PDA

Zobacz pełną wersję : szpilki="śmierć" naszych paluchów- HALUKSY



Gość
02-06-2009, 12:19
witam dziewczyny!! na 3cim roku fizyki medycznej (z przedmiotu konstrukcja sprzętu rehabilitacyjnego) moja koleżanka wygłosiła referat na temat haluksów. chciałam wam przybliżyć ten problem:)
piszę to z bólem serca, bo kto mnie zna ten wie, że kocham szpilki i nie umiem chodzić na płaskim...

oto wybrane fragmenty tego referatu:
"Buty na wysokim obcasie, kolorowa sukienka, piękny makijaż, wymalowane paznokcie, która z nas nie lubi czuć się piękna?

Niestety często zdarza się, że bardzo cierpią na tym nasze stopy. Z natury, kobiety mają słabszą konstrukcją mięśniową stop, co bardzo przyspiesza deformacją stawów.

Jedną z takich deformacji jest haluks czyli tzw. koślawy paluch.
Haluksem nazywamy zniekształcenie, występujące w okolicach stawu dużego palucha stopy, mające postać narośli, którą tworzą złogi o typie chrząstki
W swojej budowie haluks rozrasta się na dwie strony - na zewnątrz i do środka, po pewnym czasie proces deformacji zaczyna obejmować sąsiednie stawy. Pozostałe palce przyjmują pod wpływem odcisku nieprawidłowe ułożenie. Ucisną te i zdeformowane stawy powodują powstawanie stanów zapalnych wywołujących ból i kłopoty z chodzeniem.
Powodem powstawania schorzenia oprócz skłonności genetycznych jest noszenie ciasnego obuwia - szczególnie na wysokim obcasie (np. szpilki) i z wąskimi noskami. Schorzenie ujawnia się również przy nadwadze i płaskostopiu.
Aby zmniejszyć dolegliwość podczas chodzenia, a zwłaszcza uniknąć odcisków i otarć, należy nosie na paluchach specjalne ochraniacze wypełnione żelem polimerowym, tzw. ortezy. Natomiast w czasie odpoczynku i na noc można zakładać aparaty utrzymujące paluch we właściwej pozycji, tzw. marciny lub kliny międzypalcowe (dostępne w aptekach).

Haluks można również leczyć za pomocą moksy. To metoda leczenia pochodząca z Chin. Polega na przypalaniu zdeformowanej części stopy specjalną mieszanką ziołową. Zabieg ten nie usunie jednak haluksa i nie pomoże, gdy doszło już do zniekształcenia kości. Może natomiast złagodzić stan zapalny, uśmierzyć ból oraz zmniejszyć obrzęk stopy. Należy liczyć się z tym, iż po kuracji, kt6ra trwa zazwyczaj około trzech miesięcy, deformacja często się odnawia i moksowanie trzeba powtórzyć.

Kiedy wymienione wyżej metody zapobiegawczo-lecznicze nie przyniosą rezultatu należy zgłosić się do chirurga ortopedy. Lekarz zleci odpowiednie badania, które pozwolą ocenić stan stopy i ogólną kondycją pacjenta. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu, a noga po nim zostanie zabandażowana i usztywniona na 6 tygodni

Na koniec parę rad jak uniknąć haluksów

1. przede wszystkim należy nosie wygodne obuwie, nie za ciasne i nie za luźne, należy unikać pantofli z wąskimi czubkami i na bardzo wysokich obcasach;

2. jak najwięcej spacerować boso po miękkim podłożu np. po puszystym dywanie a latem po trawie i piasku;

3. systematycznie gimnastykować stopy - stawać i przechadzać się na ich krawędziach, a także na palcach i piętach."

szpila59
02-06-2009, 12:24
ja mam płaskostopie.... a uwieeelbiam chodzić w butach na wysokim obcasie, szczególnie na koturnach... ;(

Gość
02-06-2009, 12:26
ja mam płaskostopie.... a uwieeelbiam chodzić w butach na wysokim obcasie, szczególnie na koturnach... ;(


ja teeeeeeeż...;(;(;( i oprócz płaskostopia mam jeszcze szpotawość stóp... ale po prostu nie potrafie chodzić w innych butach... tylko na szpilkach;(;(;(;(

ivonna70
02-06-2009, 12:43
Moja mama nigdy nie chodziła w szpilkach i będąc w moim wieku już je miała od kilku lat, a ja ciągle w szpilkach chodzę i raczej nie zapowiada się, abym nabawiła się tego schorzenia. Widać są wyjątki od reguły.

szpila59
02-06-2009, 12:44
moja babcia ma duze haluksy, ale ona zawsze chodziła na wysokim obcasie. Dzisiaj ma ponad 75 lat a i tak na obcasie chodzi :P

Jade
02-06-2009, 12:49
Ja tez zawsze chodzilam na szpilkach ale odkad wyjechalam do Anglii tylko buty na plaskim,a szpilki i tak kupuje:)jak mi jakies wpadna w oko:)

Gość
02-06-2009, 12:50
ja też nie zrezygnuje że szpillek... no chyba że mi nogi urwie:P

Evelina.J
02-06-2009, 14:53
Dziewczyny widzicie jak to z nami jest. Wiemy czym to grozi ale pewnie nikt z nas nie zrezygnuje z obcasow. Obcasy Gora :(

stella
02-06-2009, 15:40
u niektorych osob haluksy sa dziedziczne :/:, (wada budowy stopy) a niestety co niektorzy maja ten problem przez "wlasnie" obcasy, ciasne butki, noszenie ciezarow itp...
ja rowniez bylam i jestem zwolenniczka butkow na obcasie ale od kiedy zostalam mama przyznam sie ze czesciej mam adidaski jak szpileczki, jednak zgadzam sie z wami nozka w szpileczce ma niesamowity wyglad!!! kobiecosc przede wszystkim !!! :good:

daruniunia
02-06-2009, 20:34
Ja jakoś wolę adidaski. Koreczki to tylko od święta

Chanti25
02-06-2009, 21:34
;( ;( ;( a ja kocham wysokie szpilki i życia bez nich nie widzę ;( ;( ;(

aga
02-06-2009, 23:39
;( ;( ;( a ja kocham wysokie szpilki i życia bez nich nie widzę ;( ;( ;(

ja też ;(

Gość
02-06-2009, 23:42
ja też ;(
ja już to pisłam ale jak zwykle lubię się powtarzać... też kocham szpile... ha ha... ale wyszło... co szpila??!!

to se popłaczemyyyyyyyy

Chanti25
02-06-2009, 23:43
:glaszcze: :przytul: :*

barbara_kawka
03-06-2009, 00:45
ja przez szpile ostatnio mialam paluch u stopy skrecony ... i 3 tyg. w szynie ... ale i tak jak mi stopa dojdzie do siebie to bede w szpilach smigac :) kochammm :)

madzialena
03-06-2009, 00:53
a u mnie w rodzince nikt nie miał problemów ze stopkami :D
wiec śmigam w szpilkach bez obaw.. :P
zaraz założymy fan klub szpilek :D :D

szpila59
03-06-2009, 10:32
ja przez szpile ostatnio mialam paluch u stopy skrecony ...
haha, a ja myślalam że to przeze mnie :D:D:D

zizia
03-06-2009, 10:44
ja uwielbiam chodzić na szpilkach ale nie mogę;(;(;(

samaron
03-06-2009, 12:17
A ja nigdy nie chodziłam na szpilkach, a halluksy mam od dzieciństwa,
te protezy (marciny i inne) to można sobie ... wyrzucić, została tylko operacja,
ale chyba nie warto (dłutko młotek i ciężka ręka chirurga) poza tym i tak wada powraca w ponad 90% przypadków.
Noszę koturny nie za wysokie i klapeczki do 7cm - też jest fajnie.

stella
03-06-2009, 13:34
samaron 7 cm to nie jest zle, ale jednak uwazaj!! a co do operacji mam znajoma ktora miala wlasnie operacje i guzik, dalej bol i nic...

samaron
08-06-2009, 16:19
samaron 7 cm to nie jest zle, ale jednak uwazaj!! a co do operacji mam znajoma ktora miala wlasnie operacje i guzik, dalej bol i nic...


Moja koleżanka z pracy też miała, nosiła gips 6 tygodni (mąż ją do kibelka nosił...) i cieszyła się stopami przez dwa lata. Potem już było tylko gorzej, teraz ma jeszcze większe niż przed operacją i ból też silniejszy...

natalia268
08-06-2009, 20:43
Ja jakoś wolę adidaski. Koreczki to tylko od święta


Ja tak samo ;)

Czarnulka1523
09-06-2009, 10:41
z tego co mialam na kosmetologi to haluks robi sie od butów z wążanym przodem w czub i nie tylko a obcasy bardziej dzialaja na uklad krwionosni naszych nog...

---------- Dodano o godzinie 09:41 ---------- Poprzedni post był napisany o godzinie 09:39 ----------

moja mama od mlodosci nosi obcasy i nic z nogami nie ma ani zadnych zylakow ani haluksow nic a mojego chlopaka mama nosi bardzo niskie obcasiki i ma haluksy....

madzivlek
22-12-2009, 18:57
oj ciezko bedzie zrezygnowac ze szpili:( kazdej nas
lub wysokich obcaskow:( ja np. gdy chodze plaskich butach to noogi bola:(

total
22-12-2009, 20:06
No rozumiem jak na co dzień leci się biegiem wszędzie ,to płaskie mogą być wygodniejsze,ale wyobrażacie sobie sylwestrową kreację i kapcie :porazka: ?? To nie dla mnie :)

Gość
22-12-2009, 20:09
oj ciezko bedzie zrezygnowac ze szpili:( kazdej nas
lub wysokich obcaskow:( ja np. gdy chodze plaskich butach to noogi bola:(
ja nie umieim chodzic na płaskich, w baletka bym sobie nkulasy połamała, a na szpilkach to uuuuuu.. zasuwam jak mały samochodzik... jak mam za maly obczas to zaraz mam skurcz stóp i łydek... nawet trekkingówki musiałam se na podwyższeniu kupić :lol:

total
22-12-2009, 22:05
woszczurku ja nawet do adidasów muszę kupować podpiętki (czasem podwójne),żeby pięta była wyżej :D

nanami7
22-12-2009, 22:15
ja mam haluksy mimo, że nie chodzę na szpilkach ... :)

dudejla
22-12-2009, 23:09
Dokładnie tak jak ktoś już tu napisał haluksy nie są wynikiem tylko noszenia butów na obcasie. Przynajmniej tak słyszałam a dokładnie, że moga powstać również podczas noszenia butów o wyraźnie za ciasnym przodzie. Takie, w których stopa jest zniekształocna lub zdeformowana, "uciśnięta".

DymciA
23-12-2009, 00:22
a ja lubie wygodne buciki - adidaski, latem japonki nosze caly czas ;]
obcasy od swieta :) ( jakos nie umiem w nich chodzic haha) choc nie powiem.. noga bosko w nich wyglada :love:

plushak
24-12-2009, 04:44
Podziwiam Was kobiety że dużo w szpilach chodzicie :) ja jednak preferuje adidaski wiosna lato jesien zima :P
baletki japonki wszystko co miękkie i wygodne jednak wygląd szpili mmmm i ta dłuższe nogi :D
a paluchy mam po mamusi niestety :P i skóra delikatna jak .. ehh

fredrik
08-12-2015, 14:39
No powiem Ci że troche mnie wystraszyłaś :c


sklepy z modą (http://modea.pl)

JadziaDax
03-01-2016, 13:34
Jak oswoić buty na wysokich obcasach? (http://o-you.pl/jak-oswoic-buty-na-wysokich-obcasach/)

Majka89
30-03-2016, 09:35
Wysokie szpilki często noszone prowadzą do poważnych deformacji stopy. Widziałam kiedyś nawet program, gdzie przedstawiano różne problemy powstałe w wyniku noszenia złego obuwia. Najgorsze jest to, że jak przedstawiano materiały kobietom, które noszą szpilki to ich to zniechęcało i mówiły, że nadal będą nosić. Ja staram się unikać takich butów. Zdrowie ważniejsze niż moda.

----------------
www.cmpoprzeczna.pl (http://cmpoprzeczna.pl)

Minotaura
06-04-2017, 13:02
Tutaj - www (http://vitamer.pl/forum/valgomed) poczytajcie sobie o takich silikonowych separatorach na duży palec. Mama takie stosuje i mówi, że odkąd je nosi, to lepiej jej się chodzi no i też problem się nie pogłębia. Może u Ciebie będzie podobnie, wypróbuj sobie.