PDA

Zobacz pełną wersję : Przedłużanie rzęs a sanepid..



asiuniak33
09-02-2012, 11:44
Ostatnio zainteresowałam się tym ponieważ chciałabym w przyszłości zająć się tym ale na zasadzie dojazdu do klientki.. (plus makijaż )napisałam do szanownego sanepidu i dostałam taką odpowiedź:

W związku pismem przesłanym do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie drogą elektroniczną w sprawie prowadzenia działalności typu mobilna kosmetyczka, Oddział Nadzoru Higieny Komunalnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie informuje, że przy prowadzeniu tego typu działalności należy spełniać warunki określone m.in. w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 10 lipca 2006 r. w sprawie wykazu prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby (Dz. U. Nr 133, poz. 939), w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2006 r. w sprawie badań do celów sanitarno-epidemiologicznych (Dz. U. Nr 25, poz. 191), ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. Nr 234, poz. 1570 z późn. zm.), ustawa z dnia30 marca 2001 r. o kosmetykach (Dz. U. Nr 42, poz. 473 z późn. zm.). Natomiast rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej (Dz. U. Nr 31, poz. 273) jest nieobowiązujący – uchylona podstawa prawna. W/w akty prawne są umieszczone na stronie internetowej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (www.sejm.gov.pl (http://www.sejm.gov.pl/)).
Klienci korzystający z usług kosmetycznych mogą być nosicielami wirusów przenoszonych drogą krwi (HBV, HCV, HIV) i innych wirusów oraz mieć wegetatywne formy bakterii, łącznie z prątki gruźlicy oraz grzyby. Nie będąc w stanie rozróżnić zagrożenia powinniśmy każdego klienta traktować jako osobę potencjalnie zakażoną.
Na ryzyko zakażenia są narażone osoby świadczące usługi, a także istnieje możliwość przeniesienia drobnoustrojów na innych klientów poprzez zainfekowane dłonie w/w osób lub źle przygotowane narzędzia. W związku z powyższym ze wszystkimi narzędziami i sprzętem należy odpowiednio postępować, aby zapobiec przenoszeniu infekcji oraz przeciąć ich drogi szerzenia.
Zgodnie ze stanowiskiem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny priorytetową metodą sterylizacji narzędzi wielokrotnego użytku naruszających ciągłość tkanek jest sterylizacja parą wodną w nadciśnieniu (w autoklawach). Jedynie narzędzia wykonane z materiałów wrażliwych na wysoką temperaturę powinny być poddawane dezynfekcji wysokiego poziomu przez zastosowanie preparatów o szerokim spektrum działania (grzybobójczym, bakteriobójczym, wirusobójczym, sporobójczym). Sposób stosowania musi być zgodny z informacją zawartą na etykiecie preparatu.
Ponadto na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 30 marca 2001 r. o kosmetykach (Dz. U. Nr 42, poz. 473 z późn. zm.) kosmetyk wprowadzony do obrotu, używany w zwykłych lub w innych dających się przewidzieć warunkach, z uwzględnieniem w szczególności jego wyglądu lub prezentacji, oznakowania, wszystkich instrukcji użycia oraz innych wskazówek lub informacji pochodzących od producenta, nie może zagrażać zdrowiu ludzi.

i teraz pytanko: dobrze zrozumiałam że autoklawa nas nie dotyczy bo przecież nie naruszamy ciągłości tkanek?
jak to u was wygląda?

Jeśli jest podobny temat a ja go nie znalazłam to przepraszam

monia_sc
09-02-2012, 13:57
Ja się dziwie, że sex nie jest zabroniony

Evelina.J
09-02-2012, 14:31
Tego jeszcze by brakowało hehehehe :skacze:

monia_sc
09-02-2012, 15:40
Myślę że trzeba napisac do nich jeszcze raz. Aby konkretnie napisali o co im chodzi. Przedstawić zabieg dokladnie i prosić o odpowiedz "tak" albo "nie" bo rzucanie paragrafami nie rozjaśnia mi umysłu.

Zuuzaneczka
09-02-2012, 15:44
Zdjęcia Paznokci, Wzorki, Video tutoriale widoczne tuż po zarejestrowaniu

Myślę, że nie dotyczy. Przy rzęsach większość materiałów jest jednorazowych. A pęsety nijak się mają do naruszania tkanki. Kiedyś słyszałam nawet, że w przypadku paznokci jeśli masz w ofercie tylko manicure biologiczny, to nie musisz korzystać z autoklawu - bo nie naruszasz tkanki :P więc można to różnie interpretować.

dzikakura
10-02-2012, 23:11
Rzęs to nie dotyczy, tez sprawdzałam. Nie naruszamy tkanki,
tkankę naruszamy przy niektorych zabiegach kosmetycznych przy tatuazy, makijazu permanentnym , dlatego np nie mozna przy mobilnej dzialanosci wykonywac makijazu permanentnego.

Sanepid pisze Ci tak mniej wiecej:
róbta co chceta, ale nie naruszajta skory:D , a pincety do rzęs skory nie naruszaja. (Chyba, ze bedziemy dziabaly nimi klientki w oczy i pojawi sie krew i osocze:)

Jesli chodzi o mobilna dzialanosc gospodarczą i wymogi dotyczące tego w jakim pomieszczeniu masz wykonywac rzęsy to Ciebie to nie obowiazuje, bo ty jedziesz do klientki i klientka zgadza sie na warunki jakie ma u siebie w chalupie:D

asiuniak33
13-02-2012, 09:05
no i od razu powinni pisać jak dzikakura... jasno i logicznie ;) dziękuje najmocniej :D

MartaOSz
14-02-2012, 12:53
Dzwonilam dzisiaj do sanepidu powiedziano mi tak:
Istnieje niebezpieczeństwo naruszenia tkanki pincetami i trzeba miec kilka kompletow i normalnie sterylizowac jak przy paznokciach

Zen.
14-02-2012, 20:24
Chyba zadzwonię też do swojego sanepidu i zapytam jak to u nas wyglada, bo z tą instytucją jest jakoś tak, że co region to inaczej. Nie za bardzo chce mi się wierzyć w to, ze którakolwiek z nas naruszyła ciągłość tkanki (w domyśle powiek) jakiejś naszej klientki. Mnie się osobiscie nigdy nie zdarzyło kogoś pokłuć, a już tym bardziej zranić, nie mówiąc o tym że nie raczej nie mam sytuacji kiedy dotykam pensetami skóry klientki. Ja rozumiem bhp i tak dalej, ze lepiej dmuchać na zimne i że nigdy nie mów nigdy, ale aż taka dbałośc o sterylizację w tym wypadku to moim zdaniem przesada (zdaję sobie sprawę, że za chwile pewnie mnie ktoś zlinczuje ;p ).

dzikakura
14-02-2012, 23:27
Dziewczyny, kazdy Sanepid interpretuje inaczej, a jak się zapytasz i postawisz zle pytanie to zawsze bedzie tak, ze czegos nie mozna. Ja mam np dwa komplety pincet jedne se moczę w lisoformince, kiedy tymi drugimi pracuję.

Moze to niepopularne co powiem i mnie zjedziecie, ale cholercia uwazam, ze lisformina badz inny srodek uzywany do odkazania narzedzi wystarczy. Jesli chcecie być swietsze od papieza to mozna przeciez podpisac umowę z Zozem na jałowienie pincet w autoklawie. Ja swieta nie jestem, tkanki nie zdarzyło mi się naruszyć w sensie skaleczyc klientki , ale wiecie.. wszystko moze się zdarzyc.

P.S. Nie wiem dlaczego nie przeczytalam posta Zen i w sumie napisałam to samo:-/

Zen.
15-02-2012, 01:03
Kura to porozumienie telepatyczne, wiesz jak jest ;d ;) z tym że trochę rozwinęłaś to co ja napisałam :D

uff nie jestem osamotniona, będą się czepiac nas obu :D

Iwona Oleksy
20-04-2012, 09:52
powiedzcie mi dziewczyny jak jest z przedłużaniem rzęs w salonie - czy musi się odbywać w oddzielnym gabinecie (w sensie oddzielenia ścianami - czy mogą to być poprostu parawan lub wertikale/żaluzje?

Bo u mnie w sanepidzie raz tak a raz inaczej - zgłupiałam:huh:

zołzella
20-04-2012, 10:04
no najwięcej zalezy własnie od sanepidu bo one nie działaja wg 1 przepisu tylko kazy jak chce :/
u mnie nie trzeba osobnego pomieszczenia ja mam tylko parawan i tyle i do niczego sie nie czepiali...

dzikakura
20-04-2012, 23:19
Ja tez słyszałam tylko o parawanie:/:

I znów to samo, wg "mojego" sanepidu osobne pomieszczenie na dany zabieg powinno być wtedy gdy naruszamy tkankę i produkujemy odpady typu igły, zakrwawione waciki etc, a tak to nie trzeba, ale kazdy ma swoją interpretację, moze za duzo nie pytac?:nie_powiem::nie_powiem::nie_powiem:

edusia777
21-04-2012, 08:14
ja wlasnie mialam wczoraj sanepid. u mnie jest tak ze jestem z fryzjerkami. poczekalnia jest bardzo duza wiec mam tam swoj kacik oddzielony parawanem. tam robie paznokcie, rzesy i makijaz. nie ma zlewu. i do niczego sie nie przyczepily, mowily ze tak moze byc, abym nie robila nic na twarz bo wtedy trzeba zlew, czyli nawet nie oddzielne pomieszczenie od paznokci!;)

zołzella
21-04-2012, 08:40
no i znaczenie ma też to czy jest to działąnośc jednostanowieskowa czy tez nie...tzn jeżeli pracujemy same i nie zatrudniamy nikogo to tez sa inne warunki wtedy

Martyna:)
03-07-2013, 14:01
Ciekawa jestem jak sprawa wygląda, jak chciałabym założyć działalność jednoosobowa i zagęszczać u siebie w domku, legalnie.

2 pomieszczenia nie będzie bo mam kawalerkę i mam zwierzaki w domu.

Orientujecie się?

Agnieszka Praska
03-07-2013, 16:10
Legalnie na pewno nie bedzie bo chcesz robic w domu, a sanepid ci nie zrobi odbioru bo w mieszkaniach nie robia odbiorow;) musialabys przeksztalcic na lok usl ;)

Gorzkajakmokka
03-07-2013, 21:14
A szkoda - bo tak to by było najwygodniej( w domku na legalu) :D Tzn dla mnie :)

AnastazjaB
05-07-2013, 00:07
Jeżeli chcesz robić u siebie w domu musisz mieć osobne pomieszczenie z osobnym wejściem i osobną toaleta ;)

pysialali
06-07-2013, 10:06
Wracając do sanepidu...
Gdy zakładałam działalność to stacja sanepidu w Katowicach odpowiedziała mi, że nie potrzebuje autoklawu bo w założeniu powinnam używać jednorazowych narzędzi.
Ponieważ mając mobilną działalność nie są w stanie mnie sprawdzić to mam się pilnować gdyż każda jakakolwiek skarga czy wyrządzenie krzywdy klientce będzie ostrzej traktowane niż to w salonie.

Agnieszka Praska
07-07-2013, 21:26
Jeżeli chcesz robić u siebie w domu musisz mieć osobne pomieszczenie z osobnym wejściem i osobną toaleta ;)


i ta czesc mieszkania musi byc przeksztalcona;)
ja mam salon w mieszkaniu przeksztalconym na lokal, i przy zglaszaniu do sanepidu musialam miec dokumenty potwierdzajace ze moj lokal jest lokalem uzytkowym a nie mieszkaniem:)

choco-lashes
14-08-2013, 14:00
To ja również mam pytanko, chciałabym wynając pomieszczenie ( box na małym ryneczku) w którym jest zlew ,lecz niestety nie ma toalety w środku . Czy toaleta jest konieczna? orientujecie się może?:)
z góry dziekuje za odpowiedz;)

Zen.
18-08-2013, 13:22
Ministerstwo Zdrowia (http://www.mz.gov.pl/wwwmz/index?ma=2370)

§ 5

Państwowy powiatowy inspektor sanitarny może, w przypadku zakładu stanowiącego wyodrębnioną część budynku lub lokalu, wyrazić zgodę na korzystanie z ustępu znajdującego się w innej części budynku lub lokalu, w odległości nie większej niż 75 m od zakładu, jeżeli dojście do tego ustępu odbywa się drogami komunikacji wewnętrznej.



:)

patka_przedluzanie_rzes
18-08-2013, 19:42
i ta czesc mieszkania musi byc przeksztalcona;)
ja mam salon w mieszkaniu przeksztalconym na lokal, i przy zglaszaniu do sanepidu musialam miec dokumenty potwierdzajace ze moj lokal jest lokalem uzytkowym a nie mieszkaniem:)

a co z toaletą?

śmieszna
14-10-2013, 21:00
no jak mieszkanie to przypuszczam, że miało w standardzie toaletę przynajmniej jedną. Pewnie trzeba mbyło wymajstrować drugą dla klientek.

Agnieszka Praska
14-10-2013, 23:16
Jedna wystarczyla :)

patka_przedluzanie_rzes
24-01-2014, 16:09
czesc dziewczyny, bede otwierac punkt z przedluzaniem rzes u nas w misiecie w takim ogolnym budynku gdzie juz jest maazysta, paznokcie, tatuaz,,,no i ja,, o potezbuje miec w srodku w pomieszceniu? czy np umywalka musi byc w moim pmisczeniu czy wystarcze ze 2 m dalej jest toaleta z osobnym pomieszczeniem gdzie sa umywali, bo juztyle razy bylam w tym naszym pozal sie sanepidzie i ciagle mam jakies niedopowiedzenia bo oni sami nie wiedza co by chcieli,, napeno musi byc pomieszczenie na zaplecze i w danym budynku znajduje sie takie wiec w samym pomieszczeniu-pokoju nie musze miec, ale z ciekawosci chcialam sie zapytac co u was musi byc

barbara_kawka
26-01-2014, 17:58
Jesli to beda tylko rzesy to moim zdaniem nie musisz miec umywalki . Wynika to z wypowiedzi dziewczyn powyzej ... ja kiedys jak nie robilam jeszcze rzes , pytalam Pani z sanepidu przy okazji kontroli o przepisy dotyczace wlasnie stylizacji rzes i powiedziala ze nie ma zadnych przepisow jeszcze dotyczacych tylko tego.

studios
24-06-2017, 15:20
Czy któraś z was prowadzi tylko studio gdzie wykonuje sie samo przedłużanie rzęs? Czy są wymogi odnośnie takiego studio ? Mam problem z sanepidem- odnośnie umywalki, czy jest przepis, który odnosi się do tego typu usługi, że w tym samym pomieszczeniu muszę mieć umywalkę ? Zaraz naprzeciwko mam toaletę, gdzie tam myję ręce przed każdym zabiegiem, dodatkowo mam różne mocne preparaty, które używam do dezynfekcji rąk przed zabiegiem, lub też mogę wykonywać zabieg w rękawiczkach. Czy da się jakoś walczyć z sanepidem? W pomieszczeniu nie mam opcji, aby podłączyć umywalkę. Miała któraś z was taki problem?

Izi
26-06-2017, 12:39
Ja akurat mam umywalkę i pomieszczenie zgodne z wymogami sanepidu. Ale same usługi przedłużania rzęs nie podlegają obowiązkowemu odbiorowi pomieszczenia przez sanepid. Przynajmniej tak jest w tej chwili i w moim sanepidzie. Każdy jednak rejon ma swoich kontrolerów i swoje przepisy. Naj bezbieczniej będzie jeśli zadzwonisz do sanepidu, do którego należy Twój rejon i dowiesz się u źródła. Przepisy i zasady pomiędzy miastami mogą się różnić.