Pokaż wyniki 1 do 12 z 12

Temat: Stopa cukrzycowa

  1. #1
    Kosmetyczka Avatar weronisiaaa88s
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Trójmiasto
    Postów
    145

    Domyślnie Stopa cukrzycowa

    Zaburzenia w cukrzycy prowadzą do zmian w skórze i innego odbierania bodźców zewnętrznych. Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne muszą być wykonywane bardzo ostrożnie.

    Pielęgnacja kończyn dolnych polega na ich myciu, zmiękczaniu naskórka, stosowaniu środków pielęgnacyjnych, uzupełnieniem tych podstawowych zabiegów higienicznych jest pedicure. W gabinecie kosmetycznym podczas wykonywania tego zabiegu możemy spotkać się z dolegliwościami typu brodawki, modzele, nagniotki. Są to schorzenia uciążliwe, z którymi trudno walczyć, jednakże są widoczne i można je rozpoznać podczas pierwszego wywiadu. Niezmiernie większy problem stanowi stopa cukrzycowa, występuje ona u prawie 30% osób chorych na cukrzycę, około 5% diabetyków traci stopę ze względu na zaniedbanie swojej choroby.

    Stopa cukrzycowa jest to zespół objawów klinicznych związanych ze zmianami stóp u osób chorych na cukrzycę, jest to przewlekłe powikłanie obejmujące tkanki miękkie, a w szczególnych przypadkach również kości. Powikłanie to występuje z powodu uszkodzenia układu nerwowego, zaburzeń ukrwienia oraz podatności na infekcje bakteryjne. Nie leczony zespół stopy cukrzycowej w skrajnych przypadkach może doprowadzić do amputacji nóg.

    Objawy stopu cukrzycowej:
    • skóra na stopach jest cienka, łuszczy się, jest sucha
    • niedokrwienie stóp, skóra jest sinawa
    • skóra pozbawiona jest owłosienia
    • paznokcie są zdeformowane
    • powstają uszkodzenia skóry, otarcia, zranienia, pęknięcia skóry, zrogowacenia
    • następuje zaburzone odczuwanie bólu
    • nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne
    • problemy z gojeniem się skóry

    Trzy typy stopy cukrzycowej:
    • neuropatyczna stopa cukrzycowa - konsekwencja uszkodzenia obwodowego układu nerwowego. Osoba z tym typem stopy cukrzycowej nie jest w stanie rozpoznać temperatury, nie rozpoznaje dotyku, może pojawiać się charakterystyczne uczucie palenia i pieczenia stopy, drętwienie placów u stóp
    • choroba niedokrwienna stopy - wywołana jest miażdżycą tętnic, skóra jest niedożywiona. Początkowo niedokrwienie może objawiać się bólami stóp.
    • neuropatyczna-niedokrwienna stopa cukrzycowa - łączy w sobie dwa poprzednie typy, chory ma owrzodzenia, pęknięcia na stopie, jednak nie czuje bólu.

    Wszystkie osoby chore na cukrzycę są informowane o tym, aby podczas wizyty u stomatologa, kosmetyczki, czy fryzjerki informować o chorobie, jednakże w momencie gdy odwiedzi nas nowa klientka powinnyśmy przeprowadzić wywiad, w którym kluczowe pytanie będzie się odnosiło do tego czy nie jest chora na cukrzycę. Jeżeli uzyskamy odpowiedź twierdzącą nasza praca podczas wykonywania pedicure będzie wyglądać trochę inaczej. W przypadku zabiegu pedicure u diabetyka zaleca się pracę frezarką, która posiada odpowiednie końcówki, umożliwiają one bezinwazyjne wykonanie zabiegu. Praca z wykorzystaniem nożyków, skalpelów jest odradzana, jeżeli będziemy wykonywać pracę przy użyciu ciążek , pilników musimy zachować ogromną ostrożność.

    Zabieg pedicure przy stopie cukrzycowej:
    • Zanim przystąpimy do zabiegu musimy pamiętać o zdjęciu biżuterii (pierścionki, bransoletki), aby zapobiec uszkodzeniu naskórka
    • Dokładnie obejrzyj skórę stopy, zwróć uwagę na miejsca gdzie jest najbardziej delikatna wręcz papierowa, zwróć uwagę czy nie ma na niej ranek, pęcherzyków
    • Woda do namoczenia stóp powinna być letnia (poniżej 37 stopni), należy unikać niskich i wysokich temperatur. Temperaturę wody należy zmierzyć termometrem ponieważ klientka ze stopą cukrzycową ma zaburzone odczuwanie bólu i nie będzie w stanie stwierdzić czy woda nie jest za gorąca Ten etap wstępny powinien ograniczyć się do obmycia nóg. Zbyt długie moczenie stóp jest przeciwwskazaniem ponieważ powoduje macerację skóry
    • Podczas obmywania należy pamiętać o poprawnym kierunku wykonywanych ruchów , do serca (od stopy do kolana). Jako środka zmiękczającego powinnyśmy użyć szare mydło
    • Po obmyciu należy osuszyć stopy, a szczególną uwagę zwrócić na przestrzenie między palcami
    • Podczas piłowania paznokci powinnyśmy obrać jeden kierunek, aby nie doprowadzić do uszkodzenia płytki paznokciowej
    • Paznokcie obcinamy prosto, lekko podpiłowujemy brzegi, aby nie drażniły skóry w ten sposób zapobiegniemy wrastaniu paznokcia
    • Paznokcie nie powinny być ścięte zbyt krótko, aby mogły chronić opuszkę palców
    • Podczas wycinania skórek, powinniśmy usunąć tylko te odstające, które mogłyby ulec ewentualnemu naderwaniu
    • Nie należy przekłuwać pęcherzy na stopie
    • Nie można stosować preparatów chemicznych, ani plastrów na modzele, nagniotki.
    • Do usuwania zrogowaciałego naskórka powinnyśmy użyć pumeks lub niemetalową tarkę
    • Uzupełnieniem pedicure powinien być masaż, mogą to być kółeczka, zginanie. Osoba chora na cukrzycę powinna wykonywać ćwiczenia stóp kilkakrotnie w ciągu dnia
    • Elementem wykończeniowym będzie nawilżenie skóry jednakże przestrzenie między palcowe należy przyspać pudrem, najlepiej, jeżeli będzie to puder przeciwgrzybiczny, ponieważ u osób cierpiących na cukrzycę znacznie częściej występuje grzybica

    Oględziny stopy podczas pedicure: zwróć uwagę na zabarwienie skóry, ciepłotę skóry, zwróć uwagę jak wygląda część podporowa stopy (paluch, piąty palec, pięta), czy na stopie są modzele, nagniotki, czy na stopie są nadżerki, owrzodzenia, rozpadliny.
    Jeżeli zauważysz na nodze zmiany zakaźne, pęknięcia, trudno gojące się rany, których nie czuje pacjent, pedicure może być wykonany dopiero po wyleczeniu stopy.

    Jeżeli pomimo twojego wysiłku i uwagi dojdzie do skaleczenia, choćby niewielkiego należy przestrzegać pewnych zasad:
    • umyć nogę pod bieżącą wodą
    • przemyć ranę wodą utlenioną
    • zabieg przemywania wodą utlenioną powtórzyć co najmniej dwa razy podczas 24 godzin
    • ranę należy obłożyć jałowym opatrunkiem i obwinąć bandażem (nie elastycznym)
    • nie należy stosować plastrów z opatrunkiem ponieważ możemy doprowadzić do powstanie kolejnej rany podczas ściągania opatrunku.
    • stale kontrolować temperaturę ciała
    • skontaktować się z lekarzem klientki

  2. #2
    Rozkręcanko Avatar urbanka1
    Zarejestrowany
    May 2011
    Postów
    60

    Domyślnie Odp: Stopa cukrzycowa

    Dziękujemy za przydatny tekst

  3. #3
    No to..wpadłam
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Wrocław
    Postów
    125

    Domyślnie Odp: Stopa cukrzycowa

    Czy często dziewczyny wykonujecie pedicure u osób ze stopą cukrzycową? Jakie kosmetyki byście polecili do jej pielęgnacji?
    zapraszam na moją stronke:
    http://www.estico.pl/

  4. #4
    Totalna maniaczka Avatar sztynka
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Postów
    1 319

    Domyślnie Odp: Stopa cukrzycowa

    Cytat Napisał Evcianka Zobacz post
    Czy często dziewczyny wykonujecie pedicure u osób ze stopą cukrzycową? Jakie kosmetyki byście polecili do jej pielęgnacji?
    Pamiętaj, że musisz być bardzo ostrożna w przypadku pielęgnacji stopy cukrzycowej ze względu na to, ze często występuje jej odmiana neuropatyczna. Chory nie ma czucia i nie powie Ci, ze go przypieka, czy też , ze za gorąca woda, więc zaopatrz się w termometr i odpowiednie frezy Dia-twistery, które mają szczelinki, po to by nie ulegały przegrzaniu.
    Preparaty , które polecam to kosmetyki ze srebrem . Nie stosujemy preparatów rozmiękczających skórę, ani też soli, gdyż może wywołać ona pęknięcia, czy zranienia na delikatnej i papierowej skórze cukrzyka. Ja stosuję linię z Clareny Silver Line, ale wiem, że dziewczyny na pewno znają lepsze produkty.
    Jestem SZTYNKA (zdrobnienie od imienia Justynka)
    nie SZATYNKA bo ja jestem blondynka
    Moje hobby i pasja http://stylizacjaiwizaz.blogspot.com/

  5. #5
    Rozkręcanko Avatar natalia.gras
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Portugalia
    Postów
    85

    Domyślnie Odp: Stopa cukrzycowa

    Dziewczyny

    tylko mi takie rzeczy sie dzieja....jestem tak ostrozna a mimo tego zawsze cos

    przyszla starsza kobieta zeby obciac paznokcie (miala juz obciete dwa tyg temu przez synowa) dodam ze miala obciete krzywo, jedne dlugie drugie krotkie i nie rowne. Dla pewnosci i zeby jej nie zranic uzylam pilniczna jednorazowego no i biore sie za lekkie wyrownanie duzego paznokcia i ja zacielam moze 2 mm polecialo troszeczke krwi przemylam i nalozylam Bepanten (odkarzajacy i leczacy rany) po 5 minutach spojrzalam na to i jest cacy krew nie leci rana czysciutka. Pani powiedziala ze w domu jeszcze czyms tam posmaruje.

    Ale ja mimo tego sie martwie i dostalam bolu zoladka

    Mialyscie takie przypadki? Jak radzicie sobie z tym stresem? bo ja zwarjuje

  6. #6
    Totalna maniaczka Avatar sztynka
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Postów
    1 319

    Domyślnie Odp: Stopa cukrzycowa

    Oczywiście, że miałam takie przypadki i to nie jeden A Pani miała cukrzycę? Poinformowała Cię? Miałam taką sytuację, że ledwo dotknęłam palca i już ze skórek leciała krew. Standardowa procedura wtedy, odkażenie, zabezpieczenie rany i zalecenia domowe. Narzędzia, albo do sterylizacji, albo do wyrzucenia.
    Nie martw się, czasem to się zdarza. Wiadomo, stres będzie, ale jeśli postąpiłaś zgodnie z zasadami higieny, wszystko będzie ok
    Jestem SZTYNKA (zdrobnienie od imienia Justynka)
    nie SZATYNKA bo ja jestem blondynka
    Moje hobby i pasja http://stylizacjaiwizaz.blogspot.com/

  7. #7
    Debiutantka
    Zarejestrowany
    May 2013
    Postów
    1

    Domyślnie Odp: Stopa cukrzycowa

    Witam, jestem cukrzykiem i mam problem ze skaleczeniami, zadrapaniami i tp. Od małych prawie nie widocznych otarć robią się wielkie rany. Niekiedy miałam też pęcherze. Leczyłam tzn. smarowałam rany różnymi preparatami przepisanymi przez lekarkę prowadząca ale dawało to taki sobie efekt, dopiero jak przepisała mi Curiosin, to się ruszyło. Efekty u mnie sa rewelacyjne i dużo lepsze niż inne maści. Czy ktoś przy cukrzycy lub zdrowy tez tego używa?

  8. #8
    Rozkręcanko Avatar Patios
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Postów
    81

    Domyślnie Odp: Stopa cukrzycowa

    Może niektórych to zszokuje,ale ja podczas wywiadu przed pedicure pytam się klientki czy mają cukrzyce i jesli tak - to ich nie przyjmuję. zostawiam to podologom. Ja narazie uprawnień podologicznych nie mam. Miałam kiedyś pismo (muszę je znakleźć), w którym napisane było, że 80 % amputacji stóp cukrzycowych było spowodowanych źle wykonanym pedicure w salonie kosmetycznym. Nawet jeśli ja użyje wszystkich produktów jednorazowych i nie bede wycinac skórek, a taka osoba pójdzie gdzieś indziej i tam zrobia krzywdę to i tak mogę mieć duże problemy. Nie mam autoklawu więc się nie tykam takich zabiegów. Wykonuję głeboką dezynfekcję, ale mimo iż jest to obecnie przez sanepid uznawane to w przypadku problemów ze stopa cukrzycową obawiam się, że sanepid miałby zastrzeżenia. Oni interpretują przepisy jak im wygodnie

    Dodatkowo na pozór taka stopa może wyglądać normalnie, ale bardzo często od takich osób inni zarażają się grzybicą lub bakteryjnymi chorobami, gdyż u cukrzyków jest znacznie gorsze krążenie, skóra ma gorsze warunki obronne i są na niej idealne warunki do rozwoju wszelkich nie fajnych rzeczy..

  9. #9
    No to..wpadłam Avatar Aguss
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Ruda Śląska
    Postów
    130

    Domyślnie Odp: Stopa cukrzycowa

    Dziewczyny proszę o pomoc..
    Mam bliską osobę która ma stwierdzoną stopę cukrzycową. Bardzo często odmawiają jej wykonania pedicure (może i dobrze) ale ciągle się zastanawiam co może robić w domu aby prawidłowo pielęgnować stopy... Czy wykonywać co jakiś czas jakiś peeling, maski na stopy. Jak często powinna mieć robione masaże w domu itd.
    Generalnie chcę jej pomóc ale nie wiem do końca jak..
    Proszę Was bardzo o jakieś porady!

  10. #10

    Domyślnie Odp: Stopa cukrzycowa

    Peelingi i maski na stopy nie są dobrym pomysłem. Zaleca się kremy z 5-10% zawartością mocznika - jeśli jest przesuszona skóra. Kąpiele powinny być w miarę krótkie, temperatura wody nie wyższa niż 40 stopni. Jeśli na stopie pojawiają się drobne rany lub skaleczenia powinno się użyć np. Octeniseptu dostępnego w aptece bez recepty. Broń Panie Boże polewać cokolwiek wodą utlenioną!

    Chciałbym zwrócić uwagę, że pierwszy post w tym temacie zawiera kilka rażących błędów w pielęgnacji stopy cukrzycowej. Pumeksy i tarki są absolutnie niewskazane!


    • Zanim przystąpimy do zabiegu musimy pamiętać o zdjęciu biżuterii (pierścionki, bransoletki), aby zapobiec uszkodzeniu naskórka
    • Dokładnie obejrzyj skórę stopy, zwróć uwagę na miejsca gdzie jest najbardziej delikatna wręcz papierowa, zwróć uwagę czy nie ma na niej ranek, pęcherzyków
    • Woda do namoczenia stóp powinna być letnia
      ŹLE! Nie namaczamy stóp przed zabiegiem w ogóle! Istnieją na rynku specjalne preparaty zmiękczające
      (poniżej 37 stopni), należy unikać niskich i wysokich temperatur. Temperaturę wody należy zmierzyć termometrem ponieważ klientka ze stopą cukrzycową ma zaburzone odczuwanie bólu i nie będzie w stanie stwierdzić czy woda nie jest za gorąca Ten etap wstępny powinien ograniczyć się do obmycia nóg. Zbyt długie moczenie stóp jest przeciwwskazaniem ponieważ powoduje macerację skóry
    • Podczas obmywania należy pamiętać o poprawnym kierunku wykonywanych ruchów , do serca (od stopy do kolana). Jako środka zmiękczającego powinnyśmy użyć szare mydło
    • Po obmyciu należy osuszyć stopy, a szczególną uwagę zwrócić na przestrzenie między palcami
    • Podczas piłowania paznokci powinnyśmy obrać jeden kierunek, aby nie doprowadzić do uszkodzenia płytki paznokciowej
    • Paznokcie obcinamy prosto, lekko podpiłowujemy brzegi, aby nie drażniły skóry w ten sposób zapobiegniemy wrastaniu paznokcia
    • Paznokcie nie powinny być ścięte zbyt krótko, aby mogły chronić opuszkę palców
    • Podczas wycinania skórek
      ŹLE! nie wycinamy skórek
      , powinniśmy usunąć tylko te odstające, które mogłyby ulec ewentualnemu naderwaniu
    • Nie należy przekłuwać pęcherzy na stopie
    • Nie można stosować preparatów chemicznych, ani plastrów na modzele, nagniotki.
    • Do usuwania zrogowaciałego naskórka powinnyśmy użyć pumeks lub niemetalową tarkę
      ŹLE!
    • Uzupełnieniem pedicure powinien być masaż, mogą to być kółeczka, zginanie. Osoba chora na cukrzycę powinna wykonywać ćwiczenia stóp kilkakrotnie w ciągu dnia Dyskusyjna kwestia. Jeśli mamy do czynienia z makroangiopatią to ćwiczenia są wręcz zabronione.
    • Elementem wykończeniowym będzie nawilżenie skóry jednakże przestrzenie między palcowe należy przyspać pudrem, najlepiej, jeżeli będzie to puder przeciwgrzybiczny, ponieważ u osób cierpiących na cukrzycę znacznie częściej występuje grzybica
      ŹLE! niepotrzebnie przesuszymy delikatną skórę cukrzyka

    Pozdrawiam
    Darek

  11. #11

    Domyślnie Odp: Stopa cukrzycowa

    bardzo dobry artykuł

  12. #12
    Rozkręcanko
    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Postów
    45

    Domyślnie Odp: Stopa cukrzycowa

    artykuł dobry, dlatego ze wszelkiego rodzaju zabiegami trzeba tutaj uważać.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Zasady postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •