Pokaż wyniki 1 do 17 z 17

Temat: Sesja fotograficzna - jak to zrobić z głową.

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Nałogowiec Avatar mucha
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Irlandia
    Postów
    574

    Domyślnie Sesja fotograficzna - jak to zrobić z głową.

    Nie mam pojęcia jak nazwać temat.

    Zakładam temat ponieważ sama sobie poradzić nie mogę a myślę, że się przyda nie jednej z wzorkowiczek.

    Założyłam firmę, pracuję w salonie, przyszedł czas na profesjonalne logo, zakłądanie strony www i co za tym idzie potrzeba trochę profesjonalizmu.

    Mam modelkę i mama fotografa.

    Szukam po różnych stronach i ciężko coś znaleźć. Tu piszą tak tu pisza inaczej.

    Chodzi mi konkretnie o to aby fotograf zrobił zdjęcia mojej modelce i te zdjęcia oddał mnie. Chcę mieć wyłączność na te zdjęcia. Często widzę, że na zdjęciach profesjonalnych fotografów widnieją znaki wodne z nazwiskiem fotografa czy nazwą studia fotograficznego, ja chciałabym tego uniknąć.


    Z tego co zdążyłam wyczytać to muszę mieć umowę z modelką na "prawo do wykorzystania wizerunku w celach komercyjnych" oraz że powinnam mieć umowę z fotografem, na "przeniesienie praw majątkowych".

    Ktoś miał do czynienia z tego typu umowami? dysponuje ktoś wzorem takich umów?

    Będę bardzo wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki

  2. #2
    Nałogowiec Avatar syrena16
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Postów
    584

    Domyślnie Odp: Sesja fotograficzna - jak to zrobić z głową.

    ...przede wszystkim nie sugeruj się przepisami polskimi tylko obowiazującymi w Irlandii. To co mogę Ci zasugerować to podejdź do najbliższego biura Citizen Information i zapytaj o przepisy z tego zakresu. Jeśli nie poprowadzą Cię za rączkę to przynajmniej dadzą Ci aktualne przepisy i zasady dotyczące obecnego tematu. Pozdrawiam
    "Wczoraj- to historia
    Jutro - to tajemnica
    Dziś to dar od losu....."

  3. #3
    Nałogowiec Avatar mucha
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Irlandia
    Postów
    574

    Domyślnie Odp: Sesja fotograficzna - jak to zrobić z głową.

    Jesteśmy w Unii nie sądzę żeby prawa np do zdjęć były inne. W Polsce nie ma jednego obowiązującego wzoru umowy każdy kształtuje je pod siebie. Ja już je sobie przetłumaczę

  4. #4
    Szkoleniowiec Avatar marchewkowy_las
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Kobyłka koło Warszawy
    Postów
    903

    Domyślnie Odp: Sesja fotograficzna - jak to zrobić z głową.

    wszystkie zdjęcia, który zrobi fotograf, zawsze należą do niego. on zawsze będzie autorem, ale możesz kupić prawa majątkowe do zdjęć. prawo do publikacji zdjęć kosztuje różnie w zależności od tego, do jakich celów używasz zdjęć. jeżeli chcesz na nich sporo zarobić, to i fotograf może dużo chcieć.
    czasem wystarczy, że na wydrukowanych zdjęciach ci napisze, że wyraża zgodę na publikację, w jakim celu i na jakim terenie. prawa do publikacji np w gazecie na terenie Polski może się różnić cenowo od prawa do publikacji na terenie Europy. musisz fotografa zapytać o warunki.
    jeżeli mogę doradzić z mojego doświadczenia, to bierz na sesję do studia swój aparat i też rób wiele zdjęć. bo do zdjęć, które sama wykonasz masz wszystkie prawa.

    wzory umów znajdziesz tu:
    Kod:
    Treść została ukryta, zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie masz konta aby zobaczyć treść
    zapraszam na mojego bloga: http://stylistkarzes.blogspot.com/


  5. #5
    Szkoleniowiec Avatar nadiuszka
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Postów
    752

    Domyślnie Odp: Sesja fotograficzna - jak to zrobić z głową.

    dziwne to jest.
    bo jak chodzi o prawa autorskie np. do prac wykonanych przeze mnie w salonie gdzie jestem zatrudniona na umowę to w 100% ma je właściciel salonu, chyba że odrębna umowa stanowi inaczej. nie ma się zgodnie z ustawą prawa na posiadanie czy upublicznianie tych prac bez zgody właściciela
    fotograf jest osobą którą zatrudniam do wykonania mi określonej usługi. z jakiej paki ma prawa autorskie do pracy którą wykonuje za moje pieniądze? płacę mu za to żeby mieć to na własność a nie za to żeby sobie za moją kasę pocykał zdjęcia do swojego portfolio mojej modelce której tak apropos też sama z kieszeni płacę...
    gdzie tu jest sens i sprawiedliwość prawna?


    Zapraszam do mojego rzęskowego świata
    http://lashstylist.blogspot.com
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Najgłośniej szczekają kundle, wyciszenie i powściągliwość - oznaki rasy

  6. #6
    Rozkręcanko
    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Postów
    42

    Domyślnie Odp: Sesja fotograficzna - jak to zrobić z głową.

    Możesz miec je na wlasnosc, a w umowie zawrzeć zapis, który zabroni fotografowi publikowania zdjęć. Ale za to się słono dopłaca.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Zasady postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •