PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki powinien być idealny moderator, admin forum??



unita
28-06-2010, 15:24
Od jakiegos czasu obserwuje dosyc duzy ruch w tej materii, tzn sporo osob otrzymuje nominacje na moderatorow, administratorow itd.
Wlasciciele forum maja pewnie jakies swoje kryteria i zapewne osoby te je spelniaja :)
Zacytuje wikipedie "Moderator – osoba oceniająca komentarze, oraz inne treści wprowadzane na stronie WWW (http://pl.wikipedia.org/wiki/World_Wide_Web), kanale IRC (http://pl.wikipedia.org/wiki/Internet_Relay_Chat), liście dyskusyjnej (http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_dyskusyjna), serwisie społecznościowym (http://pl.wikipedia.org/wiki/Serwis_spo%C5%82eczno%C5%9Bciowy) lub na forum (http://pl.wikipedia.org/wiki/Forum_dyskusyjne), zazwyczaj posiadająca dostęp do narzędzi technicznych, zarządzania treścią oraz kontami uczestników na poziomie wyższym niż zwykli uczestnicy (jak np. trwałe usuwanie komentarzy, blokowanie i/lub usuwanie kont). Celem moderacji (http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Moderacja_spo%C5%82eczno%C5%9Bci_i nternetowych&action=edit&redlink=1) jest zapobieganie trollowaniu (http://pl.wikipedia.org/wiki/Trollowanie), nadużyciu systemu komentarzy , zapewnieniu, że wpisy nie będą powodować kłótni i rozstrzyganie sporów między użytkownikami. Moderatorzy dbają o przestrzegania zasad netykiety (http://pl.wikipedia.org/wiki/Netykieta), a czasami również o czystość języka polskiego (http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99zyk_polski) używanego w dyskusji poprzez zwracanie uwagi lub poprawianie błędów ortograficznych. Moderowanie może być wykonywane w trybie prewencyjnym – publikacja treści zależy wtedy od moderatora - lub w trybie nieprewencyjnym"

Ja bym jeszcze do tego dodala OBIEKTYWIZM , nie wdawanie sie w niepotrzebne dyskusje i czasem chwile zastanowienia przed kolejna uwaga

Tyle moich spostrzezen , zapraszam do dyskusji:D

w temacie obowiązuje zakaz oceniania moderatorów //Kamis

asia
28-06-2010, 16:00
nie wiem czy taka dyskusja jest w ogóle na miejscu

jeżeli istnieje coś, co ci przeszkadza, najlepiej napisz pw do moderatora bądź administratora w celu wyjaśnienia.

osobiście uważam że moderatorzy spełniają przytoczoną definicję moderatora, a także wkładają bardzo dużo pracy, w to, aby forum sprawnie funkcjonowało

amen

unita
28-06-2010, 16:08
Asiu, nie wiem czemu ale wydajesz sie urazona tym tematem, wyjasnialam juz na czacie, nie mam nic do was personalnie. Jestem ciekawa zdania innych uzytkownikow forum czego oczekuja od moderatorow.

Emilia B.
28-06-2010, 16:36
mi też się ten temat nie podoba... to jakby kryteria idealnej matki-nie ma takiej. Jesteśmy tu dla Was i tego forum i staramy się w miarę naszych możliwości...a ze jesteśmy tylko ludźmi to i nam się zdarzają potknięcia i wpadki..niestety ;)
Można by tu również zadać pytanie:jak powinien wyglądać idealny użytkownik forum? i tak w nieskończoność...

samaron
28-06-2010, 16:44
A ja jestem ciekawa opinii użytkowników,
przecież nie mają zbyt dużego wpływu na to kto nimi moderuje,
a może mają jakieś uwagi, sugestie.
Uważają, że ktoś się nie sprawdza, albo, że ktoś powinien zostać nominowany.
Może konkurs na ulubionego moderatora?

Żarcik taki:P

unita
28-06-2010, 16:50
mi też się ten temat nie podoba... to jakby kryteria idealnej matki-nie ma takiej. Jesteśmy tu dla Was i tego forum i staramy się w miarę naszych możliwości...a ze jesteśmy tylko ludźmi to i nam się zdarzają potknięcia i wpadki..niestety ;)
Można by tu również zadać pytanie:jak powinien wyglądać idealny użytkownik forum? i tak w nieskończoność...

Prawdziwa cnota krytyk sie nie boi:)
MOda sie wybiera, matki nie
Moderator poniekad jest wybrancem, wiec nie rozumiem dlaczego nie mozna podyskutowac na temat FUNKCJI MODERATORA

Po raz kolejny zaznaczam , nie chce dyskusji personalnej (od tego jest pw),

Emilia B.
28-06-2010, 16:53
ale przecież ja wam nie zabraniam :) ja napisałam, że mi się nie podoba. Krytyki też się nie boje-zdaję sobie sprawę z moich wad (również jako mod) :)

Emist
28-06-2010, 16:58
ej,same zielono-czerwone tutaj,dajmy się użytkownikom wypowiedzieć :]

Chocolata
28-06-2010, 17:01
Zrobicie sondę popularnych Modów?:} hyh

hassi
28-06-2010, 17:12
Heh, ale po co? Jeśli ktoś jest niezadowolony, od tego jest Kamis, można mu napisać ze cos się nie podoba, a taki temat jak ten niepotrzebnie sieje zamęt. Mi się ten temat nie podoba, uważam że jest zbędny. Jeśli jest problem i coś się komuś w danej osobie nie podoba, wystarczy do niej uderzyc na prv, jeśli rozmowa nie pomoze, udać się do naszego Kamisa, i on juz sie tym zajmie. Co chcesz osiągnąć tym tematem?
To że mniej lub więcej poszkodowane (urażone) osoby będą tutaj publicznie oskarżać innych?
Bez sensu, to tak jak zrobić temat kogo zbanować. Jak się ma problem to się go wyjaśnia w cztery oczy, czy w cztery lapki a nie tak by wszyscy musieli to czytać i myśleć co za beznadziejne forum. Nie lubie szukać na siłe ofiar. Ja jestem przeciwna, i wnosze za skasowaniem tematu. Niczemu dobremu nie służy wg mnie.

Gość
28-06-2010, 17:18
dawno dymu nie było że tak powiem... :cwaniak2::cwaniak2::cwaniak2:

i jakoś dziw mnie bierze ze nie ja go rozpoczełam buahaha :blink:

troche adrenalinki i temat sie zamknie

mnie sie osobiscie ten temat tez nie podoba

nie ma ludzi idealnych, modów idealnycj i nawet adminów idealnych... my mamy adminów 3ch bojajże z tego co sie orientuję
kamis, mala, annamon i asia... o to 4tech nawet, do tego globalnych modów którzy sa "nad" modami plusia, age i kogoś jeszce? jak pominełam to prosze o klapsa :haha: więc w razie problemów czy niewywiązywania sie z tego czy owego jest komu donieśc :D

uwazam gadkę za zbędną .. chyba ze ma na celu nabocie postów do nastepnego konkursu buahaha

:blink: emi.. już już... juz schodze z Twojego tronu naczelnej żmijki :*

unita
28-06-2010, 17:27
czy tak trudno napisac: wam moderator powinien wg mnie byc ...., nie powinien robic....
dlaczego przyjmujecie to tak osobiscie?
ogolny temat jak wiele innych na forum, nie rozumiem tego oburzenia
Pewnie , ze latwiej jest napisac po raz kolejny: jakie cudne paznokcie, jaki piekny ksztalt itd. Po co napisac jakies konkrety?
Nie mozecie zrozumiec , ze moj temat nie jest skierowany przeciwko komus osobiscie, nawet jezeli pewna rozmowa mnie do niego zainspirowala????

Emist
28-06-2010, 17:27
dziękuje Woszczurku,a już chciałam się o swoje upominać :D:lol:

gattina
28-06-2010, 17:51
Ale ten temat jest niepotrzebny. To tak jakby się zastanawiać jaka inna rzecz/osoba powinna być idealna? Temat trochę dziwny i w ogóle nie wiem co miałby wnieść. Jak widać, nikomu się to nie podoba. Nie ma ludzi idealnych i nigdy nie będzie.

Bożena P
28-06-2010, 18:01
unita nie wiem co chcesz wnieść tym tematem na forum? istnieje już temat dotyczący uwag do forum. Jeśli ktoś ma jakieś zastrzeżenia co do moderatorów powinien tam pisać.
podaję link:
http://forum.wzorki.info/uwagi-o-forum/3-propozycje-7.html

"Jeszcze się taki nie urodził co by każdemu dogodził"

ania38
28-06-2010, 18:08
potrzebny czy nie
jest już !!!!

ja pierwsza chyba mi się fucha trafiła ze względu na wiek hihihi

uważam,że WSZYSCY na tym forum moderatorzy są WSPANIALI

pomimo,że też oberwało mi się ostatnio

ale żeby nie było ,że jestem homo to stawiam na KAMISA!!!
cieszę się,że tu jestem z WAMI i ,że służycie mi pomocą i wiedzą :cwaniak2::cwaniak2::cwaniak2: i :*

unita
28-06-2010, 18:23
acha, jeszcze jedno- jezeli uwazacie , ze temat jest niepotrzebny nie wypowiadajcie sie- proste, umrze smiercia naturalna:D

asia
28-06-2010, 19:10
pisałam..pisałam... w końcu skasowałam...:D milczenie jest złotem czyż nie? :D :D :D

ale coś tam powiem mimo wszystko...:D:D

unito: nie czuję się obrażona że taki temat powstał, uważam po prostu, że post nr 1 jest nieobiektywny i napisałam, moim zdaniem dość jasnego posta w odpowiedzi; proszę nie czytać między wierszami ani nie dorabiać sobie filozofii. moim zdaniem temat nie jest neutralny a wynikł z jakiś zdarzeń, które powinny być rozwiązane w inny sposób a nie takim tematem, to też już napisałam zresztą ;)

Emist
28-06-2010, 19:14
ogolny temat jak wiele innych na forum,
także nie rozumiem tego zdania poniżej :)

acha, jeszcze jedno- jezeli uwazacie , ze temat jest niepotrzebny nie wypowiadajcie sie- proste, umrze smiercia naturalna:D
skoro to temat jakich wiele i każdy może się wypowiadać,to dlacze bronisz tym,którzy uważają go za niepotrzebny? podobno
Prawdziwa cnota krytyk sie nie boi:)
hmm...
i znowu będzie,że się czepiam,także
zapraszam do dyskusji:D ;]

poofftopujmy do jutra :)

btw przenosze do offtopicku

Agusia_pa2
28-06-2010, 19:23
Ja tam nie czuje ze temat mnie urazil czy cos w sumie teraz malo mnie na forum, mam nadzieje ze jak sie urzadze to bede czesciej ale predzej czy później w temacie moze dojsc do spięć i moim zdaniem jest niepotrzebny ;):P

Zgredo
28-06-2010, 19:25
Rozumiem, że zielono-czerwoni mogli poczuć się zagrożeni takim tematem. Każde forum ma swoją specyfikę, swoje zasady, napiszę, jak ja rozumiem służbę moderatorską.

Według mnie mod powinien być "lepszy". Pisać poprawniej, rozważniej niż pozostali użytkownicy. Podobnie Administratorzy. Nie uważam, aby musiały to być osoby kompetentne ze względu na temat rozmów prowadzonych na forum, choć dobrze, aby się orientowały, by nie popełniać oczywistych gaf ;) Powinny być za to osobami sprawnymi w kwestiach technicznych, zorganizowanymi, aby nie tylko użytkowników poprawiać, ale też uczyć korzystania z forum (poprawnego) i panować nad przejrzystością treści.
Mod moim zdaniem winien mieć ogromną cierpliwość, umieć panować nad własnymi emocjami, być osobą bezstronną. No, najwyżej "po stronie forum". Mod musi umieć rozróżnić swoją funkcję od swojej prywatnej bytności na forum, ale userem powinien być absolutnie wzorowym.

Na ten moment więcej mi do głowy nie przychodzi :) Bycie modem to ciężka, odpowiedzialna praca i aby była efektywna powinna sprawiać frajdę, bo to jedyna zapłata.

unita
28-06-2010, 19:29
Halo Panie MOderatorki nie bede udawadniac ze nie jestem wielbladem, za kazdym razem powtarzam ze temat nie ma podtekstow i jest prosto zadanym pytaniem,
Wy tez moglybyscie sie wypowiedziec na temat, po przeczytaniu ze zrozumieniem tresci w nim zawartej, a nie robic z tematu off topu i na kazdym kroku wmawiac mi ze temat jest nieobiektywny itd

Ja, poki co,chcialabym tylko znac zdanie innych uzytkownikow forum na powyzsze, a nie slyszec ze temat jest niepotrzebny:/:

---------- Dodano o godzinie 19:29 ---------- Poprzedni post był napisany o godzinie 19:27 ----------

Zgredo, dziekuje, o tego typu odpowiedzi mi chodzilo.
Nie rozumiem dlaczego temat zostal przeniesiony do innej kategorii, uwazam ze jak najbardziej zawiera uwagi do funkcjonowania forum



został przeniesiony,ponieważ nie wnosi nic,co pomogło by w funkcjonowaniu forum a i uwag o nim bezpośrednio nie zawiera,jak na razie mamy jedną jedyną konstruktywną i zawierającą treść odpowiedź na przeszło ponad 20 postów.Takie tematy są właśnie przenoszone do działu offtop,w przeciwnym razie zaraz miałybyśmy 40 tematów o ideałach i nie ideałach i jak co powinno wyglądać.Jak już zauważyła Bożena P.co do zmian w forum jest dział "Propozycje".

KingaNiewiadomska
28-06-2010, 19:58
hehe... a mnie tam wszystko pasuje ;) tylko ubolewam czasem nad tym, że jak czytam jakiś temat i chce sie wypowiedziec to nagle okazuje sie ze juz jest zamknięty.. :D Tez chcę mieć "moc zamykania i otwierania tematów" hihi :D no ale tak na serio to po porostu muszę być szybsza i na bierząco ;p ot co

unita
28-06-2010, 20:03
Nie rozumiem dlaczego temat zostal przeniesiony do innej kategorii, uwazam ze jak najbardziej zawiera uwagi do funkcjonowania forum



został przeniesiony,ponieważ nie wnosi nic,co pomogło by w funkcjonowaniu forum a i uwag o nim bezpośrednio nie zawiera,jak na razie mamy jedną jedyną konstruktywną i zawierającą treść odpowiedź na przeszło ponad 20 postów.Takie tematy są właśnie przenoszone do działu offtop,w przeciwnym razie zaraz miałybyśmy 40 tematów o ideałach i nie ideałach i jak co powinno wyglądać.Jak już zauważyła Bożena P.co do zmian w forum jest dział "Propozycje".

Uwazam, ze temat jak najbardziej wnosi do funkcjonowania forum, gdyz moze przy odrobinie checi poprawic prace moderatorow,

Co do postow nie na temat - 80% wpisanych przez moderatorow

Temat nie pasuje do dzialu "propozycje" bo niczego nie proponuje jak na razie

Emist
28-06-2010, 20:26
i dlatego jest w offtopie :D
a jeśli masz zastrzeżenia do funkcjonowania forum,to postaraj się zostać modem,zobaczysz,czy jest to takie łatwe i przyjemne :) i podaj propozycje na lepszą pracę moderatorów,poza tym w regulaminie (o ile go czytałaś) jest jasno napisane parę podpunktów (przypominam,że akceptowałaś regulamin)


9. Należy zakładać wątki w odpowiednich dla nich działach. Wątki założone w złych działach będą przenoszone do odpowiednich kategorii przez moderatorów.

12. Dział Offtopic przeznaczony jest dla dyskusji na tematy dowolne.

i naważniejsze


Nikt nikogo tutaj na siłę nie przetrzymuje, więc jeśli Ci się tutaj nie podoba to najprościej będzie gdy zmienisz forum. Pamiętaj jednak, że zawsze możesz zgłaszać swoje sensowne propozycje i uwagi, bezpośrednio do osób odpowiedzialnych za forum.

unita
28-06-2010, 20:40
Emist, dzieki za dobre rady, ale ostatnia rzecza / funkcja jaka chcialaby pelnic jest moderacja czegokolwiek - mam dosc swoich problemow:)
Podzielam tu w pelni zdanie , ze to ciezka praca.

No i dalej nie wiem dlaczego jest off. Uzasadnilam chyba jasno moj wybor itd.
Regulamin przeczytalam i jak najbardziej sie do niego stosuje.

Zadaniem moderatorow nie jest chyba zniechecanie uzytkownikow do korzystania z forum, bo poczulam sie tu teraz niemile przez Ciebie widziana

Kamis
28-06-2010, 21:37
Wg mnie temat jako temat do dyskutowania czysto merytorycznie może pozostać natomiast pytanie zawarte w treści
"Czy nasi moderatorzy wyczerpuja wg was te definicje??" może zachęcać do oceniania naszych moderatorów publicznie a na to się stanowczo nie zgadzam, jeżeli macie jakieś obiekcje na temat pracy naszej ekipy piszcie bezpośrednio do mnie a ja to będę wtedy oceniał, dziewczyny wkładają za dużo czasu i serca w prace na forum żeby nawet nieświadomie urazić którąś z naszych niezastąpionych strażniczek ładu i porządku ;]

wracając do merytorycznej dyskusji (abstrachując od tego forum :P)

może powiem jakimi cechami sam kierowałbym się wybierając moderatorów będąc adminem ;)
- rozsądek
- rozsądek
- zdrowy rozsądek
- zaangażowanie
- stanowczość
- odpowiedzialność

nie da się uwzględnić wszystkiego i przewidzieć każdej sytuacji dlatego rozpisywanie się nad innymi cechami nie ma raczej sensu


wg mnie moderator też człowiek i może się pomylić czy podjąć złą decyzję, jak to się mówi nie myli się tylko ten co nic nie robi a funkcja moderatora to jest ciężka praca która często nie jest widoczna dla użytkowników na pierwszy rzut oka, takie czynności jak czyszczenie tematów z niepotrzebnych postów dla zachowania przejrzystości, łączenie tematów, pomaganie użytkownikom na PW/chacie, poprawianie postów użytkowników, upominanie osób łamiących regulamin to bardzo dużo pracy
nie wspominając o pomaganiu i zapobieganiu antyspołecznym i agresywnym zachowaniom na forum

pamiętajcie że administratorzy i moderatorzy są dla użytkowników żeby pomagać, a nie użytkownicy dla moderatorów żeby mieli co robić


prosiłbym moderatorki o nie angażowanie się zbytnio w tym temacie niech sobie użytkownicy podyskutują jeżeli mają taką ochotę

Gość
28-06-2010, 21:48
grasjas amore mijo

i na tym bym zakończyła ta jakże burzliwą dyskuję...

poza tym tak offtopując offtopa byłam zdumiona ilościa znaków jakie nasz główny admin własnorecznie nastukał.. a po przeczytaniu musiłam sie hiperwentylowac...

nic dodac nic ująć...

unita
28-06-2010, 21:48
Dziekuje, za obiektywny komentarz

ania38
28-06-2010, 23:22
ja się na tym nie znam
ale czytając wypowiedzi jakoś wyczuwam niesmak

o ile mi wolno????

AMEN!!!!!!!!!!