Strona 5 z 44 PierwszyPierwszy 12345678915 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki 101 do 125 z 1077

Temat: Wszystko o formach/ szablonach. Prawidłowe podłożenie, instrukcje itp

  1. #101
    Kosmetyczka Avatar barbara_kawka
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Nakło Śląskie
    Postów
    2 160

    Domyślnie

    Cytat Napisał mala Zobacz post
    ja zawsze robie szkielet najpierw
    no wlasnie tez mi sie tak wydawalo ze szkielet nalezaloby zrobic...

  2. #102
    Nałogowiec Avatar czarnulka81
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Cardiff UK
    Postów
    479

    Domyślnie

    szkielecik obowiązkowo

  3. #103
    Gość
    niezalogowany

    Domyślnie

    ja na początku robiłam na tipsach ale cos mi nie szło i robiłabym na tipsie dalej gdyby nie jeden fakt... umówiła sie ze mną dziewczyna na paznokcie ślubne a zapasy tipsów były skromne więc poszłam (tego samego dnia kiedy miałam robić pazurki tej dziewczynie) do hurtowni a Pan oznajmia mi że nie ma tipsów bo brało i proponuje mi formę... więc przerażona wzięłam je i poszłam na żywioł... dziewczynie nic sie nie przyznałam że to mój "dziewiczy rejs" tylko zacisnęłam zęby i starałam się zamontować tą formę jak najlepiej.... dpoiero jak ta dziewczyna przyszła po 4 tygodniach do ściągnięcia to jej sie przyznałam że robiłam na formie po raz pierwszy... było to jakieś 2 lata temu i od tej pory nie znajdzie sie w moim kufrze ani jeden tips.

    co do form to ja polecam takie biało-różowe nazywane też "żabki" bo tak właśnie wygłądają. robiłam paznokcie bardzo długo na tych złotych "EuroFasion" ale raz mi sie trafiły takie, że nie ich dało sie odkleić od zelu, nie wiem czemu... więc teraz tylko pracuję na żabkach biało-różowych

    co do żelu to można używać średniogęstego, ale tzreba się uwijać przy nakładaniu coby się za bardzo nie zlewał na boki (ja używałam Rendezvous i Lovely średniogęsty) ale od pół roku używam żelu-galaretki z firmy Basic czy ocs takiego i jest naprawdę świetny. jak się go nabiera to wydaję sie że jest baaaaaaarodzo gęsty a nawet leeko zmrożony, ale bardzo dobrze się poziomuje i ma bardzo ładny połysk- nie trzeba go nabłyszczać

    a i jeszcze jedno! jak pracujecie średniogęstym żelem na formach i chcecie żeby wam sie nie bardzo zlał na boczki wo przed wizytą klientki żel do lodówki na pół godzinki, lub na 10 minut do zamrażalnika- będzie troszkę gęstrzy

    powodzienia

    ---------- Dodano o godzinie 08:57 ---------- Poprzedni post był napisany o godzinie 08:44 ----------

    aaaaaaaaa o najważniejszym to już zapomniałam bo miałam Basi napisać: te zdjecia które dołączyłaś do pytania też sobie pooglądałam i powiem tak:

    formę podłożyłaś w sposób prawidłowy, ale...
    tunel paznokcia zalezy od tego jak mocno skleisz boki przy wolnym brzegu i końcówkę formy
    jeśli chcesz aby tunel tył "bardziej płaski" to nie trzeba tak mocno skejać na bokach a koniec formy może być szerszy,
    jeśli chcesz mieć tunel jak parabola tzn baaardzo zaokrąglony to musisz forme bardzo mocno dokleić do palca przy wolnym brzegu (tak jakby przykleić do palca dookoło prawie tak jak plaster), a końcówka formy musi być bardzo ostrym szpicem

    mam nadzieje że w miarę jasno to opisłam i że się połapiesz.

    ---------- Dodano o godzinie 09:03 ---------- Poprzedni post był napisany o godzinie 08:57 ----------

    Cytat Napisał barbara_jakubik Zobacz post
    a przed frenchem nie trzeba zrobic "szkieletu " ;>
    jak chcecie robić french to niekoniecznie musi być szkielet, są białe żele budujące (u mnie ciężko je spotkać, ale kilka razy mi sie udało je zamówić) pod które nie trzeba szkieletu z żelu cler, a jeśli macie żel tzw "kanapka" (tzn pod żel i na żel) to jasna sprawa- szkielet jest potrzebny.

    jesli chcecie robić np końcówkę french z brokatu czy tam czegoś to ja mieszam żel z brokatem i tak robie juz na gotowo szkielet...

    nooooooooo i u mnie oczywiście obowiązkowo ŻEL COVER bez niego nie zaczynam paznokci

  4. #104
    Nałogowiec
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    francja
    Postów
    350

    Domyślnie

    no dziewczyny ja juz dzialam na formie, jest ok, nawet podoba mi sie jak doprowadze aparat do ladu to wkleje jakas fotke!

    basia napewno ci sie uda, probuj

  5. #105
    Kosmetyczka Avatar barbara_kawka
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Nakło Śląskie
    Postów
    2 160

    Domyślnie

    szpicki zrobilam na formie nawet fajnie ale samemu ciezko .

  6. #106
    Totalna maniaczka Avatar Aneta
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Dublin
    Postów
    854

    Domyślnie

    moje paznokcie (obgryzam niestety)rosna do gory troche i nie mam bladego pojecia jak podlozyc ta forme.probowalam ale paznokiec odstaje na 1 lub 2 milimetry od formy.co mam robic?czy mimo wszystko mam nalozyc zel lub akryl czy powinnam robic na tipsie?niektore zdjecia sa rozmyte ale widac jak odstaje

  7. #107
    Nałogowiec
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    francja
    Postów
    350

    Domyślnie

    Aneta, zobasz w " rekonstrukcja paznokci obgryzionych" tam jest sporo informacji na ten temat

  8. #108
    Nałogowiec Avatar Pati88
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Puławy
    Postów
    695

    Domyślnie

    Cytat Napisał barbara_jakubik Zobacz post
    no wlasnie tez mi sie tak wydawalo ze szkielet nalezaloby zrobic...
    wlasnie jak się robi taki szkielet? zelem budujacym? bo chcialabym zaczac cwiczyc na formie...ja na kursie nie zostalam poinformowana o szkielecie normalnie na zywca babka robila bez zadnej podstawy.coraz bardziej sie utwierdzam w przekonaniu ze kasa na kurs poszla w bloto :/

  9. #109
    Gość
    niezalogowany

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pati88 Zobacz post
    wlasnie jak się robi taki szkielet? zelem budujacym? bo chcialabym zaczac cwiczyc na formie...ja na kursie nie zostalam poinformowana o szkielecie normalnie na zywca babka robila bez zadnej podstawy.coraz bardziej sie utwierdzam w przekonaniu ze kasa na kurs poszla w bloto :/
    co do żelu to można używać średniogęstego, ale tzreba się uwijać przy nakładaniu coby się za bardzo nie zlewał na boki (ja używałam Rendezvous i Lovely średniogęsty) ale od pół roku używam żelu-galaretki z firmy Basic czy ocs takiego i jest naprawdę świetny. jak się go nabiera to wydaję sie że jest baaaaaaarodzo gęsty a nawet leeko zmrożony, ale bardzo dobrze się poziomuje i ma bardzo ładny połysk- nie trzeba go nabłyszczać

    a i jeszcze jedno! jak pracujecie średniogęstym żelem na formach i chcecie żeby wam sie nie bardzo zlał na boczki wo przed wizytą klientki żel do lodówki na pół godzinki, lub na 10 minut do zamrażalnika- będzie troszkę gęstrzy


    PS. czzytaj wszystkie posty koleżanko... odpowiedź była kilka postów wyzej ale specjalnie dla Ciebie skopiowałam część swojego postu i wklejam

    ja robię tak:

    1. dezynfekcja
    2. przygotowanie nat płytki (tak jak pod tips) matowienie i zebranie pyłku (ja przecieram spirytem)
    3. podkładasz formę (tu czytaj kilka postów wyzej)
    4. nakladanie żelu od (powiedzmy) połowy nat. paznokcia, na formę do odpowiedniej długości
    5. pazur do lampki
    6. przemywanie spirytusem
    7. zdejmowanie formy
    8. piłowanie, nadawanie kształtu z boku i z góry, zeby nie było górek
    9. nakładanie brokatu, muszki, ozdób .... co tam kto chce
    10. dalej tak samo jak na tipsie i jak kto umie i jak kto woli...


    POWODZENIA
    Ostatnio edytowane przez woszczur ; 30-05-2009 o 22:35

  10. #110
    Nałogowiec Avatar Pati88
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Puławy
    Postów
    695

    Domyślnie

    dzieki za odpowiedz.kilka postow wyzej bylo tak duzo napisane ze przy moim sennym stanie nie bardzo chcialo mi sie czytac ale obiecuje poprawe

  11. #111
    Totalna maniaczka Avatar dudejla
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Postów
    1 030

    Domyślnie Przedłużanie na formie

    Kochane mam takie pytanie czy któraś z was przedłużała pazurki na formie żelem jednofazowym z Sun Flowera, wiem, że dużo osób go używa. Ja również jednak na formie pracowałam zawsze żelem budującym innej firmy i chciałabym wiedzieć jak sprawdza się ta jednofazówka SF? (chodzi mi o clear 1)


    Jeżeli już gdzieś jest taki temat to bardzo przepraszam i proszę o przeniesienie (szukałam ale nigdzie takiego nie widziałam)

  12. #112
    Zabierzcie jej klawiaturę ;-) Avatar szpila59
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Bolesławiec
    Postów
    3 140

    Domyślnie Odp: Przedłużanie na formie

    Cytat Napisał dudejla Zobacz post
    Kochane mam takie pytanie czy któraś z was przedłużała pazurki na formie żelem jednofazowym z Sun Flowera, wiem, że dużo osób go używa. Ja również jednak na formie pracowałam zawsze żelem budującym innej firmy i chciałabym wiedzieć jak sprawdza się ta jednofazówka SF? (chodzi mi o clear 1)


    Jeżeli już gdzieś jest taki temat to bardzo przepraszam i proszę o przeniesienie (szukałam ale nigdzie takiego nie widziałam)
    Ja pracuję na SF 1 i bardzo fajnie się robi na formie Nie zlewa się tak szybko jak inne żele i można spokojnie robić szkielecik


  13. #113
    Totalna maniaczka Avatar dudejla
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Postów
    1 030

    Domyślnie Odp: Przedłużanie na formie

    Super, dziękuje bardzo bo mnie właśnie skończył się budujący a tak oglądam te pazurki na forum i bardzo mnie korci żeby sobie zrobić bo już tydzień temu ściągłam poprzednie i tak chodzę z pustymi łapkami

  14. #114
    Wczytuje się Avatar misiekjoanna
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Postów
    9

    Domyślnie forma

    Sory że o to pytam i może gdzieś już był ten temat ale pierwszą warstwe żelu na forme dajemy na całość czy tylko na forme do wolnego brzegu paznokcia? Pytam dlatego że kurs miałam dawno i do tej pory nikomu nie robniłam na formie i normalnie wyleciało mi z głowy.

  15. #115
    VIP Avatar natalia268
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Warszawa
    Postów
    7 165

    Domyślnie Odp: forma

    na całośc to nie...

    o ile się nie mylę

    ________________________________________


  16. #116
    Gość
    niezalogowany

    Domyślnie Odp: forma

    ja daję zależnie od długości nat pazurka

    jeśli krótka płytka to na całośc (tylko z ok 2mm od skórek)

    jeśli długa to na 3/4 ługości pazurka naturalnego

  17. #117
    VIP Avatar natalia268
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Warszawa
    Postów
    7 165

    Domyślnie Odp: forma

    aah jednak jakoś pojęcia mam

    hmm a jest jakas różnica między tym ze się naloży na cały a tym że na 3/4 ?

    ________________________________________


  18. #118
    hehehehe Avatar Agusia_pa2
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Cieszyn/Helmstedt
    Postów
    1 421

    Domyślnie Odp: forma

    Ja daję na formę i troszkę wiecej na pazurek tak właśnie na 1/3 naturalka od strony wolnego brzegu.... chyba mnie zrozumiałyście hehe
    Nie patrz nigdy na twarz, czy piekna i mila. Patrz tylko na serce, bo w nim dobroć i sila



  19. #119
    Zabierzcie jej klawiaturę ;-) Avatar kasiasssss
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    zlotow\limerick
    Postów
    3 585

    Domyślnie Odp: forma

    ja daje prawie na calosc,czyli tak jakdziewczyny
    wszystkie marzenia sie spelniaja

  20. #120
    Gość
    niezalogowany

    Domyślnie Odp: forma

    ja wolę dac na większa częśc pazurka bo później jhak laska przychodzi na odnowe to ściągam mase do szkieletu z claeru, a gdyby go nie było to można byłoby płytkę przepiłować. tak mam pewnośc że naturalny paznokciec nie bedzie uszkodzony

  21. #121
    { pomijacz } Avatar Patii
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Olesno
    Postów
    509

    Nai Przedłużanie Paznokci na szablonie / formie -krok po kroku

    Witam Kochane! Szukałam na forum i nie znalazłam niczego podobnego... Artukuł pobrany ze strony
    Metoda akrylowa na formie krok po kroku | *E-PAZNOKCIE.INFO*... Przedłużanie paznokci, Pielęgnacja paznokci, Zdobienia paznokci, Galerie paznokci, Ciekawostki ... .
    Autorem zdjęc jest Anna Otkińska )) a artykuł napisała Nadzieja.
    Mysle ze przyda sie początkującym
    Gdyby byly jakieś problemy, piszcie!



    Metoda akrylowa obok żelowej jest jedną z najbardziej popularnych metod przedłużania paznokci. Główną różnicą tej metody jest to, że do utwardzenia nie potrzebujemy tu lampy, gdyż akryl wysycha samoczynnie.

    Opisane tutaj metody mają jedynie na celu skrótowe przedstawienie przebiegu procesów przedłużania paznokci, z jakimi powinnyśmy spotkać się w salonie stylizacji paznokci. Metoda akrylowa obok żelowej to jedną z najbardziej popularnych metod przedłużania paznokci. Główną różnicą tej metody jest to, że do utwardzenia nie potrzebujemy tu lampy, gdyż akryl wysycha samoczynnie. Metoda ta jest nieco trudniejsza od żelowej, gdyż wymaga tutaj dość intensywnego piłowania. Dużym minusem jest bardzo nieprzyjemny, nawet czasami duszący zapach płynu akrylowego - Liquidu, który wiąże ze sobą proszki akrylowe. Zaletą zaś jest piękny wygląd paznokci, który możemy zachować do ok. 5 tygodnia od założenia. Akryl przede wszystkim polecany jest osobom obgryzającym paznokcie.
    TEN SKRÓCONY OPIS ABSOLUTNIE NIE JEST KURSEM!

    SZABLONY/ FORMY
    Przedłużanie paznokci na szablonie metodą żelową lub akrylową szczególnie jest polecane osobom o bardzo krótkiej płytce paznokciowej lub obgryzającym paznokcie. Nie stosuje się tu tipsów, gdyż tipsy źle się przyklejają do takich powierzchni.
    WYKONANIE:
    Aby zamaskować niedoskonałości płytki lub lekko ją wydłużyć (sposób często wykorzystywany na mistrzostwach), można użyć specjalnie do tego przeznaczonego akrylu kryjącego (cover). W przeciwnym razie wykorzystujemy do tego celu akryl przeźroczysty.

    1. Dezynfekcja dłoni własnych i klientki. Warto dla pełnego bezpieczeństwa założyć rękawiczki jednorazowe, które zagwarantują nam utrzymanie higieny.2. Ocena stanu paznokci klientki3. Odsunięcie skórek kopytkiem metalowym.4. Zmatowienie płytki paznokcia, najlepiej pilnikiem o ziarnistości 180/180. Należy pamiętać by czynność ta była wykonana bardzo dokładnie, jednocześnie uważając by nie uszkodzić płytki. Mamy ją zmatowić, czyli pozbawić naturalnego nabłyszczenia ale nie przepiłować!5. Nadanie kształtu wolnemu brzegowi paznokcia.6. Bardzo dokładne usunięcie pyłu, który powstał podczas matowienia płytki i nadawania kształtu.7. Przemycie płytki za pomocą odłuszczacza.8. Po wyschnięciu odłuszczacza, na płytkę paznokcia należy nałożyć primer. Delikatnie osuszając pędzelek, nakładać primer tylko na środek płytki, tak by sam się po niej rozpłynął i nie podrażnił skóry.PAMIĘTAJ - Nie nakładaj primera gdy masz już założony szablon, zbyt duża jego ilość może spłynąć po szablonie i dostać się pod paznokieć, co w rezultacie może spowodować oddzielenie się płytki paznokcia od łożyska, gdyż primer to preparat

    na bazie kwasu metaakrylowego!



    9. Gdy primer dokładnie wyschnie należy podłożyć szablon.* palec lekko zgięty ku dołowi* formujemy tunel na odlepionym z rolki szablonie, przekładając go z palca na palec* łapiemy boki paznokcia, forma lekko skierowana ku dołowi i delikatnie podnosząc do góry, podsuwamy pod paznokieć
    *sklejamy boki formy i delikatnie dopasowujemy do paznokcia, tak by nie zgiąć formy!

    Budowanie konstrukcji paznokcia.
    Istnieją dwie metody budowania paznokcia.
    * French akrylowy 2 metodami
    Metoda 1
    10. Jeśli paznokieć wymaga użycia akrylu kryjącego, to na płytkę paznokcia nanosimy kulkę akrylu w miejscu gdzie chcemy, aby zaczął kryć. Można nim pokryć całość paznokcia razem z obłączkiem lub tylko do miejsca w którym się zaczyna. Akrylem kryjącym również należy wykonać przedłużenie płytki. W tym celu kulkę akrylu przeciągamy delikatnie na formę (przedłużona część przypomina kształtem migdałek)
    11. Na formę nakładamy biały akryl, aby uformować wolny brzeg paznokcia. Należy pamiętać, by rozciągnąć akryl i zgarniać go z boku pędzelkiem, tworząc tym samym krawędzie wolnego brzegu.
    PAMIĘTAJ! Staraj się dociskać kulkę akrylu białego na środku i przeciągaj ją do siebie, przyciskaj prawą stronę pędzelka do lewego boku i posuwaj ku górze .

    12. Czystym pędzelkiem oczyścić linię uśmiechu, tak by była wyraźna.13. Aby uwydatnić uśmiech linii, należy dodać po bokach z obu stron, po małej kuleczce białego akrylu.14. Jeżeli powierzchnia jest nierówna, to dodając w podobny sposób białego akrylu, należy ją wyrównać, by później podczas nakładania akrylu przeźroczystego, uniknąć cieni i wrażenia nierówności.15. Kulkę akrylu przeźroczystego lub przeźroczystego różu, należy nałożyć nad linię uśmiechu i dociskając ją pędzelkiem, rozprowadzać z jednej i drugiej strony wyrównując powierzchnie paznokcia.16. Kolejną taką kulkę, lekko spłaszczonym pędzelkiem należy rozprowadzić w okolicy skorek, przeciągając akryl na wcześniej nałożoną masę.17. Jeśli na powierzchni paznokcia istnieją jakieś nierówności należy je wyrównać odpowiednia ilością akrylu, uważając by paznokieć nie był zbyt gruby. Upewnij się, że paznokieć jest wzmocniony na linii stresu
    !18. Należy zdjąć formę……i docisnąć paznokcia równomiernie z obydwu stron, by uzyskać równy kształt krzywej C - tunelu, w tym celu można się posłużyć specjalną rurką, na której można jeszcze dokładniej docisnąć paznokcia już przedłużonego.19. Gdy paznokcie już dokładnie wyschną, należy wmasować oliwkę odżywczą na skórki…oraz paznokcia w celu wybłyszczenia paznokcia.20. Efekt końcowy.

    Metoda 2.10. Za pomocą kulki z akrylu przezroczystego należy utworzyć szkielet paznokcia, formując jego kształt. Niektórzy styliści w tym momencie wyrównują powierzchnie paznokcia i tworzą tunel. 10*. Ewentualnie nałożyć kulkę białego akrylu tuż po podłożeniu formy i ukształtować linię uśmiechu


    Dalsza część przedłużania jak w metodzie pierwszej.
    Zdobienie podczas przedłużania paznokci metoda akrylową na formie.
    Wykonanie czynności od 1 do 9.
    10. Jeśli zamierzeniem jest wtopić ozdoby, należy wykonać jedynie cienki szkielecik za pomocą akrylu przeźroczystego.
    11. Ozdoby należy nabierać za pomocą maleńkich kuleczek akrylu i układać nimi w dany wzór.
    * jeśli wykonywany ma być brokatowy frencz, to należy postępować jak w normalnym frenchu w metodzie 1 lub w metodzie 2.
    Dalsza część przedłużania jak w/w metodach

    PODSTAWOWE KROKI PIŁOWANIA
    1. Skracanie paznokci. Pilnik należy przykładać prostopadle do paznokcia. Przykładając pilnik pod odpowiednim kątem można nadać owalny kształt.
    2. Nadawanie kształtu ścian bocznych paznokcia. Pilnik należy przyłożyć równolegle do paznokcia, najpierw do jednej, a potem do drugiej ściany, tak by wypiłować wolny brzeg zgodnie z szerokością płytki paznokcia.
    3. Piłowanie powierzchni paznokcia. Kierując pilnik od zewnętrznej strony paznokcia do środka, należy wypiłować jego boki na wolnym brzegu.
    4. Piłowanie okolicy skorek. Należy piłować delikatnymi półokrągłymi ruchami.
    5. Nadawanie kształtu środkowej części paznokcia. Czynność tę należy wykonywać półokrągłymi ruchami, by uniknąć później widocznych śladów pilnika. Często błędy te popełniają osoby początkujące. Należy piłować środkową część paznokcia, zaczynając od zewnątrz i podążając ku środkowi.
    6.Piłowanie wolnego brzegu paznokcia. Należy piłować wolny brzeg paznokcia, trzymając pilnik lekko ku dołowi, od jednej do drugiej strony, tak by zachować odpowiedni kształt widocznego tunelu.
    Dobra rada: Pamiętaj by używać pilników od największej ziarnistości do najmniejszej, by idealnie wygładzić powierzchnie. Również pożyteczne jest użycie polerki (dostępna w rożnych ziarnistościach) i preparatu nabłyszczającego.
    Człowiek bez pasji nudzi swoją duszę

  22. #122

    Domyślnie Odp: Przedłużanie Paznokci na szablonie / formie -krok po kroku

    Wg mnie jest wszystko ok nie ma sensu przenosić do video bo to nie jest wideo a w krok po kroku by zaginęło więc myślę że dobrze jest tak jak jest

  23. #123
    Totalna maniaczka Avatar Nnisiaa
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Postów
    1 339

    Domyślnie Odp: forma

    Ja robie podobnie jak Woszczur..... najpierw cieniusienko przeciagam zelem po plytce calej...a potem buduje tak do 3/4 pazurka...

  24. #124
    Gość
    niezalogowany

    Domyślnie Odp: Przedłużanie Paznokci na szablonie / formie -krok po kroku

    ok to jak szefunio zezwala to ja już

  25. #125
    VIP Avatar natalia268
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Warszawa
    Postów
    7 165

    Domyślnie Odp: Przedłużanie Paznokci na szablonie / formie -krok po kroku


    ________________________________________


Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Zasady postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •