Strona 1 z 5 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki 1 do 25 z 107

Temat: Pielęgnacja piersi

  1. #1
    Kosmetyczka Avatar anikol
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    woj. lubuskie
    Postów
    464

    Domyślnie Pielęgnacja piersi

    PIELĘGNACJA PIERSI
    Piersi kobiece to symbol macierzyństwa, seksu, kobiecości, to część ciała wywołująca wiele dyskusji.
    Prawie każda kobieta traktuje swój biust jako aspekt urody. Wiele z nas ma jednak kompleksy na punkcie wielkości piersi i ich kształtu. Zarówno zbyt mały, jak i zbyt duży biust, bywa przyczyną zmartwień kobiet. Kształt czy rozmiar piersi jest mało istotny, najważniejsze jest aby piersi były zdrowe i wypielęgnowane.
    4.1 Budowa piersi

    Sutek (mamma) to parzysty narząd, o kształcie półkolistym lub stożkowatym. Rozwija się u kobiety w okresie pokwitania. Sutki położone są symetrycznie na przedniej ścianie klatki piersiowej. Trochę poniżej środka sutka, wznosi się na powierzchni cylindryczna lub stożkowata, ciemniej zabarwiona brodawka sutkowa. Brodawka leży na środku okrągłego silniej zabarwionego pola, zwanego otoczką brodawki. Na wierzchołku brodawki znajduje się 12-15 drobnych otworków - są to ujścia przewodów mlecznych.
    Wielkość piersi jest indywidualnie zmienna, zależy od ilości tkanki tłuszczowej budującej sutek. W tkance tłuszczowej umiejscowione są płaty gruczołu sutkowego, które łączą się w 15-20 płatów. Płaty gruczołu sutkowego w czasie ciąży rozrastają się i pod koniec ciąży zaczynają produkować mleko.
    Rozwój piersi wiąże się z kolejnymi fazami rozwojowymi w życiu kobiety:
    okres dojrzewania płciowego, między 12-16 rokiem życia następuje nagromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicach piersi, gruczoły piersiowe rozrastają się,
    okres młodzieńczy, między 16-20 rokiem życia, trwa do uzyskania pełnej dojrzałości płciowej i ustalenia wzrostu, piersi uzyskują swój indywidualny kształt oraz wielkość, otoczki spłaszczają się, a brodawki uwypuklają
    okres wieku dorosłego, między 20-40 rokiem życia, organizm osiąga najwyższą wydajność, gdy kobieta jest w ciąży gruczoły piersiowe powiększają się, następuje przebarwienie otoczek i brodawek, po ciąży i okresie karmienia w wyglądzie piersi mogą nastąpić zmiany w postaci zwiotczenia, niewielkiego opadnięcia piersi oraz pojawienia się rozstępów na skórze,
    okres wieku dojrzałego, między 40-55 rokiem życia, zwiększa się masa ciała, gruczoły piersiowe kończą funkcję gruczołów płciowych, zaczynają się zmiany wsteczne w gruczołach piersiowych, może to być maskowane po przez zwiększone gromadzenie tłuszczu w obrębie piersi,
    okres starzenia rozpoczyna się ok. 55 roku życia, następuje zwiotczenie i opuszczenie piersi, brodawki i otoczki tracą swoją ciemną barwę,
    okres zaawansowanej starości, rozpoczyna się ok. 80 roku życia, następuje wychudzenie ciała, zanikają różnice płciowe, piersi mogą wyglądać jak puste woreczki.
    Wygląd piersi zależny jest od wielu czynników:
    od ułożenia, osadzenia piersi na klatce piersiowej (ułożenie wzorcowe, wysokie, niskie),
    od wielkości podstawy piersi (im większa podstawa tym biust wydaje się ładniejszy),
    od jędrności tkanek biustu,
    od wyglądu otoczki, jej wielkości, uwypuklenia, barwy,
    od kształtu biustu (tarczowaty, kształt jabłka, pośredni, kształt gruszki),
    od wielkości (małe,średnie, duże),
    od ułożenia względem siebie (o rozstawionych brodawkach, o brodawkach ułożonych centralnie, ułożonych zbieżnie, piersi złączone, rozstawione, połączone fałdem skóry, niesymetryczne)
    Dla większości kobiet wygląd biustu ma niebagatelne znaczenie. Tak naprawdę najważniejsze jest aby piersi były zdrowe, a skóra na biuście i dekolcie zadbana i ładna.
    Trzeba wyrobić sobie nawyki pielęgnacyjne. Tak jak regularnie dbasz o twarz tak samo musisz przykładać wagę do pielęgnacji piersi.

    4.2 Podstawowe zalecenia pielęgnacyjne
    samobadanie piersi,
    odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji biustu, regularna
    pielęgnacja,
    odpowiednio dobrany biustonosz,
    ochrona przeciwsłoneczna,
    ochrona przeciw rozstępom
    Samobadanie piersi - samokontrola, to badanie powinna wykonywać regularnie każda kobieta (a koniecznie jeśli ukończyłaś 30 rok życia), badanie najlepiej przeprowadzić krótko po miesiączce .
    Regularna pielęgnacja piersi - polega na dbaniu o czystość, higienę oraz na zapewnieniu skórze biustu odpowiedniego nawilżenia i odżywienia. Do mycia można stosować te same środki, które używasz do mycia całego ciała. Polecane są delikatne żele i emulsje do mycia ciała. Świetnym sposobem pielęgnacji jest stosowanie naprzemiennych natrysków - raz chłodny, raz ciepły, zakończyć trzeba zawsze chłodnym natryskiem. Woda nie może być bardzo zimna ani bardzo gorąca. Sitko prysznica trzeba oddalić od ciała tak aby natrysk był dość silny, ruchy masażu muszą być okrężne, należy jednak omijać brodawki. Po takim wodnym masażu można dodatkowo natrzeć skórę szorstką myjką (nie powinna być zbyt ostra).
    Skóra biustu i dekoltu będzie ładna i gładka jeśli nie będziesz zapominała o peelingu. Należy wybierać delikatnie działające peelingi (najlepsze są preparaty typu 2 w 1 tzn. żel lub emulsja do mycia ciała z peelingiem - taki kosmetyk można stosować nawet codziennie).
    Po umyciu i delikatnym osuszeniu skóry powinnaś pamiętać o dokładnym nakremowaniu biustu i dekoltu.
    Jeśli jesteś nastolatką i masz ładną, dobrze napiętą skórę, a biust jest jędrny to wystarczy jeśli regularnie będziesz stosowała balsam do ciała (nie musi to być osobny krem czy żel do biustu).
    Od ok. 20 roku życia warto zacząć przywiązywać większą uwagę do pielęgnacji piersi. Nie wystarczy już tylko nałożenie balsamu, warto dołączyć do swoich kosmetyków pielęgnacyjnych preparaty o silniejszym działaniu. Powinnaś zacząć stosować żel lub krem do pielęgnacji biustu i dekoltu.
    Kobiety dojrzałe lub te, które mają przedwcześnie starzejącą się skórę (zniszczoną np. w wyniku nadmiernego opalania) powinny oprócz specjalnego kosmetyku do codziennej pielęgnacji piersi, stosować raz - dwa razy w tygodniu maseczkę na biust.
    Polecam także wykonywanie raz-dwa razy w tygodniu delikatnego masażu biustu z zastosowaniem kremu regeneracyjnego. Po takim masażu warto położyć ciepły okład (np. z ciepłej oliwy z oliwek + witamina A+E). Masaż musi być wykonywany ostrożnie i delikatnie, gładzącymi, okrężnymi ruchami, trzeba uważać aby nie rozciągać skóry (najlepiej poproś kosmetyczkę aby nauczyła Cię w prawidłowy sposób wykonywać masaż biustu).

    PRZYKŁADOWE KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI BIUSTU:
    Bielenia – aksamitne serum z efektem powiększania i podnoszenia biustu,
    Dax Cosmetics – specjalist. koncentrat do powiększania i ujędrniania biustu,
    Lirene – ujędrniający krem na biust i dekolt, krem ujędrniający biust,
    Soraya – balsam do pielęgnacji biustu i ciała,
    Mirraculum – krem do biustu ujędrniająco – napinający,

    4.3 Pielęgnacja piersi w okresie ciąży
    W tym okresie pielęgnacja biustu jest bardzo ważna. W wyniku zmian zachodzących w organizmie kobiety piersi przygotowują się do swojej najważniejszej roli. Zaczynają wytwarzać mleko. Zmienia się wygląd biustu. Piersi powiększają swoją objętość, zmienia się ich kształt, a otoczki brodawek ciemnieją. W czasie ciąży i karmienia skóra piersi narażona jest na znaczne rozciągnięcie - w tym okresie wiele kobiet zauważa u siebie pojawiające się rozstępy. Ponieważ walka z rozstępami jest bardzo trudna konieczna jest wzmożona pielęgnacja skóry. Łatwiej jest zapobiegać pojawieniu się rozstępów niż później zmagać się z ich likwidacją. Kobiety w ciąży od najwcześniejszego okresu ciąży powinny stosować kremy przeciw rozstępom. Polecany jest także delikatny hydromasaż - czyli natryski naprzemienne (masaż musi być naprawdę delikatny, szczególnie jeśli kobieta odczuwa wzmożoną wrażliwość piersi lub ich nadmierne nabrzmienie). Po kąpieli warto nałożyć na biust i dekolt dużą ilość oliwki (najlepiej dla dzieci) i pozwolić aby wsiąkła w skórę. Kobiety w ciąży mogą stosować na biust maseczki odżywcze i nawilżające - taki zabieg warto zrobić raz - dwa razy w tygodniu.
    Wiele kobiet ma bardzo delikatne brodawki piersiowe. Lekarze zalecają aby hartować brodawki i przygotowywać je do późniejszego karmienia.
    Zaleca się mycie piersi chłodną wodą, wycieranie szorstkim ręcznikiem, jeśli brodawki są płaskie lub wciągnięte zalecane jest ich wyciąganie i masowanie (zabiegi te mogą być wykonywane tylko wówczas gdy zaleci je lekarz).
    Wszystkie kobiety, które mają problemy z właściwą pielęgnacją biustu powinny poprosić o pomoc kosmetyczkę. Istotną rolę w zachowaniu pięknego wyglądu biustu odgrywa kondycja mięśni podtrzymujących biust. Jest wiele ćwiczeń, które wykonywane regularnie będą miały wpływ na wygląd biustu. Szczególnie polecane jest pływanie, dobrze dobrane ćwiczenia na siłowni. Panie, które mają dość duży biust powinny pamiętać, że podczas ćwiczeń typu aerobic, taniec itp. powinny mieć dobrze dobrany biustonosz.
    Odpowiednio dobrany biustonosz jest elementem wpływającym na wygląd biustu. Tylko bardzo młode kobiety, z małym biustem mogą pozwolić sobie na chodzenie bez tej części bielizny. Pozostałe panie muszą pamiętać, że biustonosz musi być wygodny, odpowiednio wyprofilowany, nie może być zbyt ciasny, ramiączka muszą być dobrze dobrane (ich długość i szerokość musi być taka, aby biustonosz dobrze podtrzymywał piersi), ramiączka nie mogą "wpijać" się w ciało. Biustonosz powinien być wykonany z przewiewnego materiału.
    Nadmierne opalanie szkodzi skórze biustu. Młode dziewczyny chcą być pięknie opalone na "czekoladkę". Większość kobiet na plaży opala się w kostiumach plażowych i zakrywa biust. Pojawiają się jednak okresowe mody na opalanie topless. Także panie opalające się w solarium nie zakrywają biustu. Jeśli opalanie jest nadmierne skóra piersi na pewno na tym ucierpi. Skóra na biuście jest bardzo delikatna, skłonna do poparzeń, mogą pojawić się przebarwienia, skóra szybko ulegnie wiotczeniu. Zwolenniczki opalania topless nie mogą zapomnieć o ochronie przeciwsłonecznej - konieczne są kremy ochronne. W solarium brodawki powinny być zasłaniane - nadmiar promieni UV może po wielu latach okazać się szkodliwy.
    Rak piersi to jedna z najczęstszych, poważnych chorób nękających kobiety. Można jednak zapobiec rozwojowi choroby.
    Wymagajcie badania piersi przez ginekologa.
    Piękna kobieta to przede wszystkim zdrowa kobieta.
    Ostatnio edytowane przez anikol ; 01-07-2009 o 01:37

  2. #2

    Domyślnie Odp: Pielęgnacja piersi

    no trza dbac o nasze cycuchy bo niestety grawitacja na nie działa niezbyt korzystnie...ehhh :/
    Iz

    Wymyśliła sobie, że kiedyś będzie tak cholernie szczęśliwa.... I będzie

  3. #3
    SuperVIP Avatar ivonna70
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Łódź
    Postów
    2 749

    Domyślnie Odp: Pielęgnacja piersi

    Kobitki badajcie się często, albo same, albo w czasie wizyty u ginekologa. Będąc w szpitalu na operacji piersi napatrzyłam się na takie przypadki, że głowa boli. Wiele kobiet nie bada się wcale, bo wychodzą z założenia, że lepiej nie ruszać, a potem tragedia. Ja wyczułam u siebie sama wielkości małego paznokcia i na szczęście zmiana była łagodna.
    Jeśli chodzi o kosmetyki do pielęgnacji biustu to polecam krem firmy Pulanna. Jest to wspaniały preparat zarówno dla kobiet, które po karmieniu piersią chcą odzyskać sptężysty biust, jak i do pielęgnacji codziennej. Stosowałam go po zakończeniu karmienia i moje piersi były w opłakanym stanie. Kuracja trwała miesiąc i nie miałam problemów przez jakieś 14 lat. Teraz powtarzam kurację ze względu na wiek, aby sobie młodość przedłużyć.
    Zamieszczam rysunek obrazujący sposób masowania biustu po nałożeniu kremu Pulanna.
    Ostatnio edytowane przez ivonna70 ; 20-11-2009 o 21:32

  4. #4
    Instruktor Mistero Milano Avatar Anna Kosińska
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Cuijk Holandia
    Postów
    1 729

    Domyślnie Odp: Pielęgnacja piersi

    ale rowniez najlepsza rzecz dla naszych piersi,sprawdzone bo widzialam na wlasne oczy...ale do tego potrzreba cierpliwosci i wytrwalosci by piersi nasze byly piekne,jedrne nawet po dzieciach to codzienny ich masaz bez zbednych kremow...15 minut dziennie i to wszystko a rezultat na prawde niesamowity...

  5. #5
    Zabierzcie jej klawiaturę ;-) Avatar farbstift
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Katowice
    Postów
    4 143

    Domyślnie Odp: Pielęgnacja piersi

    Samokontrola piersi- samodzielne, regularne badanie własnych piersi. Powinno być wykonywane raz w miesiącu.
    Stanąć przed lustrem i ocenić kształt i symetrie swoich piersi. Zwrócić uwagę na wygląd skóry i brodawek.
    Stojąc pod prysznicem lub leżąc w łóżku sprawdź czy nie pojawiły się zmiany, których przedtem nie było. Płasko ułożoną dłonią badać prawą i lewą pierś. Należy porównać ją do tarczy zegara i rozpoczynając od godz.12 przesuwać dłonie najpierw po zewnętrznych, a następnie po środkowych częściach piersi. Brodawkę ścisnąć lekko i sprawdzić, czy nie pojawia się wydzielina. Zbadać okolice pach, szyi i nad obojczykami.

    Ja uważam, że piersi są bardzo kobiecym elementem naszego ciała i trzeba bardzo o nie dbać. Koleżanki się dziwią, że mając 18 lat od dawna sama badam swoje piersi i będąc u ginekologa za każdym razem proszę o skontrolowanie, robię sobie też masaż. Lepiej dmuchać na zimne.
    https://www.facebook.com/kopalniatwojegostylu
    http://kopalniatwojegostylu.blogspot.com/



  6. #6
    No to..wpadłam Avatar skarbenia7
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Warszawa / Wiersze
    Postów
    232

    Domyślnie Odp: Pielęgnacja piersi

    anikol., dzięki za przydatny artykuł. Pozdrawiam.
    P.S. Czy masz już jakiś sprawdzony, godny polecenia kosmetyk do pielęgnacji biustu?

  7. #7
    Totalna maniaczka Avatar pisiowa21
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Paterek/Nakło nad Notecią
    Postów
    870

    Domyślnie Odp: Pielęgnacja piersi

    jak jest temat o cycach to już new nie zakładam.
    mam problem kobietki na prawej piersi od pachy mam 2 guzki wielkości ziarna grochu....u mnie jest w rodzinie rak piersi dziedziczny wszystkie kobiety na to umierają.Mam strach iść do lekarza...jak myślicie co to może byc


    ja mam bardziej z boku i wieksze...

  8. #8
    Weteran Avatar madzialena
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Jastrzębie Zdrój
    Postów
    1 220

    Domyślnie Odp: Pielęgnacja piersi

    Pisiowa nie masz na co czekać do lekarza przecież im szybciej się tym zainteresujesz tym lepiej nic sie nie bój może to tylko zwykle guzki
    I forum
    miłośniczka akrylu

  9. #9
    SuperVIP Avatar ivonna70
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Łódź
    Postów
    2 749

    Domyślnie Odp: Pielęgnacja piersi

    Z całą pewnością nie czekać tylko iść do lekarza. Im wcześniej wykryte zmiany tym większa szansa na wyleczenie. Nie wiem na jakiej wysokości od pach masz te guzki. Mogą to być powiększone węzły chłonne pod wpływem stanu zapalnego lub zmian w piersiach. Jeśli to są guzki na piersi to zwróć też uwagę jak się zachowują pod wpływem ucisku. Nowotworowe zmiany przy ucisku się rozlewają, natomiast zmiany łagodne są twarde i ma się wrażenie, że można je złapać. Jednak wizyta u lekarza jest konieczna zwłaszcza, że masz w rodzinie przypadki zachorowań. Nie musisz od razu iść do onkologa wystarczy ginekolog.
    Mam nadzieję, że to jednak nic groźnego i wkrótce dasz nam dobrą wiadomość

  10. #10
    Totalna maniaczka Avatar pisiowa21
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Paterek/Nakło nad Notecią
    Postów
    870

    Domyślnie Odp: Pielęgnacja piersi

    no one sa twarde właśnie i moge je troche przesuwać są gdzieś w połowie piersi zaraz przy niej i jeszcze zauważyłam że mam wyciek z sutka w rodzaju siary...oleisty taki.Boże laski taka mam peniawe....

  11. #11
    SuperVIP Avatar ivonna70
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Łódź
    Postów
    2 749

    Domyślnie Odp: Pielęgnacja piersi

    Jak masz wyciek z sutka to biegiem do lekarza marsz

  12. #12
    Totalna maniaczka Avatar pisiowa21
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Paterek/Nakło nad Notecią
    Postów
    870

    Domyślnie Odp: Pielęgnacja piersi

    właśnie się zarejestrowałam na 22lipca
    wrrrrr ale mam peniawe ze szok!

  13. #13
    VIP Avatar natalia268
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Warszawa
    Postów
    7 165

    Domyślnie Odp: Pielęgnacja piersi

    I jak tam Pisiowa?

    ________________________________________


  14. #14
    Wzorki Club Avatar goslava
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    mazowieckie
    Postów
    2 011

    Domyślnie Odp: Pielęgnacja piersi

    Cytat Napisał pisiowa21 Zobacz post
    właśnie się zarejestrowałam na 22lipca
    wrrrrr ale mam peniawe ze szok!
    Pisiowa i co lekarz powiedzial?

  15. #15
    SuperVIP Avatar ivonna70
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Łódź
    Postów
    2 749

    Domyślnie Odp: Pielęgnacja piersi

    No właśnie już jest po 22, więc mów nam czy wszystko jest ok Nie trzymaj nas w napięciu, bo znikniemy. Nerwy nas zjedzą i koniec.

  16. #16
    SuperVIP Avatar ivonna70
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Łódź
    Postów
    2 749

    Domyślnie Odp: Pielęgnacja piersi

    Psiowa halo halo I co tam u Ciebie

  17. #17
    Wzorki Club Avatar goslava
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    mazowieckie
    Postów
    2 011

    Domyślnie Odp: Pielęgnacja piersi

    Pisiowa daj znaka

  18. #18
    Gość
    niezalogowany

    Domyślnie Odp: Pielęgnacja piersi

    hej halo pisiowa co się z Tobą dzieje daj znać bo się wszystkie martwimy, Gamoniu...

  19. #19
    Zabierzcie jej klawiaturę ;-) Avatar farbstift
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Katowice
    Postów
    4 143

    Domyślnie Odp: Pielęgnacja piersi

    moja mama tak miała, ale okazało się, że to jakiś stan zapalny czy coś
    https://www.facebook.com/kopalniatwojegostylu
    http://kopalniatwojegostylu.blogspot.com/



  20. #20
    Totalna maniaczka Avatar pisiowa21
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Paterek/Nakło nad Notecią
    Postów
    870

    Domyślnie Odp: Pielęgnacja piersi

    Cytat Napisał woszczur Zobacz post
    hej halo pisiowa co się z Tobą dzieje daj znać bo się wszystkie martwimy, Gamoniu...
    kochana jesteś
    a więc mam mleczaki,ale już skamieniałe dostałam tabletki i miałam okład zimny ciepły na zmiane robic.Lekarz mi mowił ze za pare lat by mogło sie zrobic z tego cos rakowego.Jak na razie troche sie rozeszło więc nie jest tak źle

    ale się kurcze bałam

  21. #21
    SuperVIP Avatar ivonna70
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Łódź
    Postów
    2 749

    Domyślnie Odp: Pielęgnacja piersi

    Baaardzo się cieszę, że już wszystko wiadomo, i że to nic groźnego. Odpowiednia kuracja i organizm wróci do normy. Trochę nas wystraszyłaś i martwiłyśmy się, że nic nie piszesz w tym temacie.

  22. #22
    Wzorki Club Avatar goslava
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    mazowieckie
    Postów
    2 011

    Domyślnie Odp: Pielęgnacja piersi

    no to super ze to nic groznego, cieszymy sie wszystkie

  23. #23
    Molestantka klawiatury ban
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Postów
    1 886

    Domyślnie Odp: Pielęgnacja piersi

    no to super że nic groźnego. napędziłaś nam nie złego stracha.

  24. #24
    Nałogowiec Avatar elinka
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Wadowice
    Postów
    660

    Domyślnie Odp: Pielęgnacja piersi

    kobietki ile miałyście lat jak poszłyście na pierwsze badanie piersi ?

  25. #25
    Molestantka klawiatury ban
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Postów
    1 886

    Domyślnie Odp: Pielęgnacja piersi

    ja miałam robione po urodzeniu pierwszego dziecka. jak przestałam karmić i już nie było pokarmu zostałam skierowana na badanie.. jest to wtedy najbardziej wskazane.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Podobne wątki

  1. Pielęgnacja dłoni i paznokci
    By seqoya in forum Paznokcie naturalne
    Odpowiedzi: 93
    Ostatni post / autor: 14-12-2022, 19:11
  2. Powiększanie piersi
    By Kamis in forum Humor :)
    Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 29-07-2017, 17:48

Tags for this Thread

Zasady postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •