PDA

Zobacz pełną wersję : Kasa fiskalna - obowiązek?



asia
16-07-2009, 14:12
oto dzisiejszy news z rmffm:

Paragon fiskalny dostaniemy nawet w gabinecie lekarskim

Zapadł wyrok w sprawie kas fiskalnych. Trybunał Konstytucyjny za niezgodne z prawem uznał przepisy, na mocy których minister finansów uznaniowo określa, kto musi, a kto nie używać kas fiskalnych. To oznacza, że paragon fiskalny otrzymamy teraz wszędzie, nawet w gabinecie lekarskim, a nasza relacja z medykiem będzie traktowana jako czysto handlowa.

< fot. Archiwum RMF FM
Kasa fiskalna służy bowiem do rejestracji obrotu i podatku od sprzedaży detalicznej. Doktorzy czy adwokaci będą więc po prostu sprzedawać swoje usługi. Dla klientów zmieni się niewiele, ale przykładowy lekarz czy prawnik będzie teraz musiał codziennie po zakończeniu pracy wykonać na swojej kasie tzw. raport dobowy fiskalny, który na trwałe zapisze w pamięci kasy kwotę całodniowego utargu.

Ile taka przyjemność będzie kosztować? Zakup kasy fiskalnej to wydatek rzędu od półtora do dwóch tysięcy złotych.


Paragon fiskalny dostaniemy nawet w gabinecie lekarskim :: Fakty :: RMF FM (http://www.rmf.fm/fakty/?id=158828)

Przykładem tu jest lekarz - osoba wykonująca wolny zawód i rozliczająca się z ryczałtu lub karty (z karty, czyli nie trzeba zbierać paragonów itp)

czy wobec tego my też będziemy wkrótce musiały obowiązkowo mieć kasy fiskalne?

annie82
16-07-2009, 18:33
Ja jestem za. Wszyscy praktycznie muszą mieć kasy fiskalne. a ci co najwięcej zarabiają i kłapią dziobami to nigdy sie nie rozliczali ze swoich dochodów oficjalnie zwłaszcza lekarze,adwokaci,prawnicy itp. W końcu ktoś im sie do dupy dobrał.

Kamis
16-07-2009, 20:01
Z jednej strony może i dobrze ale ci co chcą kombinować i tak będą a to jest kolejna przeszkoda dla tych którzy chcą założyć swój mały biznes.

Fusil
16-07-2009, 20:20
trzeba przewyższyc pewien obrót roczny o ile dobrze pamietam to z 2 lata temu było to około 40tys. euro w skali roku i wtedy kasa jest obowiązkowa :) także nie ma co sie martwic:)

asia
16-07-2009, 21:08
Fusil chodzi o to że teraz ma być zawsze obowiązkowa. Może to i dobrze, ale:

1) więcej biurokracji
2) nie rozumiem jaki będzie sposób podatkowy biorąc pod uwagę że rozliczamy się z karty, po prostu tak czy inaczej będzie trzeba przedstawiać wyciągi? i nie ważne jakie one będą i tak będzie stały podatek z karty? pytam, bo nie rozliczałam się nigdy z takiej kasy i nie wiem nic na ten temat.

ponadto, uważam że dla tych najmniejszych firm to tylko przeszkoda.

a jak wy myślicie?

Fusil
17-07-2009, 00:29
proponuje się przejść do urzędu skarbowego i się spytać , nie siedzę w tym na tyle więc nie chce nikogo wprowadzić w błąd :) ale watpliwe jest to , ze nagle każdy ma mieć kase ,bo wtedy bezsensu by była karta, ryczałt no ale jak to bywa w naszym kraju to różnie się może zdarzyć:cisza:

asia
17-07-2009, 14:03
właśnie mam nadzieje że nie zlikwidują karty..

kachna831
10-09-2010, 11:45
Jak to jest z tą kasą... Otwierając gabinet kosmetyczny muszę mieć ją od razu czy dopiero po przekroczeniu jakiejś tam kwoty?? :huh:

KaMiLaC.
10-09-2010, 12:09
mozesz miec kase ale nie musisz :D
zalezy od tego jaki rodzaj prowadzenia dokumentacji rachunkowej wybralas :)
do wyboru masz: ksiegi rachunkowe, podatkowa ksiazke przychodow i rozchodow i inne ewidencje :D
potem okreslasz sposob rozliczania - Vat, zasady ogolne itd.
zazwyczaj na Vacie kasa jest wskazana, ale to tez od jakiesjs tam kwoty dochodu :)
ja bedac na ksiazce moge miec kase - ale nie musze :D moim dowodem księgowym - paragonem/rachunkiem - jest dowód wewnętrzny :D

Anna Kosińska
10-09-2010, 18:03
w pierwszm roku działalności wcale nie trzeba posiadac kasy fiskalnej jesli nie przekroczysz 20 tys zł..to samo w drugim roku jesli nie przekroczysz 40tys zl wiec w tym czasie jestes na ewidencji sprzedazy..ja jestem vatowcem i takie zasady Mnie obowiazuja w kazdym badz razie..
a wydaje mi sie delkatna głupota kupowanie kasy fiuskalnej dla swiezych przdsiebiorców ..strata pieniedzy

asia
10-09-2010, 23:05
zauważcie że ten artykuł wrzucałam rok temu, jednak widać środowiska (zapewne głownie lekarsie hyhyhy) wolnych zawodów musiały skutecznie zaprotestować, ponieważ cisza nastała w tej dziedzinie :D:D

KaMiLaC.
10-09-2010, 23:12
Asia no i szczescie a raczej cale szczescie ze zastrajkowali bo se nie wyobrazam wbujac na kase...007 - żelowanie stóp..175 - akryl clear 15 g..453 - kwiatek akrylowy :D :haha:

ale tak szczerze mowiac to wcale nie jest zle dla tych leniwych :D bo nie cza np dowodu wewnetrznego wypelniac :D albo ew. sprzedazy :D

kobietazpazurem
11-09-2010, 13:14
my w salonie także nie posiadamy kasy- jesteśmy na ewidencji :)

paznokietki000
28-09-2010, 01:37
A jak wygląda prowadzenie takiej księgi rachunkowej ??
To może być zwykły zeszyt w którym na każdej stronie zapisuje godzinę, rodzaj i cenę wykonanego zabiegu danego dnia ? czy to ma być np napisane na komputerze , wdrukowane i ubrane w koszulkę leżeć w segregatorze ? :huh:
Opowie mi któraś jak to ma wyglądać ? i kiedy trzeba to przedstawić i komu ? :D proszę o pomoc :*

Agnieszka Praska
28-09-2010, 08:02
kasiazke kupuje sie w sklepie z drukami albo US:)

moja ksiazke porwadzi ksiegowy a ja na codzien mam prowadzic zeszyt i w niego wpisywac date, rodzaj uslugi i cene;) i tak codziennie bo pozniej wg zeszytku bede rozliczona na ksiazce:)

barbara_kawka
28-09-2010, 09:45
kasiazke kupuje sie w sklepie z drukami albo US:)

moja ksiazke porwadzi ksiegowy a ja na codzien mam prowadzic zeszyt i w niego wpisywac date, rodzaj uslugi i cene;) i tak codziennie bo pozniej wg zeszytku bede rozliczona na ksiazce:)

a taki zeszycior nazywamy ewidencja sprzedazy :) dla ulatwienia sobie pracy mozna kupic tez takie cos ale napewno taniej wychodzi zeszycik ;)

Evelyn.
28-09-2010, 10:20
ale do ewidencji sprzedaży wystarczy wpisywać całodniowy utarg bez określania godziny... (niestety to mój ostatni rok bez kasy... dłużej nie da się wymigiwać;()

paznokietki000
28-09-2010, 13:59
Czyli jeśli ktoś jest sumienny to obejdzie się bez księgowej ? :D

dzoana
06-10-2010, 14:39
zadam pytanie Kamili, bo tak mi wpadlas w oko :D
czyli jak zapisujesz sobie gdzieś tam swoje zarobki, to tak wlasciwie mogłabyś połowy nie zapisac i rozliczyć się tylko z połowy żeby więcej na tym zarobić, dobrze rozumiem tą politykę? :D nie mówie,ze tak robisz,ale taka możliwość jest no nie?

paznokietek1000
06-10-2010, 15:56
pewnie, że jest ale tu można się pogubić, i zależy wszystko od sumienia, dodatkowo, nie wiesz kogo przyjmujesz, i weźmy np. przyjdzie klientka wykonasz jej jakąś usługę, ona sobie zanotuje kiedy i co miała robione i potem wraca na kontrol, sprawdza jej usługi i zapłaty nie ma zaksięgowanej, i co wtedy..., aż boję się myśleć

KaMiLaC.
10-10-2010, 14:22
Dżoana przychód nie udokumentowany paragonem faktura czy innym dowodem fiskalnym wpisuje w ewidencje sprzedazy :) jest to tzw przychod nieudokumentowany :D
co do ukrywania zarobkow to tak jest jak mowi Paznokietek :) strach na maxa!
szkoda nerwow i psucia sobie opinii a tym bardziej od razu podpadać US:D
ja wpisuje wsio :D i chyba mi za malą ksiazke dali bo nawet jak kupie papier toaletowy za 5 zl to wpisuje i jak sprzedam ozdobe za 3 to tysz :haha:
dokumenty do US przechowuje w salonie wiec jak wpadna na kontrol to od razu maja je do wgladu wraz z udokumentowaniem co i kiedy i jak :D

paznokietki000
11-10-2010, 18:13
No właśnie miałam taki sam dylemat jak dzoana :huh: Ale szkoda nerwów ... :D

FiskalLine
14-10-2010, 10:18
A ja nawiążę do do początku rozmowy - wśród urządzen jest już duża konkturencja dlatego łatwo znaleźć kasę , która kosztuje poniżej 1000 złotych. Zważywszy, że dostajemy zwrot większości gotówki zainwestowanej w kasę nie jest to takie staszne, zwłaszcza w porównaniu do strachu przed fiskusem :) Zresztą przy stosunkowo niskim dochodzie nie opłaca się kombinować dla paru złotych.

Ponieważ kasy wiążą się z zakupem rolek papieru warto przekalkulować zakup kasy z kopią elektroniczną - różnica w cenie w porównaniu do zwykłej jest rzędu 300 zł ale w trakcie użytkowania zwraca się ta różnica z nawiązką (w końcu kupujesz 2 razy mniej rolek). Im więcej paragonów wydawanych dziennie tym szybciej zniweluje się tą różnicę.

dzoana
14-10-2010, 14:57
PYTANIE NA GORĄCO:

dziś bylam w UP i zwolniło się miejsce na tygodniowy kurs (czy cos takiego) z założenia własnej działalności gospodarczej, po którym mam zagwarantowane dofinansowanie...
No i moje pytanie brzmi: czy zdąże wyrobić się ze wszystkim do około połowy grudnia? Bo jakoś wtedy przyznali by mi pieniążki... i sama nie wiem czy jest aż tak dużo załatwiania.. jeszcze nie mam lokalu ani nic... nawet nie wiem za co się wziąć :P co jest porzebne...
No i żeli, akryli itp nie mogę kupić za te pieniądze nie? tylko wyposażenie, typu meble, a np. fotel kosmetyczny i frezarkę moge? bo już sama nie wiem...
po prostu chcę żebyście mi powiedziały czy będe w stanie ze wszystkim się wyrobić w takim czasie...
Bo wiadomo- lokal, odmalować, wyporządzić za własna kasę.. heh.. co myślicie?


(ups.. miało być w temacie "jak szukac pracy jako stylistka paznokci?"... plasiam...)

paznokietki000
20-10-2010, 16:09
Wiem że u mnie w mieście (tzn:Łódź) najpierw trzeba wynająć lokal , żeby złożyć wniosek , bardzo mile widziany jest również biznesplan, który pozytywnie wpływa na rozpatrzenie wniosku.
Wiesz , z tego co wiem to w grudniu w urzędach pieniążków już prawie nie ma i jest dużo niższe prawdopodobieństwo że dostaniesz dotację. Warto poczekać do stycznia , wtedy możesz na samym początku zapisać się na kolejny kurs, z racji tego że bezrobotnemu raz na rok przysługuje taki i zrobić wszystko pomalutku, wszystkiego dokładnie się dowiedzieć , zapiąć wszystko "na ostatni guzik" :D Kiedy w urzędach na początku roku rzucają kasę , to nie ma takiej siły żebyś nie dostała.
Na aktywa obrotowe , można przeznaczyć 40% pieniążków czyli ( żele , akryle itp) , 60% przeznaczamy na wyposażenie ( fotele, krzesła , biurko , lampka, wieszak , szafka , frezarka , lampa UV, pędzle)-wszystko to co jest trwałe i czego "nie ubędzie" , odświeżenie lokalu , reklamę itp :) Musisz dokładnie dowiedzieć się jak jest u Ciebie w mieście ,bo wiem że w każdym są inne wymagania.
Do wniosku bardzo mile widziane są certyfikaty które otrzymałaś z własnych funduszy jak i te które zdobyłaś przez dofinansowanie z urzędu , wszelkiego rodzaju dyplomy z konkursów ( tych na forum np.) , oraz dyplomy. Jeśli posiadzasz stronę internetową , to można zamieścić jej adres , po czym w biznesplanie napisać że jest Ci potrzebny laptop oraz aparat , do tworzenia strony , oraz albumu ze zdjęciami ;)

Ja osobiście składam wniosek na początku roku :]
Trzymam kciuki za Ciebie :*

dzoana
31-10-2010, 13:01
tak tez zrobiłam, jeszcez się wstrzymałam ;) ale dzięki kochana :D

Nata
27-02-2011, 23:32
Hej, mam gorącą prośbę. Pracuję w sekretariacie kliniki i może któraś z Was kupowała do swojego gabinetu, salonu kasę fiskalną.. :) Czy Może mogłybyście mi mi coś doradzić? Polecacie jakieś modele? Eh żeby jeszcze były łatwe w obsłudze! :)

KarolciaK
09-09-2011, 16:40
no i własnie mam pytanie, czy podnajmujac stanowisko tez trzeba miec wlasna kase fiskalna, czy mozna sie rozliczac w inny sposob?

---------- Dodano o godzinie 15:40 ---------- Poprzedni post był napisany Wczoraj o godzinie 16:14 ----------

odpowie ktoś??:(

Jerzy Kwieciński
15-02-2012, 11:56
Tak, powinnaś mieć osobną kasę fiskalną.
Każda kasa jest przypisana do jednej firmy, do jednego NIP-u. Jeśli więc masz swoją działalność i świadczysz swoje usługi w lokalu innej firmy, to powinnaś mieć osobną kasę.

Powinnaś, ale nie musisz.

To zależy, jakie masz obroty. Jeżeli w roku, w którym założyłaś działalność sprzedaż nie przekroczyła 20 tys. zł, to nie musisz. A w kolejnym roku - jeśli nie przekroczyła 40 tys. zł - też nie musisz.

Trzeba tylko ewidencjonować (zapisywać) sprzedaż (to nie dotyczy karty podatkowej).
No i jeśli klientka będzie chciała potwierdzenia, że skorzystała z Twoich usług, musisz jej takie dać. Najlepiej rachunek uproszczony.

Ale kasa tak naprawdę dużo nie kosztuje.
Do gabinetu kosmetycznego wystarczy taka prosta, do 1 tys. zł (nie wystawiasz bowiem dziesiątek, czy setek paragonów dziennie).
A zważywszy na to, że można odzyskać zwrot wydatku na zakup kasy fiskalnej, to de facto taka kasa będzie kosztować ok. 200 zł. Maksymalny zwrot wynosi 700 zł, do 90% ceny netto.

Evelyn.
26-11-2012, 21:00
przepisy zmieniają się od stycznia, już nawet w kolejnym roku dochód nie może przekroczyć 20 tyś. zł... także ja muszę mieć kasę od stycznia:placz:
koszt 1400 zł, z tego 700 zwraca urząd skarbowy... ale 700 zł ciężko zarobionych niestety do tyłu:/:

Agnieszka Praska
27-11-2012, 10:02
evelyn dopytaj bo przepisu zmieniaja sie 1 stycznia, wiec wejdziesz w kase jak przekroczysz 20 tysiecy w 2013r.
w tej chwili jestesmy na 40 tysiacach, jesli do 1 stycznia nie przekroczysz tej kwoty to :licznik: sie zeruje i odlicza do 20 tysiecy w nowym roku.
tak zrozumialam artykul odnosnie zmian przepisow
jutro zadzwonie do ksiegowego i dopytam na 100%:)

---------- Dodano o godzinie 09:02 ---------- Poprzedni post był napisany Wczoraj o godzinie 21:18 ----------

dzwonilam, do ksiegowego i juz wszystko wiem ;)
jesli zakladalas dzialalnosc w 2012 r i przekroczylas 20tysiecy to od stycznia wchodzisz w kase natomiast jesli jestes na progu 40tysiecy w obecnej chwili i nie przekroczysz tej kwoty do konca roku to nie wchodzisz w kase ;)
to rozporzadzenie jeszcze nie weszlo i nie wiadomo czy wejdzie, narazie chca je wprowadzic ;)
jesli wejdzie od 1 stycznia to uchwala nie dziala wstecz, tylko od stycznia bedzie ci sie odliczalo do tych magicznych 20tysiecy jak pisalam wyzej ;)

Evelyn.
27-11-2012, 10:14
agulusia a właśnie moja księgowa mi to powiedziała. Jeżeli w kolejnym roku działalności( a mój mąż otworzył na siebie w 2010, wcześniej od 2004 miałam na mnie) przekroczy się 20 tyś. rocznego przychodu to wchodzi się na kasę fiskalną. Mogłabyś podać link do artykułu?? Wysłałabym księgowej mojej(ps. to księgowa z długoletnim stażem i renomowana...)

Agnieszka Praska
27-11-2012, 12:24
Jeżeli w kolejnym roku działalności( a mój mąż otworzył na siebie w 2010, wcześniej od 2004 miałam na mnie) przekroczy się 20 tyś. rocznego przychodu to wchodzi się na kasę fiskalną.
w tej chwili ten prog obejmuje tylko mlode firmy dzialajace do roku
przepisy nie dzialaja wstecz ;)
jestem w tej samej sytuacji co ty w tej chwili(tez dzialalalnosc zalowylam w 2010) ;)
jesli ksiegowa mowi ze wchodzisz w kase od stycznia mozliwe ze przekroczysz 40tysiecy do konca roku, moj ksiegowy bardzo pilnuje takich spraw bo to jedno z najwiekszych i najbardziej renomowanych biur w moim miescie, przygotowuja przetargi i naprawde pilnuja spraw klienta
prosze artykul Podatki 2013: Kasy fiskalne &ndash; zmiany limitów zwolnień (http://www.podatki.biz/artykuly/podatki-2013-kasy-fiskalne-zmiany-limitow-zwolnien_16_18199.htm)
jesli wchodzi od nowego roku to dopiero od wtedy obowiazuje ;)
najwazniejsza czesc artykulu

Dodatkowo podatnicy, którzy korzystali ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania do dnia wejścia w życie projektowanego rozporządzenia (tj. do dnia 1 stycznia 2013 r.)

narazie to tylko projekt ktorego jeszcze nikt nie klepnal zeby wszedl w zycie :) w polowie grudnia dopiero bedzie wiadomo czy wejdzie

Aneta :)
28-02-2013, 20:57
Witam dziewczyny mam taki sam problem z kasą z tym, że w moim US pan mnie poinformował o tym, że jak przekroczyłam w zeszłym roku (2012) dochód 20 tys zł to juz od 1 marca mam mieć u siebie kasę. Wiec jak to tak naprwdę jest czy kazdy urząd ma inną interpretację przepisów:/:

Zen.
28-02-2013, 22:35
Jesli przekroczyłaś to od jutra kasa fiskalna.

wisienkakwspz
10-10-2013, 11:28
Dziewczynki i mnie dopadł obowiązek wprowadzenia kasy i stąd moje pytanie - jak rozwiązałyście sprawę z kodami? Czy wystarczy np. "przedłużanie paznokci" czy "przedłużanie rzęs", a co jak robię uzupełnienia? I co z zabiegami na twarz - na każdy macie inny kod? Pomóżcie, bo w następnym tygodniu idę kupić kasę i sprzedawca kazał mi te kody wymyślić... Masakra :/:

sztynka
10-10-2013, 11:57
Wisienka, a nie możesz mieć jednego kodu? Ja mam full usług w gabinecie. I pazurki i zabiegi na ciało, twarz i mam ustawione kod PLU 1 to sprzedaż kosmetyków, a kod PLU 2 to zabiegi kosmetyczne. Z tego co wiem wszystkie zabiegi mają tę samą stawkę opodatkowania, więc jaki sens jest bawić się w kodowanie poszczególnych usług? Jeśli już musisz, ale nie wiem czemu, to ja bym dała kod 1 na zabiegi na ciało 2 zabiegi na twarz (jeśli wykonujesz) 3 stylizacja paznokci 4 stylizacja rzęs 5 wizaż

wisienkakwspz
10-10-2013, 13:22
Widzisz a u Nas US się czepia jak masz za mało kodów, bo twierdzą, że po takich ogólnych nie można stwierdzić dokładnie jaka to usługa była :/: i z tego co mi koleś w sklepie mówił to jak mam zabiegi na twarz to właśnie mam sobie wymyślić jak to rozbić, bo taka nazwa ogólna nie przejdzie... i właśnie dlatego zastanawiam się jak to zrobić bo będę mieć chyba z 30 kodów :/: I do tego jeszcze sprzedaż kosmetyków detalicznych :huh:

Ladyss
10-10-2013, 17:42
sztynka radzę Ci czym prędzej sprecyzować swoje nazwy na kasie fiskalnej:/: Wszedł obowiązek precyzowania swoich usług i sprzedawanych produktów. Na paragonie ma być dokładnie widać za co zapłacił klient.
Ja mam paznokcie żel, hybryda, zdjęcie żel, zdjęcie hybryda, pedicure, henna, regulacja, rzęsy 1:1, zdjęcie rzęs, manicure japoński, manicure, malowanie i tak dalej. Jak robię przykładowo manicure z malowaniem to wstukuje kod manicure i drugi kod do malowania. A jak sprzedajesz kosmetyki to musisz podać ich nazwę. To tylko groźnie brzmi, naprawdę taka ilość kodów nie sprawia mi żadnych problemów a kasę mam dopiero od tego miesiąca.

śmieszna
11-10-2013, 00:14
zgadza się. należy nazwać produkty/usługi, które sprzedajemy. Jest nowe rozporządzenie i ono narzuca nazywanie produktów. Pan montujący nam ostatnio kase powiedział tak: nie może być np. warzywo tylko ogórek. My mamy 27 kodów i nie jest strasznie.

zyza
11-10-2013, 22:04
no wlasnie od 1.10 jestem szczesliwą posiadaczka malego urzadzenia kasowego :) i mi tez w serwisie panowie mowili ze mam porozbijac a ksiegowa mowi ze nie trzeba... masakra chyba dla swietego spokoju porozbijam :)

Ladyss
11-10-2013, 23:34
zyza księgowa wprowadza Cię w błąd :( kurcze takie pieniążki się im płaci, one powinny być z tym wszystkim na bieżąco. A jak dostaniesz mandat to ona tego za Ciebie nie zapłaci, a powinna w takiej sytuacji. Ja się spotkałam z księgową która mi wmawiała że duży zus to 600 zł a nie tysiąc, sprawy nie skomentuje po prostu.

Agnieszka Praska
12-10-2013, 11:14
O takie rzecZy nalezy dzwonic do skarbowki ;) mnie w skarbowce powiedziano ze az na takie drobne rozbijac nie trzeba wystarczy cennik ;) i jesli na kasie mamy manicure a robimy komus np mani z malowaniem to wbijamy mani i odpowiednia cene dla mani z malowaniem , tak samo z hybryda ;) wkoncu nazywa sie to manicure ;) a na poszczegolne elementy to w spozywce i warzywniakach ale my ogorkami nie handlujemy :D kwiaciarnie tak samo dzialaja ja my ;) nie maja na kasach kazdej odmiany wbittej tylko np kwiaty ciete, bukiet, przybranie :P

sztynka
12-10-2013, 16:04
Mi to w sumie wisi, bo to nie moja działalność, ale miałyśmy teraz kontrolę ze skarbówki przedwczoraj i Panie mówiły, że jest ok. Ważne by ten paragon był i tyle.

zyza
12-10-2013, 18:01
Agulusia ale nam kazali na poczatku dwa kody nie wiecej czyli zabiegi na twarz i paznokcie np... dlatego chyba wlasnie musze uszczegolowic mani a pedi a hybryda a zel :)
ps. czy ja moge sama wykasowac sobie pozycje i od nowa wprowadzic? czytam w intrukcji ze moge wykasowac ale musze wydrukowac potwierdzenie zmiany a na puste pola smialo moge kody wprowadzac. :)

Agnieszka Praska
13-10-2013, 22:55
U mnie na kasie jest tak
Manicure,pedicure,styliz pazn,styliz rzes, zabiegi cialo, zabiegi twarz, depilacja,makijaze,henna,regilacja,szkolenia i jeszcze cos o czym na bank zapomnialam ;)
Nie wiem jaka masz kase ale na elzab mini podobno sie da ;)

Ladyss
14-10-2013, 22:21
Aga ale ja nie mam aż takich szczególików, chciałam tylko podać przykład jak można łączyć kody żeby nie robić np Manicure french, manicure kolor, manicure odżywka :) a że mnie babka ze skarbówki nastraszyła to wbijam mani + malowanie. Ale to już nie od dziś wiadomo że urzędnicy to mistrzowie trollingu więc będzie 100 wersji tego jak to powinno wyglądać :P

Vika
18-10-2013, 15:08
Powiedzcie mi jak założę firmę w przyszłym miesiącu to ile czasu mogę funkcjonować na zasadach ogólnych z księgą przychodów i rozchodów bez kasy fiskalnej ? Czy to jest tak, że rok i po roku musowo czy dopiero jak przekroczę 20tys?
Gubię się już w tym, każdy mówi co innego.

Ladyss
18-10-2013, 19:01
Ogólnie wchodzisz na kasę po przekroczeniu 20 tys przychodu. Ale podobno jest tak, że osoby zakładające działalność już pod koniec roku mają ten próg zmniejszony o stosunek odpowiadającym liczbie miesięcy. Tak przynajmniej mi powiedziała księgowa jako ciekawostkę, w szczegóły jaka to by była kwota nie wchodziłam bo mnie to nie obowiązuje :/:

Agnieszka Praska
19-10-2013, 11:03
W zaszlym roku jak obnizali progi bylo mowione ze od 2014r wszyscy wchodza w kasy i progi zostana zniesione od stycznia, jak jest nie wiem mam kase i przestalam to sledzic ;) najlepiej uderzyc do zorientowanego ksiegowego :D

sztynka
08-11-2013, 11:20
No więc w Lublinie od stycznia 2014 też musimy mieć porozbijane kody, właśnie weszło jakieś rozporządzenie. Tak, więc US będzie miał czarno na białym jakie są zabiegi, trole jedne. :wow: A kasa to chyba od 2014 to już dla wszystkich ?

tomaszka
07-12-2013, 16:45
Dziewczęta może któraś:* przeczytała w internecie i by wrzuciła link właśnie do tych nazw kasowych dla usług. Wiem, że dziewczyny na forum już troszkę powiedziały, ale może jeszcze cuś macie?

centerbeauty
08-12-2013, 11:33
Ustawa o wyszczególnieniu kodów weszła z dniem 1 października i na ten dzień wszystkie kasy powinny być przystosowane :) My mamy prawe 400 kodów wraz ze sprzedażą.
Tomaszka jeśli chodzi o rozbicie to musisz dopasować do swoich usług.

wisienkakwspz
24-01-2014, 11:09
Chyba jednak w styczniu weszła ustawa, bo ja wprowadzałam kasę w listopadzie i wtedy mogłam mieć np. makijaż, hennę itp tak bardziej ogólnie, a wczoraj wpadły Panie z US i dostałam mandat, bo powinnam mieć np. hennę brwi innym kodem, a rzęs innym... To samo inne usługi, np. jak robię oczyszczanie twarzy i do tego daję maseczkę to na oczyszczanie kod + na maseczkę inny kod, paranoja jakaś :huh:

sztynka
24-01-2014, 20:31
Ustawa weszła w styczniu to na pewno . Wisienka widzę, że u Ciebie jakieś bardzo czepliwe Panie się wzięły. My mamy 27 kodów w gabinecie i przeszło, więc dla mnie to dziwne. Powinni opublikować ogólny wzór kodowania dla wszystkich gabinetów i byłoby w porządku i sprawiedliwie.

wisienkakwspz
25-01-2014, 12:31
sztynka nie chciałam się z paniami kłócić, żeby mi większej kary nie wpisały, ale jak pytałam jak w takim razie mam porozbijać te kody to same nie bardzo wiedziały, więc teraz rozpiszę wszystko na czynniki pierwsze i będę mieć 500 kodów, a klientki paragony na kilometr :P

sztynka
25-01-2014, 15:38
Wisienka masz rację, z nimi lepiej nie zadzierać, tylko potulnie udawać, że żałujesz za grzechy :D Miałam przyjemność pracować w US na przeciw pokoju kontroli i niestety, ale osoby pracujące są takie chamskie na co dzień, także szczerze współczuję. Nie zdziwię się jak do nas przyjdą za rok inne Panie i okaże się, że jednak złe pozycje są :o

Nilvena
26-01-2014, 20:53
A wogóle to kontrola US się jakoś zapowiada? Czy pop prostu wpadają? :)

Selenna
27-01-2014, 03:05
Wpadają,ale lepiej żeby nie wpadali,do tego jakieś prawo z utylizacją śmieci ma wejść,np butelki po zmywaczach itp. trzeba będzie gdzieś oddawać,umowę specjalną z kimś mieć podpisaną,nie wiem dokładnie o co chodzi dlatego piszę tak mało konkretnie.

wisienkakwspz
27-01-2014, 10:48
nilvena ano wpadają i nie obchodzi ich, że coś robisz w tym momencie, ja np. kleiłam rzęsy i musiałam dziewczynę przeprosić na 15 min...

maddy
31-01-2014, 00:31
A powiedzcie kochane, jak już 'wpadną' to co konkretnie chcą sprawdzać? i czy długo taka kontorla trwa? Nie wyobrażam sobie zostawić np. klientki w trakcie zabiegu z kwasami...

agnieszka-nails
31-01-2014, 09:16
Wszystko zależy od osoby która przyjdzie

maddy
31-01-2014, 09:39
Agnieszko, a u Ciebie była taka kontrola? Jeśli tak, to czego sobie życzyli?

sztynka
31-01-2014, 16:46
Wszystko zależy od urzędnika. Ale nie mieliśmy nigdy problemów z obsłużeniem do końca klientki. Kontrola ma się odbyć w godzinach pracy urzędu, które mogą się pokrywać z zabiegami i ja mam prawo ten zabieg wykonać. Jeśli Pani nie pasuje kontrola , to powinna przyjść w innym terminie. Z reguły chcą jakieś dokumenty i miejsce gdzie się z nimi mogą zapoznać, a Ty dokańczasz zabieg w tym czasie.

wisienkakwspz
31-01-2014, 16:55
No widzisz sztynka, a jak ja powiedziałam, że wykonuję zabieg i czy mogłyby przyjść później, albo w innym terminie to powiedziały, że mam obowiązek im udostępnić dokumenty teraz, już... I że jak się nie zgadzam to mogą przyjść z policją... Takie *** mi się trafiły...

asia
01-02-2014, 00:50
no to pech :/ u nas bezproblemowo, zabiegi były wykonywane, Pani sobie chodzila ogladala, zagladala do szaf, szafek, biurek etc etc, dokumenty też chciala wszystkie po kolei, ale bez stresu czy nieuprzejmosci czy czegos

lusill
12-02-2014, 21:19
Chyba jednak w styczniu weszła ustawa, bo ja wprowadzałam kasę w listopadzie i wtedy mogłam mieć np. makijaż, hennę itp tak bardziej ogólnie, a wczoraj wpadły Panie z US i dostałam mandat, bo powinnam mieć np. hennę brwi innym kodem, a rzęs innym... To samo inne usługi, np. jak robię oczyszczanie twarzy i do tego daję maseczkę to na oczyszczanie kod + na maseczkę inny kod, paranoja jakaś :huh:

chyba jaja se robią :wow: ja mam hennę i regulację pod jednym kodem..:/:
mam kilka kodów, tzn tyle ile usług, ale żeby wyszczególniać tak dokładnie to już paranoja, a co my sklep spożywczy prowadzimy czy usługi? :/:

wisienkakwspz
25-02-2014, 17:38
W końcu się zebrałam i porozbijałam te kody - łącznie ze sprzedażą wyszło mi 170, gdzie sprzedaję 25 produktów... a niech mają co czytać :P

nowa2015
02-10-2014, 13:19
Sam zakup kasy fiskalnej to nie jest jakiś mega problem. Dla jednoosobowej firmy można kupić kasę za 1000 zł przy czym jest bardzo duża ulga na zakup pierwszej kasy chyba nawet 90%. Gorzej z tymi wszystkimi przepisami, przeglądami, papierami. Dziewczyny a o tym wiecie???

Kasa fiskalna dla kosmetyczki - w 2015 obowiązkowo? | Kasy Fiskalne 2013 (http://kasyfiskalne2013.eu/kasa-fiskalna-dla-kosmetyczki-w-2015-obowiazkowo/)
Kosmetyczki niezależnie od tego czy przekroczą 20,000zł w roku czy nie będą musiały mieć kasę. WSZYSTKIE!
Dla mnie to porażka. Niedługo nawet sprzątaczka będzie drukować paragon. Zawsze muszą uderzyć w tych najbiedniejszych.

---------- Dodano o godzinie 12:19 ---------- Poprzedni post był napisany o godzinie 12:16 ----------

Od stycznia 2015 dla wszystkich kosmetyczek i fryzjerek bez względu czy osiagają limit 20,000 czy nie. Tu jest o nowym rozporządzeniu - Kasa fiskalna dla kosmetyczki - w 2015 obowiązkowo? | Kasy Fiskalne 2013 (http://kasyfiskalne2013.eu/kasa-fiskalna-dla-kosmetyczki-w-2015-obowiazkowo/)

patinka246
26-10-2014, 11:54
No to fantastycznie...nie dosc ze czeka mnie kasa to jeszcze konczy mi sie ulgowy zus. Mozecie mi powiedziec gdzie tu sens gdzie logika? Jak ja mam na to wszystko zarobic zeby jeszcze cos zostalo? :[ w tym kraju nie da sie zyc! a Wy dziewczyny jestescie na vaci, ryczalcie na karcie? Jak Wam sie najbardziej oplaca?

Izi
26-10-2014, 15:04
Wszyscy mają kasę... maaaam iiii ja :)

Patinka jeśli to Twoja pierwsza kasa to należy Ci się "refundacja". Tzn. jeśli jesteś Vatowcem to masz prawo do ulgi podatkowej a jeśli nie rozliczasz podatku Vat to US może zwrócić Ci na konto refundowaną kwotę. W tej chwili jest to chyba 90% kwoty wydanej na zakup urządzenia do fiskalizacji ale nie więcej niż 700zł (ale to musiałabyś się dokładnie dowiedzieć). Fajną kasę można kupić za ok. 1000zł więc po uldze nie będzie to wcale taki wielki wydatek.

Wszystko wskazuje na to że jednak od stycznia wejdzie ustawa. Ja radzę zaopatrzyć się w urządzenie wcześniej bo może później być problem z jego nabycie, a i ceny na bank skoczą w górę. Tak było ostatnio gdy zmniejszono próg z 40tyś dochodu na 20. Urządzeń w sklepach brakowało a ceny producent podniósł o ok. 300zł na każdej sztuce. (mówię o konkretnym punkcie w Warszawie, nie wiem jak radziły sobie inne sklepy).

A! warto pamiętać że jeśli skorzysta się z refundacji należy prowadzić działalność i używać urządzenia przez co najmniej 3 lata.


Ja osobiście nie jestem Vatowcem i rozliczam się na zasadach ogólnych PKPiR.

sora-imagica
26-10-2014, 21:48
Przeczytałam Wasze ostatnie posty i wystraszyłam się :/ Ale moja księgowa wykonała kilka telefonów i powiedziała, że jest to jedynie PROJEKT i ma minimalne szanse wprowadzenia w życie. A że mam kumatą księgową to jej wierzę i ufam.

Izi
26-10-2014, 22:58
Sora projekt rozporządzenia został przygotowany w lipcu a ma zostać podpisany w listopadzie (czyli niebawem). Na obecną chwilę nie wprowadzono większych zmian więc myślę że wprowadzenie tego rozporządzenia w takiej formie w jakiej podano go w lipcu jest więcej niż pewne.
Ale masz rację do póki nikt nie klepnie;) oficjalnie to nie ma co gdybać.

Przed kasą i tak prędzej czy później nikt nie ucieknie :/: to tylko kwestia czasu. Nawet dla zwolnionych z obowiązku te 20tyś to wcale nie jest dużo. Dzieląc to na poszczególne miesiące wychodzi nie wiele ponad 1600zł.

ania38
26-10-2014, 23:21
Nawet dla zwolnionych z obowiązków,co to znaczy????
jakich obowiązków?

Izi
27-10-2014, 00:08
Aniu, osoby, które nie przekraczają kwoty 20.000 obrotu rocznie są obecnie zwolnione z obowiązku posiadania kasy fiskalnej (mówię tu o usługach kosmetycznych). Od stycznia 2015r limit ten ma być całkowicie zniesiony i wszyscy bez względu na dochody i obrót kasę rejestrującą posiadać będą musieli (o ile rozporządzenie zostanie zatwierdzone). Tyczy to głównie: mechaników samochodowych, lekarzy, prawników, fryzjerów, kosmetyczek i osób świadczących usługi gastronomiczne.

ania38
27-10-2014, 19:56
a wie ktoś może jak na dzień dzisiejszy ma się ta sprawa z kasą fiskalną,,jak i od kogo się dowiedzić czy ustawa weszła czy nie?

agnieszka-nails
27-10-2014, 22:41
od nowego roku niestety wchodzimy w obowiazek posiadania kasy fiskalnej

Izi
28-10-2014, 09:42
Ja bym powiedziała tak:
Na dzień dzisiejszy wchodzimy w kasy od stycznia (tzn. od stycznia wejdzie obowiązek więc od jego powstania są dwa miesiące na zakup i fiskalizację kasy)
Natomiast na 100% będzie to można potwierdzić po planowanym na końcówkę listopada podpisaniu rozporządzenia.

Izi
14-11-2014, 22:48
ROZPORZĄDZENIE ZOSTAŁO PODPISANE!!!!!!!!!!!!

"Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:
....
2) Świadczenia usług:
....
fryzjerskich , kosmetycznych i kosmetologicznych"

Sora, zmień księgową ;)

tomaszka
15-11-2014, 20:10
Poproszę o link do rozporządzenia.:)

Izi
15-11-2014, 21:41
Tu jest plik do pobrania z treścią rozporządzenia w pdf.

http://www.finanse.mf.gov.pl/vat/kasy-rejestrujace/akty-prawne/-/asset_publisher/Id8O/content/rozporzadzenie-ministra-finansow-z-dnia-4-listopada-2014-r-w-sprawie-zwolnien-z-obowiazku-prowadzenia-ewidencji-przy-zastosowaniu-kas-rejestrujacych;jsessionid=8E2C67D3978A7FBC17219107 B1019973?redirect=http%3A%2F%2Fwww.finanse.mf.gov. pl%2Fvat%2Fkasy-rejestrujace%2Fakty-prawne%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_Id8O%26p_p_lifecycl e%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p _col_id%3Dcolumn-2%26p_p_col_count%3D1#p_p_id_101_INSTANCE_Id8O_htt p://www.finanse.mf.gov.pl/vat/kasy-rejestrujace/akty-prawne/-/asset_publisher/Id8O/content/rozporzadzenie-ministra-finansow-z-dnia-4-listopada-2014-r-w-sprawie-zwolnien-z-obowiazku-prowadzenia-ewidencji-przy-zastosowaniu-kas-rejestrujacych?redirect=http%3A%2F%2Fwww.finanse.m f.gov.pl%2Fvat%2Fkasy-rejestrujace%2Fakty-prawne%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_Id8O%26p_p_lifecycl e%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p _col_id%3Dcolumn-2%26p_p_col_count%3D1#p_p_id_101_INSTANCE_Id8O_

moncia2209
23-11-2014, 14:29
dziewczyny jak macie wbite kosmetyki detaliczne do odsprzedazy ??? nie wyobrazam sobie wrzucac w kase 60-70 produktow do odsprzedazy, tak mysle ze moze mozna byloby posegregowac w ten sposob, bardziej ogolnie : krem do twarzy, krem pod oczy, tonik ??? wydaje mi sie ze jak zaczne wbijac kazdy z osobna to zrobi sie straszny balagan :/

botinka
24-05-2016, 15:54
Moim zdaniem każdy powinien ewidencjonować swoje przychody. Też jestem sprzedawcą i korzystam z kasy fiskalnej. Kupiłam ją w firmie Fiscash i jestem z niej bardzo zadowolona. Nie ma się czego bać, obsługa kasy jest bardzo prosta:)

reniusia1002
25-05-2016, 22:04
najlepiej jest wrzucic kazdy porodukt osobno pod nowym kodem wlasnie w ten sposob nie bedzie zamieszanie.mozna rowniez zrobic popgrupowane produkty i wtedy kilka pod jednym kodem.ale osobno jest najlepiej i oczywiscie zanim zostana wpisane dokasy to spisz na karke i zalaminuj wtedy zawsze bedziesz miala pod reka.

agus123
20-05-2021, 18:04
Tematy podatkowe w mojej firmie nie dawały mi długo spokoju więc postanowiłam wynająć doradcę podatkowego aby sprawdził co jest nie tak. Dało mi to oszczędności podatkowe więc zastanówcie się też nad takim rozwiązaniem. Tutaj https://poradniki.net/tax-advisory-poland-konkurowanie-na-lokalnym-i-globalnym-rynku/ możecie o tym więcej przeczytać.

chanah
20-11-2021, 17:09
Posiadanie kasy fiskalnej jest uzależnione od wielu kwestii - warto doczytać sobie przepisy.