Pokaż wyniki 1 do 18 z 18

Temat: szpotawosc

  1. #1
    Współzałożyciel forum Avatar mala
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    niemcy
    Postów
    3 461

    Domyślnie szpotawosc

    chcialam poruszyc ten temat nie po to zebyscie mi wspolczoly ale dlatego ze dopiero jak moj synek sie taki urodzic zauwazylam ile dzieci rodzi sie z ta choroba
    osobiscie nie zycze nikomu tego
    troche w skrocie o chorobie
    Stopa końsko-szpotawa (łac. talipes equinovarus, ang. club foot) - wada wrodzona, polegająca na utrwalonym zgięciu podeszwowym stopy i przywiedzeniu przodostopia. Jest to wada o charakterze deformacji, w około 50% przypadków spowodowana przez malformacje kostne. Nie do końca jasna jest etiologia zmian.
    Stopa końsko-szpotawa to wynik obrazu kilku nakładających się na siebie wad i dopiero ich wspólne wystąpienie świadczy o rozpoznaniu.
    • ustawienie końskie
    • szpotawe ustawienie i odwrócenie (głównie okolicy pięty)
    • przywiedzenie przodostopia
    • nadmierne wydrążenie łuku podłużnego stopy
    • ewentualnie: wewnętrzna torsja goleni

    Najpopularniejszą[potrzebne źródło] metodą leczenia jest metoda Ponsetiego. Terapia ta polega na cotygodniowym modelowaniu kształtu stopy przy pomocy gipsu przez okres od 6-9 tygodni, w efekcie czego stopa przyjmuje naturalne ustawienie; następnie przez 3 miesiące dziecko nosi specjalnie połączone ze sobą buty. Ostatecznie buty te zakładane są przez okres do dwóch lat, celem utrwalania rezultatów. Kiedy nie można zastosować tej metody, stosowane jest też leczenie operacyjne. Przed upowszechnieniem się metody Ponsetiego, leczenie operacyjne było głównym środkiem walki z chorobą.


    ato kilka fotek mojego synka po operacji
    pierwsza fotka z neta

  2. #2
    VIP Avatar natalia268
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Warszawa
    Postów
    7 165

    Domyślnie

    ojejku co za katastrofa dla dziecka widziałam pare razy w telewizji gdzies takie przypadki


    a to później nie powraca ?

    ________________________________________


  3. #3

    Domyślnie

    najgorsze że to takie małe niewiniątka spotyka, niczemu winne

  4. #4
    Współzałożyciel forum Avatar mala
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    niemcy
    Postów
    3 461

    Domyślnie

    niestety
    wiecie co jak siemaly urodzilto myslalam czemu mje dziecko
    a jak pojechalam z nim do szpitala to sie za glowe zlapalam ile dzieci jest chorych
    terza dzieci maja dobrze
    bo ta chorobe lecza juz nieoperacjyjnie
    niestety moj synek nie mialtakiego szczescia

  5. #5
    Gość
    niezalogowany

    Domyślnie

    nie martw sie mała jest już po opercji więć będzie tylko lepiej... dla pocieszenia tylko powiem że ja też urodziłam się z tą wadą... przeszłam 2 operacje-jedną w wieku 1,5r drugą po 2 latach (z opowiadań mamy). pamiętam że poźniej długo jeździałam na rehabilitacje, ale cóż to za rehabilitacja moczenie nóg do kolan w wannie gdzie na łydki puszcają powietrze pod sporym ciśnieniem, masaże i basen jedyne co mi po tym wiecznie przeszkadzało i przeszkadza to wielkie PRLowsie blizny po szwach od paluchów po połowę łydki i katastroficznie cienkie nogi... ha ha i te głupie wkładki supinujące i ochydne buty ortopedyczne no ale trudno... lepsze to niż wózek czy, co gorsza, zaniedbanie przez rodziców w podstawówce przerzuciłam sie na GLANY i było ok. teraz od czasów liceum zapier***m w szpilach po 8cm i nic mi nie jest

    wiem że Ci cieżko, i łatwo mi mówić ale będzie dobrze...

    ja też żyje w wiecznym stersie bo w lutym moja córka była w klinice na ligocie w katowicach na neurologii z podejrzeniem miopatii (zanik mięśni) i do dzis nie mogą tego do końca zdiagnozować... a więc nadal nie wiem czy jest chora czy nie... wprawdzie badania wychodzą idealnie ale za to objawy są wyraźne

  6. #6
    Molestantka klawiatury
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Postów
    2 665

    Domyślnie

    Az mnie serducho zabolalo,takie malenstwo.Ale bedzie dobrze!

  7. #7
    No to..wpadłam Avatar czarus
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Ustroń koło Cieszyna
    Postów
    159

    Domyślnie

    napewno bedzie dobrze jak by miało być inaczej

  8. #8
    Współzałożyciel forum Avatar mala
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    niemcy
    Postów
    3 461

    Domyślnie

    jejc
    tak wlasnie przez przypadek ostatnio znajduje ludzi z ta choroba.tez sie dowiedzialam ze moja klientka to miala
    a powiedz mi czy teraz ci cos dolega?chodzi jmi o to czy czujeszc cos ?boli?

  9. #9
    Nałogowiec Avatar Pati88
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Puławy
    Postów
    695

    Domyślnie

    biedne malenstwo, straszna choroba az sie serce kraja bardzo wspolczuje

  10. #10
    Gość
    niezalogowany

    Domyślnie

    mala spokojnie... nic mi nie dolega... nic nie boli... nawet na pielgrzymki chodziłam i też nic. jedynie co to musisz pilnować zeby synek nie krzywił stópek do zewnątrz i do wewnątrz. pamiętam że na WFie w podstawówce były takie ćwiczenia gdzie się chodziło na zewnetzrnej i wewnetrznej stronie stóp, a ja wtedy nie mogłam, nawet kiedyś moja matka zbulwersowana tym faktem poszła porozmawiać z panią od wf że mnie tak nie wolno
    mały na pewno dostanie buciki ortopedyczne które będą podtrzymywać kostki.

    poza tym nic nie boli.
    i tak jak mówi teraz co mi nabardziej przeszkadza to mega chude nogi w sensie łydki... na razie wrzucę fotki które i tak nie oddają rzeczywistości, ale jak sie spoktamy to sie przekonasz...

    wszystko będzie ok
    Ostatnio edytowane przez woszczur ; 24-06-2009 o 12:29

  11. #11
    Zabierzcie jej klawiaturę ;-) Avatar szpila59
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Bolesławiec
    Postów
    3 140

    Domyślnie

    kuurcze Woszczur takie ładne nóżki masz , a narzekasz Wiesz ile dziewczyn chciałoby mieć takie nogi


  12. #12

    Domyślnie

    fiu fiu najbardziej mi się podoba z tą podwianą sukienką

  13. #13
    Zabierzcie jej klawiaturę ;-) Avatar szpila59
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Bolesławiec
    Postów
    3 140

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamis Zobacz post
    fiu fiu najbardziej mi się podoba z tą podwianą sukienką
    aahahaha, Ty się Kamis za bardzo nie przypatruj bo jeszcze ktoś Cię przyłapie... Woszczur na ostatnim wyglądasz podobnie do Marilyn Monroe


  14. #14
    Gość
    niezalogowany

    Domyślnie

    ha ha ha tylko że Marilyn Monroe stała na kratce od metra a ja na kratce ściekowej

  15. #15
    Zabierzcie jej klawiaturę ;-) Avatar szpila59
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Bolesławiec
    Postów
    3 140

    Domyślnie

    Cytat Napisał woszczur Zobacz post
    ha ha ha tylko że Marilyn Monroe stała na kratce od metra a ja na kratce ściekowej
    Ważne , że jakaś kratka była


  16. #16
    Współzałożyciel forum Avatar mala
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    niemcy
    Postów
    3 461

    Domyślnie

    woszczurku moj maly wlasnie moze normalne buty nosic ale jak mu kupujemy to sami sztywniejsze.
    terza jak mu zdejma gips to bedzie mial szyne na noc.

  17. #17
    Nałogowiec Avatar roooksanka
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Bytom
    Postów
    303

    Domyślnie

    kurcze paskudna choroba ale najważniejsze ze da sie leczyc Także głowa do góry

  18. #18
    Gość
    niezalogowany

    Domyślnie Odp: szpotawosc

    Cytat Napisał mala Zobacz post
    woszczurku moj maly wlasnie moze normalne buty nosic ale jak mu kupujemy to sami sztywniejsze.
    terza jak mu zdejma gips to bedzie mial szyne na noc.
    no to świetnie bo te ortopedyczne buty są ochydne ale bardzo dobrze robicie że mu sztywniejsze kupujecie, ważne zeby kostka była usztywniona. nie martw się mala będzie dobrze jeszcze troche i będzie grał w piłe aż sie będzie kurzyć

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Zasady postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •