Pokaż wyniki 1 do 25 z 25

Temat: Sosy

  1. #1
    INM & RaNails Educator EF Avatar asia
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    ndm / warszawa
    Postów
    6 951

    Caf Sosy

    zakładam temat, bo chciałabym, żebyście mi poradziły, SPRAWDZONE sosy, bo że na necie jest dużo przepisów to ja wiem

    a ja zawsze albo w sosie własnym albo coś z proszku, czyli lipa.. macie jakieś swoje sosy do dań głównych?

  2. #2
    Zabierzcie jej klawiaturę ;-) Avatar szpila59
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Bolesławiec
    Postów
    3 140

    Domyślnie Odp: Sosy

    w sosach nie podpowiem, ja robie tylko jakby co to do sałatek z proszku, sama sosu zrobić nie umiem , oprócz takiego do hamburgerów (majonez, ketchup i czosnek )


  3. #3
    Naczelny Grafik Forumowy Avatar rudzia1985
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Niemcy
    Postów
    5 853

    Domyślnie Odp: Sosy

    mi sosy nie wychodza
    jedyny jaki umiem i sie nie wysilam w przygotowaniu i nawet wychodzi to czosnkowy - majonez ( kremowy i dobrze doprawiony ) plus "x" zabki czosnku ( ja zawsze daje 3 )
    reszta sosow na bazie tluszczow z miecha wychodzi mi strasznie tlusta dlatego uzywam proszkow...
    moja mama robi na zasmazce ( tluszcz z miecha plus maka ) i zawsze jej wyjdzie, nie wiem jak ona to robi

    Szpila do tego sosu mozesz tez dodac musztarde ale nie za duzo
    Agnieszka

  4. #4
    INM & RaNails Educator EF Avatar asia
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    ndm / warszawa
    Postów
    6 951

    Domyślnie Odp: Sosy

    czyli macie ten problem co ja

  5. #5
    Totalna maniaczka Avatar honeypuff
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Postów
    909

    Domyślnie Odp: Sosy

    no to witam w grupie mi tez sosy nie wychodza nawet te z torebki wychodza za rzadkie

  6. #6
    Molestantka klawiatury
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Postów
    2 665

    Domyślnie Odp: Sosy

    A ja uwielbiam sosy podstawa roznych sosow ktore robie jest sos beszamelowy i z niego zawsze robie inne takie na ktore mam ochote
    Biore :
    2 łyżki masła
    2 łyżki maki
    1.5 szklanki mleka ( lub mleka i śmietany)
    Tłuszcz wrzucam do rondelka i na małym ogniu powoli go rozpuszczam.Rozsypuje mąkę na proztopiony tłuszcz i mieszam trzepaczką, aż nam się składniki połączą.Nie smażymy i nie przyrumieniamy, tylko od razu, gdy uzyskamy gładką masę.wlewam część mleka i mieszam energicznie trzepaczką, żeby nam nie powstała jedna wielka klucha.Cały czas mieszamy , podgrzewamy na małym ogniu. Pod wpływem temperatury sos się nam zagęszcza.Wlewamy więc następną porcję mleka i znowu podgrzewamy mieszając,
    Powtarzamy tę czynność, aż uzyskamy konsystencję gęstej śmietany. doprawiam solą, białym pieprzem i gałką muszkatałową.

  7. #7
    INM & RaNails Educator EF Avatar asia
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    ndm / warszawa
    Postów
    6 951

    Domyślnie Odp: Sosy

    a to ja sos własny zagęszczam tak, że w szklance rozrabiam zimną wodę lub mleko z mąką, dolewam do potrawy i na ogniu trzymam dosłownie pół minutki.

    jade jak sie do tego doda musztardy to wyjdzie musztardowy? czy wyjdzie kupa?

  8. #8
    Molestantka klawiatury Avatar rudzielec
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Kiedyś SZCZECINEK, teraz Boston;)
    Postów
    1 735

    Domyślnie Odp: Sosy

    witam was...a ja sos robie tak, ze miesko i warzywa sie gotuja normalnie doprawiam najczesciej czosnkiem w proszku,koperek poszadkowany, wegeta, maggi, cebulka, marchewka i inne takie tam, ale zageszczam go na dwa sposoby, albo daje wlasnie tak jak wyzej, mąke w słoik z woda badz smietana i `bełtam` zeby grudek nie bylo i do sosu...albo po prostu na oleju albo na smalcu podsmazam mąke...i fajny smaczek daje i zagęszcza...
    SKORO JESTEŚMY TYM, CO JEMY
    TO NIEZŁE ZE MNIE CIACHO

  9. #9
    Molestantka klawiatury
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Postów
    2 665

    Domyślnie Odp: Sosy

    musztardowy to mozesz wziac zrobic woda z rosolkiem dodac musztardy, przypraw i zagescic.Ja lubie tez dodawac rozpuszczone serki topione nawet cale opakowanie moi to uwielbiaja

    ---------- Dodano o godzinie 20:13 ---------- Poprzedni post był napisany o godzinie 20:10 ----------

    maka podsmazana na smalcu to zasmazka i nia sie zageszcza zupy np.fasolowa

  10. #10
    Totalna maniaczka Avatar dudejla
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Postów
    1 030

    Domyślnie Odp: Sosy

    A jakieś przepisy na dobry sos do mięska, łopatki czy schabu?


  11. #11

    Domyślnie Odp: Sosy

    Najsmaczniejsze sosy do mies są właśnie te, które na tych mięsach są robione...ja smażę np. karkóweczkę dość przyrumieniam ją z każdej strony, później dodaję do tego mięsa cebulkę by się również zeszkliła, zalewam wodą, przykrywam aż mięsko porządnie zmięknie wtedy do smaku doprawiam ( wegeta, pieprz,pieprz ziołowy. papryka słodka, magi, ząbek czosnku) i zagęszczam wodą z mąką...jak kto woli może to być sos biały więc zamiast wody dać wtedy śmietanę 30%, albo szklisty sos zagęszczając mąką ziemniaczaną z wodą. Tylko takie sosy robię i są zawsze przepyszne.

  12. #12
    Totalna maniaczka Avatar dudejla
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Postów
    1 030

    Domyślnie Odp: Sosy

    To ja również robię właśnie takie sosiki. Tylko troszkę inaczej zagęszczam
    Ja często wykorzystuje właśnie beszamelowy, który sam w sobie jest bazą do różnych pysznych sosików, koperkowego, chrzanowego czy musztardowego.
    Ostatnio edytowane przez dudejla ; 25-10-2010 o 09:55


  13. #13
    Molestantka klawiatury Avatar rudzielec
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Kiedyś SZCZECINEK, teraz Boston;)
    Postów
    1 735

    Domyślnie Odp: Sosy

    Cytat Napisał Jade Zobacz post

    ---------- Dodano o godzinie 20:13 ---------- Poprzedni post był napisany o godzinie 20:10 ----------

    maka podsmazana na smalcu to zasmazka i nia sie zageszcza zupy np.fasolowa
    wiem ze zasmazka, ja ja daje do sosow rowniez...a co do zup, to do fasolowej jak najbardziej, ale tez jest dobra do kapuśniakowej...

    ---------- Dodano o godzinie 09:30 ---------- Poprzedni post był napisany o godzinie 09:28 ----------

    Cytat Napisał Belunia Zobacz post
    Najsmaczniejsze sosy do mies są właśnie te, które na tych mięsach są robione...ja smażę np. karkóweczkę dość przyrumieniam ją z każdej strony, później dodaję do tego mięsa cebulkę by się również zeszkliła, zalewam wodą, przykrywam aż mięsko porządnie zmięknie wtedy do smaku doprawiam ( wegeta, pieprz,pieprz ziołowy. papryka słodka, magi, ząbek czosnku) i zagęszczam wodą z mąką...jak kto woli może to być sos biały więc zamiast wody dać wtedy śmietanę 30%, albo szklisty sos zagęszczając mąką ziemniaczaną z wodą. Tylko takie sosy robię i są zawsze przepyszne.
    tez takie robie i sa naprawde pyszne...najprostsze i bez zadnego wymyslania ich smak jest the best
    SKORO JESTEŚMY TYM, CO JEMY
    TO NIEZŁE ZE MNIE CIACHO

  14. #14
    Nałogowiec Avatar bestilka007
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Leszno Górne/ Szprotawa
    Postów
    450

    Domyślnie Odp: Sosy

    ja podobnie jak jade beszamel podstawa ale dodaje jeszce vegety troche

    no i jak chcecie koperkowy dajecie kopere, pietruszkowy pietruszke itp itd
    a co do musztardowego to tak samo dodajecie musztardy i jest super do jajek na twardo no i oczywiscie ja dodaje jescze troche chrzanu do tego jest wtedy bardziej wyrazisty
    no to zaczynamy

  15. #15
    INM & RaNails Educator EF Avatar asia
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    ndm / warszawa
    Postów
    6 951

    Domyślnie Odp: Sosy

    no właśnie a jakby tak paprykowy, cebulowy, itp itd, takie różne "niezwiązane" z mięskiem?

  16. #16
    Totalna maniaczka Avatar dudejla
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Postów
    1 030

    Domyślnie Odp: Sosy

    Ja mam taki sosik cebulowy, który bardzo lubię szczególnie z podsmażonym filetem z kurczaka.

    Na maśle lub oleju trzeba podsmażyć pokrojoną cebulę. Następnie oprószyć ją mąką, wymieszać i podsmażyć jeszcze chwilę. Najlepiej aby nie rumienić mąki. Następnie należy dodać szklankę rosołu (ewentualnie można użyć takiego zrobionego z kostki knorra czy innego winiara ). Doprawić według uznania. Trzeba trochę podgotować. Cebulka musi być miękka. Ja na koniec dodaje kwaśnej śmietany i jeszcze chwilkę gotuje. I tyle!


  17. #17
    Kosmetyczka
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    mazowieckie/Kozienice
    Postów
    2 578

    Domyślnie Odp: Sosy

    odswiezam bo jestem ciekawa jak zagesic sos czosnkowy...osobiscie robie go ze smietany, majonezu-tak do smaku, soli, pieprzu,i zioł prowansalskich, w sumie to ten sos to taki czosnkowo ziolowy, ale pychota, tylko zastanawiam sie jakby go zagescic, myslicie ze podgrzewajac go i dodajac mąke nie popsuje goa moze jakies inne SPRAWDZONE SPOSOBY

  18. #18
    Molestantka klawiatury
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Postów
    2 665

    Domyślnie Odp: Sosy

    No taki sosik czosnkowy to raczej dip robie podobnie ale nie dodaje ziol prowansalskich.Jakos nie wyobrazam sobie zageszczanie takiego sosu bo on juz jest gesty.Ale gdyby zrobic beszamelowy,dodac swierzy czosnek,moze odrobine majonezu,sol i pewnie tez bedzie smaczny

  19. #19
    Kosmetyczka
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    mazowieckie/Kozienice
    Postów
    2 578

    Domyślnie Odp: Sosy

    no ale wlasnie mi wychodzi taki rzadszy od ketchupu nadwislanskiego z reypolu...robie na smietanie 18,12...

  20. #20
    Molestantka klawiatury
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Postów
    2 665

    Domyślnie Odp: Sosy

    Paulka a gdybys dala wiecej majonezu niz smietany?Albo serek filadelfia wymieszac ze smietana tak zeby konsystencja ci pasowala i dodac czosnek i co kto lubi

  21. #21
    Kosmetyczka
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    mazowieckie/Kozienice
    Postów
    2 578

    Domyślnie Odp: Sosy

    jak dodam majonezu wiecej to wg mnie straci swoj urok, bedzie mdły...

  22. #22
    Totalna maniaczka Avatar honeypuff
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Postów
    909

    Domyślnie Odp: Sosy

    ja robię na majonezie i dodaje troszkę śmietany i jest ok może podczas robienia go dodawaj coraz więcej majonezu i próbuj czy taki ci smakuje na początku też robiłam na śmietanie + majonez, ale na odwrót wydaje mi się o wiele smaczniejszy

  23. #23
    Kosmetyczka
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    mazowieckie/Kozienice
    Postów
    2 578

    Domyślnie Odp: Sosy

    kiedys przesadzilam z majonezem to mi osobiscie nie smakowal, nie wiem jak pozostałym domownikom, ale dla mnie ne ne ne....a jakiej smietany uzywacie, moze to od tego idziea moze jogurt naturalny lepszy?

  24. #24
    Nałogowiec Avatar ducek07
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Świdnica
    Postów
    658

    Domyślnie Odp: Sosy

    Ja robię czosnkowy z majonezu i odrobiny mleka, do tego ząbki czosnku, pieprz, sól i łyżeczka cukru
    Inny to daję : ketchup i majonez - pół na pół do tego może być pieprz
    "Powietrze pachnie, jak malinowa Mamba,
    Nikt nie przeklina, nikt nie mówi karamba"

  25. #25
    Totalna maniaczka Avatar honeypuff
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Postów
    909

    Domyślnie Odp: Sosy

    śmietana jaka pod ręką akurat jest ;p 18,12
    a na jogurcie nie próbowałam.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Zasady postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •