ale jak one moga ci sie spalic jak one maja byc rozpuszczone w kapieli wodnej? czyli garnek z piankami wstawia sie w garnek z woda? ja napisalam ze trzeba wiecej pudru niz w przepisie :D a poza tym troche mi przykro bo wlasnie opisalas jaka ta masa jest do duszy kiedy ja ją zachwalam, ale coz kazda kucharka jest inna :D

natalia268
22-07-2011, 18:31
ale nie nie.. ja opisalam co innego ;P znaczy nie sugerowalam sie Twoim przepisem tylko takim od kolezanki..

ogolnie ja nie wstawialam garnek w garnek tylko po prostu w garnku to wszystko. Bo wczesniej czytalam ze jak są dobre rondelki (dobre jakosciowo) to nie potrzeba garnek w garnek.. no i tak zrobilam..

Ja tą mase zachwalam ! jest fantastyczna, a ze mi nie wyszła to moja głupota ! :)
gdy bym miala wiecej cukru pudru to by wszystko elegancko wyszło, ale niestety mialam za mało

jak ktos ma fb to tu wrzucam profil kolezanki, która z tej masy zrobila piekne różyczki
Facebook (http://www.facebook.com/media/set/?set=a.217661774933727.59102.100000697178410)

Evelyn.
22-07-2011, 19:35
ja miałam taki na weselu... wszyscy myśleli, że on takimi serwetkami jest nakryty:leze:
(wesele było 29.12.2007 tylko data w aparacie była źle ustawiona)

zyza
22-07-2011, 19:45
a to sorki natalko :) odebralam negatywnie koment :)

evelyn pikne :) moj brat bo to na jego imieniny robilam pytal czy kupowalam ten tort :)

zyza
03-08-2011, 18:42
dwa torciki jakie robilam na chrzciny :) z tej masy podanej pare postow wyżej :)

Elizabeth76
03-08-2011, 19:07
zyza śliczne torciki i pewnie równie smaczne :)

tusia
03-08-2011, 19:12
super torty Zyzka!! zdolniacha z Ciebie:ok:

zyza
02-10-2011, 20:05
tort na urodziny synka - zygzak McQueen :)

masa czekoladowa plastyczna:
dwie czekolady po 100g
jedna lyzka i dwie lyzeczki miodu
+ barwniki spozywcze

rozpuszczamy na parze albo w kapieli miód z czekolada. Jesli masa po rozpuszczeniu sie leje to za duzo miodu ;) ma byc taka papka zeby po wyciagnieciu mozna bylo ja wymodelowac. pougniatac zeby sie tluszcz troche wytopil, na 2h w papier sniadaniowy zeby tluszcz zaabsorbowal... po 2h mozna lepic :) jesli masa sie klei to na troche do lodowki.

RedSunset
02-10-2011, 20:50
Boziu jakie tu pyszności pokazujecie... Dziewczyny podziwiam Was normalnie za to pieczenie i gotowanie... masakra. Dla mnie ciasta i torty to kosmos! Jeszcze nigdy nie zrobiłam czegoś co nie było zakalcem!! I dlatego szacun, bo sama chciałabym potrafić wyczarować coś tak pięknego i zapewne pysznego :kwiatek: a tym czasem najłatwiejszy przepis na babkę potrafię sknocić :haha:

zosia_29
03-10-2011, 16:57
O rany aż się zaśliniłam ...

DiamondShine
03-10-2011, 17:25
Zyza piękny ;) moj kuzyn mial podobne autko na 7 urodziny moja mama jako chrzestna zamowila w cukrowni za 70zł.. :)

germana
03-10-2011, 19:27
Ja swojemu chłopowi na 25 urodziny zrobiłam ciasteczka :

46987

właśnie z masy lukrowej i L malowałam barwnikiem spożywczym bo pisaków nie było ^_^

robione na bardzo szybko więc niedokładnie ale liczył się sam fakt xD

ciastka sa z dwóch rodzajów ciast więc dlatego tez tak różnej wysokości są xD

Askar
03-10-2011, 20:25
Zyza, mój Chrześniak już Cię kocha :) Jakby dostał taki tort na urodziny, to by go sam pożarł razem ze świeczkami :)
Germana, świetny pomysł! Nawet się spodobał mojemu M. :)

konaro167
22-09-2016, 15:30
Bardzo podoba mi się taki pomysł, chętnie wypróbowałbym. Wcześniej nie miałem z tym styczności.

aniaola37
10-12-2016, 21:48
Mniam,mniam :) Uwielbiam te wszystkie dekoracje cukiernicze (http://www.sklep.savpol.pl/dekoracje-cukiernicze/) :)