PDA

Zobacz pełną wersję : Wolny zawód?



nadya188
04-11-2010, 22:05
Kochane nie wiem czy tutaj mogę napisać:/ Jakbym pomyliła działy to proszę o przeniesienie.

Ostatnio wpadłam na pomysł. Chciałam was zapytać czy stylizację paznokci,makijaże etc można podciągnąć pod wolny zawód?
Nigdzie nie mogę znaleźć informacji. Jeżeli już to znalazłam na temat artystów typu malarz ale zastanawiam się czy dałoby radę podciągnąć te artystyczne zdobienia pazurków i twarzy?
Jeżeli tak to jakie zasady trzeba spełniać? Jak zacząć?

asia
05-11-2010, 13:50
to zalezy po co ci "wolny zadow", jeżeli masz na mysli rozliczenie z karty podatkowej, to tak, da sie

nadya188
05-11-2010, 20:20
Właśnie o to chodzi że nie bardzo widzę to różnicę między założeniem firmy a wolnym zawodem. Na czym to w ogóle polega? Jak się rozlicza z tego?

asia
05-11-2010, 23:33
ogolnie firme możesz założyć na kilka sposobów, możesz założyć działalność albo na przykład spółke. jeżeli chodzi o rozliczenie, to w pl są 4 formy:
-podatek liniowy
-ksiązka (czyli prowadzić spis przychodów i rozchodów itd)
-karta (stała opłata)
- ryczałt

nie ma czegoś takiego, że zakładasz firme, albo zakładasz wolny zawód. wolny zawód to umowne określenie niektórych zawodów, wykonywany osobiście

nadya188
06-11-2010, 17:08
dziękuję:) A gdzie o tym więcej mogę się dowiedzieć? W Zus'ie czy może jeszcze gdzieś indziej?

asia
06-11-2010, 19:12
jeżeli chodzi o rozliczenie to w skarbówce :)

dzikakura
07-11-2010, 09:09
Ja przepraszam, ale stylistka paznokci nie ma nic wspólnego z wolnym zawodem. Jesli przyjmiemy tylko kryterium w postaci mozliwosci zalozenia wlasnej dzialalnosci gospodarczej to mozna tak to interpretować. To jednak z zalozenia interpretacja błędna
"Wolny zawód" to pojęcie jakby ponad normatywno prawne. Nie ma szczególnych uregulowań prawnych jakimi zasadami rozliczania podatkowego powinno się kierować kiedy wykonuje się wolny zawód. Ale tak naprawdę to nie o to chodzi w wykonywaniu "wolnego zawodu", tylko o tzw zaufanie publiczne, szczególne predyspozycje do wykonywania okreslonego zawodu, odpowiednie wykształcenie, zachowanie tajemnicy zawodowej, obowiązek przynależności do samorządu, bądź korporacji lub zrzeszenia(organu, ktory moze kontrolować pracę danej osoby-takimi organami są np izby lekarskie, rady adwokackie etc), świadczenie usługi najczęsciej poza tzw stosunkiem pracy(czyli poza zatrudnieniem na umowę o pracę-ale nie zawsze). Jeśli chodzi o pracę na rzecz klienta wykonywaną osobiście jest to jeden z warunków definiujących wolny zawód, ale ma byc to praca o szczególnym charakterze, sorry, ale piłowanie paznokcia i nadawanie mu odpowiedniego kształtu nie nosi w mojej ocenie znamion szczególnego charakteru pracy. Pod pojęciem szczególny charakter pracy mamy na mysli pracę, której wykonanie może zaważyć na losach osoby, na której rzecz tę pracę wykonujemy

Na pewno osoby wykonujący wolny zawód to: lekarze, adwokaci, radcy prawni, pielęgniarki, księgowi, architekci, komornicy, kuratorzy, weterynarze, psycholodzy

asia
07-11-2010, 12:58
muah:* kura jak zwykle rzeczowo i na temat :D

dzikakura
07-11-2010, 14:08
hyyy i jak zwykle na pół strony:D(wezcie mnie z tej pracy, moze ktoras chce rzeski)?:skacze: