Pokaż wyniki 1 do 25 z 96

Temat: Rozstępy

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Kosmetyczka Avatar anikol
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    woj. lubuskie
    Postów
    464

    Domyślnie Rozstępy

    Przyczyny powstawania rozstępów
    Powstawanie rozstępów nie jest związane tylko z nadmiernym rozciąganiem skóry. Rozstępy są w dużej mierze rezultatem wzrostu poziomu kortyzolu we krwi. Jest to hormon wydzielany przez nadnercza. Jego ilość wzrasta w okresie ciąży, dojrzewania, otyłości, wzrostu wagi. W okresie ciąży również wzrost poziomu estrogenów przyczynia się w pewnym stopniu do zwiększenia możliwości pojawienia się rozstępów. Ponieważ tabletki hormonalne mają wpływ na żeńskie hormony płciowe, dlatego istnieje prawdopodobieństwo, iż mogą być jednym z czynników sprzyjających rozstępom.
    Na tworzenie się rozstępów wpływa również używanie regularnie i przez dłuższy okres czasu leków steroidowych, ponieważ przyczyniają się one m.in. do ścieńczenia naskórka, zahamowania syntezy kolagenu w skórze właściwej oraz degradacji już istniejących włókien kolagenowych.
    Niewłaściwa, uboga w składniki odżywcze (witaminy, mikro- i makroelementy) dieta, to także jedna z przyczyn powstawania rozstępów. Dużą rolę odgrywa tu zwłaszcza niedostateczna ilość cynku. Dlatego kobiety często będące na dietach niskokalorycznych mogą mieć skłonności do rozstępów.
    I wreszcie kolejną istotną przyczyną, na którą nie mamy wpływu są nasze skłonności genetyczne. W związku z tym, istnieje prawdopodobieństwo, iż jeśli u matki podczas ciąży pojawiły się rozstępy, to mogą (ale nie muszą) pojawić się one również u jej córki.
    Osoby mające predyspozycje do tworzenia się rozstępów:
    ludzie otyli,
    nastolatki w okresie dojrzewania,
    kobiety w okresie ciąży, menopauzy,
    kulturyści,
    osoby o częstych wahaniach wagi,
    osoby będące wielokrotnie na dietach niskokalorycznych,
    osoby przyjmujące leki steroidowe,
    osoby z predyspozycjami genetycznymi.
    Rozstępy mogą pojawiać się zarówno u mężczyzn jak i u kobiet, u osób otyłych i szczupłych, starszych, jak i u nastolatek w okresie dojrzewania. Problem ten dotyczy w mniejszym lub większym stopniu niemal 90% kobiet w ciąży.

    Charakterystyka rozstępów

    Rozstępy tworzą się na poziomie skóry właściwej, a ich powstawanie wiąże się z upośledzeniem fibroblastów czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję włókien kolagenu i elastyny. Kolagen i elastyna to białka, mające postać włókienkowatą, które tworzą uporządkowaną sieć, nadając skórze elastyczność, jędrność, sprężystość i odpowiednie napięcie. Prawidłowo zbudowane włókno kolagenu odznacza się niesamowitą wytrzymałością na rozciąganie. Trzeba użyć obciążenia co najmniej 10 kg, aby zerwać włókno kolagenowe o średnicy 1mm. Upośledzone - m.in. z powodu zwiększonego poziomu kortyzolu we krwi - fibroblasty, zaczynają produkować zmienione włókna kolagenu i elastyny, które stają się bardziej kruche i mniej podatne na rozciąganie. Podczas nadmiernego rozciągania się skóry jak to ma miejsce np. w czasie ciąży, z powodu kruchości włókien dochodzi do zrywania tej regularnej sieci, czego efektem są właśnie rozstępy. Ponieważ jednocześnie dochodzi także do ścieńczenia warstwy naskórka, stają się one bardziej widoczne.
    Rozstępy wyglądają jak wrzecionowate pasma, występują najczęściej na pośladkach, brzuchu, udach, piersiach. Wyróżniamy dwie fazy tworzenia się rozstępów:
    W fazie I - zapalnej mają one postać czerwonych pasm. Na tym etapie mamy jeszcze największe szanse, aby się ich pozbyć.
    W fazie II - zanikowej, następuje pozorna regeneracja rozstępów. Czerwone pasma ulegają rozjaśnieniu i zmniejszeniu. Dzieje się tak dlatego, iż zmienione włókna kolagenu oraz cieniutkie włókna elastyny starają się jak gdyby zregenerować zerwaną sieć. Jednak nie ma już możliwości przywrócenia stanu skóry właściwej sprzed nastąpienia ubytku. W rezultacie na skórze pozostają widoczne białe prążki, wyczuwalne przy dotyku. Przystąpienie do leczenia rozstępów starszych, będących już w fazie zanikowej może nieco polepszyć stan skóry, ale nie ma już możliwości zlikwidowania ich w 100%.


    Pielęgnacja skóry z rozstępami

    Ponieważ przyczyną tworzenia się rozstępów są m.in. zmiany hormonalne i skłonności genetyczne, dlatego nie zawsze jesteśmy w stanie im zapobiec. Możemy jednak ograniczyć ich powstawanie, poprzez:
    unikanie w miarę możliwości częstych wahań wagi i "cudownych" diet, które w rezultacie dają tylko efekt jo-jo,
    przestrzeganie odpowiedniej diety, która zapewnia wystarczające dawki witamin oraz mikroelementów, zwłaszcza cynku i krzemu. Można także pomyśleć o uzupełnieniu diety suplementami.
    Jeśli tylko zauważymy pierwsze oznaki powstawania rozstępów lub też znajdujemy się w sytuacjach sprzyjających ich tworzeniu, chodzi tu zwłaszcza o okres ciąży czy dojrzewania, warto regularnie masować ciało stosując oliwki, olejki, balsamy lub jeden z dostępnych kremów przeciw rozstępom. Trzeba też pamiętać, że rodzaj kremu nie jest tak istotny jak sam masaż skóry. Krem jest tylko czynnikiem wspomagającym.


    PRZYKŁADY:
    Perfekta Body – galaretka przeciw rozstępom (też dla kobiet w ciąży),
    Oceanic Cosmetics AA – intensywny krem na rozstępy (też dla kobiet w ciąży),

  2. #2
    Weteran Avatar madzialena
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Jastrzębie Zdrój
    Postów
    1 220

    Domyślnie Odp: Rozstępy

    ja osobiście polecam krem Fissan mam na piersiach straszne rozstępy.. pomagał i były efekty
    I forum
    miłośniczka akrylu

  3. #3
    SuperVIP Avatar ivonna70
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Łódź
    Postów
    2 749

    Domyślnie Odp: Rozstępy

    Ja ten krem stosowałam w czasie ciąży i po przez kilka tygodni. Nie mam nawet jednego paseczka, bo pięknie mnie uchronił przed rozstępami. Jest rewelacyjny.

  4. #4

    Domyślnie Odp: Rozstępy

    Dzięki anikol myślę że nie tylko kobietom w ciąży się przyda

  5. #5
    Kosmetyczka Avatar anikol
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    woj. lubuskie
    Postów
    464

    Domyślnie Odp: Rozstępy

    nie ma sprawy kosmetyka jest moja pasją więc z miłą chęcią dodam parę tematów

  6. #6
    Molestantka klawiatury ban
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Postów
    1 886

    Domyślnie Odp: Rozstępy

    Cytat Napisał Kamis Zobacz post
    Dzięki anikol myślę że nie tylko kobietom w ciąży się przyda
    no tobie kamisku to na pewno się przyda

  7. #7
    No to..wpadłam Avatar Angie1722
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Przemyśl
    Postów
    132

    Domyślnie Odp: Rozstępy

    Dziewczyny a mam pytanie, jakiś dobry sposób na usunięcie rozstępów z pupu i z ud. Straszne mam i aż się wsztydze na plaże wyjść w gatkach...hehe pomóżcie

  8. #8
    Nałogowiec
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Postów
    323

    Domyślnie Odp: Rozstępy

    Jest taki cudny olejek Body Stretch Stopper, który znalazłam w sklepie Alqvimia. Po tygodniu wcierania rozstępy wyglądały już inaczej, a skóra była bardziej napięta. Cudo normalnie.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Zasady postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •