PDA

Zobacz pełną wersję : Zespół Sjögrena



Zen.
20-08-2012, 23:46
Spotkałyście się w swojej pracy z tą chorobą?

Wertując różne ciekawe strony w internecie natrafiłam na wpis jednej dziewczyny, która napisała, że założyła pani rzęsy, po 1 dniu spuchly deliektnie oczy i bardzo swedziała powieka, nie ropiała... klej świeży, rzęsy założone prawidłowo - no i właśnie- co teraz? Wiele pań zwaliło by winę na rzęsy, klej, złe wykonanie. A tu diabeł tkwi w czymś innym.

Zespol sjorgena to choroba,ktora ma podloze autoimunologiczne wystepuje suchosc skory i rowniez blon sluzowych nosa oraz zmiejszone wydzielanie lez -suche oko-podraznily powieke i stad opuchlizna i swedzenie . Co ważne - Zespół Sjögrena jest drugą co do częstości występowania chorobą autoimmunologiczną po reumatoidalnym zapaleniu stawów i podobnie jak większość kolagenoz częściej spotykany jest u kobiet najczęściej po 40 roku życia.

Do typowego obrazu zespołu Sjögrena należą trzy objawy (sicca syndrome)[1]:
suche zapalenie rogówki i spojówki (keratoconjunctivitis sicca) i wysychanie oczu (xerophtalmia) jako skutek upośledzenia wydzielania łez – uczucie piasku pod powiekami, pieczenie, drapanie, przekrwienie spojówek,
suchość błony śluzowej jamy ustnej (xerostomia) wskutek uszkodzenia ślinianek – problemy z żuciem, mową, odczuwaniem smaku, szybko postępująca próchnica i problemy z użytkowaniem protez,
nacieki zapalne z limfocytów w badaniu histologicznym.

Z tego co wyczytałam ( ach ta ciocia wikipedia) zespół suchego oka to zupełnie coś innego, ponieważ zespół suchego oka ma podłoże środowiskowe, można go nabyc w wyniku np noszenia soczewek i tak dalej, natomiast etiologia zespołu sjogrena jest nieznana, choć przypuszcza się, że pewną rolę może odgrywać infekcja wirusami EBV, CMV, HCV i HIV.

Pisząc ten post pare informacji skopiowałam z wikipedii, ale chcę zwrócić uwagę na problem- kleimy rzesy, powinnyśmy znać choroby okolic oczu które mogą miec zwiazek z przedłuzaniem rzęs, ta niewątpliwie ma- pomocne przy roszczeniach klientki, że coś się dzieje nie tak po aplikacji. Nie znaczy to, że każdą klientkę musimy od razu wysyłać do lekarza na szereg badań, ale warto znać taki problem :). Ja spotkałam się z nim po raz pierwszy (dobrze, że tylko w teorii), myślę że mało która z nas miała o tym mówione na szkoleniu - a przynajmniej ja nie.



Ps. Pani u której ten problem wystąpił nie dostała zakazu noszenia przełużonych rzęs, chyba że sztuczne łzy nie pomogą- wówczas trzeba ściągnąć.

marchewkowy_las
22-08-2012, 15:57
może warto ten temat podpiąć do http://forum.wzorki.info/rzesy/6164-rzesy-wada-wzroku-choroby-oczy.html

dzikakura
22-08-2012, 19:27
No proszę, nie spotkałam się z tym zespołem, choc pewne objawy pewnych pan mi na to wyglądały co stoi normalnie napisane w formułce