PDA

Zobacz pełną wersję : Pielęgnacja piersi



anikol
30-06-2009, 20:58
PIELĘGNACJA PIERSI
Piersi kobiece to symbol macierzyństwa, seksu, kobiecości, to część ciała wywołująca wiele dyskusji.
Prawie każda kobieta traktuje swój biust jako aspekt urody. Wiele z nas ma jednak kompleksy na punkcie wielkości piersi i ich kształtu. Zarówno zbyt mały, jak i zbyt duży biust, bywa przyczyną zmartwień kobiet. Kształt czy rozmiar piersi jest mało istotny, najważniejsze jest aby piersi były zdrowe i wypielęgnowane.
4.1 Budowa piersi

Sutek (mamma) to parzysty narząd, o kształcie półkolistym lub stożkowatym. Rozwija się u kobiety w okresie pokwitania. Sutki położone są symetrycznie na przedniej ścianie klatki piersiowej. Trochę poniżej środka sutka, wznosi się na powierzchni cylindryczna lub stożkowata, ciemniej zabarwiona brodawka sutkowa. Brodawka leży na środku okrągłego silniej zabarwionego pola, zwanego otoczką brodawki. Na wierzchołku brodawki znajduje się 12-15 drobnych otworków - są to ujścia przewodów mlecznych.
Wielkość piersi jest indywidualnie zmienna, zależy od ilości tkanki tłuszczowej budującej sutek. W tkance tłuszczowej umiejscowione są płaty gruczołu sutkowego, które łączą się w 15-20 płatów. Płaty gruczołu sutkowego w czasie ciąży rozrastają się i pod koniec ciąży zaczynają produkować mleko.
Rozwój piersi wiąże się z kolejnymi fazami rozwojowymi w życiu kobiety:
okres dojrzewania płciowego, między 12-16 rokiem życia następuje nagromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicach piersi, gruczoły piersiowe rozrastają się,
okres młodzieńczy, między 16-20 rokiem życia, trwa do uzyskania pełnej dojrzałości płciowej i ustalenia wzrostu, piersi uzyskują swój indywidualny kształt oraz wielkość, otoczki spłaszczają się, a brodawki uwypuklają
okres wieku dorosłego, między 20-40 rokiem życia, organizm osiąga najwyższą wydajność, gdy kobieta jest w ciąży gruczoły piersiowe powiększają się, następuje przebarwienie otoczek i brodawek, po ciąży i okresie karmienia w wyglądzie piersi mogą nastąpić zmiany w postaci zwiotczenia, niewielkiego opadnięcia piersi oraz pojawienia się rozstępów na skórze,
okres wieku dojrzałego, między 40-55 rokiem życia, zwiększa się masa ciała, gruczoły piersiowe kończą funkcję gruczołów płciowych, zaczynają się zmiany wsteczne w gruczołach piersiowych, może to być maskowane po przez zwiększone gromadzenie tłuszczu w obrębie piersi,
okres starzenia rozpoczyna się ok. 55 roku życia, następuje zwiotczenie i opuszczenie piersi, brodawki i otoczki tracą swoją ciemną barwę,
okres zaawansowanej starości, rozpoczyna się ok. 80 roku życia, następuje wychudzenie ciała, zanikają różnice płciowe, piersi mogą wyglądać jak puste woreczki.
Wygląd piersi zależny jest od wielu czynników:
od ułożenia, osadzenia piersi na klatce piersiowej (ułożenie wzorcowe, wysokie, niskie),
od wielkości podstawy piersi (im większa podstawa tym biust wydaje się ładniejszy),
od jędrności tkanek biustu,
od wyglądu otoczki, jej wielkości, uwypuklenia, barwy,
od kształtu biustu (tarczowaty, kształt jabłka, pośredni, kształt gruszki),
od wielkości (małe,średnie, duże),
od ułożenia względem siebie (o rozstawionych brodawkach, o brodawkach ułożonych centralnie, ułożonych zbieżnie, piersi złączone, rozstawione, połączone fałdem skóry, niesymetryczne)
Dla większości kobiet wygląd biustu ma niebagatelne znaczenie. Tak naprawdę najważniejsze jest aby piersi były zdrowe, a skóra na biuście i dekolcie zadbana i ładna.
Trzeba wyrobić sobie nawyki pielęgnacyjne. Tak jak regularnie dbasz o twarz tak samo musisz przykładać wagę do pielęgnacji piersi.

4.2 Podstawowe zalecenia pielęgnacyjne
samobadanie piersi,
odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji biustu, regularna
pielęgnacja,
odpowiednio dobrany biustonosz,
ochrona przeciwsłoneczna,
ochrona przeciw rozstępom
Samobadanie piersi - samokontrola, to badanie powinna wykonywać regularnie każda kobieta (a koniecznie jeśli ukończyłaś 30 rok życia), badanie najlepiej przeprowadzić krótko po miesiączce .
Regularna pielęgnacja piersi - polega na dbaniu o czystość, higienę oraz na zapewnieniu skórze biustu odpowiedniego nawilżenia i odżywienia. Do mycia można stosować te same środki, które używasz do mycia całego ciała. Polecane są delikatne żele i emulsje do mycia ciała. Świetnym sposobem pielęgnacji jest stosowanie naprzemiennych natrysków - raz chłodny, raz ciepły, zakończyć trzeba zawsze chłodnym natryskiem. Woda nie może być bardzo zimna ani bardzo gorąca. Sitko prysznica trzeba oddalić od ciała tak aby natrysk był dość silny, ruchy masażu muszą być okrężne, należy jednak omijać brodawki. Po takim wodnym masażu można dodatkowo natrzeć skórę szorstką myjką (nie powinna być zbyt ostra).
Skóra biustu i dekoltu będzie ładna i gładka jeśli nie będziesz zapominała o peelingu. Należy wybierać delikatnie działające peelingi (najlepsze są preparaty typu 2 w 1 tzn. żel lub emulsja do mycia ciała z peelingiem - taki kosmetyk można stosować nawet codziennie).
Po umyciu i delikatnym osuszeniu skóry powinnaś pamiętać o dokładnym nakremowaniu biustu i dekoltu.
Jeśli jesteś nastolatką i masz ładną, dobrze napiętą skórę, a biust jest jędrny to wystarczy jeśli regularnie będziesz stosowała balsam do ciała (nie musi to być osobny krem czy żel do biustu).
Od ok. 20 roku życia warto zacząć przywiązywać większą uwagę do pielęgnacji piersi. Nie wystarczy już tylko nałożenie balsamu, warto dołączyć do swoich kosmetyków pielęgnacyjnych preparaty o silniejszym działaniu. Powinnaś zacząć stosować żel lub krem do pielęgnacji biustu i dekoltu.
Kobiety dojrzałe lub te, które mają przedwcześnie starzejącą się skórę (zniszczoną np. w wyniku nadmiernego opalania) powinny oprócz specjalnego kosmetyku do codziennej pielęgnacji piersi, stosować raz - dwa razy w tygodniu maseczkę na biust.
Polecam także wykonywanie raz-dwa razy w tygodniu delikatnego masażu biustu z zastosowaniem kremu regeneracyjnego. Po takim masażu warto położyć ciepły okład (np. z ciepłej oliwy z oliwek + witamina A+E). Masaż musi być wykonywany ostrożnie i delikatnie, gładzącymi, okrężnymi ruchami, trzeba uważać aby nie rozciągać skóry (najlepiej poproś kosmetyczkę aby nauczyła Cię w prawidłowy sposób wykonywać masaż biustu).

PRZYKŁADOWE KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI BIUSTU:
Bielenia – aksamitne serum z efektem powiększania i podnoszenia biustu,
Dax Cosmetics – specjalist. koncentrat do powiększania i ujędrniania biustu,
Lirene – ujędrniający krem na biust i dekolt, krem ujędrniający biust,
Soraya – balsam do pielęgnacji biustu i ciała,
Mirraculum – krem do biustu ujędrniająco – napinający,

4.3 Pielęgnacja piersi w okresie ciąży
W tym okresie pielęgnacja biustu jest bardzo ważna. W wyniku zmian zachodzących w organizmie kobiety piersi przygotowują się do swojej najważniejszej roli. Zaczynają wytwarzać mleko. Zmienia się wygląd biustu. Piersi powiększają swoją objętość, zmienia się ich kształt, a otoczki brodawek ciemnieją. W czasie ciąży i karmienia skóra piersi narażona jest na znaczne rozciągnięcie - w tym okresie wiele kobiet zauważa u siebie pojawiające się rozstępy. Ponieważ walka z rozstępami jest bardzo trudna konieczna jest wzmożona pielęgnacja skóry. Łatwiej jest zapobiegać pojawieniu się rozstępów niż później zmagać się z ich likwidacją. Kobiety w ciąży od najwcześniejszego okresu ciąży powinny stosować kremy przeciw rozstępom. Polecany jest także delikatny hydromasaż - czyli natryski naprzemienne (masaż musi być naprawdę delikatny, szczególnie jeśli kobieta odczuwa wzmożoną wrażliwość piersi lub ich nadmierne nabrzmienie). Po kąpieli warto nałożyć na biust i dekolt dużą ilość oliwki (najlepiej dla dzieci) i pozwolić aby wsiąkła w skórę. Kobiety w ciąży mogą stosować na biust maseczki odżywcze i nawilżające - taki zabieg warto zrobić raz - dwa razy w tygodniu.
Wiele kobiet ma bardzo delikatne brodawki piersiowe. Lekarze zalecają aby hartować brodawki i przygotowywać je do późniejszego karmienia.
Zaleca się mycie piersi chłodną wodą, wycieranie szorstkim ręcznikiem, jeśli brodawki są płaskie lub wciągnięte zalecane jest ich wyciąganie i masowanie (zabiegi te mogą być wykonywane tylko wówczas gdy zaleci je lekarz).
Wszystkie kobiety, które mają problemy z właściwą pielęgnacją biustu powinny poprosić o pomoc kosmetyczkę. Istotną rolę w zachowaniu pięknego wyglądu biustu odgrywa kondycja mięśni podtrzymujących biust. Jest wiele ćwiczeń, które wykonywane regularnie będą miały wpływ na wygląd biustu. Szczególnie polecane jest pływanie, dobrze dobrane ćwiczenia na siłowni. Panie, które mają dość duży biust powinny pamiętać, że podczas ćwiczeń typu aerobic, taniec itp. powinny mieć dobrze dobrany biustonosz.
Odpowiednio dobrany biustonosz jest elementem wpływającym na wygląd biustu. Tylko bardzo młode kobiety, z małym biustem mogą pozwolić sobie na chodzenie bez tej części bielizny. Pozostałe panie muszą pamiętać, że biustonosz musi być wygodny, odpowiednio wyprofilowany, nie może być zbyt ciasny, ramiączka muszą być dobrze dobrane (ich długość i szerokość musi być taka, aby biustonosz dobrze podtrzymywał piersi), ramiączka nie mogą "wpijać" się w ciało. Biustonosz powinien być wykonany z przewiewnego materiału.
Nadmierne opalanie szkodzi skórze biustu. Młode dziewczyny chcą być pięknie opalone na "czekoladkę". Większość kobiet na plaży opala się w kostiumach plażowych i zakrywa biust. Pojawiają się jednak okresowe mody na opalanie topless. Także panie opalające się w solarium nie zakrywają biustu. Jeśli opalanie jest nadmierne skóra piersi na pewno na tym ucierpi. Skóra na biuście jest bardzo delikatna, skłonna do poparzeń, mogą pojawić się przebarwienia, skóra szybko ulegnie wiotczeniu. Zwolenniczki opalania topless nie mogą zapomnieć o ochronie przeciwsłonecznej - konieczne są kremy ochronne. W solarium brodawki powinny być zasłaniane - nadmiar promieni UV może po wielu latach okazać się szkodliwy.
Rak piersi to jedna z najczęstszych, poważnych chorób nękających kobiety. Można jednak zapobiec rozwojowi choroby.
Wymagajcie badania piersi przez ginekologa.
Piękna kobieta to przede wszystkim zdrowa kobieta.

dzidzia
30-06-2009, 21:03
no trza dbac o nasze cycuchy bo niestety grawitacja na nie działa niezbyt korzystnie...ehhh :/

ivonna70
30-06-2009, 21:10
Kobitki badajcie się często, albo same, albo w czasie wizyty u ginekologa. Będąc w szpitalu na operacji piersi napatrzyłam się na takie przypadki, że głowa boli. Wiele kobiet nie bada się wcale, bo wychodzą z założenia, że lepiej nie ruszać, a potem tragedia. Ja wyczułam u siebie sama wielkości małego paznokcia i na szczęście zmiana była łagodna.
Jeśli chodzi o kosmetyki do pielęgnacji biustu to polecam krem firmy Pulanna. Jest to wspaniały preparat zarówno dla kobiet, które po karmieniu piersią chcą odzyskać sptężysty biust, jak i do pielęgnacji codziennej. Stosowałam go po zakończeniu karmienia i moje piersi były w opłakanym stanie. Kuracja trwała miesiąc i nie miałam problemów przez jakieś 14 lat. Teraz powtarzam kurację ze względu na wiek, aby sobie młodość przedłużyć:).
Zamieszczam rysunek obrazujący sposób masowania biustu po nałożeniu kremu Pulanna.

Anna Kosińska
30-06-2009, 23:09
ale rowniez najlepsza rzecz dla naszych piersi,sprawdzone bo widzialam na wlasne oczy...ale do tego potrzreba cierpliwosci i wytrwalosci by piersi nasze byly piekne,jedrne nawet po dzieciach to codzienny ich masaz bez zbednych kremow...15 minut dziennie i to wszystko a rezultat na prawde niesamowity...

farbstift
04-07-2009, 07:53
Samokontrola piersi- samodzielne, regularne badanie własnych piersi. Powinno być wykonywane raz w miesiącu.
Stanąć przed lustrem i ocenić kształt i symetrie swoich piersi. Zwrócić uwagę na wygląd skóry i brodawek.
Stojąc pod prysznicem lub leżąc w łóżku sprawdź czy nie pojawiły się zmiany, których przedtem nie było. Płasko ułożoną dłonią badać prawą i lewą pierś. Należy porównać ją do tarczy zegara i rozpoczynając od godz.12 przesuwać dłonie najpierw po zewnętrznych, a następnie po środkowych częściach piersi. Brodawkę ścisnąć lekko i sprawdzić, czy nie pojawia się wydzielina. Zbadać okolice pach, szyi i nad obojczykami.

Ja uważam, że piersi są bardzo kobiecym elementem naszego ciała i trzeba bardzo o nie dbać. Koleżanki się dziwią, że mając 18 lat od dawna sama badam swoje piersi i będąc u ginekologa za każdym razem proszę o skontrolowanie, robię sobie też masaż. Lepiej dmuchać na zimne.

skarbenia7
04-07-2009, 14:06
anikol., dzięki za przydatny artykuł. Pozdrawiam.
P.S. Czy masz już jakiś sprawdzony, godny polecenia kosmetyk do pielęgnacji biustu?

pisiowa21
10-07-2009, 07:56
jak jest temat o cycach to już new nie zakładam.
mam problem kobietki na prawej piersi od pachy mam 2 guzki wielkości ziarna grochu....u mnie jest w rodzinie rak piersi dziedziczny wszystkie kobiety na to umierają.Mam strach iść do lekarza...jak myślicie co to może byc??

http://www.zdrowie.med.pl/rak_piersi/pic/slajd7i8.jpg
ja mam bardziej z boku i wieksze...

madzialena
10-07-2009, 08:11
Pisiowa nie masz na co czekać!! do lekarza!! przecież im szybciej się tym zainteresujesz tym lepiej!! nic sie nie bój :* może to tylko zwykle guzki :)

ivonna70
10-07-2009, 08:16
Z całą pewnością nie czekać tylko iść do lekarza. Im wcześniej wykryte zmiany tym większa szansa na wyleczenie. Nie wiem na jakiej wysokości od pach masz te guzki. Mogą to być powiększone węzły chłonne pod wpływem stanu zapalnego lub zmian w piersiach. Jeśli to są guzki na piersi to zwróć też uwagę jak się zachowują pod wpływem ucisku. Nowotworowe zmiany przy ucisku się rozlewają, natomiast zmiany łagodne są twarde i ma się wrażenie, że można je złapać. Jednak wizyta u lekarza jest konieczna zwłaszcza, że masz w rodzinie przypadki zachorowań. Nie musisz od razu iść do onkologa wystarczy ginekolog.
Mam nadzieję, że to jednak nic groźnego i wkrótce dasz nam dobrą wiadomość:good:

pisiowa21
10-07-2009, 08:27
no one sa twarde właśnie i moge je troche przesuwać są gdzieś w połowie piersi zaraz przy niej i jeszcze zauważyłam że mam wyciek z sutka w rodzaju siary...oleisty taki.Boże laski taka mam peniawe....;(

ivonna70
10-07-2009, 08:54
Jak masz wyciek z sutka to biegiem do lekarza marsz!!!!!!

pisiowa21
10-07-2009, 09:03
właśnie się zarejestrowałam na 22lipca
wrrrrr ale mam peniawe ze szok!:wow:

natalia268
27-07-2009, 11:48
I jak tam Pisiowa? :przytul:

goslava
27-07-2009, 11:50
właśnie się zarejestrowałam na 22lipca
wrrrrr ale mam peniawe ze szok!:wow:

Pisiowa i co lekarz powiedzial?

ivonna70
27-07-2009, 19:40
No właśnie już jest po 22, więc mów nam czy wszystko jest ok?? Nie trzymaj nas w napięciu, bo znikniemy. Nerwy nas zjedzą i koniec:P.

ivonna70
29-07-2009, 12:28
Psiowa halo halo!!!!!! I co tam u Ciebie??

goslava
29-07-2009, 12:32
Pisiowa daj znaka

Gość
29-07-2009, 12:53
hej !! halo!! pisiowa!! co się z Tobą dzieje!!?? daj znać bo się wszystkie martwimy, Gamoniu...

farbstift
30-07-2009, 08:38
moja mama tak miała, ale okazało się, że to jakiś stan zapalny czy coś

pisiowa21
05-08-2009, 09:58
hej !! halo!! pisiowa!! co się z Tobą dzieje!!?? daj znać bo się wszystkie martwimy, Gamoniu...
kochana jesteś:)
a więc mam mleczaki,ale już skamieniałe dostałam tabletki i miałam okład zimny ciepły na zmiane robic.Lekarz mi mowił ze za pare lat by mogło sie zrobic z tego cos rakowego.Jak na razie troche sie rozeszło więc nie jest tak źle:)

ale się kurcze bałam!!

ivonna70
05-08-2009, 10:04
Baaardzo się cieszę, że już wszystko wiadomo, i że to nic groźnego:przytul:. Odpowiednia kuracja i organizm wróci do normy:yess:. Trochę nas wystraszyłaś i martwiłyśmy się, że nic nie piszesz w tym temacie.

goslava
05-08-2009, 10:21
no to super ze to nic groznego, cieszymy sie wszystkie:)

zizia
05-08-2009, 10:29
no to super że nic groźnego. napędziłaś nam nie złego stracha.:*:*:*:*

elinka
05-08-2009, 10:43
kobietki ile miałyście lat jak poszłyście na pierwsze badanie piersi ?

zizia
05-08-2009, 10:51
ja miałam robione po urodzeniu pierwszego dziecka. jak przestałam karmić i już nie było pokarmu zostałam skierowana na badanie.. jest to wtedy najbardziej wskazane.:):):):)

elinka
05-08-2009, 10:53
tylko dzidziusia można mieć w różnym wieku :P :)

zizia
05-08-2009, 12:39
też prawda. ale niestety im później kobieta rodzi tym bardziej jest narażona na raka szyjki macicy. co naj miej do 30 lat powinna urodzić jedno dziecko.:P:P:P

elinka
06-08-2009, 11:31
no ale chodziło mi o to w jakim wieku miałyście robione pierwszy raz badanie piersi bo jak bym miała np 25 i urodziła dzidziusia to nie jest już taki poźniejszy wiek na pierwsze badanie piersi

Agusia_pa2
06-08-2009, 13:03
Kurcze teraz ja sie zastanawiam bo ja jeszcze nie miałam a 30 sie zbliza uuu musze popytać lekarza..

elinka
06-08-2009, 13:06
Ja też nie miałam i właśnie dlatego zapytałam w jakim wieku miałyście robione może by sie poprostu wybrać tak poprostu i zbadać ?

zizia
06-08-2009, 13:12
nie. nie jest. ja miałam robione w wieku 23 lat. a badanie mammograficzne wykonuje się od 25 roku życia. zresztą dziewczyny podaje wam ty linki gdzie wszystko jest opisane oraz jak dokładnie zbadać sobie i techniki badania ich piersi.Forum Ginekologiczne - Samodzielne badanie piersi - profilaktyka raka sutka (http://www.forumginekologiczne.pl/txt/print,535,0)
Forum Ginekologiczne - Samodzielne badanie piersi - profilaktyka raka sutka (http://www.forumginekologiczne.pl/txt/print,535,0)
Badanie piersi, Warto wiedzieć > Badanie piersi (http://www.we-dwoje.pl/badanie%3Bpiersi,artykul,3129.html)

farbstift
06-08-2009, 13:53
hym...ja w wieku 17lat miałam pierwsze badanie piersi i co wizytę chcę mieć badane

elinka
06-08-2009, 13:56
to pierwsze badanie miałaś ze względu na jakieś skierowanie czy sama poszłaś?

farbstift
06-08-2009, 14:03
poszłam do ginekologa i sama zaproponowała a potem to już sama pytałam

zizia
06-08-2009, 14:44
elinka wczesne badanie jest potrzebne zwłaszcza wtedy kiedy w rodzinie były takie przypadki zachorowań. i jeśli wykryjesz guzek, możesz sobie sama badać.

goslava
06-08-2009, 14:53
ja jeszcze nie mialam badania mammograficznego a jestem juz po 30-tce, trzeba bedzie o tym pomyslec

zizia
06-08-2009, 15:00
ja jeszcze nie mialam badania mammograficznego a jestem juz po 30-tce, trzeba bedzie o tym pomyslec
kochana jeśli urodziłaś chociaż jedno dziecko i karmiłaś to jest to jak najbardziej wskazane. dlatego że z gułupiego mleczaka potrafi powstać komórka rakowa.:*:*:*

bera0
06-08-2009, 23:09
ja w dosc młodym wieku ok 14 lat, poniewaz wyczułam drobne guzki w piersiach .. po jakims czasie dostałam zapalenia- poszłam do lekarza i okazało sie ze to torbiele i to ok 3 cm, lekarz nie chciał robic biopsji w tak młodym wieku dał jakies leki przeciwzapalne i sie uspokoiło.. po jakims czasie poszłam do kontroli do innej pani ginekolog i ze tak powiem 'wymacała' mi piersi i to tak mocno ze na drugi dzien znowu miałam atak bólu- znowu leczenie ;[; Póki co badam piersi ale torbiele sie wchoneły.. od ponad 2 lat biore tabl. antykoncepcyjne wiec moze dlatego bo kiedys słyszałam ze sie je uzywa w leczeniu terbieli.. ale ile w tym prawdy nie wiem :huh: mam spokoj i jest ok. poza tym regularne badania, co jest tez bardzo wazne :) co do tabletek to się zgadza. zawierają chormony i to pomaga.:*:*:*

goslava
07-08-2009, 21:58
kochana jeśli urodziłaś chociaż jedno dziecko i karmiłaś to jest to jak najbardziej wskazane. dlatego że z gułupiego mleczaka potrafi powstać komórka rakowa.:*:*:*

Izuniu urodzilam 2 dzieci, starsze dziecko ma juz ponad 11 lat

zizia
07-08-2009, 22:54
nie ma za co. więc najwyższa pora je zrobić:*:*:*

Ewelina83
08-08-2009, 15:32
U mniee w rodzinie tez rak nas presladuje... no jak na razie mniie nie dopadl ale moje obie babcie w zeszlym roku mame- ,asakra strasznie to przezylam nie mowiac o mamie nikt sie tego nie spodziewal co roku chodzila na badanie mamograficzne a tu masz... to mialy byc piekne wakacje ja urodzilam synka i pojechalismy po raz pierwszy z 2 miesiecznym Kacperkiem do dziadkow zeby sie nim nacieszyli a tu taka wiadomosc caly urlop byl do d.... Z reszta caly czas siedzac tutaj z dala od mamy mysle o niej zeby nie dostala nawrotow!!! Ja po przyjezdzie poszlam do gin i powiedzialam czy moze mi zrobic badanie ale nie reka tylko mamografie albo USg chocby bo jestem obciazona genetycznie a ona mi na to ze nie moze ze moge badac sie sama i jesli cos ewentualnie wyczuje to wtedy mnie skieruje na konkretne badania....... I badz tu czlowieku madry....

leniuch
12-08-2009, 16:19
Skoro już przy pielęgnacji piersi jesteśmy...czasem lubię sobie poczytać o tym i owym, szczególnie jeśli chodzi o pielęgnację różnych części ciała i jeśli o piersi chodzi to znalazłam ciekawy artykuł na temat ich pielęgnacji. >>> Jak dbać o biust? | mamypomysl.pl (http://www.inspirander.pl/zakupy/jak-dbac-o-biust) . Polecam lekturkę, bo sama wyczytałam tam kilka ciekawych rzeczy.

ivonna70
12-08-2009, 16:50
U mniee w rodzinie tez rak nas presladuje... no jak na razie mniie nie dopadl ale moje obie babcie w zeszlym roku mame- ,asakra strasznie to przezylam nie mowiac o mamie nikt sie tego nie spodziewal co roku chodzila na badanie mamograficzne a tu masz... to mialy byc piekne wakacje ja urodzilam synka i pojechalismy po raz pierwszy z 2 miesiecznym Kacperkiem do dziadkow zeby sie nim nacieszyli a tu taka wiadomosc caly urlop byl do d.... Z reszta caly czas siedzac tutaj z dala od mamy mysle o niej zeby nie dostala nawrotow!!! Ja po przyjezdzie poszlam do gin i powiedzialam czy moze mi zrobic badanie ale nie reka tylko mamografie albo USg chocby bo jestem obciazona genetycznie a ona mi na to ze nie moze ze moge badac sie sama i jesli cos ewentualnie wyczuje to wtedy mnie skieruje na konkretne badania....... I badz tu czlowieku madry....
Nikt Ci łachy nie robi. Jeśli w najbliższej rodzinie występowały nowotwory, to jesteś obciążona genetycznie i muszą Ci zrobić badania pod tym kontem. Będziesz wiedziała czy również dostaniesz raka, czy możesz być spokojna.

elinka
12-08-2009, 17:38
Niektórzy ludzie są bezlitośnie :/ moja kuzynka wyczuła sobie guzka a ta zapisała ja doiero za pół roku i powiedziała że ją nie obchodzi czy ma raka czy nie

zizia
12-08-2009, 17:44
Niektórzy ludzie są bezlitośnie :/ moja kuzynka wyczuła sobie guzka a ta zapisała ja doiero za pół roku i powiedziała że ją nie obchodzi czy ma raka czy nie
niestety jest taka nasza polska rzeczywistość. oczywiście może zrobić sobie badanie piersi na własną rękę i koszt. lub po prostu udać się do ginekologa na usg piersi. też jest wykonywane przez ośrodki zdrowia.:skacze::skacze::skacze:

Agnieszka Praska
13-08-2009, 23:55
napisze wam co sie dowiedzialam od chirurga plastycznego na temat pielegnacji biustu:D

najwiekszym wrogiem kobiety jest spanie bez stanika i masowanie piersi
piersi nie wolno smarowac/masowac kremami tylko je delikatnie wklepywac, bo smarowanie rozciaga skore i do tego celu najlepsze sa UWAGA kremy do twarzy:D

Ewelina83
15-08-2009, 09:22
Nikt Ci łachy nie robi. Jeśli w najbliższej rodzinie występowały nowotwory, to jesteś obciążona genetycznie i muszą Ci zrobić badania pod tym kontem. Będziesz wiedziała czy również dostaniesz raka, czy możesz być spokojna.

No ale oni wlasnie uwazaja ze nie musza:oi to w dodatku nie Polska tylko Niemcy co by sie moglo wydawac ze tu dopiero klada nacisk na profilaktyke.... Brak slow jak juz cos wyczuje to mam przyjsc tylko ze wtedy moze byc juz za pozno tak jak u mojej mamy....I sama juz nie wiem gdzie powinnam isc zeby ktos mnie przebadal no chyba ze jedynie prywatnie ktos to zrobi bo tak to chyba nie mam co liczyc..

dzoana
20-11-2009, 21:18
Kobitki badajcie się często, albo same, albo w czasie wizyty u ginekologa. Będąc w szpitalu na operacji piersi napatrzyłam się na takie przypadki, że głowa boli. Wiele kobiet nie bada się wcale, bo wychodzą z założenia, że lepiej nie ruszać, a potem tragedia. Ja wyczułam u siebie sama wielkości małego paznokcia i na szczęście zmiana była łagodna.
Jeśli chodzi o kosmetyki do pielęgnacji biustu to polecam krem firmy Pulanna. Jest to wspaniały preparat zarówno dla kobiet, które po karmieniu piersią chcą odzyskać sptężysty biust, jak i do pielęgnacji codziennej. Stosowałam go po zakończeniu karmienia i moje piersi były w opłakanym stanie. Kuracja trwała miesiąc i nie miałam problemów przez jakieś 14 lat. Teraz powtarzam kurację ze względu na wiek, aby sobie młodość przedłużyć:).
Zamieszczam rysunek obrazujący sposób masowania biustu po nałożeniu kremu Pulanna.
Ivonko a ten 3 rysunek to wsmarowywać w kierunku sutka? bo myślałam,że odwrotnie- od sutka ;)

ivonna70
21-11-2009, 07:16
Masujesz tak jak jest na rysunkach, a ostatni jest od środka między piersiami, aż prawie po szyję. Odcinek skóry między piersiami, a szyją czyli dekolt jest najbardziej odpowiedzialny za jędrność naszego biustu.

natalia268
21-11-2009, 09:38
napisze wam co sie dowiedzialam od chirurga plastycznego na temat pielegnacji biustu:D

najwiekszym wrogiem kobiety jest spanie bez stanika i masowanie piersi
piersi nie wolno smarowac/masowac kremami tylko je delikatnie wklepywac, bo smarowanie rozciaga skore i do tego celu najlepsze sa UWAGA kremy do twarzy:D

:huh: interesujące... ^_^

dzoana
10-12-2009, 22:36
(...)
Zamieszczam rysunek obrazujący sposób masowania biustu po nałożeniu kremu Pulanna.
Ivonko jeszcze pytanko ile czasu trzeba robić ten masażyk wsmarowując ten krem? bo w końcu się zaopatrzyłam :P

ivonna70
10-12-2009, 22:41
Ja to robiłam tak na wyczucie, czyli do póki krem się nie wchłonął. Jakieś 5 minut:)

dzoana
04-01-2010, 11:05
Używałam tego kremu i kurcze powiem Ci,że efekty raczej nie są powalające... i nie wiem czy w ogóle jakieś są... :( wszystko robiłam tak jak opisywałaś, więc co może być nie tak?

ivonna70
09-01-2010, 20:54
Ostatnio się dowiedziałam, że u kobiet z dużym biustem są problemy przy tym kremie. Ja miałam miseczkę B czyli wypierdki:P, więc szybko się podniosły do góry. Może trzeba zrobić podwójną kurację bez przerwy.
Przykro mi, że się zawiodłaś na tym preparacie:przytul:.

dzoana
02-02-2010, 22:57
ja podobnie jak Ty Ivonko, nie mam dużego biustu właśnie, B/C no cóż, może jeszcze kiedyś spróbuję :) wiesz co może jakieś efekty dał, a ja tego po prostu nie zauwazyłam... ;) troszkę poćwiczę i może będzie git :D (sorki,że tak późno,ale zapomniałam o tym temacie:D)

DymciA
04-02-2010, 22:21
ja usg piersi mialam w wieku 21lat. sama sie prosilam :D a teraz planuje co rok sie sprawdzac ;)

czarnyaniol121
27-02-2010, 15:06
ja mam podobnie rozmiar D i żadne kremy mi nie pomagaja :/:a do tego jeszcze doszły rozstępy;(
macie jakies sposoby zeby sie ich pozbyc albo żeby nie tworzyły sie nowe :huh:

julcia88
27-02-2010, 15:40
ja usg piersi mialam w wieku 21lat. sama sie prosilam :D a teraz planuje co rok sie sprawdzac ;)
ja też miałam i też sama się prosiłam :)
i wszystko ok było :)

dzoana
27-02-2010, 19:37
kurcze mi się to tak dłuży.. jestem półtora roku po ciąży, rok karmiłam i jeszcze nie byłam zbadać piersi... muszę się w końcu zebrać i iść..

mulinka
08-07-2010, 15:49
Jak ma się problemy z biustem po ciąży, to najlepiej udać się na jakiś zabieg, który pomógłby ujędrnić piersi. Niedawno przeczytałam na stronie hotelu Primavera z Jastrzębiej Górze, że robią taki jeden zabieg, u nich nazywa się to Perfect Biust. Myślę, że każda matka po okresie karmienia piersią, powinna się na coś takiego udać, jeżeli chce mieć ładniejszy biust.

Tosiaczek
24-02-2011, 14:07
Hej dziewczyny co o tym specyfiku myślicie?
Powiększanie biustu bez operacji jest już faktem. (http://www.volumbust.pl/formula15.html)

Bo zastanawiam się nad kupieniem, jest to w postaci kremu.

natalia268
24-02-2011, 14:43
hmm.. jakos trudno mi w to uwierzyć, że biust staje się wiekszy...Że jędrniejszy to moze jeszcze uwierze, ale ze wiekszy to juz moim zdaniem bujda. Ogólnie na temat biustu mam jedno zdanie, że trzeba pokochac swoj biust takim jaki jest. No ale jak sie pokusisz to daj znac :] oraz chetnie poczytam inne opinie na ten temat.

samaron
24-02-2011, 15:07
Patrząc na te "cudowne" składniki aktywne, ten sam efekt osiągniesz spożywając potrawy z soi, sorbitol nadaje się do słodzenia, a nie do powiększania piersi, izoflawony, fitoestrogeny owszem są aktywne biologicznie, jeśli się je przyjmuje doustnie, względnie dojelitowo, nie sądzę, żeby tak duża cząsteczka mogła przeniknąć przez skórę, dostać się do pożądanych komórek i tam działać.
Jednym słowem pic na wodę.

Tosiaczek
25-02-2011, 20:38
A ja lubię nie słuchać się innych :D I go kupię, mam kasy trochę na rozpuszczenie więc się skuszę. Będę pisała czy coś pomogło, bardziej zależy mi na uformowaniu i ujędrnieniu ich a nie powiększeniu.. Ale na większe też bym nie narzekała :D Ale może coś podziała, pożyjemy zobaczymy :D

Ale znalazłam inną firmę :)

Mar-Kos_pl
17-07-2012, 16:30
Na piękny biust pomagają przede wszystkim ćwiczenia. Ale także, dobrze dobrany stanik. Warto udać się do dobrego sklepu z bielizną, gdzie pomogą nam dobrać odpowiedni stanik. Warto też stosować dobre kremy ujędrniające na biust.

MeryMacom
28-11-2012, 22:23
Na piękny biust pomagają przede wszystkim ćwiczenia. Ale także, dobrze dobrany stanik. Warto udać się do dobrego sklepu z bielizną, gdzie pomogą nam dobrać odpowiedni stanik. Warto też stosować dobre kremy ujędrniające na biust. Do tego raz w tygodniu porządny peeling i masaże podczas kąpieli.

MeryMacom
13-12-2012, 19:26
A tu jeszcze klika cennych wskazówek dotyczących biustu:

Odżywiaj się racjonalnie, unikaj gwałtownych zmian wagi ciała. Szybkie rozciąganie skóry piersi prowadzi do ich zwiotczenia, sprzyja powstawaniu rozstępów, skutkuje opadaniem biustu. Zapobieganie nadmiernemu rozciągnięciu skóry polega na działaniach wzmacniających tkankę łączną (zwłaszcza włókien sprężystych) - racjonalne odżywianie, zewnętrzne stosowanie preparatów wzmacniających strukturę skóry, przyjmowanie suplementów witaminowych.


Utrzymuj prawidłową, prostą postawę ciała.
Wybierz idealnie dopasowany biustonosz gwarantujący pełne wsparcie dla piersi. Sprawa doboru właściwego biustonosza nie jest właściwie doceniana przez kobiety, choć niejednokrotnie biustonosz decyduje o estetycznym wyglądzie biustu na wiele lat. W trakcie uprawiania jakiejkolwiek formy sportu zawsze zakładaj odpowiedni biustonosz - nadmierne rozciągnięcie się powięzi otaczającej gruczoł to jedna z przyczyn opadania piersi.


Unikaj gorącej wody - wysusza skórę, doprowadza do jej zwiotczenia. Zamiast gorącej kąpieli weź letni prysznic, kończąc go zimnym natryskiem - najskuteczniejszym i zarazem najtańszym sposobem ujędrniania piersi.


Zacznij regularnie ćwiczyć mięśnie klatki piersiowej - choć ćwiczenia nie będą miały wpływu na wielkość Twoich piersi, delikatnie umięśniona klatka piersiowa sprawi, że Twój biust będzie lepiej się prezentował. Świetnie działa pływanie.


Unikaj spania na brzuchu, jeśli masz bardzo duży biust.


Nie opalaj biustu, jeśli pragniesz przez długie lata zachować gładką, sprężystą skórę.

marylin
30-03-2013, 10:38
Nie chcę zakładać nowego tematu, jeśli żle wpisałam,to bardzo przepraszam i proszę o zmianę:).
Moja siostra zadzwoniła do mnie wczoraj po wizycie u ginekologa,że ma guzka na piersi,tłuszczowego,tzn.włókniak.Lekarz powiedział,że to nic takiego,ale trzeba zrobić punkcję-u niego to koszt 500zł. Chciałam spytać czy taki zabieg jest refundowany przez NFZ i co to w ogóle za zabieg?Koszt 500 zł dla niej jest astronomiczny, a ja nie mogę nic znależć na ten temat w google.

Trochę się wyjaśniło,rozmawiałam z siostrą,że nic nie mogę znaleźć na temat punkcji,jedynie o biopsji,siostra stwierdziła ,że się pomyliła,chodzi o biopsję. Na szczęście jest refundowana,poradziłam jej,żeby wzięła dokumenty i zapytała w swojej przychodni,tam wyznaczą jej termin zabiegu.

blumarine
30-04-2013, 11:21
Ja zaczęłam od wymiany wszystkich staników. Bo mam rozmiar 65 C, a wszystkie jakie do tej pory nosiłam to 75B... Teraz tylko dobry kosmetyk i masaże :-)

Mysiaczeq
02-05-2013, 11:46
marylin, punkcja a biopsja to jedno i to samo. przy pomocy igły pobiera się material do badania histopatologicznego z guza. zabieg jest refundowany przez NFZ. koleżanka miała, przeprowadzili zabieg usunięcia i wszystko jest cacy :) tłuszczak to nic złego

marylin
03-05-2013, 10:39
Mysiaczqu:) dziękuję za troskę:),już dużo się naczytałam na ten temat,siostra nie ma internetu a od lekarzy trudno się czegoś dowiedzieć,wszystko jej opowiedziałam,na szczęście jest dużo rzetelnych informacji na ten temat i już po sprawie- na szczęście wszystko ok.

Moniiiika
13-07-2013, 22:44
Ja uważam, że dużo pomagają ćwieczenia i masaże zimną wodą pod prysznicem, a zaraz po nich wsmarowanie kremu by nawilżyć skórę.

Selenna
14-07-2013, 14:22
Dziewczyny wystarczy myć piersi na przemian raz zimną raz ciepłą wodą,po miesiącu już są jędrniejsze,ja wieczorem biorę jeszcze hantelki 2kg i 5 minut unoszę je do góry i pomalutku opuszczam.Piersi mam ładniutkie :P Nie wierzę w kremy,żele cud:/:

marylin
15-07-2013, 18:45
Oczywiście,kremy ujędrnią tylko skórę, nie dostaną się do mięśni i "tkanki gruczołowej;)".Ćwiczenia to dobry pomysł, swego czasu dużo ćwiczyłam, jedynym minusem jest znaczny przyrost mięśni ramion i bicepsów,ale-nic za darmo:D

Selen
15-07-2013, 19:50
Odpowiednio dobrane ćwiczenia pod względem ilościowym i jakościowym zagwarantują wysmuklenie oraz ujędrnienie mięśni a nie ich rozrost. Poza tym nie u każdego z taką łatwością można wyrzeźbić bicepsy oraz pozostałe partie ciała. Jest to w pewnej mierze uwarunkowane genetycznie oraz rodzajem stosowanej dietą. I tak na przykład osobom chcącym wyrzeźbić mięśnie zalecana jest dieta białkowa gdyż białko stanowi budulec tkanki mięśniowej. Oprócz hantli można wykorzystać również inne sprzęty, np. piłkę, na której ćwiczenia oprócz ujędrnienia biustu dodatkowo wzmocnią nasz brzuch. Dziewczyny pamiętajcie że nawet najlepsze kosmetyki nie zdziałają cudów jeżeli będą stosowane bez ćwiczeń.

Martusia098
27-08-2013, 11:40
Najlepsza pielegnacja to masaż. Piersi są jędrne. kremytez pomagaj,ale jak masujesz miejsce cągle to staje sie jedrne tak jak masaż na celulit.

GrotaBryza
25-09-2013, 12:38
Masaż faktycznie pomaga jeżeli chodzi o pielęgnację,ale pamiętajmy również o tym,że liczą się profesjonalne zabiegi i dobre kosmetyki majace na celu ujędrnienie naszych piersi.

Hania1
07-11-2013, 22:32
masaż od własnego faceta oczywiście najlepszy i to jeszcze z jakimś właśnie fajnym kremem.

GrotaBryza
22-11-2013, 13:31
Tak,ewentualnie sebum które jak pisałam powyżej ujędrni nasz biust. Ale masaż jest niezastąpiony,żadne inne zabiegi nie dadzą takiego efektu:)

Markiza
22-11-2013, 13:32
Na przemian pod prysznicem ciepła zimna woda ,,bardzo pomaga ;)

Patrycja90
05-01-2014, 20:05
Co to za sebum , nie uczula?

GrotaBryza
25-04-2014, 15:02
Nie powinno jeżeli oczywiście wybierzesz to odpowiednie,tutaj nie warto oszczędzać bo potem efekt też będzie widoczny.

fryzzz
29-04-2014, 18:35
Serum :)
Sebum to coś innego :P

Qeef
08-07-2014, 15:07
Ciepła/zimna woda pod prysznicem plus masaż z kremem do piersi ;). No i najważniejsze - dobrze dobrany stanik, to jest właściwie podstawa.

GrotaBryza
22-08-2014, 12:17
To też fakt na który trzeba zwrócić uwagę,czyli dobrze,odpowiednio dobrana bielizna- po domu można pokusić się o stanik sportowy,jest luźniejszy i bardzo wygodny,wiem to z własnego doświadczenia. A poza tym jak wspominamy- masaże oraz kremy,po jakimś czasie kondycja skóry ( nie tylko piersi ale i całokształtu) ulegnie zdecydowanej poprawie.

JadziaDax
15-02-2016, 15:29
Woda, masaż i dobry kosmetyk, zwłaszcza jak się piersi zmieniają, na przykład w czasie i zaraz po ciąży. Mi wtedy bardzo pomógł krem o nazwie MAMA-CARE Kuracja do biustu 5w1 Efektimy. Z czystym sumieniem polecam, tym bardziej, że też nie jest drogi.

invisible20
25-03-2016, 21:06
A ja smaruję zwykłym, akurat używanym balsamem do ciała, ale systematycznie, bo codziennie po każdej kąpieli.

JadziaDax
12-04-2016, 17:34
No pewnie że tak systematyczność to klucz. Pod tym kątem pisałam właśnie o MAMA CARE

JadziaDax
07-06-2016, 13:06
Ja stosowałam przy dużym i rzeczywiście, trzeba się przyłożyć. Świetnie podziałała kuracja do biustu 5 w 1 z Mama Care Efektimy

invisible20
22-12-2016, 16:10
Do niedawna używałam serum do biustu od Bielendy, kiedy je wykończyłam, kupiłam balsam do ciała z tej samej firmy w postaci olejku do ciała w kremie. Chciałam mieć wreszcie jeden kosmetyk do pielęgnacji całego ciała, a nie osobny preparat do biustu, osobny na cellulit czy na rozstępy. Olejek w kremie spełnia wszystkie moje oczekiwania, mając w sobie zalety kremu i olejku. Ma bardzo ładny zapach, dobrze nawilża, nie tłuści ubrań i się nie lepi. Na pewno kupię go jeszcze nie raz.

JadziaDax
19-01-2017, 23:21
Z mama care jest bardzo dobre kuracja do biustu, uratowała mi poczucie własnej wartości w bliźniaczej ciąży.

JadziaDax
14-03-2017, 00:10
Masaż i dobre kosmetyki. Te ostatnie to dla mnie Push Up od Floslek.

invisible20
02-04-2017, 18:55
Dobre są też masła do ciała od Bielendy z wegańskiej serii Vegan Friendly, mają naturalny skład i nie zawierają surowców pochodzenia zwierzęcego. Do biustu się nadają, bo dobrze nawilżają i regenerują skórę, szybko się wchłaniają i mają delikatne, subtelne zapachy.

JadziaDax
14-05-2017, 23:22
Bardzo dobrą reakcję miałam na krem ujędrniający Push Up z Floslek.

elzbieta81
02-06-2017, 12:23
To podobnie jak ja. Bardzo lubie jak moj chlopak wsmarowywuje ten krem hehe

JadziaDax
20-06-2017, 23:21
Po ciąży moje poczucie własnej wartości uratował Push Up Floslek.

JadziaDax
13-07-2017, 23:14
Na moje piersi fajnie zadziałał push up Floslek.

Cosabella
20-07-2017, 14:08
Najlepsza pielegnacja to masaż. Piersi są jędrne. kremytez pomagaj,ale jak masujesz miejsce cągle to staje sie jedrne tak jak masaż na celulit.
święte słowa, taki masaż to i przyjemne i pożyteczne ;)

Trynia
30-07-2017, 13:39
Na ujędrnienie biustu na pewno pomoże mezoterapia igłowa. Skóra po serii zabiegów jest ujędrniona i nawilżona. Takie zabiegi robią w Vici Clinic w Krakowie, teraz mają zniżkę na pierwszy zabieg :)

kinimini
07-08-2017, 17:05
Ja uzywam takiego fajnego balsamu z ziaji z edycji modelujacej. Mam wrazenie ze skora jest duzo bardziej ujedrniona a biust ma ladny ksztalt :)

cass
22-12-2017, 10:58
Kochane chyba nie wierzycie , ze jakiekolwiek kremy czy specyfiki z drogerii są w stanie powiekszyć albo ujedrnić biust? Takie kosmetyki moga nawilżyć skóre,poprawić jej jędrność i przez to biust może się wydawać ciutkę większy.Ale w rzeczywistości nie jest powiększony.
Jedyne metody na powiekszenie biustu, które mogą przynieść efekty to:
powiekszenie implantami
ewentualnie przeszczepienie tłuszczu z jednej części ciała w biust

W Krakowie polecana jest klinika doktora Jedrysa: http://chirurgplastyczny-krakow.pl/

marcela22
08-01-2018, 19:28
No ja tak wlasnie czytam i czytam te komenty i od zmyslow odchodze czy rzeczywiscie tak moze byc... Sorki, ale pielegnacja jak sama nazwa wskazuje jest pielegnacja a nie wplynie na powiekszenie... tutaj w gre wchodzi jedynie zabieg. Moja siostra robila sobie zabieg u nich Powiększanie piersi - Chirurgia (http://www.wbienkowski.pl/chirurgia-plastyczna/powiekszanie-piersi/) A uzupełniała własną tkaną tłuszczowa wiec i szkorzystaly na tym jej uda. Efekt jest mega naturalny. Nie nie skacze, piersi sa delikatne, bardzo prawdziwe i z tego co opisywala czule. Kremami walczyla kilka lat i ani ksztalt ani wielkosc sie jakos nie zmienily

JadziaDax
13-03-2018, 23:05
Mi poczucie własnej wartości uratował Push Up Floslek.

violeta
17-04-2018, 04:23
oj trzeba z wyjątkową uwagą dbac o swoje piersi :) przecież to tak cudowny atrybut kobiecości :) od drugiego trymestru ciaży smarowałam moje piersi specjalistycznym olejekiem bio-oil. rewlweacyjny preparat przebadany klinicznie dający super efekty. rozstępy które się pojawiły na piersiach są zdecydowanie mniej widoczne, a cała skóra na nich jest super nawilżona i gładka :) jak dla mnie super skuteczny olejek :)

JadziaDax
30-05-2018, 01:50
Push Up Floslek, potem długo nic.

Agnez
06-06-2018, 08:24
Najważniejsze, żeby sobie badać regularnie piersi i robić co jakiś czas mammografię :) Rozmiar nie jest ważny...

Kaśkak
14-12-2018, 22:24
Biust to atut kobiety więc nie można się jego wstydzić! Nawet w rozmiarze e85 (https://www.gaia.com.pl/biustonosz/kopa/filtr/rozmiary/e85-1.html) można czuć się kobieco i komfortowo. Wszystko siedzi w głowie ale jak zaakceptujesz siebie, to zobaczysz, że świat nie jest taki straszny
:ok::ok::ok: