Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki 1 do 25 z 26

Temat: Grzyby

  1. #1
    pss... Avatar Emist
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Postów
    492

    Foo Grzyby

    Achh,nastała moja ulubiona część roku Grzybobranie czas zacząć,pierwsze zbiory się już suszą i gotują
    Każdy grzybki lubi inczej,jak Wy je przyrządzacie?Przetwory,sosy,suszenie?

  2. #2
    SuperVIP Avatar ivonna70
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Łódź
    Postów
    2 749

    Domyślnie Odp: Grzyby

    Zawsze segreguję grzyby. Piękne i jędrne kapelusze średniej wielkości podgrzybków i prawdziwków oczyszczam (bez mycia) i zamrażam w woreczkach - przydadzą się potem jako aromatyczny dodatek do zup, lub do smażenia np. na maśle.
    Malutkie grzybki marynuję - idealna zakąska wiadomo do czego.
    Duże kapelusze kroję na kawałki i suszę - będą do na zupę i do sosów.

  3. #3
    INM & RaNails Educator EF Avatar asia
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    ndm / warszawa
    Postów
    6 951

    Domyślnie Odp: Grzyby

    podgrzybki, koźlaki, maślaki itp robię w śmietanie, uwżam że jest to jedna z lepszych potraw: grzyby się myje i kroi (chyba że są niewielkie), wrzuca na patelnie o temperaturze pokojowej, wcześniej trzeba wyjąć śmietanę 30% albo wyższą z lodówki żeby też była temperatury pokojowej i od razu dolewa do grzybów, trochę soli, pieprzu, ew cebulki i cukru. dusi się to na małym ogniu pod przykryciem co jakiś czas mieszając a potem zdejmuje się przykrywkę żeby śmietana odparowała i zrobiła się taka "klejąca" i też się miesza, całość robi się ok godziny. spróbujcie - pycha

    drugi ukochany gryb - kania

    1) obtaczam w panierce jak do schabowego i na patelnie rozgrzaną, wtedy nie chłonie tłuszczu. obsmażam z dwóch stron i po wyjęciu na ręcznik papierowy żeby odsączyć

    2) zupa z kani. kroi się kapelusz w cienkie paski, żeby wyglądem przypominało flaki, do tego cebulka, marchewka i całość wrzuca się do rosołku (tzn ja wszystkie zupy robię na rosołku, ale może być też bulion z kostki), doprawia się, też dość długo gotuje i jest pyszna zupka a la flaki, ma super oryginalny smak

    niedługo pójdziemy sprawdzić czy są już kanie to jak zrobię to wrzucę

    a i jeszcze suszone podgrzybki można zalać w słoiku oliwą i zamknąć i po pół roku otrzymamy oliwę która w zapachu jest identyko jak truflowa - to dodatek do zup

  4. #4
    Nałogowiec Avatar unita
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Brunsbüttel/czasami Poznań
    Postów
    676

    Domyślnie Odp: Grzyby

    ja tez uwielbiam grzyby, zwlaszcza zbierac. Juz mam pare tegorocznych ale z lenistwa najczesciej ida na suszenie,ew. jeden obiadek w smietance.
    Asia , super pomysl z ta oliwa, tego nie wiedzialam. A jakie proporcje tych grzybow i oliwy?

  5. #5
    INM & RaNails Educator EF Avatar asia
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    ndm / warszawa
    Postów
    6 951

    Domyślnie Odp: Grzyby

    ja układam grzyby w takim słoiczku a potem zalewamje oliwa trochę nad ich poziom. na mareginesie to można tak zalać prawie wszystko - zioła (wtedy dobre jest już po 2-3 tygodniach), suszone pomidory, czosnek (to jest super).

    także zalewam czosnek i zioła octem (dodaje się wtedy kapkę do mięs duszonych i pieczonych, żeby były miękkie)

    a ziołowy ocet z domieszką wody destylowanej jest to dobry tonik na celulit, tak na marginesie

  6. #6
    Totalna maniaczka Avatar mariolak83
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    gdzieś w Polsce
    Postów
    730

    Domyślnie Odp: Grzyby

    Ja też uwielbiam grzybki i jeść i zbierać... Najczęściej robimy w domu normalny sosik z grzybków. Poza tym to suszymy grzyby przeważnie prawdziwki i takie suszone są idealne do domowej roboty kapuśniaczków oraz do potraw wigilijnych. A do żuru najlepsze są suszone podgrzybki.. Mają piękny aromat po ususzeniu i nadają żurkowi niesamowity smak i aromat. Do słoiczków w zalewie octowej robimy opieńki. Ja np nie zbieram kani bo u nas już było kilka przypadków śmiertelnych zatrucia sie tym grzybem.. Nie umiem ich odróżnić od muchomora. A czego nie jestem pewna to nie zbieram...

  7. #7
    pss... Avatar Emist
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Postów
    492

    Domyślnie Odp: Grzyby

    asia,super z tą oliwą!
    co do kani,ja też się boję sama zbierać a u-w-i-e-l-b-i-a-m
    boczniaki są bezpieczniejsze (domowa uprawa) ale smak już nie ten co kania

  8. #8
    VIP Avatar natalia268
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Warszawa
    Postów
    7 165

    Domyślnie Odp: Grzyby

    eejj nie straszcie mnie ja zawsze odważnie zbieram kanie i je uwielbiam i to chyba jedyne grzybki jakie jadam.. no ewentualnie od czasu do czasu smazone do kotlecika zjem... ale to góra 3 jakies

    ________________________________________


  9. #9
    INM & RaNails Educator EF Avatar asia
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    ndm / warszawa
    Postów
    6 951

    Domyślnie Odp: Grzyby

    a ja za boczniakami nie przepadam za to kanie uwielbiamy, mamy swoje miejsce

  10. #10
    Nałogowiec Avatar Etna
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Białystok
    Postów
    614

    Domyślnie Odp: Grzyby

    Dziewczynki ja też uwielbiam kanie a szczególnie w cieście naleśnikowym pyycha. uwielbiam też opieńki ze śmietana i cebulką no i kurki w sosie pyyycha

  11. #11
    No to..wpadłam Avatar Anna Otkińska
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Mrągowo
    Postów
    244

    Domyślnie Odp: Grzyby

    ja się nie znam na grzybach ale lubię kurki i pieczarki, podgrzybki, borowiki
    uwielbiam każde małe grzybki w occie-poza maślakami to te sa takie obślizgłe tak?

    dobre są jeszcze pierozki z grzybkami
    nalesniki
    grzybki smażone na oliwie i w śmietanie
    ostatnio teściowa wspomniała o kiszonych grzybach ale na samą myśl mnie wykręciło
    grzybki jemm tylko ze sklepu
    ewentualnie jesli ktoś sam nazbiera i zrobi potem sprubuje to zjem ale dopiero na drugi dzień jak już mam pewność że ta osoba przeżyła

    heheh boję sie jesć grzybków z lasu nawet jak zbiera mójmąż teść...

    apropo grzybków kiedyś moja córcia lezała w czdz w warszawie pielęgniarka opowiedziała historyję że jedna z mamusiek na oddziale nakarmiła dziecko 8 miesięczne zupką grzybową zmiksowaną (zupka była z grzybków jadalnych oczywiście) mimo to dziecko zmarło
    tak mnie to przeraziło że moje dzieci a właściwie tylko córka 6 letnia jada tylko pieczarki
    Zapraszam na mojego bloga

  12. #12
    Wzorki Club Avatar goslava
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    mazowieckie
    Postów
    2 011

    Domyślnie Odp: [Przepisy / porady] Pomysł na obiad

    podam wam przepis na grzyby w zalewie slodko-kwasnej (sa naprawde zuuuuuper)

    gotujemy grzyby w mocno osolonej wodzie, odcedzamy, na patelni zeszklic ok. 3 cebule, przelozyc do garnka, dodac ok szkla0,5 szklanki oleju, 0,5 szklanki octu, 0,5 nki cukru, 3/4 szklanki wody, pol sloiczka koncentratu pomidorowego, lisc laurowy, ziele angielskie, pieprz ziarnisty, zagptpwac. Dodac ugotowane grzyby, gotowac jeszcze ok 10 minut. W sloiki i Wszystko

    Naprawde polecam Sa naprawde super

  13. #13
    Szkoleniowiec Avatar paznokietek1000
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Bogdaniec
    Postów
    2 529

    Domyślnie Odp: [Przepisy / porady] Pomysł na obiad

    może być niezły, muszę spróbować, tylko trzeba na grzybki się wybrać, ha ha





  14. #14
    Nałogowiec Avatar betisska
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Sarbinowo/Koszalin
    Postów
    465

    Domyślnie Odp: [Przepisy / porady] Pomysł na obiad

    Ja uwielbiam chodzić po lesie...nawet jak nie znajdę grzybka to i tak frajda jest troche świeżego powietrza zaczerpnąć

  15. #15
    INM & RaNails Educator EF Avatar asia
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    ndm / warszawa
    Postów
    6 951

    Domyślnie Odp: [Przepisy / porady] Pomysł na obiad

    na dniach robię

  16. #16
    Totalna maniaczka Avatar sylla
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    w domku jednorodzinnym... ;-)
    Postów
    1 250

    Domyślnie Odp: [Przepisy / porady] Pomysł na obiad

    Przepis z przecierem na pewno wypróbuje. Wygląda obiecująco.
    Do tej pory marynowałam grzybki (te po lewej) i smażyłam do słoików(po prawej). te drugie będą jak znalazł na zupę lub sos.

    A oto moje ostatnie zbiory.

  17. #17
    Kosmetyczka Avatar RoksiSK
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Kraków
    Postów
    1 113

    Domyślnie Odp: Grzyby

    Sylla piękne zbiory - aż miło pooglądać takie fotki

    Ja też uwielbiam zbierać, często suszę grzybki i do białego barszczu jak znalazł lub na sosik lub jajeczniczkę. Ciągle małego karmię piersią, więc następny sezon grzybobrania sobie odpuściłam - ale za rok to poszleję w lesie

    Kurki zwykle kupuję, bo jakoś boję się ich zbierać - robię w sosie śmietanowym, mnóstwem koperku i podaję z makaronem.

  18. #18
    Wzorki Club Avatar julcia88
    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Toruń
    Postów
    4 473

    Domyślnie Odp: Grzyby

    A ja dzisiaj wracałam z praktyk i wsiadło do autobusu dwóch facetów.. wiadra mieli tak wypchane, że grzyby im bokami uciekały..
    ojj ukradła bym im troszkę z chęcią
    nic tylko pozazdrościć takich zbiorów

  19. #19
    No to..wpadłam Avatar MariolciaS
    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    Lubartów
    Postów
    134

    Domyślnie Odp: Grzyby

    No u mnie teść z moim też poszaleli, a ojciec to chyba co drugi dzień na grzybki, tak więc zapasy rosną, sosy i zupki powstają, a mamusia nabija na niteczki i suszy... Zapachy jak ta lala... Ja niestesty nie mogę przesadzać z grzybkami bo mam za słabe jelita na takie przyjemności Ale smażoną kanią oj nie pogardzę, a najbardziej to uwielbiam grzybki marynowane, zwłaszcza takie malutkie w całości
    Chociaż te wasze przepisy na aromatyczną oliwę nie tylko z grzybów bardzo mnie zainteresowały

  20. #20
    Totalna maniaczka Avatar sylla
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    w domku jednorodzinnym... ;-)
    Postów
    1 250

    Domyślnie Odp: [Przepisy / porady] Pomysł na obiad

    Cytat Napisał goslava Zobacz post
    podam wam przepis na grzyby w zalewie slodko-kwasnej (sa naprawde zuuuuuper)

    gotujemy grzyby w mocno osolonej wodzie, odcedzamy, na patelni zeszklic ok. 3 cebule, przelozyc do garnka, dodac ok szkla0,5 szklanki oleju, 0,5 szklanki octu, 0,5 nki cukru, 3/4 szklanki wody, pol sloiczka koncentratu pomidorowego, lisc laurowy, ziele angielskie, pieprz ziarnisty, zagptpwac. Dodac ugotowane grzyby, gotowac jeszcze ok 10 minut. W sloiki i Wszystko

    Naprawde polecam Sa naprawde super
    A na ile grzybków jest ten przepis? Bo właśnie się za to biorę a jestem w kropce.

  21. #21
    Wzorki Club Avatar goslava
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    mazowieckie
    Postów
    2 011

    Domyślnie Odp: [Przepisy / porady] Pomysł na obiad

    sylla ja mialam po ugotowaniu grzybkow taki wiekszy durszlak ale jak bedziesz robila to smakuj i ewentualnie dodaj ktoregos skladnika wiecej

  22. #22
    Totalna maniaczka Avatar sylla
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    w domku jednorodzinnym... ;-)
    Postów
    1 250

    Domyślnie Odp: [Przepisy / porady] Pomysł na obiad

    Ja już przetestowałam przepis z przecierem pomidorowym. Wyszło mi trzynaście dżemowych słoiczków. Wyglądają apetycznie.
    goslava to u mnie tak raczej gęściej grzybków jest. Bo miałam dwa pełne durszlaki grzybków po ugotowaniu. Oczywiście , że próbowałam jak się robiło i dodawałam ale niezbyt dużo ....

    ---------- Dodano o godzinie 13:10 ---------- Poprzedni post był napisany Wczoraj o godzinie 16:06 ----------

    Dzisiaj rano zawiozłam córkę do przedszkola i pojechałam do lasu na grzybki. No cóż...... Uflogałam się do pasa (bo po deszczu jest) umarzłam i nazbierałam zaledwie pół wiadereczka grzybków.
    Ale na dzisiaj do krokietów wystarczy.

  23. #23
    Rozkręcanko Avatar Ola
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Warszawa
    Postów
    60

    Domyślnie Odp: Grzyby

    ja w tym roku pomroziłam, posuszylam no i pomarynowalam wiekszość jak narazie to podgrzybki. w weekend wypad na dalsze zbiory

  24. #24
    Naczelny Grafik Forumowy Avatar rudzia1985
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Niemcy
    Postów
    5 853

    Domyślnie Odp: Grzyby

    ja za grzybami nie przepadam jesli chodzi o jedzenie, ewentualnie cienko starte i podsmazone z cebulka, na pizzy czy zapiekance ale tak do sosu to nieeee...
    za to uwielbiam grzyby zbierac, taki relaksik

    a co do jedzonka grzybow to moja mama zawsze robi bulki, wygrzbuje z nich srodek by byla taka wanienka, na patelni podsmaza starte grzybki z cebulka i wnetrzem od bulki, przyprawia do smaku, jak juz sa gotowe to wklada do tej bulki z dziura
    ja jeszcze dodaje ketchup smakuje jak zapiekanka i jest straszne syte
    Ostatnio edytowane przez rudzia1985 ; 22-09-2010 o 18:13

  25. #25
    nie draznić lwa ;) Avatar tusia
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    daleki wschód
    Postów
    3 822

    Domyślnie Odp: Grzyby

    a ja ostatnio miałam okazje zobaczyc i spróbwać rydze pychaaaaaa

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Zasady postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •